Şimdi Ara

<< Atatürkçüler Birliği - Atatürkçü Düşünce Topluluğu>> (214. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.279
Cevap
95
Favori
262.896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
98 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 210211212213214
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • "Artık Şişli'deki evi bırakmak üzereyiz. Bandırma Vapuru Galata Rıhtımı'nda hazır, bildiğimiz bu! Karargâhımızdan olanlar belirlenen saatte rıhtımda toplanmış olacaklardı. Otomobil kapımın önünde idi. Evdeki vedaları bitirmiştim. Tam o sırada gelerek beni büroma götüren bir dostum, aldığı bir habere göre benim ya hareketime müsaade edilmeyeceğini, yahut vapurun Karadeniz'de batırılacağını söyledi. Yıldırımla vurulmuşa döndüm. Daha sonra vaktiyle uzun müddet yanımda çalışan bir kurmay subay da gelerek, maiyetinde çalıştığı bir Damat'tan aynı şeyleri öğrendiğini bildirdi. Bir an yalnız kaldım ve düşündüm. Bu dakikada düşmanların elinde idim. Bana her istediklerini yapamazlar mıydı? Beynimden bir şimşek geçti: Tutabilirler, sürebilirler, fakat öldürmek! Bunun için beni Karadeniz'in coşkun dalgaları arasında yakalamak lazımdır. Bu ihtimal mantıklı idi. Ancak artık benim için yakalanmak, hapsolmak, sürülmek, düşündüklerimi yapmaktan men edilmek, hepsi ölmekle aynı idi. Hemen karar verdim, otomobile atlayarak Galata Rıhtımı'na geldim. Baktım ki rıhtıma yanaşmış olacağını sandığım vapur uzaklardadır. Sandallarla vapura gittik. Kaptana yola çıkmak için emir verdimse de Kız Kulesi açıklarında kontrole tabi tutulduk. Birkaç yabancı subay ve asker bizi yoklayacaklardı. Kontrol uzayıp gitti. Gelip gidildiğine göre acaba bunlarla şehirdekiler arasında bir haberleşme mi vardı? Maksat beni tevkif etmekse, bütün bu şeylere lüzum yoktu, sıkılıyordum. Bir kararsızlık da olabilir, diye düşündüm. Bundan istifade edebilmek için kaptana hareket hazırlıklarını çabuklaştırmasını söyledim."

Falih Rıfkı Atay, Mustafa Kemal'in Ağzından Vahdettin, 1955.
  • Falih rifki atay nerede

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • "Yirmi yedi yıllık ihtiyar kaptan demir aldırmaya başladı. Ben kaptan yerinde idim. Subay ve askerler dışarı çıktılar. Hareket ettik. Karadeniz boğazından çıkarken, kaptana tehlikeli ihtimalleri anlattım. Cevap verdi: 'Ne aksi!' dedi, 'Bu denizi pek iyi tanımam, pusulamız da biraz bozuk...' Mümkün olduğu kadar kıyıları takip etmesini tavsiye ettim. Çünkü bundan sonra benim tek istediğim, Anadolu'nun bir kara parçasına ayak basmaktan ibaretti.
    Sahili takip ede ede evvela Sinop'a geldik. Kasabaya çıktım. Oradakilerle görüşerek, Samsun'a kolaylıkla gidebilecek yol olup olmadığını soruşturdum. Maalesef yokmuş! Çok zorluk çekecek ve günlerce yolda kalacaktık. Bilmem nedendir, Samsun'a bir an evvel ayak basmak için o kadar acele ediyordum ki zaman kaybetmektense tehlikeye göğüs germeyi tercih ettim.
    Tekrar Bandırma Vapuru'na bindik. Aynı şekilde seyahat ederek, nihayet Samsun Limanı'na vardık!"

Falih Rıfkı Atay, Mustafa Kemal'in Ağzından Vahdettin, 1955.
  • Bayramımız, yüzüncü yılımız kutlu olsun.

Ebedî Başkomutan Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm kahramanlarımızı saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

• Buyuk ATATURK her zaman kalbimizdesin ama bu gün başka bir gün..Seni çok özlüyoruz.Rahat Uyu.SAYGILARIMLA..
  • Atatürk bizim vazgeçilmezimiz,değerlimiz, önderimiz,herzaman saygıyla anıyoruz.
  • Ekleyebilirsiniz.
  • Minnettarım sana, yerin asla doldurulamaz....

Nur içinde yat Atam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fotoğraf arşivinin yenilenmiş bir linki var mı ayrıca beni de ekleyebilirsiniz
  • Atamızı rahmetle, saygıyla, özlemle anıyoruz.

Nur içinde yat Atam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saygı, özlem ve minnetle....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • öz konum

• Özlem, Saygı ve Minnetle Anıyoruz...

• Beni de Ekler misiniz

• Beni de ekleyiniz.

• Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah onun sayesinde bayrağımız inmedi.. nur içinde yatsın büyük başbuğ..

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Benide ekleyin hocam.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 210211212213214
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.