Şimdi Ara

Atatürkçü olup da İsmet İnönü'yü sevmeyen kimler var *? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
1.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Oozed

Bi nankör daha.1400 lira mı alıyosun.Onu alanlar daha fazlasını haketmiyo emin ol

Sen kimsin birader bana nankör diyorsun haddini bil akıllı konuş.Bu milletin neyi hakedip etmediği sana mı kaldı sen mi belirliyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strong mind strong body -- 21 Haziran 2017; 2:12:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: srknpower

quote:

Orijinalden alıntı: Zuko

quote:

Tayyip Erdoğanın siyasai zekası Atatürkten kat ve kat yüksek o zaman onu daha çok sevmelisin.

Valla Ataturk o zaman kendisine karsi bir millete ragmen -yardimla da olsa- devrim yapti, milyon tane koyun gutmuyordu.

Atatürk resmen Afganistan seviyesi bir halk ile bunları yaptı. Bir yerde okumuştum, liderleri 31 puan üzerinden bir kitapta değerlendiriyorlardı ve bu puanı bir tek Atatürk almıştı.

Ataturk o cahil halki yonlendirip cagdas medeniyet seviyesine ulastirarak yapmadi devrimi, kafasina vura vura yapti.

• ismet inönünü allah belasını versin umarım kabrinde azabından yanıp tutuşuyordur. atatürkün yanlış karar verdiği mevzuların arkasında da kendisi vardır kesin.
  • quote:

Bi nankör daha.1400 lira mı alıyosun.Onu alanlar daha fazlasını haketmiyo emin ol

Almanyadaki asgari ücrette çalışan adam çok daha fazla mı çalışıyor buradaki adamdan ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

tl ye kendini basan adam....

Bunu hala utanmadan nasıl söyleyebiliyorsunuz merak ediyorum.Kaç kere cevap verildi bu dediğin şeye,hala bilmeden yazıp duruyorsunuz.
  • Sev, sevme. Ülkeyi ikinci dünya savaşına sokmamayı başardığı için minnet duymak gerek.
  • Nefret etmiyorum, kurtuluş savaşında katkıları vardır o yüzden bir şey diyemeyeceğim ama bir şeyi aklım almıyor. Yahu Atatürk gibi milli, anti-emperyalist bir adamın yanında yıllarca bulunmuş bir adam nasıl ondan hiç feyz almaz, nasıl bizi tekrar emperyalistlerin kucağına atar anlayamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: David Rockefeller

Nefret etmiyorum, kurtuluş savaşında katkıları vardır o yüzden bir şey diyemeyeceğim ama bir şeyi aklım almıyor. Yahu Atatürk gibi milli, anti-emperyalist bir adamın yanında yıllarca bulunmuş bir adam nasıl ondan hiç feyz almaz, nasıl bizi tekrar emperyalistlerin kucağına atar anlayamıyorum.

ülkesine batının her türlü gelenek görenek ve uygulamalarını sokan adam anti emperyalist şu kafanıza gore atatürk çizmenize ayrı komiğime gidiyor....bir kim jong ilan etmediğiniz kaldı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 21 Haziran 2017; 18:25:22 >

• kerimcem K kullanıcısına yanıt
    Madem "bizim" kafamıza göre bir Atatürk modeli çizdiğimizi düşünüyorsun, o zaman söyle bakalım gerçek Atatürk kimdir?

Sen neye dayanarak ülkeye Atatürk'ün, batının her türlü gelenek ve göreneğini soktuğunu söylüyorsun? Şimdi yine sizin her muhabette kullandığınız cümleleri zırvalayacaksındır.

Arap kültürünü ülkeye empoze etmeye çalışanlar burada gelenek, görenekten bahsediyor. Şaşırtıcı.

• Başbuğ Atatürkümüz inönün ne zihniyette biri olduğunu gec anladi hasta yataginda yapacak bişeside kalmamisti
    Zaten inonü paralardan atamizin resmini cikartip kendi resmini bastirmasindan belli olmuyormu.

Cazim gürbüzun yazisini okuyun arkadaşlar

Yalnızca Cumhuriyet karşıtları değil birçok cumhuriyetçi, hatta Atatürkçü; Milli Şef İsmet İnönü dönemini, Atatürk döneminin devamı sanır.

Değildir oysa ki... Değildir de niye? Bu yaman sorunun yanıtını Prof. Dr. Çetin Yetkin Hoca'nın Kilit Yayınları'nca yayımlanan "Karşı Devrim 1945-1950" adlı 677 sayfalık kitabının 9. baskısını okuyunca tam olarak, tüm ayrıntısıyla aldım.

