Şimdi Ara

ATATÜRK İŞTE BU KADAR BÜYÜK VE İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR LİDERDİ

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
184
Cevap
8
Favori
15.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
342 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstanbul Üniversitesi‘nde öğrenci olduğum sıralar, okul duvarında bir ilan gördüm: “Avrupa’ya talebe yollanacaktır.”

”Allah Allah” dedim!

Ülke yıkık dökük, her yer virane, Lozan yeni imzalanmış, bu durumda Avrupa’ya talebe. Lüks gibi gelen bir şey.Ama bir şansımı denemek istedim. 150 kişi içinden 11 kişi seçilmişiz. Benim ismimin yanına Atatürk, “Berlin Üniversitesi’ne gitsin.” diye yazmış.…

Vakit geldi, Sirkeci Garındayım; ama kafam çok karışık.Gitsem mi, kalsam mı? Beni orada unuturlar mı? Para yollarlar mı? Tam gitmemeye karar verdiğim, geri döndüğüm sırada bir posta müvezzi ismimi çağırdı.“Mahmut Sadi! Mahmut Sadi! Bir telgrafın var.”

“Benim” dedim. Telgrafı açtım, aynen şunlar yazıyordu: “Sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz.”

İmza: Mustafa Kemal

Okuyunca düşündüklerimden olağanüstü utandım. “Şimdi gel de gitme, git de çalışma, dön de bu ülke için canını verme.” dedim. “Düşünün 1923‘te o kadar işinin arasında 11 öğrencinin nerede, ne zaman, ne hissettiğini sezebilen, ona göre telgraf çeken bir liderin önderliğinde bu ülke için can verilmez mi?”Çok başarılı oldum. Ülkeme alev olarak döndüm. Önce İstanbul Üniversitesi Genel ve Beşeri Fizyoloji Enstitüsü‘nü kurdum. Kürsü başkanı oldum. Daha sonra ülkemin başbakanlığını yaptım.

Ben kim miyim? Ben sadece iki satırlık bir telgrafın yarattığı bilim adamıyım..

Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 1923 Yılından tam 90 yıl sonra ülkeyi yönetenlerin Türk insanına verdiği mesaj

Bulut diye bir sistem var
    Dosyaları oradan alıp şuraya koyuyorsun
    Fazla kafa yorarsan kafayı sıyırırsın

Binali YILDIRIM
    Eski Ulaştırma Bakanı ve halen Başbakan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emekli65 -- 12 Ekim 2017; 14:40:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emekli65

Bulut diye bir sistem var
    Dosyaları oradan alıp şuraya koyuyorsun
    Fazla kafa yorarsan kafayı sıyırırsın

Binali YILDIRIM

• Bütün dünyanın saygı duyduğu böyle bir devlet adamının makamında bugün oturanları gördükçe zoruma gidiyor
    Kendi adıma oylarımla katkım olmasa bile bir gün bu aziz vatanı devredeceğimiz insanların yüzüne bakmaya bile utanıyorum
  • Olum niye boyle oldu bilmiyorum ama gozlerim doldu.

• 90 yil boyunca bi çivi çakamadiniz ülkeye

• O çakmadıkları çivileri satıp satıp yedin 15 senedir çivi çakmamışlar bak sen. Sanıyormusun şuan övündüğün silahları yapan mühendisler Akpli. Duble yol yaptın tamam olay bitti gerisini yapan özel sektör neyin kafasını yaşıyorsun ver bende atayım.

• mühendis olmak isteyen bir öğrenci olarak atatürkü hatırlıyorum ve ülkem için canla başla çalışmak istiyorum sonra başımızdakileri görüp vazgeçiyorum
  • emekli65 kullanıcısına yanıt
    dönen tekerlek zaferin habercisidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MESUES -- 13 Ekim 2017; 1:20:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Norman Finkelstein

90 yil boyunca bi çivi çakamadiniz ülkeye

Kusura bakma ama mantik yetileri olmayan bir insan icin foruma login olabilmen bile mucize.

