Şimdi Ara

Ateist Aile Zorunlu Din Dersi Davasını Kazandı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
256
Cevap
1
Favori
4.348
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: caneycaney

quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Orijinalden alıntı: caneycaney

sen neyi uzatıyorsun sözde chp li ama hdp ile ilişki kurduktan sonra ne yapacağını bilemeyen genç?

kim 13-14 yaşına geldiğinde oturup din okumuşta o çocuk okusun

neyin kafasını yaşıyorsanız artık

Cevap veremeyince saçmalayan insan çok gördüm de Chp HDp ile alakası nedir bu konunun ?

Birader madem doğru Din İslam demek ki çocuk okuyacak kendi karar verecek . Sen Atina'da doğsaydın Müslüman olmazdın bu kafayla çünkü doğru yolu bulamazdın dogmatik olduğun için . Okumadan nereden bileceksin en doğru dinin bu olduğuna ? 1000 lerce Dini araştırdın mı ?

sen okudunda mı millete okur diyorsun aslanım.Ayrıca ben senin nerden biraderin oluyorum?Profilime bakacak kadar kafanı kullanamıyorsan ne konuşulur ki senle 94 lü ufak çocuklar gelmiş birader falan ayağı çekiyor kimin birader olduğunu görürsün o zaman aslanım profilime bakınca

senin gibi chp liyim diyen sonrada hdp ile beraber takılınca ortada dımdızlak kalan ne olduğu belli olmayan biriyle ne muhattab olacam.Blok

Bu mesaj daha önceden şikayet edildi o yüzden şikayet etmenize gerek yok.

• Bir ateist aile cocugu uzerinde inanci hakkinda hak sahibi olabiliyor.

Bir musluman aile cocugu uzeride inanci hakkinda hak sahibi olmaya kalkinca en sevgi dolu ifade ile ,cocuk bu sonra ogrenir deniliyor.
    Yobaz oluyor ,gerici oluyor, cocugu zorlama oluyor.
    Oluyorda oluyor.

Simdi gelelim ana konuya.

Adamlar kendi dusuncelerine gore hakli.
    Bir musluman bir hristiyanlik dersini istemeyecegi icin 1=1 sonucu ortaya cikiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kararı beğendim! İsteyen ateist ilkelerini öğrenir, ister şeriaıt öğrenir. Bu ülkede her şey özgür olmalı. İsteyen ağaca tapma dersi isteyebilir, isteyen Tanrıya...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asau

Bu kararı beğendim! İsteyen ateist ilkelerini öğrenir, ister şeriaıt öğrenir. Bu ülkede her şey özgür olmalı. İsteyen ağaca tapma dersi isteyebilir, isteyen Tanrıya...

Ateist ilkeleri diye bir sey yok. Ozelligi hic bir ilkenin olmamasi?

• quote:

Orijinalden alıntı: red01

Bir ateist aile cocugu uzerinde inanci hakkinda hak sahibi olabiliyor.

Bir musluman aile cocugu uzeride inanci hakkinda hak sahibi olmaya kalkinca en sevgi dolu ifade ile ,cocuk bu sonra ogrenir deniliyor.
    Oluyorda oluyor.

Bir musluman bir hristiyanlik dersini istemeyecegi icin 1=1 sonucu ortaya cikiyor.

İnanci uzerinde hak sahibi degil. Bir inancin dayatilmasina karsi cikmis sadece. Her dini esit gosteren bir din dersinden bahsediyor olsaydik, o zaman hakli olabilirdin.

• quote:

Orijinalden alıntı: NuTeRX

quote:

Oluyorda oluyor.

İnanci uzerinde hak sahibi degil. Bir inancin dayatilmasina karsi cikmis sadece. Her dini esit gosteren bir din dersinden bahsediyor olsaydik, o zaman hakli olabilirdin.

Ozaman ateist bir ailede hak sahibi degil.
    Mahkeme yanlis karar vermis.

