Şimdi Ara

Atık Yemek Yağlarını Lavaboya Dökmeyin! (Geri Dönüşüm Tavsiyeleri) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
11
Favori
12.284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
628 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Dünya'da bitmeyecek ama Türkiye'de bitecek. Son yıllarda eskiye göre daha az yağış alıyoruz. Trakya'da mesela son birkaç günkü yağmura kadar yazı yağışsız geçirmiş yerler var. İstanbul'u besleyen barajlar vs. bomboş, barajın ortasında gezinmek mümkün. Aşağıya birkaç fotoğraf ekleyeyim. Kırklareli, Kıyıköy'de Pabuçdere barajı. 

Bunlar geçen yıldan görüntüler.

Atık Yemek Yağlarını Lavaboya Dökmeyin! (Geri Dönüşüm Tavsiyeleri)

Bunlar da geçen haftalarda çektiğim birkaç görüntü. İş çıkışı çok geç saatte gittiğimden biraz karanlık görüntüler. Hani barajın içinde gezinmek mümkün.

Bu da yürüyerek barajda gittiğim noktayı gösteren harita görüntüsü.

Tamam, henüz çok ciddi bir durumda değiliz henüz ama, bulunduğumuz enlemlerde gelecekte havalar daha sıcak seyredecek gibi. Aldığımız yağış yetersizliği veya düzensizliği de bizi daha fazla tehdit edebilir. Bundan dolayı da yavaş yavaş ufak uygulamalarla kendimizi böyle şeylere alıştırmakta fayda var diye düşünüyorum. Gelecekte bunları yapmak zorunda kaldığımızda zorluk çekmeyiz. Ha öyle bir durumla karşılaşmazsak ki umarım karşılaşmayız, bir zararımız olmaz zaten.

Ayrıca lavaboya yağ dökmenin bir olumsuzluğu da atıksu tesisatında eğimin ve akışın az olduğu yerlerde birikip buraları tıkaması. Ha kendim de şimdiye kadar belediyeye vs. vermedim ama bekarım ve çok fazla bir yağ tüketimim yok zaten.

Ancak birkaç yıl önce Hakkari'de iken içtiğim soda şişelerini topladım. İki büyük çöp kutusunu bu şişelerle doldurdum. Geri dönüşüme falan verecektim ama ulaşacak birini bulmakla uğraşmayınca yine çöpe doldurdum. Hani bu tür işlerin biraz zor geldiği bir gerçek. Depozito kampanyaları olsa zorlanmaz tabi insan.

• Konu fayfalı ama Türkiye bu noktada sıfır noktasında

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Devlet yeni yapılacak binalara atık yağ deposu zorunluluğu getirmişti. Ne oldu o iş bilmiyorum.

https://www.skb.gov.tr/apartmanlara-atik-yag-suzgeci-yapilacak-s5833k/#

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D50B08F8B -- 30 Eylül 2020; 19:36:37 >
  • Havlu peçete yaydığın süzgeçle onun altındaki kavanoza sıcakken dökmek en mantıklısı. Yağ henüz sıcakken, çok çabuk süzülüyor. Denemenizi öneririm. Havlu peçeteyi ayırınca bir kenarını bağlı bırakıyorsunuz, iki yana ayırıyorsunuz. Bağlı katlarının olduğu yer süzgecin tam ortasına geliyor, zaten sıcak yağ akıcı olduğundan hiç birikmiyor. Sonra peçeteyi kıvırıp atıyorsun.
    Etrafta yağ biriktirmeyin. Amonyak olmadan çıkmıyor meret. Bulaşık makinesi bile tam çıkaramadı, kazınacak kıvama getirdi bıraktı, biz de tel süngerle çıkarttık.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yemek yağlarını lavaboya döken var mı cidden? rezaletsiniz..

• Üniversiteye yeni başladıktan birkaç gün sonra. Geceden kalma amfide rezalet çöp birikintileri görmüştüm sabah. Okula gelenleri bir seviyede görmek istiyor insan ama okumuş hayvan altı üstü. İnsanlar bunları hiç düşünmüyor. Eğitim şart tabi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almanyada Plastik, Karton ve atik cöpleri ayiriyoruz. (zorunlu)

Ardindan atik yaglari siselere bosaltip belediyeye teslim ediyorum.

Elektronik esyalari gerekli sirketler ücretsiz kapinizdan aliyorlar.

Pilleri elektronik cöp kutularina teslim ediyorum.

