Şimdi Ara

Ateist neden iyilik yapar? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
2
Favori
2.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu dediğin mantık değil görüş olabilir bence.sen gücün ile insanalrı köle haline getirip yaşamını devam ettirebilirsin ayda toplumca belli bi saygıyı yakalayıp aıcısız yaşarsın.her fert senin mantığınla düşünüp güçlü olursa vahşi hayvanalrdan farkı kalmaz
  • Böyle bir mantık doğada yok. Düşünceniz köküne kadar yanlış. Olmayan bir mantığı ateistlere yama yapmaya çalışıyorsunuz.

Dediğiniz mantık doğru olsaydı eğer, o zaman hiçbir hayvan çiftleşmez, yavru yapmazdı. Sonuçta yavrusu olduğunda onlara bakmak zorunda kalacak, yemeğinin çoğunu onlara vermek, sürekli onları korumak için hayatını tehlikeye atmak zorunda kalacak. Doğada tek olay güçlü olmak olsa, bütün hayvanlar tek takılırdı. Ama öyle olmadığını görüyoruz, aksine hayvan topluluklarında bireyler arasında sıkı bir bağlılık var. Bu hayvanlar müslüman mı? Değiller. Demek ki onlarda bile böyleyse, insanlarda da inanç olmaksızın bağlılık, şefkat gibi duyguların olması son derece mümkün. Yukarıda çok güzel yazılar var, bir zahmet okuyun, okuyabiliyorsanız.
  • Her yırtıcı hayvan kendi cinsine saldırmaz. Mesela, kurtlar ve sırtlanlar grup olarak avlanır. Otobur hayvanlar grup ile gezer. Doğa acımasızdır, mesela, insanlarda tavukları ve kuzuları keser yer. İnsanlar da topluluk olduklarında iyi, kötü ve ahlak buna göre gelişmiştir. Ahlak toplum kurallarıdır ve dinden etkilenmiştir ama dine bağlı değildir. Ayrıca insanlar arasında da bildiği gibi liderlik yarışları, kavgaları vardır.

Şimdi sen cennetin olmadığını ve dinin yalan olduğunu bilsen etrafı yakıp yıkar mısın tecavüz eder misin ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Perceptron

quote:

Orijinalden alıntı: Nuverti

quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Ben de anlamiyorum bunu, tomurcuklanmiş bir çift meme verilmeyecekse neden iyilik yapsin ki bir insan ? Ateist olduğum gün verdiğim zekatlari geri aldim ihtiyaç sahiplerinden( faiziyle), no tomurcuk no goodness.

Hırsızlık neye göre yasak? Kanunlara gore mi? Kanunları koyan yine insanlar.

Din kavramında ki yadaklara isyan ederken kendi koydugum yasaklara uyuyorum. Ne kadar sacma.

Hırsızlık servest olmalı. Dogada çalma diye bir şey yok. Yılanlar kuşların yumurtalarını yerken üzülmuyor. Sırtlanlar baskaların yemeklerine çökerken ahlak demiyor.

Doga acımasız ve gücün varken akla gelen her yol ile en güçlüsü olmaya çalısacaksin. Bu bazen para bazen silah bazen akıl ile olur.

Ama bunları durdurmak icin kurallar koymak sacmalık.

Kendine yapılmasını ıstemedıgın şeyi başkasına yapma...
    Empathy kavramı Ahlak felsefesînin temelîdir.

Zaten guclu isem kimse bana saldiramaz.
    Abd istedigi ulkeye girebiliyor ama kimse ona saldirmiyor.

Guclu isem herkesin herseyin basini eziceksin. Etik kural insanin kemdine koydugu sacma sinirdir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Darkness

Böyle bir mantık doğada yok. Düşünceniz köküne kadar yanlış. Olmayan bir mantığı ateistlere yama yapmaya çalışıyorsunuz.

