Şimdi Ara

Atatürke solcu diyorlarda adamın neresi solcu? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
0
Favori
8.104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Atatürk e sağcı diyen ergenleri görmemize vesile olmuş bu konu. Solcu olmayabilir ama sağcı olmadığı kesindir. Atatürk'ün kendisi komunist partiyi kurdurmuş, en iyi dış ilişkisi sovyetler birliği ileydi.

Atatürk milliyetciliğinin, bugün ergen Türkçü ırkçı takımıyla da alakası yok. Sol bir milliyetçilik. Akılcı ve ırkçı olmayan. Muhafazakar olmadığını söylemeye bile gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: His Last Vow

Atatürk'ün izindeyiz diyorlar, komünist geziniyorlar, önüne gelen her Türkçüye kafatasçı diyorlar

Onlara söylemek lazım; 6 oktan birisi milliyetçiliği temsil ediyor (o milliyetçilik te Türkçülüktür).

Komünist kardeşlerim gidin güneşe akın yapın, teröristlere özgürlük savaşçısı deyin

Hatta bir adım daha ileri götürelim. Atatürk, Avrupa basınında çıkan Türkiye ve Türkler ile ilgili olumsuz yazılara cevap yazması için yanılmıyorsam Viyana'ya maaşlı birini gönderiyor. Gönderdiği kişinin tek işi bu, çıkan olumsuz haberlere güzelce cevap yazmak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• herşeyden önce akılcıydı.
  • Atatürk'ün nutuktaki turan görüşü

"hiçbir hudut tanımayarak, dünyada mevcut bütün türkleri dahi bir devlet halinde birleştirmek, gayrikabili istihsal bir hedeftir. bu asırların ve asırlarca yaşamakta olan insanların çok acı, çok kanlı hadisat ile meydana koyduğu bir hakikattir.

panislamizm ve panturanizm siyasetinin muvaffak olduğuna ve dünyayı sahai tatbik yapabildiğine tarihte tesadüf edilememektedir."

*atatürk, mustafa kemal; nutuk, 2. cilt (1920-1927), s.436, "türk milletinin takip etmesi lazım gelen siyasi prensip" başlıklı bölüm, m.e.b. yayınları, istanbul, 1973
  • tekadamm kullanıcısına yanıt
    yahu ikide bir sol milliyeçi diyorsunuzda atatürk baştan sona soylediğiniz tanıma bile uymuyor zaten en baştan bile patlıyor...anti emperyalist, anti faşist... kafamıza

gore ideolojiler uyduruyoruz ülkecek ilginç milletiz cidden...
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Sol_milliyetçilik

atatürkün en çok uyan tanım nedersenin diyin sağ libarizim....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 22 Nisan 2017; 23:14:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rLzApex

quote:

Orijinalden alıntı: His Last Vow

quote:

Orijinalden alıntı: rLzApex

Atatürk'ün milliyetçilik için düşüncesi ırk milliyetçiliği değil, Türk kültürü milliyetçiliği.

Yani Türk kültürünun unutulmaması ve benimsenmesi başka birşey değil.

Her ne kadar Cumhuriyet ilk yıllarında Sovyetlere yanaşarak çıkar ilişkisi sağlamış olsa da, Bolşevik ve komünizm e karşıdır. Hatta resmi olarak komünist parti kurulmasına izin vermişse de , daha sonra kapatılmasını sağlamıştır.

Tarihimizi iyi öğrenelim ve araştıralım.

Biliyorum kardeş. Ben ırk milliyetçiliği yapıyor demedim zaten

Türkçülük dediğiniz şey, kültür milliyetçiliği değildir.

Yani kavramları biraz karıştırıyorsunuz bence.

Ziya Gökalp'in Kültürel Türkçülük dediği şey , kültürel milliyetçiliktir.

Atatürk bu şekilde düşünüp, kullanıyordu Kültürel Türkçülük.

