Şimdi Ara

Ateizmi Kabullenmek Zorundayız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
4
Favori
6.345
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
42 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ne derseniz deyin ama son yıllarda atesit sayısı bayağı arttı. Kabul etmezseniz de kendinize net bir cevap veremezsiniz de hepiniz ateizm adayısınız. Ben..

Sadece bu forumda değil okuduğum, dinlediğim ve izlediğim medyalarda yorum yazan kişileri görüyorum. Çoğu -yıllardır bir yalana kanmışım, okuyarak gerçeği buluyorum ve serabın kaybolduğunu fark ediyorum- diyor.

Ama hâlâ kıvrananlar var. Ben gibi..

Ama yavaş yavaş Din denen şeyi daha iyi anlıyoruz.

Geriye sadece bunu kabullenmek kalıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Öncelikle ateizmde artış yok. Şuan artan deizm. Ateizmin sorularına cevap vermek kolay ve iddalarının hemen hepsi çürütülmüştür. Ancak insanlar yaratıcının nasıl bir varlık olduğu konusunda kararsızlar ve kötülük problemi konusunda verilen cevaplarla tatmin olmuyorlar. Bir ilahiyatçı olarak söylüyorum. Bundan 15-20 yıl sonra Türkiye bu sorunla çok kötü bir şekilde yüzleşecek. Dindar bir nesil yaratalım derken deist bir nesil yaratıyorlar farkında değiller. Bugün en dindar ailenin çocuğu bile deist yetişiyor. Ama bunu ailesinden gizliyor. Bu deist artışının sebebi kesinlikle sözde müslümanlardır. Bugün İslam dininin en kırmızı çizgisi olan kul hakkı biz müslümanlar için işlenen en rahat günahlardan birisi. İnsanların dinden soğumasını en büyük sebebi budur. Torpil, adam kayırma, kamu mallarına zarar verme vs ne ararsanız var bizde. Ve bu günahları işlerken herkes yapıyor bu devirde torpilsiz bi yere giremessin demiyorlar mı çıldırıyorum. Allah'ın hükmü kesindir. Kimse bu bahanelerin ardına sığınmasın. Altının ve gümüşün geçmediği o gün herkes yaptığının hesabını verecek. Ne eksik ne fazla.

Ateizm, evreni olusturan (yaratan) bir sey olup olmadigi konusunda arguman sunmuyor. Asil inanmadiklari nokta bir Tanri'nin varligi. Yani evreni kendi istegi ve iradesi ile yaratan bilincli bir yaraticinin olmadigi gorusundeler. Bu da hicbir sekilde curutulemez, cunku kimse bunu bilemez.

Bugun insanlar dindar ulkelerde dogduklari andan itibaren cok feci inanmaya programlaniyorlar. Bunu kirdiktan sonra gerisi geliyor zaten. Dindarlar buna 'hidayet' diyorlar. Yani inanma istegi gibi bir sey. Bunu kirmak da dediginiz gibi baslica ahlaksiz Muslumanlari gormek, ahlakli gayrimuslimleri gormek, Muslumanlarin gayrimuslim ulkelere gitmek icin siraya girmesi gibi sebeplere bagli; ayrica kabul edilmeyen dualar, basa gelen kotu olaylar vs. de mikro sebeplerin arasinda.

1- Ateist/Deist çok ayırmanıza gerek yok. konu ailesinin dayattığı sistemi kabul etmeyen kişiler üzerine, ve bu kabul etmeyen kitledeki kişiler kendilerini ateist ya da deist olarak tanımlamışsa bunun hiçbir öenmi yok.

2- alakası yok. özellikle dindar kesimde şöyle bir inanç var: "dinde hiçbir sorun yok, gençler dini kabul etmiyosa bu bizim yeterli şekilde anlatamayışımızdandır" bu görüş tamamen yanlış. ben annesi ve babası hafız olan biriyim, yıllarca bu forumda dini savundum. sonra da kendim kendi dinimi daha iyi öğreneyim diye eski din kitaplarını ve kuranın mealini okumaya başlayınca şu gerçekle yüzleştim: günümüzde gençlere dinin gerçekleri anlatılmamış, gençlere dinin gerçek olayları anlatılmazken kafadan uydurma "masalsı" hikayeler anlatılıyor. eski din kitaplarını açtığında ise, aslında tüm hocaların falan kabul ettikleri ama hiç dillendirmedikleri vahşiliklerle karşılaşıyosun. ben dinimi daha iyi öğreneyim diye yola çıktığımda milenyum çağında öğretilen dinin tamamiyle hayali olduğu gerçeğiyle yüzleşip kendi yoluma bakmaya karar verdim.

