Şimdi Ara

Atık Yemek Yağlarını Lavaboya Dökmeyin! (Geri Dönüşüm Tavsiyeleri) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
11
Favori
12.284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
628 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'de geri dönüşüm teşviklerinin olmaması çok kötü bir durum . Almanya'dayken kapının önünde çöpün türüne göre farklı renklerde çöp kutuları vardı . İçtiğim su veya soda şişelerini kasa ile markete götürüp depozitolarını alıyordum . Keşke aynı sistem burada da olsa . Şişe başına 25 veya 50 kuruş tarzı iade olsa bir hareketlilik olabilir . Geri dönüşüm konterneyleri ise her sokakta olmalı . İstanbul'da oturduğum yere en yakın geri dönüşüm kutusu herhale yürüyerek 20 dk falan mesafededir .Ona da üşeniyorum ne yapalım.

• Sifon içine pet şişe fikri çoğu ülkede uygulanıyor, sorun şifon mekanizmasına sıkışması :) silikon yapıştırma güzel çözüm olur.

Piyasada 250-500-1000ml şişe var tercih sizin :) Okul, büyük kamu binaları, hastane vs olarak ölçeği büyük düşünürseniz ciddi bir su israfı önüne geçiliyor.

Beraberinde hortum ile galeri önü sokak önü caddeye Keyfi su dökülmesi kısıtlanmaslı, tamam senin paran senin tercihin ama harcadığın su ülkenin suyu gelecek nesillerin doğal kaynağı.

Yolu ıslatıyor 1 saat sonra yine aynı eee ne fark etti ? :) :)

Biz burada ne kadar konuşşak boş ülke çapında topluca karar alınmalı gerekirse yasa olarak gündeme gelmeli.

Konu güzel bilinçlenmek daha güzel.

• Bizim evimizde atık yağ diye bir şey yok.

Kızartmaları fırında üzerine yağ sürerek yapıyoruz. Hem daha gafif oluyor hem de atık yağ oluşmuyor.

Tavada az yağ ile birşey kizartsam bile kalan yağa ekmek banıyorum ya da yemekte ya da yumurta kirdigimda tekrar kullanıyorum.

Asla atık yağ yok. Yazık değil mi, yağ çok değerli. Neden atalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SPHAR3X

Türkiye'de geri dönüşüm teşviklerinin olmaması çok kötü bir durum . Almanya'dayken kapının önünde çöpün türüne göre farklı renklerde çöp kutuları vardı . İçtiğim su veya soda şişelerini kasa ile markete götürüp depozitolarını alıyordum . Keşke aynı sistem burada da olsa . Şişe başına 25 veya 50 kuruş tarzı iade olsa bir hareketlilik olabilir . Geri dönüşüm konterneyleri ise her sokakta olmalı . İstanbul'da oturduğum yere en yakın geri dönüşüm kutusu herhale yürüyerek 20 dk falan mesafededir .Ona da üşeniyorum ne yapalım.

Tanesini 10 kuruştan alan makinalar yapsalar. Çocuklar 10 şişe bulup gofret alacam diye sokaklarda şişe bırakmaz hocam.

Ama yapılsa keşke...

• Teşekkürler, faydalı konu.

• Çok doğru ne yazık ki içim cız etsede bizde döküyoruz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bu konuyu her gördüğümde uyuz oluyorum ya
    olm ananız babanızda mı cahildi öğretmedi size bu kuralları?
    cidden kızarttığı yağı lavaboya dökenler var abi.. siz ne kara cahilsiniz
    düşünsene, patates kızartıyosun sonra o yağı baştan aşağı lavaboya döküyosun
    doğaya en büyük zarar, bilinçsizlik ve cahillik.. öteki tarafta yatacak yeriniz yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: trmelih3

Çok doğru ne yazık ki içim cız etsede bizde döküyoruz.

Neden döküyorsun hocam belediye mi almıyor hangi belediye?

• Kassady kullanıcısına yanıt
    Mahallemizde geçen seneye kadar çöp konteyneri bile yoktu sözde belirli saatler ile sokaktan toplanıyordu.Tabi heryer çöp kokusu içerisindeydi.Bizlerde döküyoruzdan kastım ben değilim,25 yaşında bekar bir çalışanım iki yumurta bile kırmam mutfakta :)

• Ankarada hangi belediyeler aliyor. Biriktirelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: kütahyalı_ramazan

Hangi belediye hocam ?

Kağıthane.

• Kızartma yemiyoruz yağda çıkmıyor. Saf zeytinyağı kullanıyoruz tüm yemeklerde.

• Kassady kullanıcısına yanıt
    Buzdolabı poşetine koyup bağlıyorum çöpün içine bile dökülmüyor yani

• Umut K. kullanıcısına yanıt
    Tasima esnasinda poset delinir elbet dokulur hocam

• Ben biraz tereyağ dökmüştüm o gün lavabo tıkandı sonradan aklıma geldi yaptığım hata hemenköyden merkeze inip lavabo aç buldum son 1 tane kalmıştı o da sıkıntı Bi durum yani dikkat edin

• Bu tür geri dönüşüm konularında herkes elinden geleni yapmalı.İlerde kendimiz ve çocuklarımız adına daha yaşalınabilir bi dünyayı geçtim daha yaşalınabilir bir ülke bırakmak için.Bu hepimizin görevi.

• Uzun bir zamandır karton, plastik, cam vs. ayırıyorduk ve geri dönüşüme atıyorduk (yaklaşık 500 metre uzaklıkta) ve en son ne görelim, geri dönüşümü kaldırmışlar... Ondan sonra bıraktık biz de maalesef

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.