Şimdi Ara

Avrupa'da yaşamak o kadar da hayaliniz de ki gibi güzel değil (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
389
Cevap
9
Favori
28.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
102 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hollanda'ya ilk geldigimizde banka hesabi actirabilmek icin 2 hafta ugrasmistik mesela. Bazi devlet isleri icin hala posta ile gelen mektubu imzalayip geri postalamaniz falan gerekiyor ama gercekten bunlar dert denilebilecek seyler degil. Turkiye'de 3 sene calisip yaslanmistim resmen, burada kendime vakit ayirabiliyorum, saglikli yasiyorum, stresten uzak kalabiliyorum. Yasamanin kiymetini anliyor insan.

Konu sahibi saydiklarini cok dert ediyorsa konu basligini "hayalimdeki" olarak degistirsin, avrupa hayali kuran 10 milyon Turk gencinin bunlara takilacagini zannetmiyorum.

• ayrıca maaşlarla ilgili bir şey var vergi Türkiye kadar yüksek (maaş anlamında) yani zengin olamazsınız , sistemleri buna izin vermiyor. Doktorda mühendiste olsan alabildiğin avrupa için maaş belirli. 4000 € teklif ediyorlarsa sana 2700 € alabiliyorsun 1300€ devlete gidiyor.

tek ve bekar isen Çocuk varsa 300 fazla alırsın. Kiralar çok ucuz degil şehir merkezlerinde (burada 5 yıl kalıp 10 bin -15 bin biriktirip mortage yaparsan o ayrı fakat bizim gibi expatlarin böyle bir şansı yok)

tamam market türkiye'nin şuan ki durumuna göre ucuz fakat ne kadar kaliteli ? markette bir muzlar var muz demeye bin şahit küçücük tatsız tutsuz. Meyvelerin hepsi leş açıkçası. Burda çok yediğiniz şeyler orda kötü oluyor. Peynirler ucuz ne oluyor tadı yok hollanda dan gelme birde çoğu peynir yani merkezi güya yersen. Kaşar peynirler o kadar kötü ki tat olarak. Ezine peynire benzeyen bir şey zaten yok çünkü kahvaltı kültürleri olmadığı için bunlarıda sürekli sos atarak tatlarını bastırıyorlar ebesinin nikahına kadar sos var. En ufak şeyde bile.

Sürekli patates kızartması ve waffle yiyecek gelsin çok sever. İçkiler bile max boyut 33CL. Türkiyede olsa dalga mı geçiyorsun boyutları küçülttüler dersiniz millet burda 25cl içki içiyor dişinin kabuğunu doldurmaz. Ki içkiler diğer şeylere göre oldukça pahalı bir gördüğüm almanyada ucuz onun dışında temel besinlere göre içki gayet pahalı burda. Yani birkaç sene öncesinin ekonomisinden pek bir farkı yok . Bunlara bakınca ne farkı var bu kadar her şeyi bıraktıracak arkadaşlar yaşam 7-8de bitiyor akşam , kışın dahada erken 5.30 diyebilirim.

arabayla boş sokaklarda mı dolaşacaksınız ? şaka yapmıyorum

• Opricnik kullanıcısına yanıt

Kira,Market bizde de çok pahalı bak kardeş unutma Türkiye de iyi meyve bulamazsın Meyvenin en iyileri Avrupaya gönderilir.

Bende kaliteli meyve yiyemiyorum ve senden daha pahalıya yiyorum.

Asgari ücretliyim devletin bana 1 tl maddi desteği yok o yüzden boş yapmayın yemeğini yediğiniz ülkeye nankörlük hiç yapmayın.

Asgari ücret 2.225 tl 1 Kg Beyaz Peynir 50-60 tl arası ben beyaz peyniri bile asgari ücret ile zor yiyorum.

Bana avrupada et,meyve,peynir bilmemne lezzeti yok deme Türkiye çok farklı değil biz bir de senden çok zor aliyoruz.

