Şimdi Ara

Atatürk ile padişahları ve diğer hükumdarları karşılaştırmak ..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle şunu söyleyeyim , ben de birkaç gün önce böyle bir konu açmıştım ama bunun nedeni diğer şahsın oldukça gündemde olmasıydı .

Atatürk ve Atatürk gibi "0'dan gelme" adamları padişahlarla karşılaştırmak abesle iştigal . Atatürk gibi adamlar hiç yoktan , salt zekası ve azmiyle gelebilmiştir bulundukları yerlere .. (İkna yeteneği vb.. gibi birçok yan etken de dahil tabi) Bu adamların doğar doğmaz emrinde binlerce askerleri ve adamları yok .

Padişahlar ve diğer yabancı hükumdarların ise doğar doğmaz emrinde otomatik olarak direk yüzlerce adamları oluyor , en iyi seviyede eğitim alıyorlar , en iyi mekteplerde okuyorlar vb. gibi .

Yani Atatürk gibi adamların yaptığı şey çok daha ötededir . Neredeyse yok olmuş bir imparatorluğu küllerinden tekrar doğurmak , emrindeki askerlerle yeni fetihler gerçekleştirip , topraklar kazanmaktan çok daha zordur .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Katılıyorum. Karşılaştırma yaparken bunu atlamamak gerek.
  • Napolyon
  • Atatürk'ü övecegim diye fatih sultan kanuni yavuz sultan vs gibi padişları geri plana itme .bu padişahların ömürleri at sırtında geçti..çogu 30 seneden fazla koskoca toprakları yönetti kimi de 19 yaşinda istanbulu feth etti .

Ataturk ile padişahlar tabi ki karşılaştırılamaz.ataturk iyi bir asker buyuk bir komutan ama padisahlik cok başka bir seviye.

• Atatürk gibi büyük bir türk başbuğunu osmanlı denen ırkçı, katliamcı, işgalci ve barbar bir arap topluluğunun liderleriyle karşılaştırmak baştan saçma zaten.

• furandor kullanıcısına yanıt
    15 yıl devlet kurucusu + Cumhurbaşkanıdır. Yani aynı zamanda Türkiye'nin lideri kendisi. Sadece Asker ve komutan değil.

• Düşmanı denize dökmüş, bize Türkiye Cumhuriyetini hediye etmiş Atatürk elbette tarihin yazdığı en büyük Türklerden dir. Ancak unutmayalım ki kölelik düzeni üzerine kurulmuş, fethettiği topraklardaki halkları köleleştirip, vergiye bağlayıp kendileri saraylarda sefa içinde yaşayan, kölelerini arenalarda birbirine öldürtüp halkına izleten Adi, Aşşağılık Roma İmparatorluğunun şanına ot tıkayan, yerle bir eden de Osmanlı'nın şanlı padişahlarıdır. Ufacık beylik iken koca doğu Roma İmparatorluğundan şehir alan, vergiye bağlayan Osmanlı padişahlarını unutmayalım.

• kingman29 K kullanıcısına yanıt
    Kimse Osmanlı padişahlarına küçük demiyor. Araların çok dirayetli ve güçlü şahsiyetler var. Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet, 4. Murat gibi...

Sadece Padişahlar ile Atatürk gibi adamların kaderlerinin biraz farklı oldugundan ve dogrudan karsilastirilamayacagindsn bahsediyor. Bir arkadas yazmis Napolyon gibi gucu sonradan elde eden kisilerle karsilastirilmasi daha dogru olur diye katiliyorum.

Zaten bizim bugunkü durumumuz büyuk oranda Osmanlı'nın faaliyetlerine bağlı idi keşke Osmanlı'dan daha çok Fatih, daha çok Yavuz gibi parlak hukumdarlar çıksaydıda bugunku halimuz çok dahz iyi olsaydı diyorum ben.

Birde Roma asagilik falan degildir kendine gel. Fatih Dahi Roma kültüründen etkilenmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 15 Temmuz 2018; 23:29:54 >
  • Periah kullanıcısına yanıt
    Ee zaten öyle .. Bunlar anlamaz ama kasma kendini . Benim ne demek istediğimi anlayacak nöron yumağı yok ki anlasın ..

Fatih Sultan Mehmet bana göre açık ara en donanımlı ve en vizyonlu padişahtı . Adam her şeyden önce fethettiği yerlerin dokusuna dokunmamış , İstanbul'u fethettikten sonra burası kozmopolitan kalmalı diyen bir adam . Direk kütüphanedeki kitapları toplattırıyor İstanbul'da . Kitap kurdu .

Ama sonra 2.Bayezid gibi bir bağnaz zehirletiyor adamı .. Öyle babadan böyle oğul . Sonra da çöküş devri zaten ..

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Kimse Osmanlı padişahlarına küçük demiyor. Araların çok dirayetli ve güçlü şahsiyetler var. Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet, 4. Murat gibi...