Civi ne ola? Ulke dusman isgalinden kurtuldu. Sevr yirtip atildi. Kibris onca ambargoya ragmen dove dove alindi. Kardak'ta dikilen bayrak itinayla geri ....du.

Bugun neler oldugunu yazarim ama once sen yukariyi sindirince haber et bosa yorma beni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ata -- 13 Ekim 2017; 8:44:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Norman Finkelstein

90 yil boyunca bi çivi çakamadiniz ülkeye

keşke o kadar yaşamış olsaydık

• Ata kullanıcısına yanıt
    sevr yırtıp atıldı...
    Musul? Kerkük? Batı Trakya?
  • tigers615 T kullanıcısına yanıt
    Mondros’ta 7. Madde ile “gerekli gördüğün yeri işgal edebilirsiniz” maddesinin altına imza atan Osmanlı her şeyi mahvetti.

İngiliz bu durur mu - gerekli gördüm diyerek direkt Musul’u işgal etti.

Bu Atatürk’ün değil Osmanlının kaybıdır.

Üstüne Sevr geldi- Fransa meclisi jet hızıyla onayladı.

Osmanlı’nın mesela son 10 savaşı ve yaptığı andlaşmalara bak

Milyonlarca ruble savaş tazminatı var

İçişlerimize karışabilirsiniz maddesi var

Toprak kayıpları zaten milyonlarca kilometre kare

Üstüne moratoryum ilan etmişiz. Bulgarlara bile yenildik
    Karadağ’a yenildik
    Yunanlılara , italyanlara, Fransızlara, Ruslara
    Saymakla bitmiyor

Atatürk hiç olmazsa Yozgat civarına hapsolmaktansa gayet muhteşem toprakları kazanmamızı sağladı.

İnanılmaz bir gelişmedir son 10 andlaşmamıza kıyasla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 15 Ekim 2017; 12:13:13 >
  • cemsinan kullanıcısına yanıt
    o zaman sizleri gerçek tarih okumaya davet ediyorum bize Musul için 1000 km sınır düzeltmesi teklif edildiğinde bunu neden kabul etmedik?? (07/06/1926 pazartesi TBMM ZAbıt Ceridesi Cilt 26) okuduğunuz tarih sizleri yanıltmasın hakikatı bulmaya çalışın
  • tigers615 T kullanıcısına yanıt
    O sadece bir cümlelik bir ifade dış işleri bakanından

Ne kronolojisi var

Ne ayrıntısı var

Ne karşılığında ne istendiği var

O dönemde petrol denizleri çoktan keşfedilmişti- bize yine o denizin dışı teklif edildi belki

O dönem dışişleri bakanı ne düşündü bilmiyorum - ayrıntısı olmadığı için tahmin de edemiyorum. Sadece cümlenin gidişatından- bize öyle şeker verip kandıramazsınız - şimdilik Irak kalsın öyle - demeye getirmiş- belki de yeni kürt isyanlarından çekinmişlerdir
    Sarıkamış, balkan savaşı, dünya savaşı, kurtuluş savaşı derken biraz da anlayışlı olmak lazım atalarımızın da canı var yahu- Erkek nüfus ne kadar azalmış.

Ama Mondrosun ayrıntısı var

Karlofçanın sevrin var

Oku da göreyim Mondros ve sevri

Sen İngilizlere Mondrosta dilediğin yeri işgal et dediğinde bitmiş o iş
    Adam seni o petrolün kıyısına kadar getirir ama anca koklarsın
    Tüm sınırları sadece petrol denizlerine göre ayarlamışlar
    Osmanlı da böyle olsun diye her şeyi yapmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 13 Ekim 2017; 10:20:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HasMachate

Bosver yorma kafanı

nesini ?

