Şimdi Ara

Atatürk 2 milyon Rum'u şutladı, Akp 5 milyon mülteciyi Türk milletine Kitledi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi - Vikipedi
    https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye-Yunanistan_n%C3%BCfus_m%C3%BCbadelesi

Eğer bugün Ege'de ve Marmara'da Eoka ve Altın şafak gibi ırkçı terör örgütleri yoksa bu anlaşma sayesindedir.

euronews
    AB-Türkiye mülteci krizi anlaşması yürürlükte
    https://tr.euronews.com/2016/03/24/ab-turkiye-multeci-krizi-anlasmasi-yururlukte

Türkiye dünyanın en fazla mülteci barındıran ülkesidir. Dünyanın mülteci hapishanesidir ve anlaşma kuralları gereğince Avrupa'da yakalanan mülteciler buraya gönderilir.

5 milyonun üstünde mülteci var, 3 milyonun üzerinde Afgan bekliyoruz ve Avrupa Türkiye'de Afganlar için mülteci merkezleri kuracağını açıkladı, halkın öfkelenmemesi için kamu önünde yarım ağızla yalanlandı fakat muhtemelen Akp gerekli sadakayı çoktyan Avrupa ve Amerika'dan almış durumda...

• 1908-1923 yılları arasında Anadolunun Türk yurdu olması için büyük çaba harcandı.Önce Ermeniler 1915'te Osmanlı topraklarının başka bir bölgesine göç ettirilerek D.Anadoluda Türk nüfusun hakim olması sağlandı.Ardından 1923 Lozan Anlaşması ile de Ege'de ve Karadenizde yaşayan Rumlar Yunanistana gönderilerek Ege'nin ve Karadenizin Türkleşmesi sağlandı.Böylece Türkler Anadoluda hakim nüfus konumuna geldiler.Yeni devlette bu milli unsur üzerine dayanılarak kuruldu.İmparatorluktan milli devlete geçiş böylece sağlandı.

Lakin floresan partisi döneminde bu değişti.Özellikle 2011'de Suriye iç savaşına balıklama atlanması Türkiye'yi büyük bir göçle baş başa bıraktı.Üstüne üstlük bu yetmezmiş gibi sırf Avrupadan üç beş kuruş almak uğruna 2016'da Türkiye'den Avrupa'ya geçişleri tamamen engellediler.Güney ve Doğu sınırlarımızı Batı sınırlarımız kadar koruyup,kollamadık.Önüne gelen sınırdan elini kolunu sallayarak geçtiler.Gelenlerin ne kaydına ne suç geçmişine ne eğitim durumuna ne de maddi gücüne bakıldı..Sınırdan geçen kendisini Ankarada,Bursada,İzmirde,İstanbulda buldu.Özellikle Türk nüfusun yoğun olduğu yerlere bu göçler yoğunlaştırıldı.İzmir,Bursa,İstanbul adeta sığınmacı,göçmen ve mülteci toplama merkezlerine döndü.Dahası fütursuzca çocuk yapmalarına ve çoğalmalarına göz yumuldu ve hala daha yumuluyor.

Yani 100 yıl önce Anadoluyu Türkleştiren bir anlayış varken 100 yıl sonra Anadoluda nüfus yapısını Türk nüfusu aleyhine çevirmeye çalışan bir zihniyet ile karşı karşıyayız.Bunlar her fırsatta ''Türkler de Anadoluya göçmen olarak geldi'',''Türkler de Anadolunun asli unsuru değil'',''Türkler kendilerinden sonra gelen göçmenleri kabullenemiyorlar'' diyerek Türk'ün Anadoludaki varlığını tartışmaya açtıkları gibi Anadoluda var olan diğer etnik unsurları da kışkırtmaktan çekinmiyorlar.Üstüne üstlük dışardan daha önce Anadoluda hiçbir geçmişi olmayan kitlelerin Anadoluya yerleşmesini sağlayarak Anadoluda yeni etnik unsurlar yaratıyorlar.

Amaç çok açık.Amaç Türkiye'nin demografik yapısını bozmak,Türkler aleyhine değiştirmek ve işin sonunda Osmanlıda ki gibi Anadolunun birçok parçaya bölünmesini sağlamak.Adım adım bunun tohumlarını ekiyorlar ve malum parti sadece seyretmekle yetiniyor.

