Şimdi Ara

ati 9550 Aldım fakat makina sürekli resetliyor(SORUN ÇÖZÜLDÜ MERAK EDENLER İÇİN)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bugun ati 9550 aldım 256 mb 128 bit makinam pIII 866 384 mb ram driver i kurmadan gayet sorunsuz çalışıyor ama çözünürlük iyi değildi driver i kurdum. hem cd den denedim hemde netten yenisini indirdim resim açınca sistem donuyor herşey donuyor yada resetliyor makina yardımlarınız bekliyorum... şu an güvenli modda açtım çözünürlük 1280/1024 de resim de açıyorum istediğimi yapıyorum hiç bir sorun yok ama normal açtığımda ya donuyor yada resetliyor

EVET ARKADAŞLAR SORUN ÇÖZÜLDÜ

nasılmı

anakartta sorun varmış

ve birkaç kondansatör patlamış

söktüm

anakartı

ve değiştirdim kondansatörleri

şimdi bu yeni ekran kartım ile yazıyorum bu mesajı sizlere..

eeee adamın eli havya tutunca o kadarcık işi yaparız herhalde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 10 Ekim 2006; 10:54:56 >

• aciill yardım ederseniz sevinirimm
  • quote:

Orjinalden alıntı: Engin_ER

bugun ati 9550 aldım 256 mb 128 bit makinam pIII 866 384 mb ram driver i kurmadan gayet sorunsuz çalışıyor ama çözünürlük iyi değildi driver i kurdum. hem cd den denedim hemde netten yenisini indirdim resim açınca sistem donuyor herşey donuyor yada resetliyor makina yardımlarınız bekliyorum... şu an güvenli modda açtım çözünürlük 1280/1024 de resim de açıyorum istediğimi yapıyorum hiç bir sorun yok ama normal açtığımda ya donuyor yada resetliyor

güvenli kipde sorun oluşmuyorsa bence windows u tekrar kurmayı dene!

• tekrar kurdum yine aynı sorun var donanım ivmesini sola dğru tamamen kapatmazsam donuyor yada reset atıyor.catalsty 6,9 kurdum yine aynı sorun devam ediyor bir türlü işin içinden çıkamadım. daha önceki kartım gf2MX400 dü onda bir sorun yoktu format attıktan sonra onda da bu sorun olmaya başlamıştı bende gidip bu ati 955 yi aldım ama yine aynı hatta daha kötü oldu
  • güç kaynağı mı yeterli gelmiyo acaba?
  • ekran kartı bozuk gibi. Başka bir sistemde deneyin kartı.
  • driverlerini kurunca yapıyor yoksa driverlerini kaldırdım yani catalsty falan şimdi yapmıyor ama driversizde olmuyor görüntü iyi değil
  • hocam öncelikle kartı slota tam olarak oturttun mu bi ona bak.sanki bana kart bozuk gibi geliyor ama.
    kurduğun windows sp2 li mi.sp2 li olduğu halde bozuk görüntü varsa bana bozuk gibi geliyo sanki.

quote:

driverlerini kurunca yapıyor yoksa driverlerini kaldırdım yani catalsty falan şimdi yapmıyor ama driversizde olmuyor görüntü iyi değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 8 Ekim 2006; 7:13:01 >
  • sp2 war format da attım hala dewam ediyor power suply den olabilirmi ?? şimdi milenium kurucam. ayrıca kart bozuk değil çünkü eski kartımda da aynı sorun vardi onun için değiştirmiştim neden olabilir ihtimalleri sıralayabilirmisiniz *? eski kartım geforce 2 mx400
  • nVidia'dan ATi'ye geçerken bir format atmanız iyi olacaktır o sorunlar bende de vardı..

