Şimdi Ara

Ateizmin Tanımı Nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
14
Cevap
0
Favori
396
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Felsefe >> Ateizmin Tanımı Nedir ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    721 Mesaj
    Toplumda Ateizm:İnancın yokluğu olarak biliniyor.Bu tanım tamamen hatalı ve yanlıştır.
    Ateizm:Ateizm Tanrının olmadığına inanmak demektir. Felsefi camiada da Ateist felsefeciler dahil herkes bunu kabul eder.Graham Oppy , John Mackie ve Sobel gibi din felsefecilerine bakabilirsiniz bunlar ateisttir. Ayrıca Philosophy of Religion: Selected Readings, Michael Peterson kitabına bakabilirsiniz. Ya da sözlükten de anlamı kolayca bakılabilir:
    http://http://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/atheist

|
    |
  • Evet sigara icmeme bagimlisiyim. Ayrica evde oturma sporu yapiyorum. Bir de cok sevdigim bir hobim var: Hello Kitty oyuncaklari toplamamak. Bazen televizyonum kapaliyken televizyon izleme eylemini gerceklestiriyorum, sabahlari hic bir kahve ile doldurmadigim kahvemi yudumlarken hic bir gazeteyi okumayarak gundemi takip ediyorum. Cunku ateizm de bir dindir : )
    Sirf havali olmak icin ateist oldum bu yuzden hic kimse ile sevgili oldum. Epeyce ise yaradigini soylemek isterim. Bana ulasmak isteyen hanimlar icin telefon numarami vereyim: Hic bir numarayi arayin, bana ulasirsiniz.

• Yarbay
    6087 Mesaj
    Ateizm bana göre ilahi kavram konusunda kesinlik denen halin olası sonuçlarını gorup mevcut ilahi duruşu red ile gokte bir kavram arayıp bu aranılan kavramın buyukluğu karşısında cevapsızlık halinin diyn olarak anlamsız olacağını bu anlamsızlığın insanı tanımsızlaştıracağından dolayı mevcut ilahın kesinlik bildiren son halinin geçilmeden gokteki varyasyona ulaşılamayacağını yani olum denen hakikatın aşılamayacağını bu nedenle olumden sonra oluşan varyasyonun varlık adına anlamsız olduğunu beyan eden bir goruş olmalıdır.

Ateist bence teisti tanımlarsa olum denen varyasyonun altı denen hal yani 0 başlangıç noktasına insan diyerek eksilir..

Bu nedenle ateistin tanımladığı teist insan denen argumanı oluşturmalıdır.

Konu bakımından ateist hayvan veya bitkiden evrilme mantığını insan denen değere ulaşmak için yapar denebilir. Yani evrim sşağılamak değil ulaşılması istenen insana canlılıktan değer katma çabasıdır.

Bitkiler adam oldurmez hayvanlar ihtiyaç dışında ya da tehdit gormeden canlı oldurmez.

Doğadaki denge katil tur mantığını oluşturmaz gibi.

İnsan ise denklemi bozan bir varlık olarak evrilerek iyi ve doğru değeri bulmalıdır.

Saygılarımla..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay
    4823 Mesaj
    Tanri inancinin olmamasi ile, tanrinin olmadigina inanmak ayni sey degil. Sunu bir anlayamadi insanlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Orijinalden alıntı: Mephalay

Tanri inancinin olmamasi ile, tanrinin olmadigina inanmak ayni sey degil. Sunu bir anlayamadi insanlar.

Siz sigara içmeme bağımlısı değil miydiniz?

Evet sigara icmeme bagimlisiyim. Ayrica evde oturma sporu yapiyorum. Bir de cok sevdigim bir hobim var: Hello Kitty oyuncaklari toplamamak. Bazen televizyonum kapaliyken televizyon izleme eylemini gerceklestiriyorum, sabahlari hic bir kahve ile doldurmadigim kahvemi yudumlarken hic bir gazeteyi okumayarak gundemi takip ediyorum. Cunku ateizm de bir dindir : )
    Sirf havali olmak icin ateist oldum bu yuzden hic kimse ile sevgili oldum. Epeyce ise yaradigini soylemek isterim. Bana ulasmak isteyen hanimlar icin telefon numarami vereyim: Hic bir numarayi arayin, bana ulasirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 28 Ocak 2017; 21:20:11 >
    Thomas Henry Huxley kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

ilah yoktur ve inanç olsa da anlamsızdır.

a şıkkındaki durumda ilahın varlığı ile inanç aynı anda çatışmaya sebeb olur. varsa ve inanılmasını istiyorsa bu durum anlamsızdır. mutlaka bir rol değer verecek ve oynayacaksınızıdır. kafir münafık zındık adı her neyse.

b şıkkında ise kişi ilah yoktur sonucuna deneyimle varır ve bu kişi aslında çaba sarfetmiştir. bu açıdan ilah yoktur diyen kişinin oynadığı rol rol değil kendisine göre hayat tarzıdır.

kişi bu tarza ulaşmıştır. arayış ile gelmiştir.

1. haldeki rol değerle ikinci haldeki rol değerin eşleştiği anda 2. haldeki kişinin arayışı çerçevesinde 1. haldeki mutlaklık eksilir diyebiliriz.

