Şimdi Ara

Ateist olmamak için en büyük argüman nedir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
2
Favori
1.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 39
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 52 dakika
  • Favoriye Eklediklerim 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • General Tao (6 mesaj) izayoi (5 mesaj) hynque (5 mesaj) Guest-8085C6669 (4 mesaj) inonu88 (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (21 mesaj) Mobil (18 mesaj) Mini (4 mesaj) (17 mesaj)
  • @
4 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Bana göre acizlik ve büyük bir egoya sahip olmak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Asabı bozuk adam -- 26 Nisan 2021; 13:53:5 >

|
    |
  • Ben ateist değilim, deist vs. değilim. Ben islamın ve allahın gerçek olduğuna inanıyorum ama inanmamayı seçiyorum. Bu şekilde benim gibi düşünenler var mı bilmiyorum. Cennet, cehennem de vardır, yaptığım kafirliğin suçu da sonsuz acı olabilir ama ben yine de inanmamayı seçiyorum, boyun eğmek istemiyorum.

3 yaşında babasının tecavüzüne uğrayan bir kız çocuğunun yaşadıklarını imtihan olarak değerlendiren bir yaratıcıya karşı düşmanım. Açlıktan ölen insanlar varken Allah'ın bereket verdiğine inanmıyorum. Saç teline gözükmemesiyle ilgilenip de çocuğunun gözü önünde boğazı kesilen kadını koruyamayan bir yaratıcıya düşmanım.

Ben Allah olsam dünya bu şekilde olmazdı. Elinde bu kadar güç olsa gerçekten dünyayı bu şekilde bırakır mıydın. Kötülüğü neden yaratırdım mesela, insanların kalbine cinayet, kin, nefret duygularını neden yerleştireyim. Neden herkese farklı hayatlar yaşatıp, aynı soruları sorayım.

Çoğu "ya varsa" korkusuyla inanıyor kesinlikle. Din tartışmalarında tanrıyı savunmaya gelince kişi daha fazla argüman bulabiliyor kendine işte örneğin; akıllı tasarım, mükemmel düzen, her şey kendi kendine oluşamaz gibi. Din tartışmasına gelince ise iş "ya varsa" korkusuna dönüyor tamamen. Yani inandığı şeyin içerisinde yazanlar önemli değil insanlar için önemli olan kendini garantiye almak yoksa bir şekilde o yazılanları kılıfına uydurursun.

• ya varsa

• Allah yoksa evreni kim yarattı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bana göre bir şeyin var olması için kanıtlanmasına gerek yok. ateizm tamamen saçmalık. "bir tanrının olmadığına delilin nedir?" diye soruyorsun, "olduğuna delil olmadığı için olmadığına inanıyorum" diyor. bu yüzden agnostisizm goat. ateist olacağıma deist olurum

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Acınası durumdaki insanlığın evreni ve dünya hakkında 1 kaşık bilgi edinince egosunu şişirip olduğu ateistlik değil miydi?
    Başlıkta bi hata var sanki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 07kubi07 -- 26 Nisan 2021; 15:9:29 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yer mi deniz kullanıcısına yanıt
    Deistlikte bir bakıma saçma,bence en iyisi apateist olmak

• Paskal Kumarı

• ignorance is bliss

• Cehennem korkusu

• Sen kulağının arkasını görebiliyormusun ?

• General Tao kullanıcısına yanıt
    Bak bu soru da garip Allah yoksa değil de başka bir şekilde oluşma ihtimali sizin gözünüzde yok. Belki paralel evren belki karadelik. Ama tüm sonuçları tanrıya bağlamak bu nasıl emin olma şekli. İzi yok yahu tanrı diye bir varlığın. Ben kişisel olarak tanrının olma ihtimalini 0 olarak görmüyorum ama başka ihtimaller de olabilir diye düşünüyorum. Ama tanrının varlığını ispatlamak bilimsel olarak imkansız

• %90 korku. Düzen, mükemmellik vs. bir sürü argüman sunuluyor, ama o kişilerle yeterince uzun süre konuşursanız ucunun korkuya dayandığını göreceksiniz. Bir yerden sonra "ya varsa, o zaman sonsuza kadar cehennemde yanmaz mısın?" gibi sorular gelecektir.

• Pragmatizm.

Eger ben hakliysam ve Allah varsa elimden geldigince muslumanlik ile yasayip mufakatini alirim. Haksizsam da cok bisey kaybetmemis olurum Islamin istedigi seyler oruc tutmam vs zaten saglikli seyler gocunmam.

Ve evet ben hakliysam sizin sonunuzun ne olacagini hic dusundunuz mu? Yani icinizde zerre bile bir suphe olmadigina ben inanmiyorum. Bazen yiyip bitiriyordur bu inanmayanlari.

Saygiliyim umrumda degil ateist olmaniz sordunuz soyledim.

• Korku. Kaynamış irin içirilmekle tehdit ediliyor insanlar.

• Çoğu "ya varsa" korkusuyla inanıyor kesinlikle. Din tartışmalarında tanrıyı savunmaya gelince kişi daha fazla argüman bulabiliyor kendine işte örneğin; akıllı tasarım, mükemmel düzen, her şey kendi kendine oluşamaz gibi. Din tartışmasına gelince ise iş "ya varsa" korkusuna dönüyor tamamen. Yani inandığı şeyin içerisinde yazanlar önemli değil insanlar için önemli olan kendini garantiye almak yoksa bir şekilde o yazılanları kılıfına uydurursun.

• Ben ateist değilim, deist vs. değilim. Ben islamın ve allahın gerçek olduğuna inanıyorum ama inanmamayı seçiyorum. Bu şekilde benim gibi düşünenler var mı bilmiyorum. Cennet, cehennem de vardır, yaptığım kafirliğin suçu da sonsuz acı olabilir ama ben yine de inanmamayı seçiyorum, boyun eğmek istemiyorum.

3 yaşında babasının tecavüzüne uğrayan bir kız çocuğunun yaşadıklarını imtihan olarak değerlendiren bir yaratıcıya karşı düşmanım. Açlıktan ölen insanlar varken Allah'ın bereket verdiğine inanmıyorum. Saç teline gözükmemesiyle ilgilenip de çocuğunun gözü önünde boğazı kesilen kadını koruyamayan bir yaratıcıya düşmanım.

Ben Allah olsam dünya bu şekilde olmazdı. Elinde bu kadar güç olsa gerçekten dünyayı bu şekilde bırakır mıydın. Kötülüğü neden yaratırdım mesela, insanların kalbine cinayet, kin, nefret duygularını neden yerleştireyim. Neden herkese farklı hayatlar yaşatıp, aynı soruları sorayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: General Tao

Allah yoksa evreni kim yarattı

Tanrılar kızınca şimşek çakar sanıyormuş insanlar eskiden. Sonradan şimşek nasıl oluşur öğrenmişler.

Şu yazdığının hiçbir farkı yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • deistlik de saçma zaten. ama dediğim gibi ateizm daha saçma olduğu için deist olmayı tercih ederdim

• Böylesine insan aklının ötesinde canlıları ve evrenin kendi kendine olması mümkün değil.

Bana göre hangi dinden olursan ol sorun değilde tövbe haşa Tanrı yok demek ne akla ne gerçeğe aykırıdır.Ateistler bana göre aşırı cahil ve mantıksız insanlar.

Edit:Benim şahsi eleştirimi bile hazmedeyip saldırıp hakaretvari konuşmaları ne kadar cahil olduklarının bir kanıtı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reaper87 -- 28 Nisan 2021; 0:58:45 >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.