Şimdi Ara

Ay dünyanın, dünya güneşin,, peki güneş neyin etrafında dönüyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
18.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• kendi etrafında
  • İçinde bulunduğuımuz samanyolu neyin etrafında dönüyor deseydin daha mantıklıydı.
  • KENDİ EKSENİ ETRAFINDA dönüyor ik okul 2de ögretiyolar uzun zaman geçti unutmuşsundur hiç unutman 365 gün 6 saat derlerdi 6 saatte gece ve gündüz
  • quote:

Orjinalden alıntı: Loop

İçinde bulunduğuımuz samanyolu neyin etrafında dönüyor deseydin daha mantıklıydı.

Samanyolu bir galaksidir.
    İşi o kadar ileri götürmeden basitce sordum.
    Güneş eğer bi sistemse bir yerlere bağlı olmak zorunda..
    Peki neresi bu bağlı olunan yer?

• quote:

Orjinalden alıntı: Doory

quote:

Orjinalden alıntı: Loop

İçinde bulunduğuımuz samanyolu neyin etrafında dönüyor deseydin daha mantıklıydı.

Samanyolu bir galaksidir.
    İşi o kadar ileri götürmeden basitce sordum.
    Güneş eğer bi sistemse bir yerlere bağlı olmak zorunda..
    Peki neresi bu bağlı olunan yer?

Güneş tek başına bir sistem değildir ki, etrafında dönen gezegenlerle birlikte bir sistemdir. Bu sistem neyin etrafında dönüyor diye soralım o halde

• Güneş kendi etrafında döner ve bir devrini 25.5 günde
    tamamlar. Çekim gücü ise, yer çekimine nazaran 27 kat daha fazladır. Yani şu andaki kilonuzun 27 kat fazlasını düşünün. Güneşte bulunabilme ihtimaliniz olsaydı ağırlığınızı bir düşünün..:)
  • Arkadaşlar anlamamakta ısrar mı ediyorsunuz ne..
    Güneş kendi etrafında döner diyosunuz olayı kapatıyorsunuz..
    İyi de dünya da kendi etrafında dönüyor
    +
    Güneşin etrafında da dönüyor..

İşte benim merak ettiğim bu güneş, bir sistem olarak acaba + olarak neyin etrafında dönüyor...
  • Tam emin değilim ama Samanyolu sisteminin etrafında dönüyor galiba.
  • bırak donsun ne kurcalıyon o kadar,ya dönmeseydi
  • quote:

Orjinalden alıntı: in_metal

Tam emin değilim ama Samanyolu sisteminin etrafında dönüyor galiba.

Samanyolu dediğimiz şey zaten içinde bulunduğumuz sistemlerin bileşkesidir.
    Yani samanyolu galaksisi bir topluluktur.
    Dünya gibi, güneş gibi tek bir evrensel kütle değildir.
    Bu sebeple benim aradığım cevap olamaz..
    Çünkü bana somut bir gökcismi lazım.

Neyin etrafında dönüyor güneş sistemi?

• quote:

quote:

Sadece Güneş mi yoksa Güneş Sistemi mi?

• quote:

quote:

quote:

Sadece güneş olmaz zaten,, güneş sistemi bir bütündür.
    Güneşi sistem olarak ele alalım..

• Bu sorunun altında gizli bi mana mı var.
    Hadi hayırlısı bakalım...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Sadece güneş olmaz zaten,, güneş sistemi bir bütündür.
    Güneşi sistem olarak ele alalım..

Ya bize seçmeli Astronomi dersi koymuşlardı gerçi fazladan 2 saat Fizik görmek için koymuşlardı Astronomi kitabı var oraya bakayım.

• Güneş: Güneş, kendi adıyla anılan sistemin merkezindedir. Yüzey sıcaklığı yaklaşık 5500, merkez sıcaklığı ise en az 15 milyon derecedir. Çapı Dünya’nın çapının 109 katı, Dünya’ya. olan uzaklığı ise Dünya’nın çapının 215 katıdır. Kütlesi, bütün gezegenlerin toplam kütlesinin 743, Dünya’nın kütlesinin ise 330.000 katıdır. Bütün Güneş Sistemi’nin ve tabii ki Dünya’daki hayatın enerji kaynağıdır.

yeterli olur mu bilmem ama
  • ayrıca ayetlerdede sabittir ki ilk süre ikra okudur okumadan olmaz

Güneşin yapısı

Güneş, samanyolunu oluşturan 200 milyar yıldızdan biridir. Çapı 1.393.000 km’dir. Dünyamızdan 325.500 defa daha büyük bir kütle olan ve her gün kendini yakan bu muazzam gaz fırını, saniyede 500-600 milyon ton hidrojeni, helyuma dönüştürür. Bir başka deyişle, burada her saniyede binlerce hidrojen bombası patlar ve hidrojen atomları helyumlara dönüşür. Bu sırada kaybolan kütle enerjiye dönüşür. İşte bu enerji, yeryüzünde yaşayan bütün canlıların hayatları için ihtiyaç duyduğu enerjidir.