Aldım ve okurken çok sinirlendim, kahırlandım. İkinci Dünya Savaşı sonrası Sovyet tehdidi ile karşılaşıp ürküye kapılan Millî Şef yönetimi, ne pahasına olursa olsun ülkeyi Batı'nın himayesine vermek istiyor. Bunlar istiyor, onlar da ödün istiyor. Bunlar ödünü de veriyorlar çekinmeden, bu ödünlerin neredeyse tamamı, Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine, kurumlarına ve uygulamalarına yönelik. Ve karşı-devrim din kılığına bürünüp düşüyor ortaya. Kelle istiyor, veriyor o yarı Tanrı haline getirilen Millî Şef İ. İnönü, yanındakiler de öyle. Atatürk'ün ve emanetlerinin dostu neredeyse yok.

Örnekleyeyim, çok şaşıracaksınız:

- Falih Rıfkı dönüyor fırıldakça, 1931'de Sovyet Rusya'yı, 1932'de İtalyan Faşizmine övgüler düzmüştü, şimdi övgüleme sırası ABD'de ve Türkiye'ye gelen Missouri Zırhlısı'nda.

-Toprak Ağası Cavit Oral, Tarım Bakanı yapılıyor. Toprak reformu Türkiye gündeminden çıkarılıyor (oysa Atatürk'ün arzusu idi).

-Meşhuuur Türkçü, Türk Ocakları Genel Başkanı Hamdullah Suphi Tanrıöver "Işık nereden geliyor? Bu ışığın bir kaynağı var: Yine Amerika. Ümit nereden geliyor? Amerika'dan. Güven nereden geliyor? Amerika'dan" diye yazmaktan çekinmiyor. Bu Hamdullah Suphi, faşizme övgüler de yazmıştı 30'lu yıllarda, hem de abartılı. Şimdi Amerikancı olmuş, Atatürk dönemi uygulamalarını din düşmanlığı olarak niteliyor. Bu fırıldağa göre, türbelerin kapatılması milliyetçiliğe aykırı...

-Ünlü komünist Zekeriya Sertel'in ABD övgüleri ise yığınla, kitabı okursanız göreceksiniz ve çok şaşıracaksınız. ABD'nin tek amacı özgürlükmüş. Sertel devrim düşmanlığı da yapıyor, dil devrimine saldırıyor, dil devrimi irtica imiş.

-Peyami Safa'ya göre Marshall Yardımı yararlı ve gerekli, tek sorun bizim hakkımızdan azını almamız.

-Muhalefet sözcüsü Türkçü Bilim İnsanı Prof. Dr. Fuat Köprülü de Marshall Yardımını övüyor.

-Bağımsızlığımızın yitirilmesine, ABD'nin kucağına koşarak oturmamıza, bunca alkış arasında, aykırı ve karşı tek bir ses yükseliyor, sosyalist Mehmet Ali Aybar (DP'li o dönemde).

-ABD Millî Eğitime de el atıyor, Köy Enstitüleri kapatılıyor.

-Ve karşı devrim sürecinin belirginleştiği CHP 7. Büyük Kurultayı. Laiklik deliniyor, din'i siyasete sokuyor İnönü; milliyetçilik komünizmle mücadele haline dönüşüyor, devletçilik tu kaka... O kurultayda Atatürk'ün ilke ve devrimlerini yalnızca Behçet Kemal Çağlar savunuyor.

-Ve karşı devrimi, Amerikanlaşmayı, kendine yediremeyen, Atatürk'ün Millî Eğitim Bakanlarından, Köy Enstitülerinin kurucusu Saffet Arıkan, 1947 yılında intihar ediyor.

CHP ve İnönü'nün bu yaptıkları, onlara değil, Demokrat Parti'ye yarıyor, 1950 seçimlerinde DP iktidara geliyor ve karşı devrim Menderes'in eliyle devam ettiriliyor.

Atatürk ve İnönü dönemleri çok iyi araştırılıp öğrenilmeli, yoksa yanlışlar devam eder. Çetin Yetkin Hoca'ya bu değerli yapıtı için teşekkürler ediyor, saygılar sunuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mg3 -- 21 Haziran 2017; 19:57:15 >

• mg3 M kullanıcısına yanıt
    Hocam değerli bilgilerin için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda temin edip okuyacağım.
  • atatürkçüyüm
    ben de sevmem inönüyü
    hem de hiç
  • quote:

quote:

Nefret etmiyorum, kurtuluş savaşında katkıları vardır o yüzden bir şey diyemeyeceğim ama bir şeyi aklım almıyor. Yahu Atatürk gibi milli, anti-emperyalist bir adamın yanında yıllarca bulunmuş bir adam nasıl ondan hiç feyz almaz, nasıl bizi tekrar emperyalistlerin kucağına atar anlayamıyorum.