• quote:

quote:

Bu kararı beğendim! İsteyen ateist ilkelerini öğrenir, ister şeriaıt öğrenir. Bu ülkede her şey özgür olmalı. İsteyen ağaca tapma dersi isteyebilir, isteyen Tanrıya...

Ne boş insanlar var. Sırf muhalefet etmek için cevap veriyor. İlkeleri yokmuş. Ateizmi salt tanrıtanımazlık olarak sanan basit bir anlayışla neyi tartışacağız?! Seninle polemiğe giremem, işim var...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dindar değilim. dinlere inanmıyorum.

lisede en zayıf dersim din kültürüydü çünkü yazılı sınavda hoca bize arapça kelime anlamı soruyordu. bazen sureleri yazmamızı istiyordu.

haa din dersi aldım diye pek bir şey kaybetmedim. ama hiç olmasa da olurdu benim için.

aileyi tebrik ediyorum.
  • quote:

Oluyorda oluyor.

Ateist aile çocuğuna hiç bir dini dayatmıyor. Başkalarının dayatmasını da istemiyor.

Bir aile çocuğuna hiç bir inancı dayatmayınca cocuğun inanci üzerinde hak sahibi mi olmuş oluyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyvaan

quote:

Orijinalden alıntı: webbie

Türkiye'de hanefiler, şafiler, aleviler, nusayriler, horistiyanlar var. Hıristiyanlar, istedikleri takdirde din dersinden muaf olabiliyor, ancak diğerlerinin tamamı, okuldan mezun olabilmek için hanefiliği bilmek zorunda; kendi mezhepleri devlet tarafından yok sayılıyor.

Bunun adı din değil, mezhep dersidir.

Alevi bir aileden geldiğim için işitmediğim hakaret kalmadı bu din dersi zırvalığı umarım tamamen kalkar.

Ben agnostiğim. Ancak şunu anlamıyorum. Hayatımda birkaç aleviye rastladım. Gayet kendi halinde, ekmeğinin peşinde olan insanlar. Şu alevilere tukaka denmesinin sebebini hiç anlamış değilim. Alevilikte kötülük mü emrediliyor hayırdır.

• POWER64 kullanıcısına yanıt
    Bence ülke gibi kavramları iyi açıklamalılar.Ülkemizin herhangi bir dini yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Metal-Gear

quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Orijinalden alıntı: janjarre

Din sosyal hayatyn parçasydyr... Ynanyp inanmamakla alakasy yok bu i?in...Dünyanyn hangi ücra kö?esine giderseniz gidin illaki bir din'e mensup toplulukla kar?yla?yrsynyz... Böyle bir durumda Din hakkynda biraz bilgi sahibi olmanyn, ki?iye hiçbir zarary olmayaca?y gibi faydasyda olabilir...

E?erki Ateistan adly bir ülke kurulurda o ülkenin vatanda?y olursan sorun yok... Din hakkynda bir bilgi sana orada lazym olmaz... Sosyal hayatta din hakkynda bir konu açylypta, olaya öküz öküz bakar ve konuya dahil olmazsan i?te o çok kötü olur.... Kendini bir alanda cahil hissedebilirsin...

?uradan hesap etmek lazym; Bir ateiste, "neden inanmama gere?i duydun, seni buna ikna eden nedir" dedi?inde o da sana ?u cevaby verir." Ben bütün dinleri ara?tyrdym ve bana ikna edici gelmedi" der... Görüldü?ü gibi bir ateistin de cevaby belli bir bilgi birikimine dayaly oluyor... Ha do?rudur yanly?tyr bir ?ey diyemeyiz, inanyp inanmamak ki?inin kendi tercihidir. Lakin bilginin gereksizi olmaz, illaki bir yerde kullanman gerekebilir...

İyi de din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde hangi okulda hangi hoca uzun uzun Tevrat 'ı , İncil'i açıp okuyor veya başka dinleri sözel olarak anlatıyor ?

