Şimdi Ara

<< Atatürkçüler Birliği - Atatürkçü Düşünce Topluluğu>> (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.279
Cevap
95
Favori
262.999
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
99 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Paylasim yapan arkadaslara ve konuya ilgili modlara tesekkur ederim.
  • Ankarada oturanlara inanılmaz Atatürk Belgeselleri ve Kitaplarıyla ilgili arşiv yaptım. PM'den ulaşırsanız verebilirim istediklerinizi.(Ankara İçi)
    Ayrıca Ankara'da(Sıhhiye-Kızılay) Atatürk'ü Koruma Cemiyeti ve Ankara Kemalistler Birliği için üyelikleri yarın PM'den konuşabiliriz.

Neyse;
    Yarın çok iş var.
    Şimdilik iyi akşamlar. Tüm arkadaşlara güveniyorum, her şekilde bu konuyu koruyacağınızdan eminim.
    Birliğe girmek isteyenler yazarlarsa yarın girdiğimde eklerim. Saygılarımla, İyi Akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Güven -- 21 Ocak 2009; 0:55:03 >
  • tamam, konunun burada kalacağına güvenerek cuma günü finallerim bitene kadar izin istiyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: hashus1099

tamam, konunun burada kalacağına güvenerek cuma günü finallerim bitene kadar izin istiyorum

Estafurullah;
    Arkadaşlar sizden isteğimiz polemiğe girmeyin, ne söylerse söylesinler şikayet etmemiz yeterli olacaktır.
    Tekrar iyi akşamlar herkese..
  •  << Atatürkçüler Birliği - Atatürkçü Düşünce Topluluğu>>

<< Atatürkçüler Birliği - Atatürkçü Düşünce Topluluğu>>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JrMaster -- 21 Ocak 2009; 0:58:51 >

• Atamızın vatandaşla diyalog anını konu alan resimler:

Bir çocuğun okuduğu şiiri dinlerken

Bir dedeyle konuşurken

Yaşlı bir tezyzeyle konuşurken

Bir amcayı dinlerken

Tren garında bir vatandaşın yazısını incelerken

• bizimde bir katkimiz olsun bari

• Resimlerini paylaşan herkese teşekkürler. Çok güzel resimler.
    Atamızın orjinal sesi. (10.yıl Nutku) :

http://www.tsk.tr/anitkabir/nutuk.html
  • Mart ve Nisan aylarında, İstanbul ve İzmir'e gidecek olan Atatürk'ü Koruma Cemiyeti bu aylarda Anitkabir'e geziler düzenleyecek. Bu geziler için hiçbir ek ücret alınmayacaktır. Atamızın Kabirini görmek isteyenler için iyi bir fırsat olacak gibi gözüküyor. Detayları zaman geçtikçe, açıklığa kavuştukça buradan yayınlayacağım.
  • "Biz ne Bolşevik'iz, ne de Komünist: Ne biri, ne diğeri olamayız, Türkler milliyetperııer ve dinlerine hürmetkar bir millettir, Bizim hükümet şeklimiz tam bir Demokrat Hükümetidir. "'

"Ben her şeyden önce bir Türk Milliyetçisiyim.
    Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükûnunu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne âleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."
    Mustafa Kemal ATATÜRK

"Bizim dinimiz en tabi ve makul dindir ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmu~tur. Bir dine tabü olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.

Bir sonraki yazım:Atatürk ve türkçülük...

• benide yaz ustam
  • beni de ekle.

Atatürk'ün Bursa Nutku

Mustafa Kemal Atatürk'ün, 5 Şubat 1933 günü Bursa'da yaptığı öne sürülen konuşmadır.

Şubat 1933'ün ilk günlerinde Bursa Ulucami'de toplanan 100 kadar kişi camilerde Türkçe ezan okunmasına karşı bir ayaklanma girişiminde bulunurlar. Ayaklanma kısa sürede bastırılır. Atatürk olayın hemen ardından Bursa'ya gider. Çekirge yolu üzerinde bulunan bir köşkte akşam yemeği yenildiği sırada bir kişi Atatürk’e ayaklanmayla ilgili olarak şöyle diyecek olur: "Bursa gençliği olayı hemen bastıracaktı, fakat zabıtaya ve adliyeye olan güveninden ötürü...". Atatürk'ün hemen konuşmakta olan kişinin sözünü kestiği ve günümüzde "Bursa Nutku" diye anılan konuşmayı yapmıştır.