Ben 1 kg et'e 80 tl veriyorum oda çok kaliteli et değil normal et.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TulparHAN -- 6 Ocak 2021; 12:27:37 >
  • Belçika zaten çok iyi bir ülke değilki Türkiye ayarında bir ülke bu yaşadıklarını iskandinav ülkelerinde yaşayacağını sanmıyorum.
  • köyüne dön

Yani bu hesapla

benim cebime 2-3 senelik bir müh olarak 2000 civarı bir şey giriyor.

merkezde oturdugum için ( araba olmadan köyde oturmak zaten imkansız ) ucrada ne kahveci ne yemekçi bir şey var market bile yürü yürü uzakta bakkal tarzı bir şey yok. 750 civarı kira veriyorum küçücük daireye

2000-750 = 1250 , burdan 20 telefon - 25 otobus - internet kotası sınırsız yapmak icin 20 daha 70 gidiyor 1350-70 = 1180 € , bunu al yemek masrafı = ben kendim yapıyorum dışarda yeseniz çok pahalı restoranlar . fast food bile çok ucuz degil açıkçası belki amerika da ucuz ama burda kfc kıytırık menüsü 9-10euro.

mutfak masrafım aylık 350ye yakın tutuyor. 1280-350 ,830 € hadi canın tatlı çekti falan net 800 yapayım onu.

Tamam 800€ kaldı cebinde = 12 ay biriktirsen hiç harcamadan bir şey

9.5k ediyor diyelim ki hayali bir rakam ama hadi olsun. Çünkü en basitinden her şey para demek sürekli bir harcamanız olacak yani imkansız harcamamak çöp poşetinden tut, ev eşyasına , temizlik malzemesine gerçekçi rakam ihtiyaç ürünleri almak yani ekstra bir şey yok 700dür en iyi ihtimal.

700 euroyla ne alacaksınız bilmiyorum ama bir şey alırsanız o ilerde Türkiyeye para biriktirip dönme olasılıgınız yok

• quote:

Orijinalden alıntı: Opricnik

ayrıca maaşlarla ilgili bir şey var vergi Türkiye kadar yüksek (maaş anlamında) yani zengin olamazsınız , sistemleri buna izin vermiyor. Doktorda mühendiste olsan alabildiğin avrupa için maaş belirli. 4000 € teklif ediyorlarsa sana 2700 € alabiliyorsun 1300€ devlete gidiyor.

tek ve bekar isen Çocuk varsa 300 fazla alırsın. Kiralar çok ucuz degil şehir merkezlerinde (burada 5 yıl kalıp 10 bin -15 bin biriktirip mortage yaparsan o ayrı fakat bizim gibi expatlarin böyle bir şansı yok)

tamam market türkiye'nin şuan ki durumuna göre ucuz fakat ne kadar kaliteli ? markette bir muzlar var muz demeye bin şahit küçücük tatsız tutsuz. Meyvelerin hepsi leş açıkçası. Burda çok yediğiniz şeyler orda kötü oluyor. Peynirler ucuz ne oluyor tadı yok hollanda dan gelme birde çoğu peynir yani merkezi güya yersen. Kaşar peynirler o kadar kötü ki tat olarak. Ezine peynire benzeyen bir şey zaten yok çünkü kahvaltı kültürleri olmadığı için bunlarıda sürekli sos atarak tatlarını bastırıyorlar ebesinin nikahına kadar sos var. En ufak şeyde bile.

Sürekli patates kızartması ve waffle yiyecek gelsin çok sever. İçkiler bile max boyut 33CL. Türkiyede olsa dalga mı geçiyorsun boyutları küçülttüler dersiniz millet burda 25cl içki içiyor dişinin kabuğunu doldurmaz. Ki içkiler diğer şeylere göre oldukça pahalı bir gördüğüm almanyada ucuz onun dışında temel besinlere göre içki gayet pahalı burda. Yani birkaç sene öncesinin ekonomisinden pek bir farkı yok . Bunlara bakınca ne farkı var bu kadar her şeyi bıraktıracak arkadaşlar yaşam 7-8de bitiyor akşam , kışın dahada erken 5.30 diyebilirim.

Aha trollesmeye basladin.