Sadece Padişahlar ile Atatürk gibi adamların kaderlerinin biraz farklı oldugundan ve dogrudan karsilastirilamayacagindsn bahsediyor. Bir arkadas yazmis Napolyon gibi gucu sonradan elde eden kisilerle karsilastirilmasi daha dogru olur diye katiliyorum.

Zaten bizim bugunkü durumumuz büyuk oranda Osmanlı'nın faaliyetlerine bağlı idi keşke Osmanlı'dan daha çok Fatih, daha çok Yavuz gibi parlak hukumdarlar çıksaydıda bugunku halimuz çok dahz iyi olsaydı diyorum ben.

Birde Roma asagilik falan degildir kendine gel. Fatih Dahi Roma kültüründen etkilenmiştir.
    Yapma kardeşim, elin gevuru bile belgesellerinde Roma İmparatorluğunu yerden yere vuruyo. Dünyanın canına okumuş bir imparatorluk işte. Bilimde de pek bir varlık gösterememiş. Hadi Yunan desen saygımız var da, Roma'ya kendi torunlarının bile saygısı yok.

• kingman29 K kullanıcısına yanıt
    Hocam siz yapmayın. Roma tarihteki sayılı devletlerden biridir. 2000 yıllık tarihleri var. Barbarlıkla gerilikle 2000 yıl nasıl hayatta kallınır.

Romalılar çok ama çok iyi derecede örgütcü bir devlettir. Muazzam bir mimari ve askeri gelenekleri vardir. Her devlet gibi yozlasmalar yasamislardir ama hicbir ulus yozlukla boyle bir guc elde edemezki zaten kendileride ahlak ve disiplin olarak muazzam seviyelerdeydi . Bugun Ankara'da Romalılardan kalma hamam veya Istanbul'da yine Romalılardan kalma Su kemerleri onun dışında bizim en güzel camilerimixin mimarisinin dogrudan bir Roma klisesi olan Ayasofya'ya dayanması...

Kısacası Roma Tarihi hakkında bilgin inanılmaz derecede önyargilı ve zayıf oldugu gibi birde bu az bilginle boyle bir yargidabbulunman beni gercekten uzdu.

Romalilar savaşçı kşilikleri devasa büyüklükte topraklarda karakter olarak cok ama cok farklı yüzlerce toplumu aynı anda idare etmek ve bunun uzerine bu insanlarin ciddi bölümünü Romalı külturü ve kisiligi altinda birlestirmesi ve pekcok dini inanci ozellikle ilk 1000 yillik donemde uzlastirmasi yonunden muazzam bir devlettir.

Tabi Roma tarihini ayrica ikiye ayirmak gerek. Ilk 1000 yil gercek Roma ve ikinci 1000 yil Bati Roma yikildiktan sonra yunan kulturu etkisi altında kalan Bizans donemi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 16 Temmuz 2018; 0:0:4 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Hocam siz yapmayın. Roma tarihteki sayılı devletlerden biridir. 2000 yıllık tarihleri var. Barbarlıkla gerilikle 2000 yıl nasıl hayatta kallınır.

Romalılar çok ama çok iyi derecede örgütcü bir devlettir. Muazzam bir mimari ve askeri gelenekleri vardir. Her devlet gibi yozlasmalar yasamislardir ama hicbir ulus yozlukla boyle bir guc elde edemezki zaten kendileride ahlak ve disiplin olarak muazzam seviyelerdeydi . Bugun Ankara'da Romalılardan kalma hamam veya Istanbul'da yine Romalılardan kalma Su kemerleri onun dışında bizim en güzel camilerimixin mimarisinin dogrudan bir Roma klisesi olan Ayasofya'ya dayanması...

Kısacası Roma Tarihi hakkında bilgin inanılmaz derecede önyargilı ve zayıf oldugu gibi birde bu az bilginle boyle bir yargidabbulunman beni gercekten uzdu.

Romalilar savaşçı kşilikleri devasa büyüklükte topraklarda karakter olarak cok ama cok farklı yüzlerce toplumu aynı anda idare etmek ve bunun uzerine bu insanlarin ciddi bölümünü Romalı külturü ve kisiligi altinda birlestirmesi ve pekcok dini inanci ozellikle ilk 1000 yillik donemde uzlastirmasi yonunden muazzam bir devlettir.

Tabi Roma tarihini ayrica ikiye ayirmak gerek. Ilk 1000 yil gercek Roma ve ikinci 1000 yil Bati Roma yikildiktan sonra yunan kulturu etkisi altında kalan Bizans donemi.
    Ahlakta muazzamlık, binlerce yıl dinleri uzlaştırması. Sen hangi hayal aleminde yaşıyosun kardeşim. Adamlar kölelerini arenalarda birbirine öldürtüp halkına izlettiriyodu diyorum, sen Ahlakta muazzamdılar diyosun.

Adamlar Roma'nın yahudilere yaptığı zulmü anlatan Ben Hur filmini yaptı. Dünya sinema tarihine geçti. Hiç mi açıp izlemedin be cahil kardeşim. Hz. İsa geldikten sonra hristiyanlıpa geçenler 400 yıl boyunca işkence gördü, kılıçtan geçirildi. Adam kalkmış Roma dinleri uzlaştırdı diyo.

