Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Ateizm Aleyhine Ahlak Argümanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
138
Cevap
0
Favori
6.895
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Felsefe >> Ateizm Aleyhine Ahlak Argümanı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    158 Mesaj

1.Objektif ahlaki değerler varsa Tanrı vardır.
    2.Objektif ahlaki değerler var.
    3.Tanrı var.

Zodioncum ne diyorsun buna? Kantçı isen bunu başarılı bulursun herhalde.

Edit: Başlıkta "ateizmi" gören atlıyor konuya. Bu öncülleri tek tek açıklamak için konuyu açmadım. Konuya hakim arkadaşlarla tartışmak için açtım. İlk defa bu argümanı görenler ne alaka kardeşim diye tepki verecektir. Felsefe hakkında doğru dürüst bilgisi olmayanlar yorum yapmasın lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guest4 -- 15 Eylül 2019; 22:34:30 >

|
    |
    Bahsedilenler: Zodion

• Yarbay
    3617 Mesaj
    Tam olarak öyle değil.Ama iyi deneme

Sence hangi öncül yanlış? Ben 1'e itiraz ediyorum tahmin ettiğin gibi.
    |
    |
    Zodion kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Guest-8A8E5C90D

2

ahlak diye bir şey varmı? bence çok gereksiz bir kelime. doğru ve yanlış neyine yetmiyor

Namaz Muhammede aleyhisselam farz edildi. Biz onun aleyhisselam dinine geçersek bu ilahın değil onun aleyhisselam emri olarak farz edişe neden verir. Yani biz namazın bize farz edildiğine inanır yani öyle farz ederiz.

Bu açıdan ahlak ve din dahi bir farz ediştir. Kimse miraçta namazı orucu üzerinde farz almadı.

.......

Totalde din denen yapıda kişi rasul değilse farz edegeldiği bi yapıyı yaşar.

Git kıbleye dön ve namaz kıl farz et ki bunu sana ilah emretti. Bu nushatik bir rasulleşmedir.

Asıl değil nushaların, kopyaların algısı dır.

...............

Ateizm inanç olarak anne baba denen yapının varlığını farz eder. Bu açıdan onlara karşı güzel davranışı över. Bu durum materyalizm destekli olursa inek koyun keçi gibi hayvanların korunmasını da içeren anne denen şeyin en geniş manası ortaya konur.

................

Aleyhe olanı ise şu. Adam ben inançsızım deyip hem eş denen kavrama yani anne denen şeye hem de evrim(aslında diiyn gereği) kendi atalarının da annesi olan keçi koyun ineği doğrayarak her iki annesini de öldürür.

Anne denen kavramın ölümü şudur. Eş eğer ki beni de doğurduğundan dolayı üst soyun da annem yani beni doğuran olmasına mukabil olmakla eşimle yaşadığım cinsellik anında ikinci anne adayım da ölür.

Üst soy zaten ebeveynin doğumuydu ve baba denen kavram cinsellik le zaten anne denen kavramı yani kendini doğuran öldürmüştü. Beden kazanan ben de aynısını yaptığımda cin ayet işlenmiş ve okunmuş olur.

................

Ateizm denen şeyin aymazane tavrı ateist olamayacağını gösteriyor. Türeme ile bütün ayetleri insan bedeni üzerinden yazabildiğiniz an hepsinin Müslüman olma zorunluluğu var zaten esasen dünyada 7.5 milyar Müslüman var zaten.

Yani ben ateizme inanmam ancak bu kişilerin din kardeşimolması da mümkün değil dersem ahlakiliğin boyutu şekil kazanır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Teğmen
    158 Mesaj

Ahlak yoksa zaten doğru ve yanlış kavramları random ifadeler(örneğin dahlakhdjak) gibi anlamsız oluyor. İyi, kötü, doğru, yanlış gibi kavramlar ahlaka bağlı kavramlar zaten. Tabi ahlaken iyi olmak ve sadece iyilik karıştırılmamalı. Meta-etik okumalısın biraz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guest4 -- 15 Eylül 2019; 21:51:35 >
    |
    |
    v4ven kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

ahlakmı doğrudan türüyor yoksa doğrumu ahlaktan? benim bildiğim, ahlak doğrudan türüyor. ahlak kavramını kaldırsan da doğruluk varlığını sürdürür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi v4ven -- 15 Eylül 2019; 22:0:26 >
    |
    |
    guest4 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Ahlak sosyal hayvanların hepsinde olması gereken ve tamamen evrimsel süreçte oluşmuş bir kavramdır.

