Şimdi Ara

Ay iddia edildiği gibi yapay mıdır? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
0
Favori
4.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: coupant

O dediğin kilidi bir tek aya mı "atıyor?"

Solda kilit yemiş ay, sağda yemediği hali.

O dediğin derken? Hocam bilimsel gerçek bu.

Dünyanın kütle çekimi ayınkinden aşırı büyük olduğu için bir yüzeyini daha fazla çeker kendine ve bizde o yüzeyi görürüz bir tek.

Bu olayı etkileyen şeyler fazladır.

-Ana gezegenin kütlesi
    -Uydu gezegenin kütlesi
    -Uydu gezegenin dönüş hızı
    -Uydu gezegenin ana gezegenden uzaklığı

Eğer çok yakın iki gök cismi aynı kütle çekimine sahipse ikisi aynı anda birbirine kitlenebilir. Birbirlerinin hep aynı yüzeyini görürler. Tabi bizim olay daha farklı.

Araştırmak isterseniz fenomenin ismi Tidal Locking.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F01EF196D

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Bırak şimdi özgül ağırlık farkını filan da, asıl iddiana dönelim. senin iddian soyut bir iddiaya dayanıyor, deneyimlenmemiş, sadece bir görüş. Bu iddianı hangi deneyimlenmiş kanıtla destekleyebilirsin. Peki ay dünyadan kopmuşsa, aydan getirilen taş örneklerinin pasifik okyanusundan daha eski olmasını neyle açıklıyorsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • BlackGhost12 kullanıcısına yanıt
    Ben dünya aya kilit atmaz demedim ki. Bir tek aya mı atıyor dedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: asau

Bırak şimdi özgül ağırlık farkını filan da, asıl iddiana dönelim. senin iddian soyut bir iddiaya dayanıyor, deneyimlenmemiş, sadece bir görüş. Bu iddianı hangi deneyimlenmiş kanıtla destekleyebilirsin. Peki ay dünyadan kopmuşsa, aydan getirilen taş örneklerinin pasifik okyanusundan daha eski olmasını neyle açıklıyorsun.

Alıntıları Göster
    Bunu destekleyebilecek bir dolu kanıt mevcut. Azıcık araştırma yaparsanız sebeplerini öğrenirsiniz.

Ay'dan gelen taş örnekleriyle Pasifik Okyanusu'ndaki taşların aynı yaşta olmasını ne diye bekleyeyim? Dünya'da erozyon var, tektonizma sebebiyle genç kayaların oluşumu var. Ta ne zamanlar Darwin'in oğlu tarafından ortaya atılan Fisyon Hipotezi'ne yapılan eleştirileri Büyük-Çarpışma Hipotezi'ne karşıymış gibi sunmakla elinize ne geçecek bilmiyorum.

• Konuyu çarpıtma.

Konu kütle ağırlık ilişkisi değil.

Kütle ve hacim farklı ise doğal olarak özgül ağırlık da farklı olur dedin.

• Ayin yuzeyine bircok arac gonderilmis karanlik tarafina ulasan yokmu bu araclardan

• quote:

Konuyu çarpıtma.

Konu kütle ağırlık ilişkisi değil.

Kütle ve hacim farklı ise doğal olarak özgül ağırlık da farklı olur dedin.
    Özgül ağırlık = Özkütle x Yerçekimi ivmesi

Doğal olarak Dünya'dan ayrılan kütlenin miktarı (malzeme bileşiminin homojen olmamasından kaynaklı olarak ayrılan hacmin büyüklüğü de kütleyi belirleyeceğinden) özgül ağırlığı değiştirir.
  • Demek erozyon, yaşı değiştiren bir şeymiş aynı zamanda.

Yani dünya ve ay birbirinden koptuğunda barındırdığı malzemeler aynı yaşta idi. Sonra dünyada erozyon oldu ancak ayda olmadı ve bunun sonucunda kopma esnasında aynı yaştaki malzemelerin sonradan yaşları farklılaştı. Aradan geçen zaman aynı fakat yaşlar aynı değil.

Yaş problemlerinde çığır açar bu deli saçmaları.

• quote:

Orijinalden alıntı: arslan0058

Ayin yuzeyine bircok arac gonderilmis karanlik tarafina ulasan yokmu bu araclardan
    Çin gönderiyor Aralık ayında bir tane.
  • Ayın özgül ağırlığını hesaplarken dünyanın uyguladığı çekim ivmesini kullanıyorum deme bana.

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Sen niye tuzağa düşüyorsun? Masum bir soru sordun, belliki bu konuda amacın cidden bilimsel takılmak, konunun sabote edileceğini.bildiğimden ben de konuya habire soru sorarak çoşturup yararlı ve bir hale getireyim dedim. Ama daha baştan sabotaj geldi. Çünkü Mualla denen kişi her kimse kibir abidesi olarak dolaşıyor zaten her yerde, konu bilimsel konu, siyasi veya ideolojik olmamasına rağmen o güdülenmeyle konuya daldı, sende ona uydun. Kendi konunu sabote ettin.

Oysa bilinçli olarak bildiğim cevaplar hakkında kasıtlı olarak soru sorarak bilinçli olarak konunun bilimsel cevaplarla ilerlemesi için kasıtlı olarak sorular sordum ki konu sapmasın. Mesela ben de Ayın dünyadan koptuğu tezine yakınım. Amacım burda senin konunun sapmadan amacına uygun ilerlemesine yardım etmekti. Ayın dünyadan kopmasına dair sorular sorarak ve cevaplar alarak dünyadan koptuğu tezini konuya hakim kılmaktı. Adam daha baştan açık yakalamak, öğretmenlik taslamak, küçük düşürmek için klasik ideolojik kafa mantığına büründü, sen de hakaret ettin, iş tam klasik ülke gündemi kavga konusuna büründü.

Karşısındakini aptal yerine koyan hem yaş olarak hem zihin olarak bayatlamış insanların konuları sabote etmesine vesile olmayın. Bu tipler sabotaj konusunda ustalaşmış, bunlarla bir şey tartışılmaz. Bunları amacı bilgilendirmek değil, konuda üstünlük sağlamak, öğretmenlik taslamak ve üstünlük taslamak olan tiplerle bir şey tartışılmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 24 Ekim 2018; 1:56:31 >

• İşin içine ivmeyi sokup meseleyi iyice çıkmaza sokma.

Sen şu sorununun cevabını ver. Ayın ve dünyanın özkütlesi neden aynı değil?

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Eğer ki daha yaşlı kaya tabakaları alttan gelen daha genç kaya tabakalarını örtüyorsa ve zamanla erozyon bu yaşlı tabakaları aşındırıp genç tabakaları meydana çıkarıyorsa elbette yaş ölçümünde farklılık yaratan bir unsur olarak ön plana çıkar.

Şu da bir örneği:

Ay iddia edildiği gibi yapay mıdır?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.