Şimdi Ara

atatürk Üniversitesi açıköğretim fakültesine yeni bölümler geliyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    sağlık yönetimi.
    reklamcılıkk 4 yıllık lar

önlisans bölümler
    radyo ve televizyon proğramcılığı
    fotoğrafcılık ve kameramanlık.
    laborant veteriner sağlık
    yeni medya ve gazetecilik.

hayırlı uğurlu olsun.
    https://ataaof.edu.tr/dosyalar/08-05-2018Bulten.pdf

• Reklamcılık örgünde bile şans işi bir bölümken açıköğretimde tam işsiz bölümü olur.
  • iyi güzel de şu psikoloji bi geleydi artık anadoluya istanbula ataya falan
  • lefransuva L kullanıcısına yanıt
    O iş zor. 3 yıl önce Anadolu Üniversitesi açmak istedi, ancak Türk Psikologlar Derneği karşı çıkınca vazgeçtiler.

100 kişi kontenjanlı, ikinci üniversite yoluyla öğrenci almayacak, laboratuvar eğitimli, staj zorunluluğu olacak biçimde açsalar gelecek olan tepkileri dindirebilirler belki.
  • nForcer N kullanıcısına yanıt
    hocam o zaten örgün öğretim gibi olur. sıralamaları da 20-30 binlere uçar yani o hayal biraz. aü kendi örgün fakültelerinden birinde açabilir ama hatta vardır belki anadolu psikoloji. benim bahsettiğim herkesin girebileceği açıköğretim. sosyoloji yapıldıysa psikoloji de olur bence.
    Aynısını zamanında ben de düşünmüştüm, ancak şu gerçekleri de ifade etmek isterim:

Açıköğretimde bulunan Sosyoloji bölümlerinin genel kültüre ve kişisel gelişime katkısı büyük. Ancak mesleki anlamda önemli eksiklikleri var. Meselâ saha araştırmalarına kuramsal olarak değinilse de, uygulamaya yönelik bir mekanizma bulunmuyor. Ayrıca sosyoloji bilimine ve sosyologluk mesleğine olan ülkemiz genelindeki bakış yeterince oturmadığından dolayı bu alan hak ettiği ilgiyi ülkemizde görmüyor. Halbuki sosyal yaşamımızı birinci dereceden etkileyen en önemli bilim dallarının başında sosyoloji geliyor. Ülkemizde bu farkındalık yeterince yaratılamadığı için de üniversitelerimizdeki sosyoloji bölümleri (hele hele açıköğretimdekiler) öğrenciyi sosyologluk mesleğine hazırlama misyonundan çok uzakta ne yazık ki.

Psikologluk mesleği ise, sosyologluk mesleğinin aksine ülkemizde daha çok kabul görmüş ve itibar kazanmış bir durumda. Dolayısıyla üniversitelerimizdeki psikoloji bölümleri sosyoloji bölümlerine göre daha çok ilgi görüyor. Çünkü ülkemizde psikolojinin mezuniyet sonrası çalışma alanları sosyolojiye göre daha fazla. Bu da üniversitelerimizdeki psikoloji bölümlerinin daha nitelikli ve daha mesleğe yönelik olmasını zorunlu kılıyor. Eğer açıköğretim olarak açılacak bir psikoloji bölümü, çoktan seçmeli testlerden öteye gidemeyen bir ölçme-değerlendirme sistemine sahip olursa, öğrenciyi mesleğe hazırlama misyonuna uygunluk niteliğinden yoksun olur. Ayrıca bu durumun yanında, kontenjan sayısının 1000'lerle ifade edildiği ve ikinci üniversite yoluyla kaydın mümkün olduğu durumlar da etken hale gelirse, psikoloji diplomaları mevcut değerini yitireceğinden dolayı psikologluk mesleğinin ülkemizdeki itibarının zedelenmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Bu olası olumsuzlukların önüne şimdilik açıköğretimde psikoloji bölümü açılmayarak geçiliyor. Ancak ileride söz konusu bölümlerin açılmasına karar verilirse, bunun yukarıda ifade ettiğim olumsuzluklara neden olmadan yapılabilecek tek yolu kısıtlı kontenjanların, ikinci üniversite yoluyla kayıt hakkının bulunmamasının, belirli merkezlerde verilmek üzere mesleğe yönelik uygulama derslerinin ve staj zorunluluğunun olmasıdır. Bunlar var olduğu sürece açıköğretimdeki psikoloji bölümleri, örgündekilerin ekstern versiyonları halinde ve psikologluk mesleğine zarar verici niteliklerden uzakta olacaktır.

