Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Audi, su ve karbondioksitten oluşan dizel yakıtı üretmeyi başardı

18
Cevap
0
Favori
430
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Audi, su ve karbondioksitten oluşan dizel yakıtı üretmeyi başardı
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      1434 Mesaj
      29 Nisan 2015 15:05:46 Konu Sahibi

Her geçen gün otomobil firmalarının daha çevreci ve elektrikli araçlar ürettiğini görürken yakıt alanında da biyodizel gibi daha çevreci yakıtlara da yönelim her geçen gün artmakta. Alman otomotiv devi Audi de yeni geliştirdiği dizel yakıtıyla çevreği koruma adına önemli buluşa imza atmış durumda.

Audi tarafından E-Dizel olarak adlandırılan yeni su ve karbondioksit (CO2)'den oluşan yapısıyla oldukça çevreci. Alman Sunfire firmasıyla ortak olarak Almanya'nın Dresden şehrinde pilot farbrika kuran firma, yakıtın sentezinde kullanılan elektriği de rüzgar santralinden sağlıyor. Basitçe anlatmak gerekirse su (H2O) ve havadan alınan karbondioksitin (CO2) sentezlenmesi sonucu ortaya çıkan büyük yapıdaki hidrokarbon (CH) zincirinin yada diğer adıyla Blue Crude'un (Mavi Hammadde) rafineride sentezlenmesi sonucu ortaya çıkan yakıtın üretim verimliliği ise %70 gibi oldukça yeterli bir seviyede.

Günümüzdeki biyodizeller gibi petrol kökenli dizelle karıştırılabilen yakıt aynı zamanda motorun daha sessiz çalışmasını da sağlıyor. İlk etapta Dresden'deki pilot fabrikada günlük 160 litre üretilecek yakıtın daha sonra büyük bir fabrikada üretilerek yaygınlaştırılabileceği düşünülüyor.

|
      |

• Teğmen
      132 Mesaj
      29 Nisan 2015 15:13:12
      Yazıda hata var (H20)değil (H2 O) olması lazım H yirmi diye bir element yok malesef.
      Konuya gelince Auidi ve Bmw fabrikasında güneş enerjisinden elektirik kullanımını arttırmışlardı, böyle yeni teknolojiler dizel arabaların elektirikle değiştirmeden devam etmesi adına çok önemli.
      Ins yaygınlaşır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uçan Gergedan -- 29 Nisan 2015; 15:16:08 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      775 Mesaj
      29 Nisan 2015 15:19:37
      quote:

Orijinalden alıntı: Uçan Gergedan

Yazıda hata var (H20)değil (H2 O) olması lazım H yirmi diye bir element yok malesef. Konuya gelince Auidi ve Bmw fabrikasında güneş enerjisinden elektirik kullanımını arttırmışlardı, böyle yeni teknolojiler dizel arabaların elektirikle değiştirmeden devam etmesi adına çok önemli. Ins yaygınlaşır.

H20 bir element değil bileşiktir. yine de iyi dikkat etmişsiniz helal olsun.
      |
      |
    • Çavuş
      96 Mesaj
      29 Nisan 2015 15:36:01
      h20 diye yazarsan element ; h2o diye yazarsan bileşik olur. dolayısıyla uçan gergedanın düzeltmesi doğru ;)
      |
      |
    • Yarbay
      2785 Mesaj
      29 Nisan 2015 16:06:21
      şimdi biz bedevilerden petrol almaya gerek duymuyacakmıyız ?
      |
      |
    • Yarbay
      7560 Mesaj
      29 Nisan 2015 16:07:40
      adamlar sentetik benzini yapmış ! daha ne yapsınlar !
      http://tr.wikipedia.org/wiki/Petrol#Kimyasal_olu.C5.9Fumu
      |
      |
    • Yüzbaşı
      813 Mesaj
      29 Nisan 2015 16:11:10
      Adamlar havadan sudan dizel üretmiş biz havadan sudan muhabbeti bile beceremeyip birilerine sinirleniyoruz. Helal olsun adamlara.