Roma gider bir ülkeyi fetheder, kaleyi kurar, 10 bin tane askeri yerleştirir, o halkın kanını iliğini emer. Verginin çoğu da Roma'ya gider. Adamlar Şam'a kaleyi kurmuş. 10 bin askerle Suriye araplarının kanını emiyodu. Ne zamanki araplar İslam altında birleşip Roma'lılardan kurtulmaya karar verdi. Ordularını Şam'daki Roma kalesine sürdüler. Şam'ın Roma valisi daha arap ordusunun gelmesini beklemeden tasını tarağını toplayıp gitti. Aynı şekilde İskenderiye'nin Roma valisi de kaçtı. Kalenin arkasına saklanmış korkak 10 bin Roma askeri, ülkeleri bu şekilde 100'lerce yıl yönetti.

Roma'lıları def etmek de yetmedi. Bu sefer haçlı ordusu adıyla toplanıp, geçtikleri tüm şehirleri yerle bir edip, kadın, çoluk, çocuk demeden kılıçtan geçirdiler.

İşte sizin Roma İmparatorluğu dediğiniz böyle bir adi imparatorluktur. Kölelere yaptırılan dev binalarla övünülmez. Eğer gerçek sanat eseri görmek istersen Pers medeniyetine bakacaksın. Tüm sarayları, binaları, işçilerinin alın teri ödenerek yaptırılmıştır. Parayla yaptırılmıştır.

• quote:

Orijinalden alıntı: kingman29

Ahlakta muazzamlık, binlerce yıl dinleri uzlaştırması. Sen hangi hayal aleminde yaşıyosun kardeşim. Adamlar kölelerini arenalarda birbirine öldürtüp halkına izlettiriyodu diyorum, sen Ahlakta muazzamdılar diyosun.

Adamlar Roma'nın yahudilere yaptığı zulmü anlatan Ben Hur filmini yaptı. Dünya sinema tarihine geçti. Hiç mi açıp izlemedin be cahil kardeşim. Hz. İsa geldikten sonra hristiyanlıpa geçenler 400 yıl boyunca işkence gördü, kılıçtan geçirildi. Adam kalkmış Roma dinleri uzlaştırdı diyo.

Roma gider bir ülkeyi fetheder, kaleyi kurar, 10 bin tane askeri yerleştirir, o halkın kanını iliğini emer. Verginin çoğu da Roma'ya gider. Adamlar Şam'a kaleyi kurmuş. 10 bin askerle Suriye araplarının kanını emiyodu. Ne zamanki araplar İslam altında birleşip Roma'lılardan kurtulmaya karar verdi. Ordularını Şam'daki Roma kalesine sürdüler. Şam'ın Roma valisi daha arap ordusunun gelmesini beklemeden tasını tarağını toplayıp gitti. Aynı şekilde İskenderiye'nin Roma valisi de kaçtı. Kalenin arkasına saklanmış korkak 10 bin Roma askeri, ülkeleri bu şekilde 100'lerce yıl yönetti.

Roma'lıları def etmek de yetmedi. Bu sefer haçlı ordusu adıyla toplanıp, geçtikleri tüm şehirleri yerle bir edip, kadın, çoluk, çocuk demeden kılıçtan geçirdiler.

İşte sizin Roma İmparatorluğu dediğiniz böyle bir adi imparatorluktur. Kölelere yaptırılan dev binalarla övünülmez. Eğer gerçek sanat eseri görmek istersen Pers medeniyetine bakacaksın. Tüm sarayları, binaları, işçilerinin alın teri ödenerek yaptırılmıştır. Parayla yaptırılmıştır.

Alıntıları Göster
    Yahu Persler köleciliğin coğrafyadaki yetkili bayisiydi zamanında. Anakronizm yapıyorsun. Dönemin şartlarına göre normal olan şeyleri günümüz değer yargılarına göre ele almak tarihi yorumlarken düşülecek en büyük hatalardan biridir. Roma'nın arenada dövüştürdüğü adamlar da ahlaki yönden acayip üstün insanlar değiller. Tanrısına bakire kurban eden düşmanından kestiği organları yanında taşıyan, yağmacı, tecavüzcü adamlar bunlar.
    Bunun dışında Romayı bir bütün olarak ele alırsak öyle dini hoş görünün hakim olduğu, işgal edilen topraklardaki halkların cıvıl cıvıl ötüştüğü bir imparatorluk değildi kusura bakmayın. Ne hristiyanlıktan önce ne de sonra.

• age of empires köylüsü kullanıcısına yanıt
    Türkiye cumhuriyeti Osmanlı devletinin mirasıdır geri kalanıdır. Tüm tarih kitaplarında osmanlının hoşgörü politikası ile yürütüldüğünden bahsedilirken aramızda ki bazı insanlar sırf sadece atatürkü övmek için koskaca devleti yok sayması da başlı başına bi bağnazlıktır
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.