Aksi şekilde bir Milliyetçilik anlayışı olsaydı zaten MHP denilen parti kurulmazdi.

Son olarak tanımadığınız, yaşını bilmediğiniz insanlara bence kardeş şeklinde hitap etmeyin.

Kardeşim, ah canım tatlı güzel kardeşim. BİLİYORUM

Türkçünün kültürcü olanı var, ırkçı olanı var, ulusalcı komünist olanı var, var oğlu var. Türkçülük geniş bir kavram. Bir sürü kitap okumuştum bunlarla ilgili. Ziya Gökalp'i okudum, Atsız'ı okudum, Yusuf Akçura var. Ha profil resmimde Atsız olabilir ama ben onun gibi değilim

• kerimcem K kullanıcısına yanıt
    Atatürk den büyük anti emperyalist ve anti faşist insan mı var? Tek başına emparyalist faşist devletlerin kökünü kazıdı. Türkiyede yaşayan her ırktan insanı Türk milleti ilan etti.

Bu kadar cahillik olmaz yaşın kaç senin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lotusx

quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

quote:

Orijinalden alıntı: tostu kaça kıstırin

sağın ne zaman medeniyete bilime vs. ye katkısı olmuşta Ata ya sağcı diyosun

sağcılık sanki tek türkiyede dimi süpersin....atanın yaptığı işler kabullenmesende sağ eksen..git biraz evrensel siyasal kitablar oku...sağ demekde din demek değil..
    türkiyede sağ sol tanımı dejenerenin nirvanası...

Okuduğun kitaplarda Sol nasıl tanımlanıyor?

Sağ demek, din demek değil; doğru. Peki ne demek?

Okunabilecek herhangi bir Siyaset Bilimi kitabında; en basit haliyle Sol düşüncelerin bireye, bireysel özgürlüklere, eşitliğe vs odaklandıkları, Sağ düşüncelerin ise topluma, Devlet'e odaklandıkları ifade edilir.

Milliyetçilik Sağ bir düşünce olarak ifade edilir ve öyledir. Doğuşuna baktığımızda ise Sol hareketin ürünüdür. (Avrupa'da Sol'un doğuşu Rönesans-Reform'a kadar götürülebilir.) Dönemin Paris esnafı, şehre doluşmuş köylüleri gazlamış, ekmek derdiyle başlayan ayaklanmalar birkaç yılda temel hak ve hürriyetlerin tanındığı bir Cumhuriyet(ler dizisi) ortaya çıkarmıştır. O dönem için kazanılan haklar ve yönetimin halkın(!) eline geçmesi son derece Sol olaylardır (bugünün Sol tanımıyla). Devrim sonrası ilk yıllarda bugün Sol olarak adlandırılan daha fazla özgürlük taraftarlarıyla; yine bugün Sağ olarak adlandırılan yavaşlama ve dengeye oturma, Devlet'i muhafaza etme taraftarlarının birbirleriyle mücadelesi yaşandı. (Yapılanlar göz önüne alındığında aslında Devlet taraftarları da Solcu.) Başlangıç için kazanan ağırbaşlılar oldu. Bu esnada 14. Louis'nin temellerini attığı Fransız-lık bir benlik unsuru oluyordu. İlerleyen yıllarda Fransız Ulusu tanımını benimseyen Fransa vatandaşları, bugün bizde vatani görev olarak tanımlanan zorunlu askerliği uygulamaya koyup, Napolyon'un komutasında büyük zevk ve istekle Avrupa'da savaşlara, fetihlere giriştiler. Fetihler esnasında fikirlerini yaydılar. Ortaya çıkan akım, Avrupa'nın ortasındaki paramparça haldeki Germen prensliklerini Prusya etrafında birleştirip Almanya gibi dönemin dengelerini değiştiren, kuruluşunu Paris'te ilan eden bir Devlet ortaya çıkarabilirken Osmanlı gibi devletleri parçalamış. İlerleyen süreçte Fransa'da ise bugün Komünist diye tanımlanan özgürlük ve eşitliğin dibine vurulmasını isteyenlerle, yine bugün Muhafazakar olarak tanımlananlar arasında bir dizi mücadele yaşanmış. Bu mücadele daha hafif şekillerde Avrupa'ya da yayılmış. İngiltere'de işçi hareketleri falan derken Sosyal Demokrasi diye bir kavramla tanışmışız.