ülkesine batının her türlü gelenek görenek ve uygulamalarını sokan adam anti emperyalist şu kafanıza gore atatürk çizmenize ayrı komiğime gidiyor....bir kim jong ilan etmediğiniz kaldı...

Hocam senin kafan mi iyi?

Her Türk devletinde oldugu gibi laik bir sistem getirdi.

• Mavi Alay olayi var, Inonu den nefret ederim ben de.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • alfaben den tut takvimine kadar kılık kıyaafetten tut, yaşam biçimine, yönetim biçimine kadar batıcı bir adamdı atatürk bunları kendi üretmedi direk copy paste le batıdan emperyalistlerden aldı...atatürke anti emperyalistti demek madonnaya bakire demek gibi birşey ,siz ilk once anti emperyalist liderlere bakın dünyada..(topraklarını düşmandan kurtarmak anti emperyalistlik değildir siz bunla karıştırıyorsunuz)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 23 Haziran 2017; 22:32:23 >
  • quote:

alfaben den tut takvimine kadar kılık kıyaafetten tut, yaşam biçimine, yönetim biçimine kadar batıcı bir adamdı atatürk bunları kendi üretmedi direk copy paste le batıdan emperyalistlerden aldı...atatürke anti emperyalistti demek madonnaya bakire demek gibi birşey ,siz ilk once anti emperyalist liderlere bakın dünyada..(topraklarını düşmandan kurtarmak anti emperyalistlik değildir siz bunla karıştırıyorsunuz)

Senin 1928de geçtiğin Türk alfabesine Kazaklar 2017de geçti. Türk tarihte hiçbir zaman Arap gibi giyinmemistir, Atatürk Arapciligi kaldirdi, Batıcılığı değil modernligi getirdi. Batıcıydı evet çünkü modernligi Araplardan alacak degildi kanunlari da ayni sekilde Araplardan uyarlayacak hali yoktu. Zamanin en moderni ve ilerisi Avrupalilardi. Atatürk de rol model olarak onlari seçti. Araplar olsaydi bu rol model, onlardan uyarlayacaktik kanunlari.

Atatürkün hatasi bu ulke icin birkac büyük gömlek olmasiydi. Bu kadar Arap hayrani gericiye karşı bu milliyetçi adam bunlari nasil başardı hala şaşıyorum.

Ha sen istiyorsan Arap olalim

Atatürkçü olup da İsmet İnönü'yü sevmeyen kimler var *?

Ayrica bak bakalim Azerilere, Kazaklara, Kirgizlara alfabeleri neymis? Arap gibi mi giyiniyorlarmis yoksa bizim gibi yani Türk gibi mi? Giyimleri genelde carsaf miymis yoksa etek pantolon gibi kıyafetler miymis? Ülkeleri laik miymis yoksa şeriatci miymis?

Biz arap değiliz, biz TÜRKüz

Not: antiemperyalist degildi dedigin sacmaliga yorum bile yazmadim dikkat edersen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-9D2914531 -- 23 Haziran 2017; 22:50:33 >

• Atsız'ın bol istihza ihtiva eden Z Vitamini adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim.
  • bizim tartıştığımız konu antiemperyalist tanımı sen maceradan maceraya dalmışsın.ha batılıyı taklit etmek ha arabı aralarında pek fark yok zaten ikiside senin kültürün değil ikiside çakmasyonluk...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 23 Haziran 2017; 23:5:26 >
  • quote:

bizim tartıştığımız konu antiemperyalist tanımı sen maceradan maceraya dalmışsın.ha batılıyı taklit etmek ha arabı aralarında pek fark yok zaten ikiside senin kültürün değil ikiside çakmasyonluk...

Yunanlilari, İngilizleri ülkeden kovmasi antiemperyalizm degildir dedin de. Peki ne yapmasi lazimdi?

• quote:

quote:

heyt be atama bak 100 yıl önce adam oturmuş philadelphia kongrelerini, bağımsızlık savaşını, demokrasinin nasıl kurulduğu araştırmış üstüne bir konuşma oluşturmuş. her seferinde şaşırtıyor beni tam bir efsane.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.