• 1908-1923 yılları arasında Anadolunun Türk yurdu olması için büyük çaba harcandı.Önce Ermeniler 1915'te Osmanlı topraklarının başka bir bölgesine göç ettirilerek D.Anadoluda Türk nüfusun hakim olması sağlandı.Ardından 1923 Lozan Anlaşması ile de Ege'de ve Karadenizde yaşayan Rumlar Yunanistana gönderilerek Ege'nin ve Karadenizin Türkleşmesi sağlandı.Böylece Türkler Anadoluda hakim nüfus konumuna geldiler.Yeni devlette bu milli unsur üzerine dayanılarak kuruldu.İmparatorluktan milli devlete geçiş böylece sağlandı.

Lakin floresan partisi döneminde bu değişti.Özellikle 2011'de Suriye iç savaşına balıklama atlanması Türkiye'yi büyük bir göçle baş başa bıraktı.Üstüne üstlük bu yetmezmiş gibi sırf Avrupadan üç beş kuruş almak uğruna 2016'da Türkiye'den Avrupa'ya geçişleri tamamen engellediler.Güney ve Doğu sınırlarımızı Batı sınırlarımız kadar koruyup,kollamadık.Önüne gelen sınırdan elini kolunu sallayarak geçtiler.Gelenlerin ne kaydına ne suç geçmişine ne eğitim durumuna ne de maddi gücüne bakıldı..Sınırdan geçen kendisini Ankarada,Bursada,İzmirde,İstanbulda buldu.Özellikle Türk nüfusun yoğun olduğu yerlere bu göçler yoğunlaştırıldı.İzmir,Bursa,İstanbul adeta sığınmacı,göçmen ve mülteci toplama merkezlerine döndü.Dahası fütursuzca çocuk yapmalarına ve çoğalmalarına göz yumuldu ve hala daha yumuluyor.

Yani 100 yıl önce Anadoluyu Türkleştiren bir anlayış varken 100 yıl sonra Anadoluda nüfus yapısını Türk nüfusu aleyhine çevirmeye çalışan bir zihniyet ile karşı karşıyayız.Bunlar her fırsatta ''Türkler de Anadoluya göçmen olarak geldi'',''Türkler de Anadolunun asli unsuru değil'',''Türkler kendilerinden sonra gelen göçmenleri kabullenemiyorlar'' diyerek Türk'ün Anadoludaki varlığını tartışmaya açtıkları gibi Anadoluda var olan diğer etnik unsurları da kışkırtmaktan çekinmiyorlar.Üstüne üstlük dışardan daha önce Anadoluda hiçbir geçmişi olmayan kitlelerin Anadoluya yerleşmesini sağlayarak Anadoluda yeni etnik unsurlar yaratıyorlar.

Amaç çok açık.Amaç Türkiye'nin demografik yapısını bozmak,Türkler aleyhine değiştirmek ve işin sonunda Osmanlıda ki gibi Anadolunun birçok parçaya bölünmesini sağlamak.Adım adım bunun tohumlarını ekiyorlar ve malum parti sadece seyretmekle yetiniyor.

• Atatürk dönemiyle kıyaslama çok yanlış. Atatürk ne şartlarda ülkeyi almış ve kısa süreye neler neler sığdırmıştır. Oysaki bu iktidar 20 yılda neredeyse başladığı yere geri döndürmüştür. Atatürk dönemindeki haliyle alsalardı 1 yıl bile dayanamazlar bırakıp kaçarlardı.

• 5 m olduğuna inanmıyorum sadece istanbulda 5 m var sanki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: V2

5 m olduğuna inanmıyorum sadece istanbulda 5 m var sanki
    Ümit hoca 8 milyon var diyor

Ayrica suriyedeki 3 milyon kisiye de biz bakiyoruz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu zamanda şutlamak zor maalesef.1945 öncesi dünya ile sonrası çok farklı.

Yasalar kabuller vs.ler var kafana göre iş yapamazsın ağır yaptırım ve tazminatlar ambargolarla karşılaşırsın.