Bir siyasi tarih ve siyaset bilimi kitabında yakın dönemdeki akımlar özetle böyle anlatılır.

Peki Atatürk neydi? Atatürk, Osmanlı'nın Yeni Osmanlı hareketi ile tanıştığı, Tanzimat ile yokladığı kavramları, temellerini Jön Türkler'in attığı Türk Ulusu'na kazandıran Cumhuriyet'i kuran ve Türk Ulusu'nun yapısını büyük ölçüde şekillendiren bir kişiydi.

Atatürk, Fransız Devrimi'ndekine benzer şekilde yönetim erkini değiştirmiş, bireye haklarını teslim etmiştir. Bugün sağ olarak tanımlanan şeylerin birçoğu dahi o dönem için Sol işlerdir.

Sağ ve Sol ifadeleri birer bütün değildirler. İçlerinde birçok düşünce akımı barındıran kavramlardır. Ancak yukarıda, 3. paragrafta da belirttiğim üzere Sol ve Sağ ve kavramlarının bazı temel özellikleri vardır.

Batı'nın örnek alınması gelişmişlikle alakalıdır. Güçlü olan Batı'nın gelişmişliği simgeleyen kültürü, gelişmeyi destekleyici bir yapıdaydı (- hala öyle - ahlaki değerlendirme farklı bir boyut). Lale Devri'ne kadar uzanan yenilik ve batılılaşma çabalarının sebebi buydu. Osmanlı'nın Avrupa kapısı olan Balkan topraklarındaki gelişmiş şehirlerinde doğmuş ve büyümüş olan Mustafa Kemal Atatürk'ün yenilik ve gelişme güdüleri altında başka şekilde davranması beklenemezdi.

Okuduğu? Yahu bir araştırın önce cevap yazmadan. Dinci rejim düşmanı birine uzun uzun cevap yazıyorsun. Hayatında iki satır birşey okumuş olsa zaten böyle konular açmayacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: tekadamm

Atatürk den büyük anti emperyalist ve anti faşist insan mı var? Tek başına emparyalist faşist devletlerin kökünü kazıdı. Türkiyede yaşayan her ırktan insanı Türk milleti ilan etti.

hiç gülceğim yoktu bana yazdığın gorsel işaretler ve kullandığın takvim üstündeki kıyafet batıdan atatürk sayesinde girme...atatürke anti emperyalist diyip komik duruma düşmeyin...belki usadan ingiltereden en çok konuk ağarlayan ülkelerden biriyizdir o donem...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 22 Nisan 2017; 23:20:7 >
  • 1.si solculuğu çok yanlış anlamışsın. Solculuğun kendi içinde dünya kadar çeşiti vardır. Sağcılığın da öyle. Senin aklındaki solculuk biraz sosyalizme yakın bir solculuk. ABD'de solcu parti kazanınca "Kahrolsun emperyalizm" mi diyor?

2.si Atatürk daha çok ikisinin ortasında ama sola yakın bir taraftaydı. Zaten 2 kesim tarafından da sevilmesinden belli.

Bir ülkeyi sağ ile de güzel yönetebilirsin solla da.

• quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

quote:

Orijinalden alıntı: tekadamm

hiç gülceğim yoktu bana yazdığın gorsel işaretler ve kullandığın takvim üstündeki kıyafet batıdan atatürk sayesinde girme...atatürke anti emperyalist diyip komik duruma düşmeyin...belki usadan ingiltereden en çok konuk ağarlayan ülkelerden biriyizdir o donem...