2. haldeki ki olmayan bir şeyin kendisine rol biçtiğini düşündüğü anda mesela kafir dendiği anda ilahi varyasyonu arayışı çerçevesinde kendini tanımlar.

mesela namaz kıldı oruç tuttu ve ilahın olmadığına kanaat getirdi. bu kişi küfrü yani kafir olmayı günahkarlık seviyesinde tanımlar ve affedilebilir hale kafirin hali der.

bu kişi namazla niyazla değil ilimle bu sonuca ulaştı diyelim. bu esnada küfrü kainatın varlıktaki yadsınamaz rolunu inkar ile değerlendirerek insan denen vasfayı anlamsızlaştırır. insan hiçtir veya koca kainatta ne olabiliriz ki gibi bir değer yargısına ulaşır.

bana göre ilahi varyasyonun varlığına rağmen olası bir inkar halinde insanın hiçliği ilahi varyasyonun yakınlığı ile oluşan bir hal olarak kişinin ilahi varyasyonun beyanına muhattap olacak özünü görmesine neden olur ve bu öze karşı mütecaviz yapıyı görüp ilahi kelam ve insanın beyanını üst üste oturtmaya çalışır.

ayet ve ben denen kavramda kişi kendisini ilahi varyasyonun okuduğunu düşündüğü şekilde okumaya gayret eder. bu uzletvari bir yaşama iklab edebilir.

bu genellemeler gereği kendimizi konumlandırabileceğimiz gibi farklı genellemeler de yapılabilir.
    |
    |

• Binbaşı
    1123 Mesaj
    Ateizm, dinlere ve o dinlere ait tanrıların gerçek olmadığını iddia eder. Ancak yaratıcı konusunda kesin konuşamaz. O nedenle ateistlerin hepsi yaratıcıyı kesin olarak reddetmek zorunda değildir.

|
    |
    Esas sorulması gereken bence şu: Ateizm Yaratıcıya inanmamak mıdır, yoksa Yaratıcı dahil tüm madde ötesi şeylere inanmamak mıdır? Ben bugüne kadar, Tanrıya inanmıyorum ama şeytana veya meleğe inanıyorum diyen ateiste rastlamadım. Veya dinsel olmayan bir metafizik olguya da inandıklarını sanmıyorum. Ateizmin özü maddeciliktir aslında. Ben kuantum fiziğinden bahsettiğimde kafayı yemelerinin sebebi de bu. Madde ötesinde gerçekleşen, bir takım açıklanamaz olaylar onları rahatsız ediyo. Hatta kuantum fiziğinin maddeciliği çökertmesi onları çıldırtıyo.

|
    |

Ayrıca sex yapmamak en iyi sex pozisyonudur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Mephalay kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Ateizmi herhangi bir din ya da felsefi görüş gibi sistematik içerisinde, belirli kurallarla sınırlandırmak ve tanımlamak doğru değildir. Çünkü, ortada ne bir kitap, ne bir kurallar bütünü, ne de bir birlik vardır.

Temelde, ateizmin kelime karşılığı olan "Tanrıları, dinleri ve doğaüstü olan herşeyi reddetme" şartını yerine getiren herkes ateist olarak görülmelidir.
    |
    |

Orijinalden alıntı: HADO77

Ateizm bana göre ilahi kavram konusunda kesinlik denen halin olası sonuçlarını gorup mevcut ilahi duruşu red ile gokte bir kavram arayıp bu aranılan kavramın buyukluğu karşısında cevapsızlık halinin diyn olarak anlamsız olacağını bu anlamsızlığın insanı tanımsızlaştıracağından dolayı mevcut ilahın kesinlik bildiren son halinin geçilmeden gokteki varyasyona ulaşılamayacağını yani olum denen hakikatın aşılamayacağını bu nedenle olumden sonra oluşan varyasyonun varlık adına anlamsız olduğunu beyan eden bir goruş olmalıdır.

Ateist bence teisti tanımlarsa olum denen varyasyonun altı denen hal yani 0 başlangıç noktasına insan diyerek eksilir..

Bu nedenle ateistin tanımladığı teist insan denen argumanı oluşturmalıdır.

Konu bakımından ateist hayvan veya bitkiden evrilme mantığını insan denen değere ulaşmak için yapar denebilir. Yani evrim sşağılamak değil ulaşılması istenen insana canlılıktan değer katma çabasıdır.

Bitkiler adam oldurmez hayvanlar ihtiyaç dışında ya da tehdit gormeden canlı oldurmez.

Doğadaki denge katil tur mantığını oluşturmaz gibi.

İnsan ise denklemi bozan bir varlık olarak evrilerek iyi ve doğru değeri bulmalıdır.

Saygılarımla..

Daha sade konuşmayı öğrenmelisin.

|
    |

“ You reap what you sow, Artyom: force answers force, war breeds war, and death only brings death.
    To break this vicious circle one must do more than act without any thought or doubt. „

Khan Aitmatov

• Yarbay
    2427 Mesaj
    Ateizm tanrının değil teist tanrının varlığını inkar eder zira bir ateist elbet bir tanrıya inanabilir

|
    |
    En basit tanımıyla, evrenin herhangi yaratıcı tarafından yaratılmadığına ta ki kanıtlanana kadar inanmayan ve şu an kabul gören bir takım bilimsel sonuçları temel olarak evrenin oluşumunda yeterli gören bir düşünce biçimidir.
    |
    |

Bilkent Mechanical Engineering
  • Teğmen
    128 Mesaj
    Tanrı diye bir şey yoktur.

= Ateizm.
    |
    |
1
Reklamlar
haberler
Bey Azura
Mobilya Takımları
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,219
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.