1 - Yeni universite mezunu yaklasik brut 3000 ile basliyor. 3-5 sene tecruben varsa alacagin maas brut 4000-6000 arasi degisir. Belcika'da daha da yuksek hatta bu tutar. Eline net gecen 2500 EUR ile tek basina cok cok rahat yasarsin. Bu maasi alan herkes Turkiye'nin zengini gibi yer icer gezer zaten. Ev - Araba almakta zorlanirsin sadece. Luks harcamalar yine luks kalir.

2 - Expat'larin da o parayi biriktirip ev alma sansi var, kendi adina konus. Yanlis bilgi veriyosun.

3 - Gidip copten mi topluyosun bilmiyorum ama her besinin kalitelisini bulabiliyosun marketlerde. Peyniri cok dert ediyosan gidip Pinar Beyaz peynir alirsin. Al bak google'da aratarak rahatca bulabilirsin;

https://www.google.com/search?client=opera&q=bruksel+turk+marketi&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

4 - Garsona buyuk bardak istiyorum demeyi beceremeyen birisi oldugunu cikariyorum su 25lik yorumundan. "Big Glass" desen bile anlayip 50lik getiriyor zaten, aklinda bulunsun.

5 - Sokakta tek basina geziyosan, dukkanlar 5-6 da kapaniyor diye hayat bitiyor yorumu yapabilirsin. Insanlar bir anda ortadan kaybolmuyor, arkadaslarinla istedigin saate kadar takilabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Berkanq4

Belçika zaten çok iyi bir ülke değilki Türkiye ayarında bir ülke bu yaşadıklarını iskandinav ülkelerinde yaşayacağını sanmıyorum.

avrupa birliğinin başkenti burası değil mi yahu , batı avrupanın merkezi burası yani

Kardeş bak 1 ay sonraki maaşıma göre masraflarımı yazdım. 2.715 tl maaş alacağım kesintiler var. Bunlar 1 kişi için masraf Mutfak Masrafı dahil değil. Benim elim de kalacak toplam para 651 civarı ben bu para ile mutfak masrafını mı karşılayım başka bir şey mi yapayım ?

525 G Ezine Peynirti 60 tl 1 kg si 120 tl Ben ne yapayım bir söyle ?

https://www.migros.com.tr/ Buradan gir fiyatları görürsün 10-20 tl eksik fazla hesapla işte Ben aç karnımı doyuramıyorum doyursam cebime para kalmıyor beyimiz Avrupayı beğenmiyor yiyeceklerin lezzeti yokmuş.. Ben pek lezzet de aramadan 1 kişi için ucu ucuna karnımı doyurabiliyorum.

Avrupa'da yaşamak o kadar da hayaliniz de ki gibi güzel değil

Belki o peynir senin neyine daha ucuz ye dersen al kardeş bu peynir de 55 - 60 lira arasında değişiyor.

Avrupa'da yaşamak o kadar da hayaliniz de ki gibi güzel değil

Ev Kirası: 800

Ev Aidatı: 20

Yol Parası 434 tl

Mutfak MASRAFI EKLENMEDİ.

Faturalar

Elektirik 220 

Doğalgaz 30

Doğalgaz YAKIT 300

Su 100

Ev İnterneti 100

Ev Telefon 30

Cep Telefon 30

Maaş: 2715

Masraf: 2064 tl 

Kalan: 651 tl

• Belçika dandik bir ülke zaten. Trafiğine hiç girmiyorum bile. Buradaki insanların hayalini kurduğu ülkeler Almanya, İngiltere, İsviçre veya Kuzey Avrupa ülkeleri gibi gelişmiş ülkeler.

Ama ben oralarda yaşamak ister miyim? Hayır. Dediğiniz gibi buraya alışmışız Avrupa'nın sistemi bizi zorlar. Özellikle sağlık sistemi. Burda başın ağrısa gidip bir Parol alıyorsun Avrupa'da bunu bu kadar kolay yapmıyorlar. Dediğiniz gibi e devlet de önemli birşey. Ayrıca ben Türkiye'nin mutfağı ve iklimini de seviyorum. Avrupa'da İtalya,İspanya gibi ülkeler haricinde havalar hep kapalı. Artı özellikleri tabii ki var ama bunlar benim için problem.