Ne olursa olsun almayacaksın yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 4 Eylül 2021; 11:11:16 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cem

Atatürk dönemiyle kıyaslama çok yanlış. Atatürk ne şartlarda ülkeyi almış ve kısa süreye neler neler sığdırmıştır. Oysaki bu iktidar 20 yılda neredeyse başladığı yere geri döndürmüştür. Atatürk dönemindeki haliyle alsalardı 1 yıl bile dayanamazlar bırakıp kaçarlardı.

Atatürk döneminde ülke sınırı diye birşey yoktu ki devamlı savaş hali vardı insanlar kaçışıyordu.Kolayca insanları oradan oraya sürebilirdiniz.Bunu her ülke yapıyordu.

2.Dünya savaşı ve AB kurulması ile işler değişti.

Ülke sınırları netleşti vs.Çünkü malum sınırlarda devamlı değişiyordu o zamanlar.

• Mübadele milliyetten çok diniydi. Ülkenin dini olarak daha homojen olmasını sağladı.

• Benim bildiğim mübadeleyi isteyen Yunanistan idi. Yunanistan'da doğru dürüst nüfus yoktu. Rumların büyük bölümü Anadolu'da idi. Müslüman olmayan Rumlar gitse de ülkemizde artık Türkleşmiş Türklerle bir bütün olmuş milyonlarca Rum kanı taşıyan insan yaşıyor.

• Mübadele dine bakılarak yapıldı. Anadoludaki hristiyan türklerde gitti. Müslüman rumlarda buraya gönderildi. Bir sürü insan din değiştirerek yerinde kaldı.

Biz ne güzel yaşıyormuşuz yunanistanda bu mübadele yüzünden yerimizden olduk. Anadolu gibi gelişmemiş bir bölgeye gönderildik.

• Atatürk kesinlikle savaşı ben kazandım ülkemde rum istemem hiristiyan istemem şutlarım falan yapmamıştır.Atatürk'ün milliyetçilik anlayışı dine ya da ırka dayanmaz.osmanlıdan kalan zenci pilotları bile kovmamış türk hava kuvvetlerine almıştır emekli falan olup Türk kadınlarla evlenmiş adamlar ilk pilotlardan 1913 osmanlının varmış üç beş uçağı hatta nusret bir gece ansızın mayın döşedi de kurtulduk derler ya iyi güzel de mayınları temizleye temizleye geliyor adamlar ne bilmişler ne zaman yapacaklarını.bizden bir uçak uçup istihbarat vermiş.velhasıl bu mübadeleyi isteyen de türlü gıcıklık yapan da hep yunandır mübadelede iyi niyeti gösteren hep biz olduk.istanbuldaki rumlarla trakyadaki Türkleri kapsam dışı yapmışlar etabli yanlış yazmış olabilirim yıllar öncesinden sıkıyorum yani yerleşik kabul etmişler komple değil yani kalanlar var.yunanın öyle bir hoşuna gitmiş ki bu barış ortamı Atatürk'ü nobel barış ödülüne aday göstermiş yunan kıralı.tam kanki olmuşuz yani ikinci dünya savaşına kadar sonrasında adalardı kıbrıstı derken bu haldeyiz.Atatürk zamanında barış vardı şimdi hale bak açacaksanız bunun başlığını açın yoksa Atatürk kimseyi şutlamaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

Atatürk kesinlikle savaşı ben kazandım ülkemde rum istemem hiristiyan istemem şutlarım falan yapmamıştır.Atatürk'ün milliyetçilik anlayışı dine ya da ırka dayanmaz.osmanlıdan kalan zenci pilotları bile kovmamış türk hava kuvvetlerine almıştır emekli falan olup Türk kadınlarla evlenmiş adamlar ilk pilotlardan 1913 osmanlının varmış üç beş uçağı hatta nusret bir gece ansızın mayın döşedi de kurtulduk derler ya iyi güzel de mayınları temizleye temizleye geliyor adamlar ne bilmişler ne zaman yapacaklarını.bizden bir uçak uçup istihbarat vermiş.velhasıl bu mübadeleyi isteyen de türlü gıcıklık yapan da hep yunandır mübadelede iyi niyeti gösteren hep biz olduk.istanbuldaki rumlarla trakyadaki Türkleri kapsam dışı yapmışlar etabli yanlış yazmış olabilirim yıllar öncesinden sıkıyorum yani yerleşik kabul etmişler komple değil yani kalanlar var.yunanın öyle bir hoşuna gitmiş ki bu barış ortamı Atatürk'ü nobel barış ödülüne aday göstermiş yunan kıralı.tam kanki olmuşuz yani ikinci dünya savaşına kadar sonrasında adalardı kıbrıstı derken bu haldeyiz.Atatürk zamanında barış vardı şimdi hale bak açacaksanız bunun başlığını açın yoksa Atatürk kimseyi şutlamaz.