Dediğiniz mantık doğru olsaydı eğer, o zaman hiçbir hayvan çiftleşmez, yavru yapmazdı. Sonuçta yavrusu olduğunda onlara bakmak zorunda kalacak, yemeğinin çoğunu onlara vermek, sürekli onları korumak için hayatını tehlikeye atmak zorunda kalacak. Doğada tek olay güçlü olmak olsa, bütün hayvanlar tek takılırdı. Ama öyle olmadığını görüyoruz, aksine hayvan topluluklarında bireyler arasında sıkı bir bağlılık var. Bu hayvanlar müslüman mı? Değiller. Demek ki onlarda bile böyleyse, insanlarda da inanç olmaksızın bağlılık, şefkat gibi duyguların olması son derece mümkün. Yukarıda çok güzel yazılar var, bir zahmet okuyun, okuyabiliyorsanız.

Cok sacma olan bu mesaj. Dogada cogu ana yavrusuna bKmiyor. Bakamlarda neslinin devami icin bakiyor.

Kimse ask tomurcugumuz olsun diye yavrulamiyor.

İsin icindd mantik var.

En guclu irk olmak icin uruyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Koşulsuz_Uyarıcı

Her yırtıcı hayvan kendi cinsine saldırmaz. Mesela, kurtlar ve sırtlanlar grup olarak avlanır. Otobur hayvanlar grup ile gezer. Doğa acımasızdır, mesela, insanlarda tavukları ve kuzuları keser yer. İnsanlar da topluluk olduklarında iyi, kötü ve ahlak buna göre gelişmiştir. Ahlak toplum kurallarıdır ve dinden etkilenmiştir ama dine bağlı değildir. Ayrıca insanlar arasında da bildiği gibi liderlik yarışları, kavgaları vardır.

Şimdi sen cennetin olmadığını ve dinin yalan olduğunu bilsen etrafı yakıp yıkar mısın tecavüz eder misin ?

Liderlik yarisinin oldugu yerde ahlak yoktur.

Bir kurt surusunde lider olana baska guclu kurt saldirir.

İnsanlarda ise. Dur yapma yasli basli adam dersin. İste bu cok sacma geliyor bana.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Koşulsuz_Uyarıcı

Her yırtıcı hayvan kendi cinsine saldırmaz. Mesela, kurtlar ve sırtlanlar grup olarak avlanır. Otobur hayvanlar grup ile gezer. Doğa acımasızdır, mesela, insanlarda tavukları ve kuzuları keser yer. İnsanlar da topluluk olduklarında iyi, kötü ve ahlak buna göre gelişmiştir. Ahlak toplum kurallarıdır ve dinden etkilenmiştir ama dine bağlı değildir. Ayrıca insanlar arasında da bildiği gibi liderlik yarışları, kavgaları vardır.

Liderlik yarisinin oldugu yerde ahlak yoktur.

Bir kurt surusunde lider olana baska guclu kurt saldirir.

İnsanlarda ise. Dur yapma yasli basli adam dersin. İste bu cok sacma geliyor bana.

Liderden bahsediyoruz bu bir ülkenin başbakanı olabilir cumhurbaşkanı olabilir bilindiği üzere bunlar ölümsüz değil başka bir ülke gelip öldürebiliyor iç isyan çıkabiliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C36D8071F -- 23 Mayıs 2016; 14:41:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: K A N U N İ

quote:

Orijinalden alıntı: John WICK

Ateist olarak ben yapmıyorum uzun süredir ama yapmama sebebim insanların yaptığım iyiliği enayilik olarak görmeleri bir kendilerinden ezik biri olarak görüyorlar.Bunu o kadar çok tecrübe ettimki artık kimseye acıyamıyorum peki bu durum beni kötü biri yapar mı ?

Olumsuz tecrübelerden yola çıkarak tüm insanlığa cephe alma sendromu. Kolay yakalanılır. Kısa sürede etkisinden kurtulmak gerekir. Herkesin böyle olmadığını bilmek gerekir.

Ben herkes böyle demiyorum ama çok yüksek oranda Türk milleti iyi niyetli değil 1 saat önce dışardan geldim dilenci bir kadın benden para istedi ben içimden küfrettim suratına bile bakmadım kadının yaptığımın yanlış olduğunun farkındayım ama aynı zamanda o kadın eğer güçlü birisi olsaydı oda başkalarını ezicekti ben bu varsayımı yapıyorum çünkü Türkiye'de yaşıyorum 22 yıldır.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: K A N U N İ

quote:

Ateist olarak ben yapmıyorum uzun süredir ama yapmama sebebim insanların yaptığım iyiliği enayilik olarak görmeleri bir kendilerinden ezik biri olarak görüyorlar.Bunu o kadar çok tecrübe ettimki artık kimseye acıyamıyorum peki bu durum beni kötü biri yapar mı ?