din tarihini çıplak şekilde (saklamadan) anlatsalar, kolay kolay kimse o devirde sihirli-seçilmiş birinin çıktığına falan inanmaz. günümüzde gençler okusun diye din tarihi kitapları yazılıyor. açıp bakıyosun, içinde gerçek tarih YOK. gerçek olaylar YAZILMAMIŞ. içinde sadece masalsı-şiirimsi mısralar var. "Hayber iyilikle tanıştı, Hayber nur ile tanıştı" yazmış mesela. peki Hayber'de ne oldu? onu yazmamış. yazamaz, yazarsa kimse bir daha bu dine inanmaz.
  • Açık açık konuş, İSLAM dininin ne eksikliğini gördün ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Kütahyalı 77

Açık açık konuş, İSLAM dininin ne eksikliğini gördün ?

Şöyle bir şey.

Ateizmi Kabullenmek Zorundayız

• quote:

Açık açık konuş, İSLAM dininin ne eksikliğini gördün ?

forumda yazanlar var islam böyle hz muhammed pedofili diye. onlara cevap veren olmadı.

Ayrıca öyle bir bilgiyi nereden bulmuşlarsa artık

• quote:

Orijinalden alıntı: The Alim

Şöyle bir şey.

Alıntıları Göster

Benle İSLAM'ı birmi tutuyorsun ?

• quote:

Orijinalden alıntı: TheSilentGhost-T

forumda yazanlar var islam böyle hz muhammed pedofili diye. onlara cevap veren olmadı.

Ayrıca öyle bir bilgiyi nereden bulmuşlarsa artık

Alıntıları Göster

İnanmayın böyle safsatalara

• quote:

İnanmayın böyle safsatalara

Alıntıları Göster

inanmıyorum genel olarak.

• birbirini kesen insan toplululkarındansa bunları tercih ederim.

• Ee ne yapmalıyız ateistsen? Yani biz de mi ateist olmalıyız nedir?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kendi inancıma saygı göstermek koşuluyla, karşımdaki insanın dini inancı beni alakadar etmez. İsterse makarnaya tapsın, umrumda değil. Her koyun kendi bacağından asılacak, nasıl olsa... Sizlerin de aynı tavırda olmanızı tavsiye ederim.

• En iyisi bu meselere hiç bulaşmamak Dine inan ya da inanma işte tüm mesele bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bisikletçi76 -- 7 Eylül 2020; 2:25:19 >
  • genelde sosyal medyadaki ateist takınan ergenler havalı,aykırı görünmek için yaparlar bunu

teist dinler varoluşa,tanrıya dair çok güçlü argümanlar sunamadığı gibi ateizm de güçlü bi argüman sunamıyo aslında

• 10 yıldır ateistim. Bilim ve teknoloji hayatımı hep iyileştiriyor.

• Öncelikle ateizmde artış yok. Şuan artan deizm. Ateizmin sorularına cevap vermek kolay ve iddalarının hemen hepsi çürütülmüştür. Ancak insanlar yaratıcının nasıl bir varlık olduğu konusunda kararsızlar ve kötülük problemi konusunda verilen cevaplarla tatmin olmuyorlar. Bir ilahiyatçı olarak söylüyorum. Bundan 15-20 yıl sonra Türkiye bu sorunla çok kötü bir şekilde yüzleşecek. Dindar bir nesil yaratalım derken deist bir nesil yaratıyorlar farkında değiller. Bugün en dindar ailenin çocuğu bile deist yetişiyor. Ama bunu ailesinden gizliyor. Bu deist artışının sebebi kesinlikle sözde müslümanlardır. Bugün İslam dininin en kırmızı çizgisi olan kul hakkı biz müslümanlar için işlenen en rahat günahlardan birisi. İnsanların dinden soğumasını en büyük sebebi budur. Torpil, adam kayırma, kamu mallarına zarar verme vs ne ararsanız var bizde. Ve bu günahları işlerken herkes yapıyor bu devirde torpilsiz bi yere giremessin demiyorlar mı çıldırıyorum. Allah'ın hükmü kesindir. Kimse bu bahanelerin ardına sığınmasın. Altının ve gümüşün geçmediği o gün herkes yaptığının hesabını verecek. Ne eksik ne fazla.