Olmasi gereken bu. Herkes uyarsa adim adim bazi seyler iyiye gider.

• Migrosta oluyo geri dönüşüm, yağları pet şişeyle atabiliyoruz.

Zaten bekar adamım, haftada 1 kızartma yapıyorum, 3 haftada 1 lt yağ birikiyo, onu da pet şişeyle migrostaki geri dönüşüme atıyorum.

• Ben pek yağ kullanan birisi değilim ama öyle ayda yılda bir kızartma yaparsam yağını buzdolabı poşetine döküp çöpe atıyordum çöpe atmak da mı sıkıntılı? Biriktirecek kadar tüketim yapmıyorum çünkü

• Toplumumuzun gözardı ettiği ancak doğaya saygı göstermenin en basit kanıtıdır yağı gidere dökmemek. Toplumun bilinçlendirilmesi şarttır ancak bizim insanımız hantal ve rahatına düşkündür ayrıca her şeyi bilir ama hiçbir şeyi de yapmaz. Buradaki belediye afiş aşmıştı 5lt atık yağ getirene çeşitli beyaz eşyalar için çekilişe katılma hakkı veriyordu hergun ise gidip gelirken o afişi görüyordum ve benim gibi yüzlerce insan onu görüyordu ancak kaldırdılar su anda da prosedürleri nasıl işler bilmem.

• Hocam tebrik ederim sizi. Kesinlikle gri su kullanımını arttırmamız gerekiyor. Dünyamızı çok yaşlandırdık.. Gelecek için, yaşam için herkesin bu hassasiyette olması gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrokenDream -- 30 Eylül 2020; 21:1:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eagleoneye

Hangi suyu içilmicek hale getiriyor. Lavabodan çıkan atık su toprağa karışıyor.

Zaten atık su içilmez.

Arkadaşlar vermiş zaten cevapta bende tamamlıyım evimdeki kullandıgım tüm sular tuvalet suyu dahil döner dolaşır senin çeşmelerinden geri akar. Toprağa falan gitmiyor yani..

• Yağları açıkta bırakmayın amonyaklı cifle hemen silin. Eğer kötü kokmaya başladıysa, demek ki yağ buharlaşmaya başlamıştır. Normal yağın asla kokmaması gerekir. Yağ asitleri kendi başına buharlaşabilir, yağ trigliseritleri ise buharlaşamadığından hem koku salmaz hem oksitlenmez. Serbest yağ asitlerini amonyakla sabuna çevirmekten başka etkisizleştirme yolunuz yok. O yüzden çok geç kalmayın. Henüz cif işe yararken silin, normal peçeteyle ortamdan silseniz bile olur. Yoksa amonyak kullanmanız gerekir, o da buharıyla sizi zehirler.

• Çinde kanalizasyon yağı kullanıyor elemanlar mesela ilk duyduğumda kusucaktım neredeyse :D

• Düşünceleriniz için tebrik ederim. O kadar israf ediyoruz ki; atık suyu dahi kullanabileceğimiz kimsenin aklından geçmiyor. Eskiler köyde yaşarken atık oluşmazdi ama şimdi halimize bakın.

• djoz kullanıcısına yanıt

Hangi belediye hocam ?

• quote:

Orijinalden alıntı: djoz

Ben 5 litrelik pet şişede biriktirip belediyeye veriyorum,

onlar da bana deterjan hediye ediyorlar.

O deterjanla arabayı falan yıkıyorum.

Şu cam şişelere de depozito mecburiyeti gelse keşke avrupadaki gibi.

Çoluk çocuk maden suyu içiyor, şişesini yola atıyor. yollar cam kırığı dolu.

o cam soda sisesini kirip cimlik alana attıkları icin top oynarken sol baldirimi bildiginiz yardi az kalsın sakat kalıyordum simdi 13 dikişle geziyorum. cevre bakanligi geri dönüşümün konusunda özellikle eğitim bakanligiyla birlikte ciddi bir aksiyon almaları gerekli. maalesef ülkece bu konuda sınıfta kalıyoruz.

• Iste bu yaa helal olsun.. cevreci duyarlı forum arkadaslarin oldugunu bilmek ve bu onemli konunun one cikmasi cok sevindirici..

• en kötü yağ olmuş 45 tl . dökülürmü? yağ.hiç olmadı en son içerim:)

• Valla helal olsun canim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bekirin -- 30 Eylül 2020; 23:36:16 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.