İbrahim Suresi 33. ayette: “Adetleri üzere seyreden güneşi ve ayı size faydalı kılan, geceyi ve gündüzü istifadenize sunan Allah’tır.” buyurulmaktadır.

Güneşin sıcaklığı

Yanmakta olan güneşin alevleri, yüz binlerce kilometre uzaklığa fışkırır. Isı ve ışığın pek azı, ancak milyarda biri dünyaya ulaşır. Fakat bu miktar, dünya için gerekli ve yeterli bir miktardır. Fazlası kavuracak, daha azı ise donduracaktı.

Güneşin yüzeyindeki sıcaklık 6000 °C’dir. Merkezindeki sıcaklık ise, 15 milyon dereceyi bulur.

Güneşin yaşı yaklaşık olarak 5 milyar yıldır.

Güneşin uzaydaki yeri

Bugünkü ilmi verilere göre evrende en az 100 milyar galaksi var. Bu galaksilerden biri Samanyolu’dur. Ve güneş, Samanyolu’ndaki 200 milyar yıldızdan biridir. Her yıldızın ayrı gezegenleri ve uyduları olduğunu da göz önüne getirirsek, bir galakside trilyonlarca gökküre bulunduğunu söyleyebiliriz.

Bu bilgileri verirken, güneşin evrendeki yerinden ziyade, dünyanın güneşe göre bulunduğu yeri belirtmiş oluyoruz. Evrende her şey hareket halindedir, hiçbir şey belli bir yerde durmaz. Gerçekte dünya (ve onunla birlikte güneş sistemi) her yıl, bir önceki yılda bulunduğu yerden 500 milyon km uzakta bulunur ve uzayın sonsuzluğunda dolaşır durur.

Zariyat Suresi 47. ayet: “Biz, göğü kuvvetle bina ettik. Muhakkak ki, Biz onu genişletmekteyiz.”

Güneşin hareketi

Bütün yıldızlar ve gezegenler hareket halindedir. Gökkürelerin birden fazla hareketleri vardır.

Güneşin birinci hareketi kendi ekseni etrafında dönüşüdür. 7 derece 11 saniye eğik bir eksen çevresindeki bu dönüşünü yaklaşık 25 günde tamamlar.

İkinci hareketi, bütün gezegenleri ve uyduları ile birliktedir. Bu dönüş, Samanyolu merkezi etrafında olup saniyedeki hızı 270 km.dir ve bu dönüşü 250 yılda tamamlar.

Üçüncü hareketi, Samanyolu ile birlikte yaptığı harekettir. Samanyolu 100-125.000 ışık yılı çapında bir galaksidir. İşte bu yıldızlar uydular topluluğu beraber dönmektedirler.

Enbiya suresi 33. ayet: “O, geceyi, gündüzü, güneşi, ayı... yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedir.”

• quote:

Orjinalden alıntı: birumut

Güneş: Güneş, kendi adıyla anılan sistemin merkezindedir. Yüzey sıcaklığı yaklaşık 5500, merkez sıcaklığı ise en az 15 milyon derecedir. Çapı Dünya’nın çapının 109 katı, Dünya’ya. olan uzaklığı ise Dünya’nın çapının 215 katıdır. Kütlesi, bütün gezegenlerin toplam kütlesinin 743, Dünya’nın kütlesinin ise 330.000 katıdır. Bütün Güneş Sistemi’nin ve tabii ki Dünya’daki hayatın enerji kaynağıdır.

yeterli olur mu bilmem ama

Arkadaşım emeğin için sağol da açıklama istemedim güneş hakkında..
    Neyin etrafında döndüğü hakkında da yazdıkların arasında en ufak bir bilgi yok.

