Şimdi Ara

Ay fotoğrafı nasıl çekilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
1.012
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Umarım işinize yarar.

Çoklu pozlama özelliğinden de bahsettim.

https://ilkelifoto.wordpress.com/2017/06/26/ay-fotografi-nasil-cekilir/

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Güzel bir çalışma olmuş. Blogunuza da göz ucuyla baktım, gerçekten profesyonel çekimler var. Ara ara kontrol etmek isterim.

Can sıkıntısından ayaküstü bir çekim de ben yapmıştım.
    İlk çekim yaparken, enstantaneyi yüksek tutmam gerektiğini düşünmüştüm ama işler öyle değilmiş.
    Exif bilgileri: f/5.6, 1/4000 sn, 55mm

Tele objektifim olmadığı için, fotoğrafı yüksek çözünürlükte çekip bayağı bir kırptım.

• bravesatar B kullanıcısına yanıt
    Blogu beğenmenize sevindim. Forumlara yazılanlar zamanla unutulup gidiyor. Blog açarak kalıcı olsun istedim.

Bu arada 55mm e göre çok iyi iş çıkartmışsınız tebrik ederim.

• Güzel bilgiler için teşekkürler. Ben çoklu pozlama örneğinizi çok beğendim. Harika bir sahne olmuş.
    Ben farklı bir teknik uyguluyordum... Epey uygun filmli makina lensi Vivitar 75-205mm. F3.8 lens bulunca dedim "N'olcak 3-5 sefer Ay çekerim, arada kazara 3-5 de kuş falan çeksem yeter. Sonra satarım" külçe halindeki lens kamyon kargo ile taşınıp 2 kargo elemanı tarafından taşınarak kapıma ulaştırıldı .

MyPenPL3+Vivitar75-205mm. F3.8 Macro by Ciddi iyi1i, on Flickr

Çekim tekniği olarak "Karanlığın kötü ruhu" tekniğini uydurdum . Ortamdaki Vampirlere karşı beni koruyan tek şey gümüş Olympus PEN E-PL3 gövdemdi ve bundan aldığım ces"alet" ile kurtadamlardan bile çekinmeden Ay çekimlerimi yapmıştım.

Ben spot ölçüm modunu kullanmıştım. En güzel böyle sonuç alabilmiştim. Ay'ı tam merkeze hedefleyip çekim... Bir örnek, tabi kesit alındı ve bu kadar büyüyebildi...

Full Moon 09.10.2014 by Ciddi iyi1i, on Flickr

Bir de böyle bulutların ardından ortamı iyice ükrütücü yaparken fotoğraflıyim dedim,

Moon - Behind the clouds by Ciddi iyi1i, on Flickr

• Hocam çok iyi yazıyorsunuz, kameramanlığınızda çok iyi.

Alacakaranlık serisine devam filmi mi çekseniz?

Bu arada Pen üzerinde vivitar çok hoş durmuş. :)

Şimdi aya tam ekran baktım manuel lens ile harikalar yaratmışsınız tebrik ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 26 Haziran 2017; 22:24:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: biuu
    ...

Teşekkür ederim... Devam filmi için önce badi buldink salonunda minimum 3 ay kampa girmem lazım ki o lensi tekrar taşıyabileyim. İyi de bir halter antrenörü var ise tanıdık özelden vat sapını atarsan tamamdır Vivitarın duruşu hoş zaten sadece, gerçi hakkını yemiyim optik olarak da beklentilerimin üstünde çıktı. Bu lensi 140 TL. gibi bir fiyata almıştım. Sıfır lens ne ise o. Zaten bunu alıp da pek dış çekimde kullanabilecek adam azdır. Bu lensi arazide, dış çekimde taşıyacak adam da zaten fotoğrafla ilgilenmiyor ki, onlar halter, badi buldink, güreş, gülle ve çekiç atma gibi daha acayip şeylerle ilgileniyorlar çoğunlukla. Dolayısı ile benim gibi vatandaş için bu lens bir nevi evcil hayvan misali bir şey oluyor. Pencere önüne yatırıyorsun bu evcil yaratığı, en büyük zevkidir Ay'a bakmak bunların. Hani öküz trene bakar ya, işte bu türün de aynı o şekilde özel hareketi Ay'a bakmak. Hatta dedim bir kere şunla deli bokehli bir portre çekeyim, arkadaşa doğrulttum tam dekmanşöre bastım bi titreme, fotoya bi baktım lens kendi kendine Ay'a dönmüş Yalanım yoksa 2 gözüm önüme aksın !..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 26 Haziran 2017; 23:22:28 >

• jiddi kullanıcısına yanıt
    Hahhaa sesli güldüm.

Yahu kaç gram bu meret.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: biuu

Hahhaa sesli güldüm.

Yahu kaç gram bu meret.

750 gram falan gibi sanırım ama sallıyorum şu an :)

https://www.pentaxforums.com/userreviews/vivitar-75-205mm-f3-8-macro-focusing.html

Yalnız iyiymiş keskinliği falan bunun.

