Şimdi Ara

Ay dünyanın, dünya güneşin,, peki güneş neyin etrafında dönüyor? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
18.680
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Galaksinin merkezinde kara delik olduğu düşünülüyor, ama bu orta halli bir süpernovanın yarattığından çok daha büyük, belki bir kaç karadeliğin birleşmesinden meydana gelen hiper karadelik. Bu sonuca da nasıl varıldı? Galaksimizdeki her şey içe doğru çekilerek sarmal şeklinde dönüyor, bu da ortada bir karadelik olduğunu gösteriyor ancak olay ufkunu göremiyoruz. En büyük teori bu, arasanda %100 cevap bulamazsın, bilim adamaları da %100 cevaplamıyor çünkü.
  • samanyolu kezbanlarının etrafında dönüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 355GTS -- 12 Temmuz 2014; 3:38:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Doory

quote:

Orjinalden alıntı: Loop

İçinde bulunduğuımuz samanyolu neyin etrafında dönüyor deseydin daha mantıklıydı.

Samanyolu bir galaksidir.
    İşi o kadar ileri götürmeden basitce sordum.
    Güneş eğer bi sistemse bir yerlere bağlı olmak zorunda..
    Peki neresi bu bağlı olunan yer?

Cosmos belgeselinde Samanyolunun merkezi etrafında diyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaydedip detayli incele anlarsin.
     Ay dünyanın, dünya güneşin,, peki güneş neyin etrafında dönüyor?
  • kelmüftü kullanıcısına yanıt
    İnsan bunu incelerken bile evrenin büyüklüğü karşısında bir tuhaf oluyor...
  • Burda gösterilen samanyolu galaksisi fotografları gerçek değildir o fotografı çekmek için galaksi dışında olman lazım
  • Bence Güneş egoist. Tamam ışık, ısı, patlamalar güzel de yani o kadar gezegeni etrafında döndürmesi hiç hoş değil. Hemde milyarca yıldır el insaf ya.
  • Güneş Sistemi; Güneş ve onun çekim etkisi altında kalan sekiz gezegen ile onların bilinen 166 uydusu,beş cüce gezegen (Ceres, Plüton, Eris, Haumea, Makemake) ile onların bilinen altı uydusu ve milyarlarca küçük gök cisminden oluşur.Ve güneş kendi etrafında döner 1 tam turu 25 günde tamalar.Yani güneş merkezde bir şeyin etrafında dönmüyor kendi etrafında dönüyor.

• Benim bildiğim kadarı ile ;

Güneş sistemi Samanyolu galaksisinin merkezindeki Kara deliğin etrafında dönmektedir.
  • Hocam yanlış anlama ama bu soruyu gidip ilkokul öğrencisine sorsan sana cevabı söyler.

• güneş düzdür, adaleti yoktur, dönmez
  • Kendi etrafında dönüyor diye hatırlıyorum. İlk okulda öğretmişlerdi.
  • Güneş, tüm sistemiyle beraber samanyolunun merkezinde dönmektedir. Ama samanyolu bir cismin etrafında dönmüyor. Sadece evrenin genişlemesi ile birlikte boş uzayda mesafe kat ediyor. Samanyolu, en yakın komşusu olan andromeda galaksisi ile birlikte bir çarpışma rotası üzerinde bulunuyor ve hergün biraz daha birbirlerine yaklaşıyolar. Bilim adamlarının gözlemlerine göre birakaç milyar yıl sonra bu iki galaksi birbiriyle kesinlikle çarpışacak ve ya ortaya yeni bi galaksi çıkacak yada birbirlerini tamamen yokedip dağılacak.
    Samanyolunun ortasındaki parlaklığa gelince bunun iki sebebi var.

1) Yıldızlar arası mesafe, merkeze doğru gittikçe daralıyor. Yani birbirlerine daha yakınlar.
    2) Tam merkezde çok ama çooook büyük bir karadelik var ve kara delik etrafında çok büyük yanmalar ısınmalar oluşur ve bu yüzden karadeliğin kendi oluşturduğu parlaklıklar vardır. Yani bir cisim yutulmadan önce, aşırı sürtünmenin etkisiyle milyonlarca derece ısı ve radyasyon oluşur karadeliğin etrafında.

NOT : Karadelikler hercismi illa yutacak diye bişey yok arkadaşlar. Düşünüldüğü gibi bi canavar değildir aslında. Karadelikler hem yok edicidir hemde hayat oluşturandır. Gezegenler gibi onlarında bir yörüngesi vardır. Yani eğer bir cisim karadelikten uygun uzaklıkta olup uygun bir hızda hareket ederse O cismi karadelik yutmaz ve cisim karadeliğin yörüngesinde döner durur. ( Tıpkı Samanyolunun karadelik etrafındaki dönüşü gibi) Dünyamızın etrafında dönen uyduları düşünün. O uyduların yörüngede dönerken kurşundan daha hızlı hareket ettiğini biliyormuydunuz?

• Tüm yıldız sistemleri galaksimiz olan samanyolunun etrafinda dönüyor tum galaksiler bir devinim halinde hareket ediyor ayrıca.Milyarlarca galaksi ve iclerindeki milyarlarca yildiz sistemi inanilmaz bir sey gercekten sanki bir matrixin icindeyiz gibi.

• Doory kullanıcısına yanıt
    galaksi merkezi etrafında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrPinkFloyd

kendi etrafında

Thug life

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • miraculous kullanıcısına yanıt
    Bende bir tuhaf oluyorum.
    Ne desem bilemedim.Cümleye dökemiyorum ki anasını satayım.

Bilim adamları da vasat veya biliyorlar da bize yani başka bir ülkeye açıklamıyorlar,ifşa etmiyorlar.Ben bu fikirdeyim.

Tanrı dersen..Ölünce görücez.Her şey bilinmemezlik döngüsü içerisinde.
  • Neden illaki bir merkez arıyosunuz merkez olmasına gerek yok tüm gezegenler yıldızlar birbirne çekim kuvveti uyguluyolar farkli yönlerden ve evren dengede kalıyo yani sadece güneş ve dünya olsaydı evrende denge olmazdı

• quote:

Orijinalden alıntı: Doory

quote:

Orjinalden alıntı: Loop

İçinde bulunduğuımuz samanyolu neyin etrafında dönüyor deseydin daha mantıklıydı.

Samanyolu bir galaksidir.
    İşi o kadar ileri götürmeden basitce sordum.
    Güneş eğer bi sistemse bir yerlere bağlı olmak zorunda..
    Peki neresi bu bağlı olunan yer?

Benim bildiğim güneş te sistemle beraber galaksinin çevresinde dönüyor

• Zamanında forumda ne kafalar yaşanmış be.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.