Format attıktan sonra da değişmiyorsa öteki başlığınıza yazmıştım bakabilirsiniz..
  • formatta attım o dediklerinizide yaptım ve şu an güvenli moddayim ve herşeyi yapabiliyorum hiç bir sorun yok normal windows a geçince kilitleniyor makina
  • ARkadaşım bak yukarıda da yazdım. Kartın bozuk. Muhtemelem kartın rami yada gpu'su bozuk. Aynı şey ati 9600xt de oldu götürdüm şu an kart garantide değişecek. Söylediklerinin aynı oluyordu driver yükleyince sistem açmıyordu.
  • Eski ekran kartım da aynı problemi çıkardığı için değiştirdim. peki bu aldığımda da mı aynı sorun war bence başka bir problem war ama bulamiyorum neler den yapabileceğini sıralarsanız ben onları da değiştirip deneyebilirim.
  • quote:

Eski ekran kartım da aynı problemi çıkardığı için değiştirdim. peki bu aldığımda da mı aynı sorun war bence başka bir problem war ama bulamiyorum neler den yapabileceğini sıralarsanız ben onları da değiştirip deneyebilirim.

engin abi,elimde agp kart olsa denerdik ama,maalesef sistem pcı-ex16 ve onboard :(
  • quote:

Eski ekran kartım da aynı problemi çıkardığı için değiştirdim. peki bu aldığımda da mı aynı sorun war bence başka bir problem war ama bulamiyorum neler den yapabileceğini sıralarsanız ben onları da değiştirip deneyebilirim.

Anakart arızalı gibi görünüyor. Kasanın sökülüp yeniden tek tek takılması,işlemci macununun yenilenmesi ve parçaların tozdan temizlenmesi sonucu aynı hatayı alırsanız anakartı değiştirin. Ekran kartını da başka makinede test edin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: SavageWarrior
    Anakart arızalı gibi görünüyor. Kasanın sökülüp yeniden tek tek takılması,işlemci macununun yenilenmesi ve parçaların tozdan temizlenmesi sonucu aynı hatayı alırsanız anakartı değiştirin. Ekran kartını da başka makinede test edin.

arkadaşa teşhisinde katıLıyorum !.. anakartınızda ßir proßLem war !..

Şimdi şöyle bir durum var,

Ekran kartını tanıtana kadar windows ekran kartının gpusunu ve ramlerini kullanmaz.Sanal bir ekran kartı oluşturur 1 mblık ve anakart çipseti ile ekran kartı haberleşmez.Fakat sen ekran kartını tanıttığın zaman ekran kartı ve anakart arasında haberleşme başlıyor.İşte sorunda burada.Anakartın 3d kontroller ünitesi ekran kartını yönetemiyor,bir dizi komut hatası yada başka bir şey.Normalde ekran kartı grafik ile ilgili olan işlemleri yürütür.Efetkleri sistem belleğinden ve cpunun yaptığı işlemleri hesaba katarak grafiksel işlemleri yapar.Rendering ışıklandırma vb. bunuda monitöre iletir.İşte bu sırada bu sinyaller anakart yardımıyla sistem ramine ve cpu ya gönderilir.Tabiki bunu anakart çipseti düzenler,yani agp kontrolcüsü.Burada sorun şu,Via çipsetleri Ati kartların desteklediği kombinasyonu uygulayamıyor ve problem oluşuyor.Zira sinyaller,yanlış yollara sapabiliyor.

Tabiki ekran kartındada problem olabilir fakat farklı bir kart denediğinizi belirtmişsiniz.Via KT 400,600 serilerinde bu tür problemler vardı.Sanırım S754 Agp bir KT800 sahibisiniz.Anakartınızın sitesine girerek son güncellemeyi,via 4 in 1 sürücüsünüde kurmayı ihmal etmeyin.Bios update de denemenizde fayda var.kartın sağlamlığının kontrolünde , bütün kombinasyon/kodların uygulandığı 3dmark 2001/2003/2005 testi denemenizdede fayda war. SAYILAR !..

• dostum işine yarayacağını umduğum ßir kaynak ßuLdum !..