• en son bi olympus da ben alcam o olacakbu arada calismaniz cok iyi olmus

• quote:

Orijinalden alıntı: popturceyn

en son bi olympus da ben alcam o olacakbu arada calismaniz cok iyi olmus

Hehe, gaza gelmeyin. Sakin olun... ama şu an bayram hediyesi yapmış fotozeynep tek çekimde %10 indirim, bir de zaten Olympus Türkiye'nin 15 Temmuz'a kadar geri ödeme kampanyası var. İkisi birden şok güzel bir fiyata getiriyor mesela OM-D E-M10 Mark II'yi fiyat/performans olarak. 195 TL. geri ödeme + %10 indirim oluyor bu modelde mesela.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 27 Haziran 2017; 0:10:10 >
  • hocam bende 2 canon var 1 tanede a1 var.eşime hediye aldigim eos m de var aslinda evde.a1 im harici hicbir makineyi sevmiyorum:)olympusu ciddi ciddi bakiyom ben kullandim daha once olympus ama boyle degildi.bu em10 cok yakisikli aşik olunacak makine.durduk yere masrafa gircem yeni evliyim

• quote:

Orijinalden alıntı: popturceyn

hocam bende 2 canon var 1 tanede a1 var.eşime hediye aldigim eos m de var aslinda evde.a1 im harici hicbir makineyi sevmiyorum:)olympusu ciddi ciddi bakiyom ben kullandim daha once olympus ama boyle degildi.bu em10 cok yakisikli aşik olunacak makine.durduk yere masrafa gircem yeni evliyim

Acele etmeyin, ben de M10 Mark II'ye sahip olmayı planlıyorum da birkaç ay sonra. Belki kış kampanyasında falan...
    Allah sağlıklı ve huzurlu, bahtiyar eylesin ailenizi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Güzel bilgiler için teşekkürler. Ben çoklu pozlama örneğinizi çok beğendim. Harika bir sahne olmuş.
    Ben farklı bir teknik uyguluyordum... Epey uygun filmli makina lensi Vivitar 75-205mm. F3.8 lens bulunca dedim "N'olcak 3-5 sefer Ay çekerim, arada kazara 3-5 de kuş falan çeksem yeter. Sonra satarım" külçe halindeki lens kamyon kargo ile taşınıp 2 kargo elemanı tarafından taşınarak kapıma ulaştırıldı .

MyPenPL3+Vivitar75-205mm. F3.8 Macro by Ciddi iyi1i, on Flickr

Çekim tekniği olarak "Karanlığın kötü ruhu" tekniğini uydurdum . Ortamdaki Vampirlere karşı beni koruyan tek şey gümüş Olympus PEN E-PL3 gövdemdi ve bundan aldığım ces"alet" ile kurtadamlardan bile çekinmeden Ay çekimlerimi yapmıştım.

Ben spot ölçüm modunu kullanmıştım. En güzel böyle sonuç alabilmiştim. Ay'ı tam merkeze hedefleyip çekim... Bir örnek, tabi kesit alındı ve bu kadar büyüyebildi...

Full Moon 09.10.2014 by Ciddi iyi1i, on Flickr

Bir de böyle bulutların ardından ortamı iyice ükrütücü yaparken fotoğraflıyim dedim,

Moon - Behind the clouds by Ciddi iyi1i, on Flickr

Çok güzel bir çalışma olmuş. Ben bu aynasız fotoğraf makinelerine bir türlü ısınamadım, DSLR makineleri kullanmak daha zevkli geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: bravesatar
    Çok güzel bir çalışma olmuş. Ben bu aynasız fotoğraf makinelerine bir türlü ısınamadım, DSLR makineleri kullanmak daha zevkli geliyor.

Teşekkür ederim...
    Tabi bir yerinde bu hobinin kişinin keyif alması olayı da önemli bir detay. Bu nedenle de kişi keyif alacağı obje ile bu hobiyi sürdürmek ister, gayet doğal. Değişiklikler genel olarak insanlara zor gelir. Yeni arayüze alışma sürecinden tutun da birçok detayda yeniden ekipmana hakim olmak için bir alışma-öğreme süreci. Bu da bir bakıma beynimizin istemediği ek iş yükü gibidir, "Bırak beni şimdi tekrar yeni birşeyler öğrenerek zaman kaybettirme" der gibi beyin. Bu nedenle insanlar bildiği yoldan devam etmeyi de uzun süre ısrarla sürdürmeye meyilli olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 27 Haziran 2017; 17:49:43 >
  • Dolunayı kaçırmayın arkadaşlar.

•  Ay fotoğrafı nasıl çekilir?

Music by Bi Ünlü, on Flickr

Moon by Bi Ünlü, on Flickr

• Bu başlığı görünce ilk ay çekimi denememi yapayım dedim. İlk lightroom kullanma denememle de birleşince pek tatmin edici olmasa da böyle birşey çıktı.

Moon by onryzc1, on Flickr

• RoadRR R kullanıcısına yanıt
    İlk deneme için gayet başarılı.

Hangi ekipmanı kullandınız?

• biuu kullanıcısına yanıt
    Sony a6000+18-105 ile çekildi.
  • Hem binaları hem de ay'ı net, aynı karede nasıl çekebiliyoruz? Süper ay çekimlerinde ay, binaların arkasından gözüken çekimler vardırya.Normal ay çekim ayalarında olmuyor denedim:)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.