Yani gezip görmeyi kesinlikle isterim ama ülke değiştirmek çok ciddi bir konu. Ben burada Avrupa hayali kuran çoğu insanın adapte olamayacağını tahmin ediyorum zaten. Bence Abd daha iyi.

• Avrupa'da yaşamak o kadar da hayaliniz de ki gibi güzel değil
  • Hadi len ordan troll madem güzel değil gel burada yaşa uyanığa bak aklınca algı yaratıyor. Avrupa'da yaşamak o kadar da hayaliniz de ki gibi güzel değil 

• Konuda yanlış olan kısım ırkcılığı herkes yaşamaz. Tip olarak Avrupalı gibi görünüyorsanız en ufak sıkıntı yaşamazsınız. Eğer orta doğulu hissi yaratıyorsa tipiniz, ceo bile olsanız bazı kesinler sizi asla eşit haklarda görmez.

Ben en ufak sıkıntı yaşamıyorum Almanya'nın en ırkçı bölgelerinde bile. Almancam yarım yamalak.

• Tamam e devlet iyi bir sistem ebankacılık iyiyiz. Ama şöyle düşünmek lazım ekonomimiz iyi olsun ben paramı vezneden çekeyim razıyım yani ya da ekonomimiz iyi olsun giderim saçma sapan bir sürü bürokratik işlemi kağıdı küreği doldurmaya hazırım ama ekonomi iyi olsun insanlar çöpten ekmek toplamasın insanlar açlıktan yoksulluktan ahlaki ikilemler yaşamasın. Kız çocukları üniversitede parası olmadığı için elaleme meze olmasın herkes ortalama bir Avrupalı kadar beslenebilsin karnı doysun karnı doysun ki artık fikirlere acıkalım onlar konuşalım fikri açlığımızı çözelim fikri meseleleri halledelim üstümüze düşen ulvi memuriyetin gerekliliğini yapalım Afrika’yı konuşalım orada temiz suyu bile olmayan milyonlarca insan var çamur içiyorlar gıda bulamıyorlar. Burada refahı nasıl artırır kendi kendine yeten bir Afrika nasıl oluştururuz bunları konuşmamız gerekirken hala salakça enflasyon yok faiz yok faiz sebeptir enflasyon sonuçtur gibi akıl almaz şeyleri konuşuyoruz. Bunlar 20. Yüzyılın meseleleri 100 yıl geri kalmışız işte Atatürk ülkeyi kurmuş kimse iki çivi çakmamış vaziyet tam da böyle.

• Konu sahibinin yazdığı gerçekler az bile. Toplam 7 yılımı romanya da ve ünv yıllarımı kanada da geçirdim. Genel olarak günümüz gençliğinin öykündüğü "abi yeeaaa buralarda yaşanmaz, avupada şu birime bu alınıyor, kahrolsun bu dünya" muhabbetleriyle ülkemizi gömdüğü gerçeği var. Umarım hepsi bir şekilde bu ülkeden gider ve gerçeklerle yaşamaya başlarlar. Sanıyorlar ki avrupada onları kucaklayarak karşılayıp al sana şu kadar maaş, ev, araba, hadi çimlerde sekelim lay lay lom diyecekler. Bu işler sadece tuvalete gidiş üretimi yapıp, pc başında ülkeni, iktidarı karalamakla olmuyor.

• Avrupa bitmiş arkadaşlar, dönün ülkenize de haydi.

Fani hiçbir şeyde mutlak mükemmellik yoktur. Elbette bu dünyevi diyarda bazı zorluklar çekeceksiniz, saçmalamayın...

• quote:

peki seçim imkanı mı var ? Önümüze fırsat çıktı gittik , ne aradım ne araştırdım. Sadece bir göreyim dedim insanlar bu kadar gitmek istiyor fakat gidince Türkiye'ye göre öyle hayal ütopya falan olmadığını gördüm. Hallice yani Türkiye'nin 2007 halinden bir farkı yok buranın.