Sadece bizim dinimizi dogmatik olarak anlatıyor . Bilginin asla zararı olmaz ama yandaş bilgi veriyor objektif olmuyor .

Hocam müslüman mısın bilmiyorum da islamdan bahsederken islama göre konuşmak lazım. Şimdi o yaşta bir çocuğa tüm dinleri anlatmaya kalkarsan ne oluyor der kafası karışır. İslam'ın içerisinde önceden gelen tüm peygamberler ve kitapların zaten Allah tarafından indirildiği kesin olarak söylenir. Hatta müslüman olan biri çıkıpta ben Hz. İsa'yı ya da ne bilim Hz. Musa'yı Davud'u vs. kabul etmiyorum derse kâfir olur. Diğer dinlerde Allah'ın dinidir, ama Allah'ın emri ile yürürlükten kalkmış ve hak din olarak İslam gelmiştir, bunu öğrettikleri sürece bir sıkıntı yok.

Ek olarak, şu an islamda diğer dinlerin insan eli ile (Allah'ın müsadesi ile dolayısıyla) değiştirilmiş olduğu, şayet değiştirilmeseydi bile Kur'anın gelişi ile yürürlükten kalkmış olduğu artık hükmünün geçmediği bildirilmiştir. İslam harici bir dine mensup olan insanlar Hz. İsa Allah'ın oğludur vs. gibi şeylere inanarak şirk koşmuş olacağı için kâfirdir. Şimdi çocuğa bir taraftan Allah birdir, samettir, doğmamıştır ve doğurulmamıştır, hiçbir şey ona muhtaç değildir, her şey ona muhtaçtır'ı öğretirken, bir taraftan Hz. İsa Allah'ın (haşa) oğludur'u nasıl öğreteceksin? Çocuk bunun objektifliğini anlamaz, kafası karışır.

Dolayısıyla sen ona islamı öğret, o zaten ilerde neyin ne olduğunu anlar. Sadece islamı öğretmenin bir zararı olmaz, hepimiz islamı ve duayı öğrendik ilk okulda ama neredeyse yarımız ateist oldu şu an. Demek ki din kültürü dersinin inancına psikolojine bi etkisi yok insanın, öğreniyorsun bazı şeyleri o kadar, ileride ne olacağın sana kalmış. Ayrıca, diğer dinleri öğretmeye kalkmak, dinler arası diyalog safsatasını desteklemek gibi bir şey oluyor. Bu kâfirliğe müşrikliğe benzer bir suç olur, şirk merasimi yapıp şirk koşanları alenen beğenmek; sevmektir bunun adı. İslam'da buna müsade olmaz, kitabımızda zaten kâfirden size dost olmaz diye açık açık yazmaktadır. Şimdi elinde islam gibi bir nimet var iken sen gidip kâfirin yürürlükte olmayan dinini çocuğa öğretmeye kalkarsan vebalini alırsın bunun. Kitaptaki ayete ya da hadislere ters düşersin zaten o zaman bir nevi.

Dediğim gibi, müslüman olup olmamanızın bir önemi yok bu anlattıklarımı kabul etmek için. Müslüman değilseniz bile, islam bunu gerektiriyor ve islam mensubu olupta aynı anda tüm dinleri öğretelim diye bir şey olmaz. İslam söz konusu iken şirk merasimlerinden bahsetmenin bir manası yok kısaca. Ayrıca: müslüman olduğu halde bu tarz şeyleri "özgürlük, çocuğun psikolojisi" vs. adı altında destekleyen arkadaşlar, müşrik olma, kâfirlik yahut mürtedlik tehlikesi içerisindesiniz bilginiz olsun.

Katiliyorum ama din hocasiyla ben gidip birebir konusurum eger bizim hocalarimiz gibi sorma , dusunme , gunah diyen bir tip yani kendini gelistirmemis ise almasin daha iyi .

dediginiz gibi zaten tum dinleri anlatmak icin zaman yok bu cografyadaki temel dinleri anlatirsin temel seyleri ogretirsin cocuk arastirirsa arastirir .