==> ALINTIDIR <==

ATI ve VIA uyuşmazlığı (Olası çözümler)

--------------------------------------------------------------------------------

Son zamanlarda sık sık bu tür sorunlar ile ilgili pm ve forumda sorular görmeye ve almaya başladım ve yardımcı olacağını düşündüğüm ufak bir rehber hazırlamaya karar verdim.Aslında arkadaşlar eğer vga almadan önce forumları gezseler sistemlerine en uygun kartları seçseler daha güzel olacak ama malesef hemen kaba taslak hareket ediyoruz neyse...

Yapmanız gerekenler :

Önce anakartınızın güncel VIA çipset driverlarını çekiyorsunuz.(Bazen bu driverları kaldırmak ta sorunu çözebiliyor)

Eğer anakartınız çok eski (KT400) ise yani P3 bir board yada eski P4 anakartlardan ise AGP 4x hızınızı yarıya düşürüyorsunuz Biosdan yani 8x ise 4x de 4x ise 2x de çalıştırıyorsunuz.Bunu Ati kontrol panelinde 3D settings altında da yapabilirsiniz.

Agp Fast Write özelliğini kapıyorsunuz (Bios dan yada Catalyst control Center dan )

Bazen güncel driverlar eski vga lar ile uyumsuz olabiliyor eğer bir 9xxx seris vga nız var ise Catalyst 4 yada 5 (5.10 yada altı) serisinden bir driver yüklemeniz gerekiyor.www.ati.com

Eğer hala sorunlar devam ediyorsa bu bios ayarlarını uygulayınız :

------------------------------------------------------------------------------------
    "NOTE: These options may vary depending on the type/version of your
    system. You may or may not have all these options. Please consider
    changing the settings that correspond to those listed below.

- Video BIOS Shadow and Video BIOS Cacheable - DISABLED
    - C8000-CBFFFF Shadow and CC000-CFFFF - DISABLED
    - AGP Aperture size - 64 MB
    - AGP Turbo - DISABLED
    - VGA Frame Buffer and Primary Frame Buffer - DISABLED
    - PnP OS installed - YES
    - Assign IRQ for VGA - ENABLED
    - Resource Control - AUTO
    - AGP Bus Mastering - ENABLED
    - VGA Palette Snooping - DISABLED
    - Disable any UCSW or Write Combine options in the CMOS
    - Disable any manual configuration of PCI by setting these options to
    AUTO
    - System Bios Cacheable - DISABLED
    - Video BIOS Mode Cache - UC

- Try lowering the AGP support (i.e. from AGP 4X to AGP 2X). If this
    resolves the issue, you may consider contacting the motherboard/chipset
    vendor for more information regarding the GART support available on the
    motherboard/chipset."

==> ALINTIDIR <==

• quote:

Orjinalden alıntı: lazminator

quote:

Orjinalden alıntı: SavageWarrior

arkadaşa teşhisinde katıLıyorum !.. anakartınızda ßir proßLem war !..

Şimdi şöyle bir durum var,

Ekran kartını tanıtana kadar windows ekran kartının gpusunu ve ramlerini kullanmaz.Sanal bir ekran kartı oluşturur 1 mblık ve anakart çipseti ile ekran kartı haberleşmez.Fakat sen ekran kartını tanıttığın zaman ekran kartı ve anakart arasında haberleşme başlıyor.İşte sorunda burada.Anakartın 3d kontroller ünitesi ekran kartını yönetemiyor,bir dizi komut hatası yada başka bir şey.Normalde ekran kartı grafik ile ilgili olan işlemleri yürütür.Efetkleri sistem belleğinden ve cpunun yaptığı işlemleri hesaba katarak grafiksel işlemleri yapar.Rendering ışıklandırma vb. bunuda monitöre iletir.İşte bu sırada bu sinyaller anakart yardımıyla sistem ramine ve cpu ya gönderilir.Tabiki bunu anakart çipseti düzenler,yani agp kontrolcüsü.Burada sorun şu,Via çipsetleri Ati kartların desteklediği kombinasyonu uygulayamıyor ve problem oluşuyor.Zira sinyaller,yanlış yollara sapabiliyor.