• -ateizmi kabullenmek zorundayız

ben: YOoo

• kaptansparrow1 kullanıcısına yanıt

Ateizm, evreni olusturan (yaratan) bir sey olup olmadigi konusunda arguman sunmuyor. Asil inanmadiklari nokta bir Tanri'nin varligi. Yani evreni kendi istegi ve iradesi ile yaratan bilincli bir yaraticinin olmadigi gorusundeler. Bu da hicbir sekilde curutulemez, cunku kimse bunu bilemez.

Bugun insanlar dindar ulkelerde dogduklari andan itibaren cok feci inanmaya programlaniyorlar. Bunu kirdiktan sonra gerisi geliyor zaten. Dindarlar buna 'hidayet' diyorlar. Yani inanma istegi gibi bir sey. Bunu kirmak da dediginiz gibi baslica ahlaksiz Muslumanlari gormek, ahlakli gayrimuslimleri gormek, Muslumanlarin gayrimuslim ulkelere gitmek icin siraya girmesi gibi sebeplere bagli; ayrica kabul edilmeyen dualar, basa gelen kotu olaylar vs. de mikro sebeplerin arasinda.

Kusura bakma bozuk tezgahtan düzgün ok gibi malzeme cikmayacagina göre,bozuk düzenden de inançlı nesil çıkmaz.Bunun en kötü örneği ilahiyat fakülteleri.

• Ne kadar dinlersen o kadar ikna olursun

Ateistleri dinlersen ateizme yaklasirsin

Dini youtube kanallarini vs dinlersen bir cemaate girersen dine yaklasirsin

İnanmazsan dene gör o halde sen nesin?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaptansparrow1

Öncelikle ateizmde artış yok. Şuan artan deizm. Ateizmin sorularına cevap vermek kolay ve iddalarının hemen hepsi çürütülmüştür. Ancak insanlar yaratıcının nasıl bir varlık olduğu konusunda kararsızlar ve kötülük problemi konusunda verilen cevaplarla tatmin olmuyorlar. Bir ilahiyatçı olarak söylüyorum. Bundan 15-20 yıl sonra Türkiye bu sorunla çok kötü bir şekilde yüzleşecek. Dindar bir nesil yaratalım derken deist bir nesil yaratıyorlar farkında değiller. Bugün en dindar ailenin çocuğu bile deist yetişiyor. Ama bunu ailesinden gizliyor. Bu deist artışının sebebi kesinlikle sözde müslümanlardır. Bugün İslam dininin en kırmızı çizgisi olan kul hakkı biz müslümanlar için işlenen en rahat günahlardan birisi. İnsanların dinden soğumasını en büyük sebebi budur. Torpil, adam kayırma, kamu mallarına zarar verme vs ne ararsanız var bizde. Ve bu günahları işlerken herkes yapıyor bu devirde torpilsiz bi yere giremessin demiyorlar mı çıldırıyorum. Allah'ın hükmü kesindir. Kimse bu bahanelerin ardına sığınmasın. Altının ve gümüşün geçmediği o gün herkes yaptığının hesabını verecek. Ne eksik ne fazla.

Ateist yada deist fark etmez. Benim demek istediğim dinlerin artık yok olması..

Yada yeni nesil din icat edilmesi.

Ama günümüzde dinden kopan çok sayıda insan var. Nedenleri de çok bariz.

Dindarların bugün dediklerinin yarın tutmaması. Yani dini kendilerine göre değiştirip durmaları.

Ve yine ortaya çıkan belgeler arkeolojik kazılar. Peygamber döneminde yaşanan olaylara ilişkin çeşitli kaynaklar.

Ama bu kaynakların sadece araplarda olması. Tarih okuyan arkadaşlarıma sorduğum en önemli soru bu. O yıllarda yunan kaynaklarında peygamberin geldiği yazılı mı ?

Yada Musa'nın denizi yarması ve firavunu boğması.

Yada ayın ikiye ayrılması

Yada Nuh tufanı

Gibi bir sürü mucizenin varlığını gerçekten kanıtlayan argüman var mı Kur'an ve hadisler haricinde ? Yok. Biz bulamadık.

Din adamları bu sorulara sadece Sözel cevap veriyor. Ben fiziki bir cevap istiyorum. Ama bir tane fiziki cevap yok. Var olana kadar da yok.

Hocam nefse hakim olmak ve şeytanın vesveselerinin etkisinde kalmamak üzerine çok düşünceliyim bu aralar. Bu konuda bir görüşün ya da okumamı, izlememi tavsiye edeceğin bir kaynak var mı?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.