Yine dediginiz gibi ulkemizde musluman olup hz isa ya sovenler kafir diyenler var bunlae hep yanlis din derslerinden

• Yapılacak şeyler çok basit aslında.

1-Din dersini seçmeli olarak getir,isteyen alsın istemeyen ise almasın.
    2-Din dersinin içinde diğer dinlerden de bahset,yer ver ama gerçek dinin hangisi olduğunu çocuklara anlat.
    3-Özellikle din hocası olanlara pedagojik eğitim ver,lise sona kadar hep sert mizaçlı yada çok pasif hocalar geldi.Sert olan bir şeyleri dayatmaya çalışırken,pasif olan kitabı okutup gidiyordu.Yav kardeşim anlat bize,öğrenciyi derse çek,hoş sohbet ol.
  • Tarafsız bir din dersine karşı değilim ben. Dünyadaki tüm dinler yalın haliyle öğrencilere aktarılmalı, neye inanacağı kişinin kendi tercihi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41635B9FE

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evcârâ -- 17 Mart 2016; 20:54:32 >
  • quote:

quote:

quote:

Oluyorda oluyor.

Ozaman ateist bir ailede hak sahibi degil.
    Mahkeme yanlis karar vermis.

Hak sahibi degil iste cocuga ateizm ya da islam dayatamaz. Serbest birakacak dolayisiyla islam dersi gormemesi gerek. Cocuk buyuyunce istedigini secer. Anlasilmadik hangi nokta var anlamadim. Din dersini verince islami dayatmis oluyor.

• Güzel bir haber. Şahsi kanaatimce çocuklara inanç, dogma dayatması yapmak bir çocuk istismarıdır.

Konuda önerilenlerin bir benzeri olarak, bu konuda Hz. Dennett'in fikirlerinin makul olduğunu düşüncesindeyim. Din dersi; taraf tutmadan, saçmalıklara bulaşmadan yalnızca dinler tarihini içermelidir (Cumhuriyet Dönemi'nde yayınlanan Tarih kitabı bu konuda emsal teşkil edebilir). Günümüzdeki din dersi anlayışı ise hem anayasaya, hem kuruluş ilkelerine, hem de imzamız olan uluslararası anlaşmalara aykırıdır.

Daniel Dennett'in konuşmasını uzun uzadıya dinlemek için (4:29 - 8:29 arası):

• quote:

quote:

quote:

Ne boş insanlar var. Sırf muhalefet etmek için cevap veriyor. İlkeleri yokmuş. Ateizmi salt tanrıtanımazlık olarak sanan basit bir anlayışla neyi tartışacağız?! Seninle polemiğe giremem, işim var...

Merak ettim ne ilkesi var?

• Din dersinin toptan kaldırılması lazım aslında. Baştakiler gitmeden bu mümkün değil tabi..

• quote:

Orijinalden alıntı: Bill Russell

Güzel bir haber. Şahsi kanaatimce çocuklara inanç, dogma dayatması yapmak bir çocuk istismarıdır.

Konuda önerilenlerin bir benzeri olarak, bu konuda Hz. Dennett'in fikirlerinin makul olduğunu düşüncesindeyim. Din dersi; taraf tutmadan, saçmalıklara bulaşmadan yalnızca dinler tarihini içermelidir (Cumhuriyet Dönemi'nde yayınlanan Tarih kitabı bu konuda emsal teşkil edebilir). Günümüzdeki din dersi anlayışı ise hem anayasaya, hem kuruluş ilkelerine, hem de imzamız olan uluslararası anlaşmalara aykırıdır.

Daniel Dennett'in konuşmasını uzun uzadıya dinlemek için (4:29 - 8:29 arası):

Yaptığım öneride Dennett'tan alıntı yapmıştım.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.