Aslında şu oldu Yunan kuvvetler geri püskürtülünce kurtuluş savaşı sonrası İngiliz desteğini kaybetti Yunan ve hükümeti düştü.

Ardından daha ılımlı savaş karşıtı olan bir hükümet geçti başa sonra tabi baya sonra gene ortam kızıştı ikinci dünya savaşı ile o başka konu.

• quote:

Atatürk kesinlikle savaşı ben kazandım ülkemde rum istemem hiristiyan istemem şutlarım falan yapmamıştır.Atatürk'ün milliyetçilik anlayışı dine ya da ırka dayanmaz.osmanlıdan kalan zenci pilotları bile kovmamış türk hava kuvvetlerine almıştır emekli falan olup Türk kadınlarla evlenmiş adamlar ilk pilotlardan 1913 osmanlının varmış üç beş uçağı hatta nusret bir gece ansızın mayın döşedi de kurtulduk derler ya iyi güzel de mayınları temizleye temizleye geliyor adamlar ne bilmişler ne zaman yapacaklarını.bizden bir uçak uçup istihbarat vermiş.velhasıl bu mübadeleyi isteyen de türlü gıcıklık yapan da hep yunandır mübadelede iyi niyeti gösteren hep biz olduk.istanbuldaki rumlarla trakyadaki Türkleri kapsam dışı yapmışlar etabli yanlış yazmış olabilirim yıllar öncesinden sıkıyorum yani yerleşik kabul etmişler komple değil yani kalanlar var.yunanın öyle bir hoşuna gitmiş ki bu barış ortamı Atatürk'ü nobel barış ödülüne aday göstermiş yunan kıralı.tam kanki olmuşuz yani ikinci dünya savaşına kadar sonrasında adalardı kıbrıstı derken bu haldeyiz.Atatürk zamanında barış vardı şimdi hale bak açacaksanız bunun başlığını açın yoksa Atatürk kimseyi şutlamaz.

1925-30larda sıkıntı var.Günümüzdeki Rusya gibi tam olmasada 1erkeğe yerine göre 3-4 kız düşüyordu.Çünkü kurtuluş savaşı ve dünya savaşında totalde 3 Milyon erkek öldü.
    Nüfus az devamlı savaş hali var sefalet hastalıklar salgınlar vs.Yahudi ve bu siyahileri eğitimli olanları alması gayet normal.Katkı ve olası nüfusa karışması yönelimi güdüldü.

Aslında din mahiyeti ile tuttukları olayda bu bir erkeğin 3-4 kadınla evlenmesinin sebebi nüfusu çoğul tutma çabası sonuçta 1 kadın 1-2 çocuk anca doğurur.Erkekler ise devamlı savaşa gidiyor yaşam süresi düşük 30-35 maksimum.Böyle olunca 3-4 kadınla evleniyorlar.Tabi o zamanın durumları ile b*ktan sebeplerle hastalıkla da ölebiliyorsun yakın evlilikler çoğu sakat engellide sığabiliyor çoğu genç yaşta ölüyor.

Bu mahiyettede neden erkekler 3-4 kadınla evlendiğini açıkladım.Günümüzde olması imkansız birşey.Yasalarada aykırı.Savaş dönemi bunu gerektiriyordu.Çoğulluk askeri güç için önemliydi nüfus ve gelişim içinde.

Günümüzde ise bu değişti.Aynı kafada olan akılsızlar yok değil.