Bu konuşmayla ilgili olarak Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, "Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi" adlı kitabında şu yorumu yorumu yapar: "Tarihte bu sözleri söyleyebilen bir başka devrimci çıkmış mıdır? Başında bulunduğu devletin bile 'zaaf' içinde olabileceğini düşünen, geleceğin siyasal iktidarlardan kuşkulanabilen, ama gençliğe böylesine 'sınırsız' bir güven besleyen, böylesine 'çek' veren, gençliği böylesine 'son çare' olarak gören bir devrimci yoktur! Ve Atatürk, hem gelecek iktidarlar hem de gençlik konusunda yanılmamıştır."

Mustafa Kemal Atatürk'ün Bursa Nutkunun metni

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir.Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır. Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek; ama hiçbir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek” Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haklı ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.” İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

• @zorba11, @Photoshop ®;

Teşekkürler, Ekledim.
  • Atatürk‘ün Şeyh Muhammed Diyauddin Efendi’ye Gönderdiği Mektubun Sûreti:

KAYNAK : Bkz. Nutuk, Vesikalar bölümü, Vesika: 52

Norşinli Meşâyih-i İzâmdan Şeyh Diyauddin Efendi Hazretlerine

Fazîletlu Efendim, Zât-ı fâdılânelerinizin Harb-ı Umûmî’nin imtidâdınca Osmanlı Ordusuna îfâ eylemiş olduğunuz hidemât-ı bergüzîdelerine ve makâm-ı muallâ-yı Hilâfet ve Saltanata göstermiş olduğunuz ravâbıt-ı kalbiyelerine yakından muttali’ bulunuyorum. Bu sebeple zât-ı âlinize kalben pek büyük hürmetim vardır.

Bugün makâm-ı Hilâfetin, Saltanât-ı Osmâniye’nin ve vatan-ı mukaddesimizin düşmanlarımız tarafından nasıl rencide edilmekte ve vilâyât-ı şarkiyemizin Ermeniler’e hediye edilmesinde ısrar olunmakta olduğu ma’lûm-ı ârifâneleridir.

Millete istinad etmeyen İstanbul’daki hükümet-i merkeziye bütün bu düşman taaddileri karşısında âciz ve nâçîz kalarak hukûk-ı millet ve memleketi müdafaa edememekte olduğu tahakkuk etmiştir. Bu sebeple milletimizin mevcûdiyetini ve vahdetini bütün cihâna göstermek ve hukukumuzun ‘indi ve şahsi kararlarla imhasına müsaade edemeyeceğimizi anlatmak maksadıyla senâverleri resmî makâm ve sıfatımdan tecerrüd ederek milletin içinde ve milletle beraber çalışmaktan başka çare göremedim ve derhal askerlikten istifâ ettim.

Vekâyi-i elîme te’sîriyle her tarafta teşekkül eden millî ve vatanî cem’iyetlerin murahhaslarından mürekkeb olmak üzere Erzurum’da in’ikâd eden bir kongre ile

“ Şarkî Anadolu Müdafaa-yı Hukûk Cem’iyeti “ teşekkül etti ve vahdet-i milliyemizi dahil ve hârice karşı temsil eylemek üzere bir hey’et-i temsiliye Kabul edildi. Bu hususâta dair beyânnâme ve nizâmnâmelerden zât-ı ulyânıza takdîm ediyorum. Zât-ı fâdılâneleri cem’iyetimizin en muhterem a’zâsından bulunduğunuz cihetle istihsâl-I maksad-I mukaddes için cümlece müsellem olan himmet ve gayretlerinin teşkîlâtımızın o havâlice tesri’i husûlüne ve muzır düşman telkinâtının izâlesine masrûf olacağına mutmainim.

Birkaç güne kadar Garbî Anadolu ve Rumeli’nin bilcümle vilâyâtından gelmekte olan murahhaslarla da umûmî bir kongre sivas’ta akdolunacaktır. Cenâb-ı Hakk’ın avn u inâyeti ve Peygamber-i Zîşânımız’ın feyz u şefaati ile umûm milletimizin bir noktada müttahid olduğunu ve hukukunu muhafaza ve müdafaaya kadir olduğunu cihâna göstereceğiz

Karîben Meclis-i Meb’usânımızı açtırmak ve millete müstenid kuvvetli bir hükümeti mevki-i iktidâra geçirerek selâmet-i vatanı te’min eylemek müyesser olacaktır.

Muhabbet ve hürmetlerimin kabulünü ricâ ve o havâlideki bilcümle vatandaşlarıma selâmlar ithâf eylerim Efendim Hazretleri.

Sâbık Üçüncü Ordu Müfettişi

Mustafa Kemâl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinuhe.s -- 21 Ocak 2009; 11:16:57 >

• Böyle Bir Konu Açtığın İçin Sana Teşekkür Ederim Eklersen Çok Sevinirim
  • Rica ederim. Ekledim.
  • Ekleyiniz lütfen...
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.