Olumsuz tecrübelerden yola çıkarak tüm insanlığa cephe alma sendromu. Kolay yakalanılır. Kısa sürede etkisinden kurtulmak gerekir. Herkesin böyle olmadığını bilmek gerekir.

Ben herkes böyle demiyorum ama çok yüksek oranda Türk milleti iyi niyetli değil 1 saat önce dışardan geldim dilenci bir kadın benden para istedi ben içimden küfrettim suratına bile bakmadım kadının yaptığımın yanlış olduğunun farkındayım ama aynı zamanda o kadın eğer güçlü birisi olsaydı oda başkalarını ezicekti ben bu varsayımı yapıyorum çünkü Türkiye'de yaşıyorum 22 yıldır.

Doğru bir hareket hatta vurup parasınıda alman gerekirdi. Sonuçta ondan güçlüsün.

• İyilik yapma nedenleri farklı olabilir?

Kimisi cennet için iyilik yapar. Bu demek değil ki cennet olmasa kötülük yapacak. Bunu kendine kimsenin yakıştırmaması gerekir. Mesela sen cennet olmasa kötülük mü yapacaktın?

Kimisi vicdanına göre hareket eder.

Kimiside akıl yoluyla.

İyilik yapmak için bir ateistin sebepleri olabilir. İyiliği herkes birbirine karşı yaparsa toplum daha yaşanır hale gelir. u kadar basit. Bunun için bir şeylerden korkmaya gerek yok.

Sokaktaki birine iyilik yapmalı mıyım?

Bugün almanyayı ele alalım. Sosyal güvencesi olmayan birine maaş veriyor herşeyi planlı yapmaya çalışıyor nüfusunu bile kontrol ediyor. mevcut vatandaşlarının refahını yükseltmeyi planlıyor. Bu yüzdende uzun vadeli planlarının içinde olmayan göçmen nüfusunu almak istemiyor. Çünkü orada devlet hem kendi vatandaşını hemde göçmen birinin hayatıyla ilgili kendini sorumlu hissediyor.

Oysa bizde öylemi?

Devlet 3 milyon suriyeliyi ülkeye doldurdu. Bunlar ne yer ne içer diye merak bile etmiyor. neden çünkü sen ben onlara ekmek vericez bunu biliyor. O yüzdende böyle plansız projesiz hareket ediyor. Ayrıca senin güvenliğini de düşünmüyor.

Buradaki yapıya bakarak bireysel olarak bir suriyeli ye yardım etmek aslında zararlı bir eylem mantıken çünkü bunlara kimse yardeım etmese devlet böyle şeylere bir daha kalkışamaz. Hiçbir batılı ülke böyle bir şeyi kabul etmezdi. Devletin başının ağıracağını bilirdi. Ama bizde aksine oy oranı artıyor.

Sonuç ta fakir halk dahada fakir suriyeden gelenlerse plansız sokaklarda yarı aç kötü yolda olanlarda oluyor.

İşte verdiğin yardımın doğurduğu sonuç.

Bu hamlenle sana cennet verilecek mi sanıyorsun?

• Beni tanıyıpta ateist olduğumu bilmeyen bir sürü insan var. İçeri Selamualeyküm diye giriyor, bende aleykümselam diyorum. Bunu dediğim de karşımda ki kişinin mutlu olduğunu görüyorum. İyilik yaptığımda da karşımda ki kişinin mutlu olduğunu görüyorum. Mutlu olmak için güzel bir sebep iyilik yapmak.
  • Iyilik mi? Saçmalama abi kokar o. Ben mesela yolda dilenci falan görüyorum basıyorum tekmeyi. Geçen bi teyze karşıdan karşıya geçmeye çalışıyordu. Teyzeye vurdum tekmeyi. Biri benden bir şey istiyo falan vuruyorum tekmeyi. Geçen arkadaş peçeteyi verir misin dedi vurdum tekmeyi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma"

Kurandaki o kadar ayet yerine immanuel kantın şu tek cümlesi yer alsaydı şimdi dünya çok farklı olurdu
  • Başlığı okuduğum gibi önyargı oluşturdun.