Blue crude dedikleri nane damıtıldıktan ve e-dizel ayrıştırıldıktan sonra herhangi bir atık kalıyor mu onu merak ettim.
      |
      |
    • Binbaşı
      1782 Mesaj
      29 Nisan 2015 16:27:17
      Sürekli bu tarz alternatif çevreci yakıt haberleri çıkıyor ama bir süre sonra unutulup gidiyor, sırra kadem basıyor projeler. Global Akaryakıt Mafyası, bu projenin de unutulup gitmesi için elinden geleni yapacaktır. Yazık....
    • Yarbay
      3809 Mesaj
      29 Nisan 2015 17:47:29
      Bana nedense saçma gelen proje. Elektrik enersijisini kimyasal enerjie çevireceksin kimyasal enerjiyi ısı ve mekanik enerjiye çevirecen de motoru hareket ettirecen. Aradan bir sürü verimliliği azaltan basamakları atıp direkt elektrikli araba üzerine yoğunlaşmak daha verimli.
      |
      |
    • Yüzbaşı
      516 Mesaj
      29 Nisan 2015 17:56:32
      Yıllardır yapılan o kötü espiriyi bu sefer ben yapacağım: Devlet Mavi Hammadde'ye de vergi koyar :)

Şaka bir yana, illa petrol kökenli dizelle karıştırılabilen bir yakıt mıdır? yoksa direkt depolara konabilir mi acaba?
    • Binbaşı
      1610 Mesaj
      29 Nisan 2015 19:45:58
      Ben olayı anlamadım bu dizel yanınca havayı kirletmiyor mu yani
    • Binbaşı
      1717 Mesaj
      29 Nisan 2015 20:11:38
      inş gercek olur araplarda petrol satamaz
      |
      |
    • Binbaşı
      1887 Mesaj
      29 Nisan 2015 20:37:34
      Benzer şekilde bir trenli taşımacılık devi, hidrojen ile çalışan trenler yapmaya çalışıyor. İlk prototipi yaptılar ama maliyeti ve H üretimi hala istenilen seviyede olmadığı için tam olarak hayata geçirilemedi. Fakat yakın gelecekte H ile çalışan trenlerin sektörde önemli bir yeri işgal edeceği tahmin ediliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Er
      11 Mesaj
      29 Nisan 2015 21:56:16
      Ne suyu acaba. Suyu tüketiriz ana yakıtımız olursa. Ben korkuyorum su hava kalmayacak bize
      |
      |
    • Teğmen
      171 Mesaj
      29 Nisan 2015 22:20:34
      Şimdi araplar düşünsün. Petrole ihtiyaç kalmadığı zaman dünya barışının yarısı halledilmiş demektir. Sonraki hamle paranın yok edilmesi akabinde din dil ırk gibi ayraçlar ortadan kalacaktık.
    • Yarbay
      2855 Mesaj
      30 Nisan 2015 08:45:20
      Kafalar çok iyi ya!

İnşallah genç falansınızdır da, bizi nasıl bir geleceğin beklediği konusunda biraz fikrimiz olur.

Tte'!
      |
      |
    • Er
      13 Mesaj
      01 Mayıs 2015 14:53:18
      haberin sonunda işi dine bağlayıp ortadan kalkacak diyen arkadaş neyin kafasını yaşıyor acaba :-D
      |
      |
    • Misafir Üyelik
      56090 Mesaj
      20 Ağustos 2015 11:27:57
      İstanbulun lağamsuyu atık suları arıtııp marmara denizin üstünde platform kurulmalı bu atık sulardan marmara denizi üzerinde bulunan güneş panelleri denizden üretilen elektrik artı rüzgar enerji ile elektrikten istefade ederek bizde bu yakıttan üretmeliyimiz ama kim yapacak
      |
      |
    • Yarbay
      7513 Mesaj
      20 Ağustos 2015 19:51:11
      quote:

Orijinalden alıntı: Curimo

Sürekli bu tarz alternatif çevreci yakıt haberleri çıkıyor ama bir süre sonra unutulup gidiyor, sırra kadem basıyor projeler. Global Akaryakıt Mafyası, bu projenin de unutulup gitmesi için elinden geleni yapacaktır. Yazık....

petrol olmasa israil ve masonlar, avrupa ve amerikayı orta doğuda kalmaları için nasıl ikna edecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

Katil Budistler, İmzamı Arakanda Ölen Müslümanların Anısına Ayırıyorum.
Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
web tasarım
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.