Ben de biliyorum sistemler galaksiyi oluşturur, ama bu sistemler belli bir noktaya göre doğrusal hareket etmek zorundadır.
    Zaten samanyolunu samanyolu yapan budur..Sistemler başıboş dolansaydı , sürekli galaksi değişikliği olurdu..
    İşte benim merak ettiği, güneş sistemi neye tutanarak bir hareket izliyor?

Güneş neyin uydusu?

• quote:

Orjinalden alıntı: birumut

ayrıca ayetlerdede sabittir ki ilk süre ikra okudur okumadan olmaz

Güneşin yapısı

Güneş, samanyolunu oluşturan 200 milyar yıldızdan biridir. Çapı 1.393.000 km’dir. Dünyamızdan 325.500 defa daha büyük bir kütle olan ve her gün kendini yakan bu muazzam gaz fırını, saniyede 500-600 milyon ton hidrojeni, helyuma dönüştürür. Bir başka deyişle, burada her saniyede binlerce hidrojen bombası patlar ve hidrojen atomları helyumlara dönüşür. Bu sırada kaybolan kütle enerjiye dönüşür. İşte bu enerji, yeryüzünde yaşayan bütün canlıların hayatları için ihtiyaç duyduğu enerjidir.

İbrahim Suresi 33. ayette: “Adetleri üzere seyreden güneşi ve ayı size faydalı kılan, geceyi ve gündüzü istifadenize sunan Allah’tır.” buyurulmaktadır.

Güneşin sıcaklığı

Yanmakta olan güneşin alevleri, yüz binlerce kilometre uzaklığa fışkırır. Isı ve ışığın pek azı, ancak milyarda biri dünyaya ulaşır. Fakat bu miktar, dünya için gerekli ve yeterli bir miktardır. Fazlası kavuracak, daha azı ise donduracaktı.

Güneşin yüzeyindeki sıcaklık 6000 °C’dir. Merkezindeki sıcaklık ise, 15 milyon dereceyi bulur.

Güneşin yaşı yaklaşık olarak 5 milyar yıldır.

Güneşin uzaydaki yeri

Bugünkü ilmi verilere göre evrende en az 100 milyar galaksi var. Bu galaksilerden biri Samanyolu’dur. Ve güneş, Samanyolu’ndaki 200 milyar yıldızdan biridir. Her yıldızın ayrı gezegenleri ve uyduları olduğunu da göz önüne getirirsek, bir galakside trilyonlarca gökküre bulunduğunu söyleyebiliriz.

Bu bilgileri verirken, güneşin evrendeki yerinden ziyade, dünyanın güneşe göre bulunduğu yeri belirtmiş oluyoruz. Evrende her şey hareket halindedir, hiçbir şey belli bir yerde durmaz. Gerçekte dünya (ve onunla birlikte güneş sistemi) her yıl, bir önceki yılda bulunduğu yerden 500 milyon km uzakta bulunur ve uzayın sonsuzluğunda dolaşır durur.

Zariyat Suresi 47. ayet: “Biz, göğü kuvvetle bina ettik. Muhakkak ki, Biz onu genişletmekteyiz.”

Güneşin hareketi

Bütün yıldızlar ve gezegenler hareket halindedir. Gökkürelerin birden fazla hareketleri vardır.

Güneşin birinci hareketi kendi ekseni etrafında dönüşüdür. 7 derece 11 saniye eğik bir eksen çevresindeki bu dönüşünü yaklaşık 25 günde tamamlar.

İkinci hareketi, bütün gezegenleri ve uyduları ile birliktedir. Bu dönüş, Samanyolu merkezi etrafında olup saniyedeki hızı 270 km.dir ve bu dönüşü 250 yılda tamamlar.
    Üçüncü hareketi, Samanyolu ile birlikte yaptığı harekettir. Samanyolu 100-125.000 ışık yılı çapında bir galaksidir. İşte bu yıldızlar uydular topluluğu beraber dönmektedirler.

Enbiya suresi 33. ayet: “O, geceyi, gündüzü, güneşi, ayı... yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedir.”

Bu yukardaki cümle , istediğime biraz yaklaştı..
    Zaten benim de merak ettiğim bu..
    Samanyolu merkezi etrafında dönüyor, tamam da,, samanyolu merkezindeki bir gökcisminin etrafında mı ,, nedir olay?

• Samanyolunu bir elips olarak düşünürsek bu elipsin matematiksel hesapla merkezi bulunur. Merkez boşluktur büyük bir ihtimal.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.