Forumda dar görüşlü bile diyemeyeceğim o kadar kişi var ki. Dar görüşlülere hakaret resmen.
  • Arkadaş belli ki kişilik problemleri yaşıyor. Yakında arı ırk filan kurar diğer güçsüz milletleri sabun yapmaya kalkar bu, uğraşmayın.

• Bu neyin kafası? Bir şeyin karşılığı varsa o iyilik midir peki? Mesela ben fırından ekmek alırken ekmek karşılığında para veriyorum. Bu durumda fırıncı bana ben de fırıncıya iyilik mi etmiş oluyoruz? Ben işe gidiyorum çalışıyorum karşılığında da maaş alıyorum. Bu durumda ben iyilik mi yapıyorum ya da bana maaş veren kurum bana iyilik mi yapmış oluyor? Yani maaş alıyorsam bu benim zaten görevim değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 23 Mayıs 2016; 22:32:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Bu neyin kafası? Bir şeyin karşılığı varsa o iyilik midir peki? Mesela ben fırından ekmek alırken ekmek karşılığında para veriyorum. Bu durumda fırıncı bana ben de fırıncıya iyilik mi etmiş oluyoruz? Ben işe gidiyorum çalışıyorum karşılığında da maaş alıyorum. Bu durumda ben iyilik mi yapıyorum ya da bana maaş veren kurum bana iyilik mi yapmış oluyor? Yani maaş alıyorsam bu benim zaten görevim değil mi?

İyilik etmiyorsun. Ama fırıncıyı dövüp yada başka türlü o ekmeği ucuza yada bedava alma yolun var ise yapmalısın.

Ataist için kötülük diye bir şey olamaz. Kötülük diye tabir edilen şey ataist için güçlü olmanın ve yükselmenin sonucudur.
  • Çok abarttınız arkadaşım. Tadında bırakmanız daha faydalı olur. Ateistler kötülük timsali insanlar değiller.

Hapishaneler dindarlarla dolu yahu. Beni zorla atayizler gibi konuşturuyorsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Bu neyin kafası? Bir şeyin karşılığı varsa o iyilik midir peki? Mesela ben fırından ekmek alırken ekmek karşılığında para veriyorum. Bu durumda fırıncı bana ben de fırıncıya iyilik mi etmiş oluyoruz? Ben işe gidiyorum çalışıyorum karşılığında da maaş alıyorum. Bu durumda ben iyilik mi yapıyorum ya da bana maaş veren kurum bana iyilik mi yapmış oluyor? Yani maaş alıyorsam bu benim zaten görevim değil mi?

İyilik etmiyorsun. Ama fırıncıyı dövüp yada başka türlü o ekmeği ucuza yada bedava alma yolun var ise yapmalısın.

Ataist için kötülük diye bir şey olamaz. Kötülük diye tabir edilen şey ataist için güçlü olmanın ve yükselmenin sonucudur.

Insanın aklı pisliğe çalışırsa ekmekle sınırlı kalmaz. Iyilik etmemek kötülük etmek anlamına gelmez. Iyilik pozitiftir. Kötülük negatiftir. Karşılıklı yapılan işler nötrdür, yani pozitif değildir. Ben neden ekmek çalmam da parasını veririm. Çünkü empati yaparım. Çünkü kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi başkasına yapmak istemem. Çünkü böyle alışmışımdır. Çünkü insanlarla düşman olmak istemem. Bu çünküler çoğaltılabilir.

Herkes için iyilik ve kötülük söz konusu olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 23 Mayıs 2016; 22:55:13 >

• Eğer seni kötü şeyler yapmaktan çekindiren
    şey günahsa sen iyi bir insan olmamışsın demektir.
    Şahsen müslümansam iyiliği yaparım, ama ateist olduğumda artık iyi biri olmadığım anlamına gelmiyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.