• cemsinan kullanıcısına yanıt
    verdiğim kaynağı incelersen ayrıntısını da kronolojisini de bulabilirsin mondros, sevr gibi anlaşmaları savunacak değiliz, Osmanlı Devleti her geçen gün gücünü kaybetmekteydi ve böylesine kötü antlaşmalar imzaladılar, ancak benim vurgulamak istediğim nokta kahramancı tarih olmaz mesela kürt isyanlarından çekinmişlerdir diyorsun ama Atatürk'ün kürt nüfusun çoğunlukta olduğu yerleri kürt muhtarlar idare etmelidir sözünden bahsetmiyorsun, kurtuluş savaşından övgüyle bahsediyoruz, ancak kazanılan ilk zaferin Osmanlı ordusu olan 15.kolordu ile kazanıldığından bahsetmiyoruz, Güney de Antep'de, Maraşta, Urfa'da kazanılan mücadelelerin hepsi Kuvay-i Milliye ile olmuştur, Batı da Yunanlar öylesine ilerlemişlerdir ki başkentin Kayseri olması ucundan dönmüştür, ben Osmanlı son dönemini övmüyorum ama tek kişilik tarihe de karşıyım.
  • Bu ülke gerçek manada tek diktator gordu :) O da yok suan.

• quote:

Orijinalden alıntı: tigers615

sevr yırtıp atıldı...
    Musul? Kerkük? Batı Trakya?

Devlet paramparca olmus, Yunan neredeyse Anadolu',nun gobegine kadar gelmis, elde ne var ne yok hepsi bitti bitecek... Buyuk Taarruz ve Anadolu topraklarinin kurtulmasi.

Musul ve Kerkuk'u almayi istiyorduk ama sartlar uygum degildi.

Bir olay, gerceklestigi donem ve o donemin sartlari dahilinde degerlendirilmezse TAMAMEN yanlis sonuclara varilir.

O donemin sartlari da az kalsin Anadolu'dan silinmek uzere olan varligimizdir. Bunun herkesin beyazin beyaz oldugu gibi kabul etmesi lazim. Engel olan da Ataturk'un liderligidir.

Elde avucta bir sey kalmamisken Musul, Kerkuk pesinde giderken Ankara'yi da verebilirsin... Hatta verirsin.

Kendini saglama alip tekrar taarruza gecersen arkanda biraktiklarini kaybetme ihtimalin ciddi sekilde azalir.

Tekrar ediyorum, olaylari yasandigi zamana ve o zamanin sartlarina gore degerlendirin.

• Ata' nın dehası ve ileri goruslulugune her geçen gün yenileri ekleniyor. Şu son seyrettiğim programlarda bile yeni yeni, vay be ne lidermis diyorum. (cnn türk, habertük tartışma gündem programları)

Atatürk gibi bir lidere sahip olduğumuz için şanslıyız.

Sonra gelenlerin hepsi kötü müydü? Hayır sadece şanssızdilar. Çünkü çok nadir yetişen bir devlet adamından, bir dehadan sonra, kim görev yaparsa yapsın, kendini de parçalasa onun ulaştığı seviyeye asla gelemeyeceklerdi.

Kızmaca darılmaca yok, tarihte pek az lider hatırlanır. Allah vermiş kardeşim, yürü ya kulum demiş. bize laf düşmez.

Soruyorum, Atatürk'ten başka kaç tane lider geldi geçti, hangisi hafızanıza kazındı. Başarılı bulunan Özal'ı hatırlayan var mı? Örnekler çoğaltılabilir.

O yüzden liderlere tavsiyem, ikide birde Atatürk ile kıyaslamaktan, kıyaslattırılmaktan vazgeçsinler , ezilirler, kaldıramazlar.O bir kere olur, öyle bir deha tekrar gelir mi? Sanmam, keşke yarısı gelse :)

O yüzden, siz bu memlekete neler katabilirim, düşüncesine yoğunlaşınız sayın liderler, nasıl hatırlanabilirime değil?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vollkan59 -- 13 Ekim 2017; 13:13:53 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.