Kabyol, Atatürk düşmanı velet.

Atatürk'ün ülkesinde Atatürk'den bahsederken iki kere düşün. Bilgisizliğinle ve yanlış uslubunla Atatürk'ü ağzına alma.

Tüm dünya tarihçilerin anti emparyalist ilan ettiği Atatürk'ü ilk okul tarih bilginle mi emparyalist yapacaksın...

• ben ozamanın coğrafyası ve politik durumuna gore yazdım abd solculukla elbette kendine düşman olcak ülke değil...ama orta avrupada bile solcu olup abd ve batı düşmanı olan ülke doluydu... ozamanın solculuğu anti emperyalizm üstüneydi (bazı batı ve usa dışında)
  • tekadamm kullanıcısına yanıt
    usaya karşı bir yaptırımını bir posta koymasını yazarmısın çok bilmiş kişi...genelde videolarında hep usayı over gelişmiş diye yağlar,gördüğümemi inancam sanamı?..
    bu atatürk düşmanı olduğum anlamına gelmez..uydurmayın....
    ıspat et lafla olmuyor bu işler...

işte gerçek anti emperyalist komik olmayın yahu...nerdeyse bir kim jong

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 22 Nisan 2017; 23:33:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: danger1513

Solcuların Atatürk den kendine pay çıkarma çabası.

Atatürk solcu ise şuan ki faşit dövlet diye gezenler nedir acaba?

Atatürk e büyük hakaret ediyorsun

Al okuduğunu anlamayan biri daha. Atatürk solcudur diye birşey dedim mi ? Öyle bir şey yazıyor mu ? iyi bak bakalım. Önce okuduğunu anlamaya çalış. Atatürk kesinlikle sağcı değildir ama bu onu tamamen solcu da yapmaz.
  • Solculuk bir anlamda devrim yapmak demektir bak kendi ağızınla demişsin ve atatürk işçi ve çiftçi ye önem verirdi buda sosyal demoraksi tarafını gösterir adam cumhuriyeti kurdu eşitlik le ilgili bir sürü sözleri var daha ne olsun!
    Bazı batı ülkeleri ve ABD bu kalıbın dışına çıkabiliyorda Atatürk neden çıkamıyor? Ayrıca emperyalizm diyip diyip duruyorsun, emperyalist olmayan insanlar mantıken emperyalizme karşı çıkar. Atatürk'te emperyalist olmadığına göre... Ayrıca solcu olsa batıdan bir şey almazdı diyorsun ama sağcılarda muhafazakar (bunu da solcular gibi tek kalıba sokarsak) oluyor. Yani geleneklere bağlılar. O zaman onlar da batıdan bir şey almaz. Eeee o zaman batıdan nasıl bir şeyler alacağız?

Sen o kitaplari okumadan once bir Türkce dersi al guzel kardesim.

• biri atatürk düşmanısın diye yazar öm den yok oyle bişey sadece tanımları ideolojileri kafanıza gore biçiyorusnuz ...çıkmış biri kafasından uydurarak ataya anti emperyalistti diyor atatürkün videoları dahil genelde usayı över ve gelişmiş olduğunu soyler kardeşlik ortaklık mesajları verir, ben usa adına bir tane karşı konuşma yazı belge görmedim..kafanıza gore bir atatürk şekillendirmişsiniz olay o.. hayalinizde.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 22 Nisan 2017; 23:52:30 >
  • Yaygın görüş.Dindarlar sağcı dindar olmayanlar solcu.E Atatürk müslüman değil,dindar da değil otomatik olarak solcu diyo insanlar
  • İki mustafam var benim.

Birisi ahlak timsali

Diğeri akıl ve fikir timsali.

İstediğiniz kadar çamur atınız onlara erişemezsiniz.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.