Şimdi Ara

Atmosferik Otomatik Lpg vs Turbo Benzin Tüketim Karşılaştırması!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yakın zamanda Konya-Adana arası iki seyahatim oldu. Geçen hafta Ceed 1.0Turbo Manuel ile gitmiştim aynı yolu, bu hafta Egea 1.6 Etorq Otomatik lpg li araç ile gittim.

Egea lpg li olduğu için giderken hızlı kullandım nasıl olsa az yakarım diyerek, sonra gaz alıyorum baktım Ceed den fazla ödüyorum. Dönüş yolunda Ceed'i nasıl kullandıysam aynı şekilde kullanmaya gayret ettim. Eşit olması adına sadece dönüş yolu için yapıyorum kıyaslamayı.

Konya çıkışta iki aracı da aynı istasyonda doldurdum. Aynı noktada sıfırlayıp 105-110 arası Ereğli makasa kadar gittim. Otobana bağlanınca 120 civarı gittim, yer yer 130 a çıktım. Zaten bilen bilir Ereğli makas tan sonra Adana ya kadar yokuş aşağı.

Ceed:

Bunun sağlamasını yapamadım tekrar doldurup. Ama daha önceki tecrübelerime göre sapma yok.

332 X 5,3 /100 = 17,6 lt benzin harcanmış. Bugün ki benzin fiyatı(8.29) ile 145 Tl ye gelmişim.

Km de ortalama 43 Kr yakmışım.

Egea:

Tabi Egea lpg li olduğu için bu fotoyu benzinlikte çekip lpg tankını tekrar doldurdum. 6,39 fiyattan 23,8 lt gaz aldı. 7,2 lt lpg yakmış ortalama olarak. 6,39 X 23,8 = 152 Tl ye gelmişim.

Km de ortalama 46 Kr yakmışım.

Sonuç olarak lpg nin küçük hacim karşısında hiç avantajı kalmamış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mevcut fiyatlarda atmosferik benzinli bile atmosferik LPG’li araçla kafa kafaya yakıyor. Turbo benzinli bir de küçük hacim elbette daha ekonomik

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel bir ölçüm olmuş.Turbo ile atmosferik kıyaslaması genel anlamda çok net aslında, turbo motorda çok basarsan aşırı yakarsın, az basarsan az yakarsın.Az yakma potansiyeli artı lazım olduğunda yüksek tork sağlaması turbo için avantaj.Memlekette 4.0 Lt atmosferik motorlu araçlara binebilsek elbette herkesin tercihi o olurdu.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Lpg ile uyumu çok iyi olan valvematic corolla sahibiyim. Son zamlardan sonra aracımı benzinle kullanıyorum. Aylık yaptığım km azımsanacak gibi de değil. Aracın daha rahat devirlendiğini hissedebiliyorum. Ayrıca benzinle kullanınca aracı insan daha sakin kullanıyor, tüketime dikkat ediyorsunuz. Lpg de zaten ucuz diye motora bi tık fazla abanma oluyor.

Sonuç olarak aylık 1000km de 40tl gibi bir karı ya var ya yok. Benzinde kampanya dahilinde %5 standart indirim alınca o fark da yalan oluyor. Arabaya kuru yakıt içirmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Turbo benzinde zaten ibre benzinliye iyice kayar.

Yalnız bu karşılaştırmada bi aracın tork konvertörlü tam otomatik, diğerinin manuel olması da dikkate alınmalı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.