Bu kadar size etki etmeyen bir şey için tüm düzeni kültürü aileyi arkadaşları bırakmak manalı mı?

sizin için bir uyduruk araba her şeyi bırakmaya değiyorsa buyrun. Arabayı alırsınız artık 30'la gidersiniz

https://www.brussels.be/brussels-30-kmh-zone-1-january-2021

Arabam evim var elhamdülillah. Benim çıkma amacım avrupada insanca yaşayabileceğim bir ülkeye gitmek olurdu.

Bence sende iyi yapmışsın sakın buralara gelme avrupanın en kötüsü bile buradan 10 kat iyidir .

Orada kendini geliştir. Yeni zellanda veya avustralyaya veya kanadayı hedefle bence emekliliktede ispanya veya portekiz kışlık emekliliktede norveç veya finlandiya

Benim hayalim buralar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EthanHunt81 -- 6 Ocak 2021; 13:16:37 >

• quote:

ayrıca maaşlarla ilgili bir şey var vergi Türkiye kadar yüksek (maaş anlamında) yani zengin olamazsınız , sistemleri buna izin vermiyor. Doktorda mühendiste olsan alabildiğin avrupa için maaş belirli. 4000 € teklif ediyorlarsa sana 2700 € alabiliyorsun 1300€ devlete gidiyor.

Vergi yüksek ama hayat 10-20 kat ucuz Avrupa'da ayçiçek yağı litresi 1 Euro sucuk kilosu 5 Euro

Türkiye'de sucuk kilosu 60-100 TL , ayçiçek yağı 5 litre 60-80 TL

Sen kime ne anlatıyorsun vergi çok yazmış hahaha Avrupa'da ikinci el Q7 gördüm 160binde 6bin Euro

Kalk gel lan Türkiye'ye o zaman yıkık ak troll

• quote:

Orijinalden alıntı: Yesil+

Konuda yanlış olan kısım ırkcılığı herkes yaşamaz. Tip olarak Avrupalı gibi görünüyorsanız en ufak sıkıntı yaşamazsınız. Eğer orta doğulu hissi yaratıyorsa tipiniz, ceo bile olsanız bazı kesinler sizi asla eşit haklarda görmez.

Ben en ufak sıkıntı yaşamıyorum Almanya'nın en ırkçı bölgelerinde bile. Almancam yarım yamalak.

Benim elimde mi nasil göründüğüm ne sacma düşünce bu

• Arkadaslar avrupa veya dunyanin gelismis ülkelerine gitme fırsatınız varsa 5 saniye düşünmeden gidin

Ama tembel biriyseniz çalışmada gözünüz yoksa belesten devlet bana baksın diyorsanız gitmeyin zaten sizden bir bok olmaz.

Gelişmiş tüm memleketlerde çalışanın hakkı fazlasıyla verilir . Ornegin gelişmiş ülkelerde maaşlar genellikle haftalık verilir veya aylık verilen nadir ülkelerde en az yilda 2 defa bir maaş ikramiye verilir.

Çünkü senede 52 hafta vardır bunu 4 bölerseniz 13 yapar
    Yanı bu adamlar senede 13 ay maaş alır . Biz yılda 1 maaş eksik alıyoruz. Milyonlarca çalışandan 1 maaş hak kaybı oluyor.

Ama bizim gibi kölelik düzenin olduğu ulkelerde çalışanın hakkı baştan çalınıyordur zaten . Işın kotu yani bunları bilmemize rağmen kabullenme zorunluluğudur

Velhasılkelam çalışmaya gönlümüz yeni yerler görmeye tanımaya hevesiniz varsa 5 saniye durmayın gidin

Avrupa nüfusu yaşlı iş yapacak adam arıyorlar
    En kötü über sofuru veya kargocu olursunuz

Biraz meslek öğrenip berber . Sucu , tesisatçı , boyacı olursanız zaten zengin olursunuz . Çünkü ADAMLAR ÇALIŞANIN HAKKINI yemiyor . Fazlasıyla veriyor

Bizde hak yeme olduğu için ÜLKE BIR TÜRLÜ REFAGA eremiyor . Sözde müslümanız bide heryere cami yapıyoruz

Hak yeme sadece para demek degil .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EthanHunt81 -- 6 Ocak 2021; 13:33:12 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.