Tabiki ekran kartındada problem olabilir fakat farklı bir kart denediğinizi belirtmişsiniz.Via KT 400,600 serilerinde bu tür problemler vardı.Sanırım S754 Agp bir KT800 sahibisiniz.Anakartınızın sitesine girerek son güncellemeyi,via 4 in 1 sürücüsünüde kurmayı ihmal etmeyin.Bios update de denemenizde fayda var.kartın sağlamlığının kontrolünde , bütün kombinasyon/kodların uygulandığı 3dmark 2001/2003/2005 testi denemenizdede fayda war. SAYILAR !..

bende artık iyice anakarttan şüphelenmeye başladım
    çünki eski ekran kartımda yapmaya başlamıştı bende ekran kartından şüphelenip önce onu değiştirdim. ama nafile
    şimdi eski ekran kartımı taktım yine aynı reset atıyor ve makina açılmıyor
    şu an güvenli modda açtım ve bu mesajı yazdım. ama zama zaman güvenli modda da donmalar oluyor. ikinci el iyi bir anakart bulmaya çalışacağım ve değiştirip deneyeceğim
    kasayı ayda birkez tanzikli hava ile(kompresör ile)temizliyoruz dünde işlemci fanını söktük temizledik termal macunu yeniledik. ama sonuç sıfır büyük ihtimal anakart diye düşünüyorum PSU yetersiz gelse şimdiye kadar çoktannn yapmış olurdu ama yeni ortaya çıkan bir durum ve sanırım anakartın via chipseti bozuk
    anakartın kutusu üzerinde DFI CA 64 -TN S 370,694T+886B yazıyor yani KT 400 yada 800 olduğunu bilmiyorum kutu üstünde yazanlar bunlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 9 Ekim 2006; 10:20:55 >

• quote:

Orjinalden alıntı: kafeinn

ARkadaşım bak yukarıda da yazdım. Kartın bozuk. Muhtemelem kartın rami yada gpu'su bozuk. Aynı şey ati 9600xt de oldu götürdüm şu an kart garantide değişecek. Söylediklerinin aynı oluyordu driver yükleyince sistem açmıyordu.

Arkadaşlar; size yardımda bulunmak için yazıyorum. Biraz dikkate alın yahu okuyun. Bende de aynı sorun vardı. Anakart chipsetim de INTEL
    Teknik servisteki via chipsetli anakartta da aynı sorunu çıkarınca garantiden değişime girdi. Sürücüleri yükleyince daha yüksek çözünürlük ve tazeleme hızında çalışamıyor çakılıyor. Olaya son noktayı koyun ve aldığınız yere iade edin....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kafeinn -- 9 Ekim 2006; 12:14:23 >
  • quote:

quote:

ARkadaşım bak yukarıda da yazdım. Kartın bozuk. Muhtemelem kartın rami yada gpu'su bozuk. Aynı şey ati 9600xt de oldu götürdüm şu an kart garantide değişecek. Söylediklerinin aynı oluyordu driver yükleyince sistem açmıyordu.

Arkadaşlar; size yardımda bulunmak için yazıyorum. Biraz dikkate alın yahu okuyun. Bende de aynı sorun vardı. Anakart chipsetim de INTEL
    Teknik servisteki via chipsetli anakartta da aynı sorunu çıkarınca garantiden değişime girdi. Sürücüleri yükleyince daha yüksek çözünürlük ve tazeleme hızında çalışamıyor çakılıyor. Olaya son noktayı koyun ve aldığınız yere iade edin....

başka bir makinada daha deneyeceğim olmazsa iade edeceğim umarım geri alırlar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.