• Arkadaşlar sağlık yönetimi mi işletme mi?Kayıt olacağım da karar veremiyorum.
    psikolojinin sosyal hizmetler gibi olabilir ata aöf te sosyal hizmet 4 yıllık var ama 2.üniversite ile öğrenci almaya kapalı kontenjanı var 200 kişi puanı 300lerden aşagı inmiyor.endüşük. parası da 915 lira yani gercekten isteyen okuyor.yoksa para boşa gider.

aslında olabilirliği var sosyal hizmet gibi örnek yapılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: farcryy

Arkadaşlar sağlık yönetimi mi işletme mi?Kayıt olacağım da karar veremiyorum.
    sınav için başvuru yaptınız mı ?yoksa.
    2.üniversite uygulamasından mı yararlanıcaksınız ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: evandevan5a1

sınav için başvuru yaptınız mı ?yoksa.
    2.üniversite uygulamasından mı yararlanıcaksınız ?

Alıntıları Göster
    2.üniversite için düşünüyorum örgün okuyorum çok zorluyor.Sağlık yönetimi ilgimi çekti ama yorumlar çok olumsuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: farcryy

2.üniversite için düşünüyorum örgün okuyorum çok zorluyor.Sağlık yönetimi ilgimi çekti ama yorumlar çok olumsuz.

Alıntıları Göster
    sağlık alanı önlisans mezunları sağlık yönetimi ni lisans tamamlama olarak okuyorlar hastanede yükselebilmek ve devlet memurları da derece artışı için okuyorlar.
    sağlık yönetimini hangi amaçla okuduğunuz önemli olan bir bölüm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evandevan5a1

sağlık alanı önlisans mezunları sağlık yönetimi ni lisans tamamlama olarak okuyorlar hastanede yükselebilmek ve devlet memurları da derece artışı için okuyorlar.
    sağlık yönetimini hangi amaçla okuduğunuz önemli olan bir bölüm.

Alıntıları Göster
    Dersleri karma olduğu için ilgimi çekti başka bir nedeni yok.Sizce hangisi daha mantıklı keşke 2 tane seçebilsek.
  • farcryy F kullanıcısına yanıt
    2 tane bölüm ancak biri anadolu aöf te diğeri atatürk yada istanbul auzef te olan bölümü aynı anda okuyabilirsiniz.
  • farcryy F kullanıcısına yanıt
    işletme bölümü çok mezun veren bir alan diğerlerinden farklı olmanız lazım +1 dil fazla bilmek bile kurtarmıyor 2+ bir dil bilmek +bir sertifika + birşeyinizin daha olması lazım
    en basit bir kpss ataması 95 ten başlayıp 98 de bitiyor okadar yüksek. tam puan 100
    sağlık yönetimi istiyorum diyorsanız okuyun.
    turizm ve konaklama işletmeciliği var bence onu okuyun issizlik derdiniz olmaz.illa işletme olsun içinde diye düşünüyorsanız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lefransuva

iyi güzel de şu psikoloji bi geleydi artık anadoluya istanbula ataya falan
    he oldu canım oldu. Tıp da açılsın ister misiniz efendim? Kazanabiliyorsan otur çalış kazan seni engelleyen mi var?
  • zaten çatlasabız da patlasanız da gidiş o yönde 3-5 yıla gelir aöfe.
  • Hünkar1453 H kullanıcısına yanıt
    tıp fakültesi tam olarak aöf te olmaz mesela çukurova üniversitesi tıbbın ilk 2 yılını kıbrısta sonraki 4 yılı çukurovada okumak için kıbrısla anlaşması var
    ve uyguluyorda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lefransuva

zaten çatlasabız da patlasanız da gidiş o yönde 3-5 yıla gelir aöfe.
    bence de gelsin ama kontenjan işletmedeki gibi olması 15000 kontenjan gerçekten çok fazla.
    200-300 kişi gerçekten isteyen okusun. tabiki.
  • evandevan5a1 E kullanıcısına yanıt
    tıp fakültesi gelsin diye söylemedim zaten dalga geçtim konuyla ilgili olarak.
  • evandevan5a1 E kullanıcısına yanıt
    Ben gelmemesi taraftarıyım. Kalitenin ve etik standartların korunması için gelmemesi gerekir. Kazanabilen varsa oturup çalışsın kazansın kimse kimseyi engellemiyor, kimse kimseyi tutmuyor. Zaten okumak isteyen ne yapar eder kazanır okur. Öyle yıllardır aöf'te çıkmasını dört gözle beklemez. O kadar yıl bekleyeceğine çalışsın kazansın.

Yok efendim kültürlenmek için okuyacağım, yok efendim ben kazanabilirdim, girebilirdim bunları komik buluyorum acizlik olarak görüyorum.. Benim de ilgi duydugum alanlar var kültürlenme için diploma şart mıdır? Diploma mı kişiye kültür verir?.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.