Objektif ahlak yerine kategoriler gelecek.Önce ontoloji
    |
    |

Hiçbiri birbirinden türemiyor ikisi de birbirinden bağımsız olarak var. Ahlakı şöyle tanımlayabiliriz: insanların nasıl davranmasını belirten ve zihinden bağımsız olarak bulunan yasalar bütünü. Örneğin suçsuz insanları öldürmemizi gerektiren nesnel bir değer var olduğunu ortaya atalım doğru veya yanlışlık bu önermeye bağlı olacaktır. Ancak doğru ve yanlış kavramları ahlaktan bağımsız olarak vardır.
    |
    |
    v4ven kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |

Hiçbiri birbirinden türemiyor ikisi de birbirinden bağımsız olarak var. Ahlakı şöyle tanımlayabiliriz: insanların nasıl davranmasını belirten ve zihinden bağımsız olarak bulunan yasalar bütünü. Örneğin suçsuz insanları öldürmemizi gerektiren nesnel bir değer var olduğunu ortaya atalım doğru veya yanlışlık bu önermeye bağlı olacaktır. Ancak doğru ve yanlış kavramları ahlaktan bağımsız olarak vardır.
    Umarım ahlaktan anladıkları açılıp saçılıp ahlakımızı bozma pis kafir diyen kahvehane dayısı değildir
    |
    |

Orijinalden alıntı: heyula07

Ateizm aleyhine ileri sürülen her argüman boştur.
    Ahlak sosyal hayvanların hepsinde olması gereken ve tamamen evrimsel süreçte oluşmuş bir kavramdır.
    Evrimle ahlakın ne alakası var.Ona bakarsan her şey entropiyle başladı.Şimdi ben saçımın ne kadar da dayanıklı olduğundan bahsedersem iyi güzel diyorsun ama entropi karşısında eninde sonunda hiçliğe karışacak,yarılanma süresi kardeş mi diyeceksin

Moveover,evrimle ateizmin ne alakası var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 15 Eylül 2019; 22:18:40 >

Natüralistlerin çoğu ahlakı evrime bağlıyor ama adamın felsefe bilgisi 0 sıfır olduğu için saçmalamış. Burada ahlakın evrimsel süreçte oluşup oluşmadığına bakmıyoruz objektif değerler varsa tanrı'nın varlığının zorunlu olup olmadığına bakıyoruz. Evrimle objektif ahlakın uyuşmadığını gösteren evrimsel çürütme argümanları var hatta onlara hiç girmiyorum.
    |
    |
    2.Objektif ahlaki değerler yok.
    3.Tanrı yok.

Otorite tanımam diyenlere pusula çıkar buradan. Platon'a kitap yaktırtmışlardır.

2 bana ve çoğu ahlak felsefecisine göre yanlış. Ben objektif ahlaki değerlerin ateizmle uyumlu olduğunu düşünüyorum çoğu felsefeci gibi.
    |
    |
    Janus_Prospero kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Natüralistlerin çoğu ahlakı evrime bağlıyor ama adamın felsefe bilgisi 0 sıfır olduğu için saçmalamış. Burada ahlakın evrimsel süreçte oluşup oluşmadığına bakmıyoruz objektif değerler varsa tanrı'nın varlığının zorunlu olup olmadığına bakıyoruz. Evrimle objektif ahlakın uyuşmadığını gösteren evrimsel çürütme argümanları var hatta onlara hiç girmiyorum.
    Ahlakı o şekil değerlendirebilmek için kendini kendinden bağımsız olarak düşünmen lazım.Çünkü ahlakı tarihsel kılmak demek doğru ve yanlışın sezgilerden tamamıyla saltıklığı,durumsallığı anlamına gelir ki son derece absürt ve soyut yargılara varırdık.Bilimin ve işlevselliği işlemesi için dahi belli sabitelerin sağlanması lazım

Dahası önceden söylediğim gibi evrim bireyler üzerinde söz sahibi değil(keyfi doğru yanlışların kontrası)

Evrim objektif ahlakın neliği ilişkisi konusundaysa basitçe zaman aralıkları eşleşmiyor.Analitik felsefenin tartışılan sorunsalı;kategorilerin delilere uygulanabilirliğini ve sonra o delilerin türleştiğini düşün

Son olarak evrim iradesi gereği yaşatmak için öldürür.Mantık resmen kenara atılıyor

Etken neden başka ereksel neden başka

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 15 Eylül 2019; 22:56:12 >

• Uzaklaştırılmış 8 gün cezanın, 7 gün 15 saat 38 dakika kadarı kaldı.
    2 Not

Objektif ahlaki değerleri akılla da temelendirebilirsin vahiy ile de.

|
    |
    guest4 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Kant'a göre akıl çoğu teiste göre Tanrı ile temelleniyor. Benim savunduğum argümanlar seküler argümanlar. Teistik meta-etik teorileri bana kalırsa sorunlular.
    |
    |
    Janus_Prospero kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ahlakın bu süreçten bağımsız olduğunu evrimsel süreçte bunların seçildiğini savunuyorlar. Objektif ahlakı savunmayan evrimsel çürütme argümanları savunucuları ise dediğini yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guest4 -- 15 Eylül 2019; 22:47:15 >
    |
    |
Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
son dakika
üniversite
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,355
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.