Şimdi Ara

Atatürke solcu diyorlarda adamın neresi solcu? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
0
Favori
8.104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sağ ve Sol kavramlarının içi boşalalı çok oldu. Atatürk pragmatist bir liderdir. Yerine, zamanına şartlara göre tutum almıştır hep. Ne sağcıdır ne solcu.
  • Sol-Sağ kavramı emperyalist bir kavramdır.
  • atatürk türkçüdür ve bu su götürmez bir gerçektir
  • Arkadaşlar ben soldan sağdan anlamıyorum. Şimdi biz hangisi oluyoruz? Ailecek Atatürkçüyüz. Ailecek oruç tutarız. Maddi durumumuz yettiğince bayramda kurban keseriz. Annem 5 vakit namaz kılar. Kimsenin 5 kuruşu boğazımızdan haram olarak geçmemiştir. Kimsenin giyinişine, inanışına karışmayız. Bence sağcı solcudan önce insan olunmalı.
  • Adam değil ATAM dediğin zaman tartışabiliriz bunu...
  • Bu zamanın solcusu da kapitalist. Cihangir solcuları, elinde iPhone altında Nike lafa gelince "Kahrolsun Amerika".

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TSuNaMi_

quote:

Orijinalden alıntı: tostu kaça kıstırin

sağın ne zaman medeniyete bilime vs. ye katkısı olmuşta Ata ya sağcı diyosun

solun ne faydası oldu gardaş, nerde terörist cenazesi orda solcular.. bu ülkeye en büyük faydanız bu.

Sonra Türkiye niye gelişmiyor ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

burda laiklik dışında hepsi sağ sol tarfaından uygulanan everensel tanımlar değerler geçimiştete atatürk zamanındada...bende orda sol bişey goremiyorum...ozaman hitlerde soldu
    atatürkün yaptığı sol devrim değil başlı başına liberal devrimdir...kafanıza gore yazıyorsunuz resmen...
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Liberalizm

verdiğiniz link te de belirtiliyor, liberalizm merkez-merkez sağ bir fikirdir, daha sol bir türevi olan sosyal liberalizm ise merkez-merkez sol bir görüştür. yani onun da farklı türevleri var. özel hayatta sosyal ahlakçı muhafazakarlıkla, devlet işlerinde klasik liberalizmin birleşmesi batıdaki merkez sağı oluşturur. bakarsanız, Atatürk bunlara hiç benzemez.

Atatürk liberalleşme yolunda ülkeyi götürmüştür dense bile, yaptıkları liberal uygulamalar değildir. ekonomi alanında 5 yıl nispeten liberal uygulamaya şans vermiş, işe yaramadığını görünce, devletçi olmuştur. ekonomi dışında da uygulamaları liberal değildir. liberaller devrime değil, evrime inanır. Atatürk kadar devrimci bir adama, Jakoben dendiğini, faşist dendiğini, dikatatör dendiğini bile duydum, okudum, ama ilk kez liberal dendiğine şahit oluyorum.

6 okun maddeleri üzerinden neden liberal olduğunu düşündüğünüzü yazarsanız sevinirim.

• neresi benzemiyor atatürk yaptıda köylü işçi çalışan gitti maaşını devlettenmi aldı? hayır patronundan işvereninden bildiğin burjuva liberal modernist devrim...ha birde tamamen batı eksenli...siz hala sol neresi sol?
    sol devrim diye beyninizi şartlamışsınız resmen..aşırı sol biri iddanızı okusa güler resmen...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 24 Nisan 2017; 13:0:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

neresi benzemiyor atatürk yaptıda köylü işçi çalışan gitti maaşını devlettenmi aldı? hayır patronundan işvereninden bildiğin burjuva liberal modernist devrim...ha birde tamamen batı eksenli...siz hala sol neresi sol?
    sol devrim diye beyninizi şartlamışsınız resmen..aşırı sol biri iddanızı okusa güler resmen...

ben yazımın 2 yerinde Atatürk'ün marksist kökenli solla ilişkilendirilemeyeceğini açıkça belirttim. yani sizin aşırı sol dediğiniz adamlar için tabiki O bir solcu değildir.

Ancak sol ve sağ sadece marksizme göre isimlendirilemez. burjuva liberal modern bir devlet kurmaya çalışması doğrudur, bundan daha geri bir düzlemde iseniz, bu da solculuktur. Buna doğru giderken yaptıkları da, sola daha yatkındır.

Çevrecilerin, feministlerin, köylü haklarını ve yerel kalkınmayı savunanların solculuğu gibi bir solculuk bu; yoksa bu yazdıklarımın hiç biri de marksist kökenli değil ama herhalde sol olduklarında hemfikirizdir, ve ancak liberal bir burjuva toplumunda var olup şekillenebilecek görüşler.

bir kere daha Atatürk'e marksist leninist anlamda solcu demediğimi açıkça yazmak isterim.

• .....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AB1E07F87 -- 26 Mayıs 2021; 20:24:1 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.