• M3lank0lik kullanıcısına yanıt

doğrudur fakat benden kaynaklanan bir yanlış anlaşılma olmuş hızlı yazacağım derken yoksa tabi ki 20'ler 30'lar güllük gülistanlık değildi.bir savaştan çıkılmış ve bir başkasına doğru gidilmekteydi.dediğin gibi yunanistan ingiliz desteğini kaybetmiş ve başa savaş karşıtı bir hükümet geçmiştir fakat bu tesadüfen olmamış işgal esnasında bile halkın %40 gibi çok büyük bir oranı işgale karşı olmuştur.yeni hükümet savaşa siz sebep oldunuz diye bazı generallerini jet hızıyla yargılamış ve yarım saat içinde kurşuna dizmiştir.benim orada barış vardı şimdi yoktan kastım yunanistan ile aramızda barış vardı şimdi desen kim inanır?Atatürk o kötü dönemde bile bunu başarmıştır.şimdi bu zihniyette dış politikamız olsa bize gıcık giden bir millet bile olmazdı.

• quote:

doğrudur fakat benden kaynaklanan bir yanlış anlaşılma olmuş hızlı yazacağım derken yoksa tabi ki 20'ler 30'lar güllük gülistanlık değildi.bir savaştan çıkılmış ve bir başkasına doğru gidilmekteydi.dediğin gibi yunanistan ingiliz desteğini kaybetmiş ve başa savaş karşıtı bir hükümet geçmiştir fakat bu tesadüfen olmamış işgal esnasında bile halkın %40 gibi çok büyük bir oranı işgale karşı olmuştur.yeni hükümet savaşa siz sebep oldunuz diye bazı generallerini jet hızıyla yargılamış ve yarım saat içinde kurşuna dizmiştir.benim orada barış vardı şimdi yoktan kastım yunanistan ile aramızda barış vardı şimdi desen kim inanır?Atatürk o kötü dönemde bile bunu başarmıştır.şimdi bu zihniyette dış politikamız olsa bize gıcık giden bir millet bile olmazdı.

Şuanda Türkiye'ye olan nefret politikasının sebebi birilerinin kendini olmayan yapının halifesi ve yayılmacı bir anlayışın başı olarak görmesi yatıyor.Orada burada olan savaşa dahil olma kızıştırma politikası vs. Diplomaside yapılan hatalı söylemler bugün dostuz dediğine 1 hafta olmadan düşman tavır sergileme gibi.

2000 öncesi Türkiye'ye bakış açısı böyle değildi.Bir Yunan'la genel ada krizi olmuştu.Şuan çevren dahil herkesle kötüsün.

Büyük başarı, bunu başarabilmek zor.

Misal Bolşevik isyanındakilerde savaşa karşıydı bu sayede 1-2 cepheden kurtardın Kafkasya ve Karadeniz'e çıkarma tehlikesi olmadı ayrıca silah yardımı aldın.Kaybettiğin Doğu Anadolu'daki toprakları geri aldın.Yoksa kurtuluş savaşı başarılı olmazdı sanmıyorum.Bir yanda Rus öteki yanda Yunan İngiliz Anzak Fransız vs.

Yunan'da ikinci karışıklıkta papazlar eli ile oluşan enosis planı işte Kıbrıs'ta ayaklanma çıkarıp tamamen Yunanistan'a bağlanmak için askeri cuntayı harekete geçirerek yine dünya savaşındaki benzer bir hareketlenme oldu.

Bu olay 1970lerde bastırıldı tabi cuntanın tehdidi komünist rejimdi NATO'dan ayrılınca Yunan ABD müdahalede bulundu ardından İran'da oluşan devrim nedeni ile Türkiye'de de darbe gerçekleşti ve ardından NATO'ya dahil olundu.

Burada merak olunan nokta şu.

1.Türkiye demokrasiye atılım aşamasını 1945lerde değilde iki kutuplu dünyanın sonlandığı 1990larda yapılsa ne olurdu.

2.Türkiye tarafsız bir yapıda kalsa süreç nasıl gelişirdi.

3.Türkiye bir komünist rejim altında kalsa kazanım ve kayıpları ne olurdu.

4.Atatürk olaki İnönü kadar yaşasa durum ne olurdu.

5.Türkiye ikinci dünya savaşı başında katılsa durumu ne olurdu.

6.Osmanlı 1.dünya savaşına katılmasa ülkenin şuanki hali ne olurdu.

7.Atatürk'ün kurmay arkadaşları kendisine destek değil köstek olsa ve Sevr aynen uygulandığı takdirde ülke ne olurdu.

8.Rusyada bolşevik isyanı olmasa ne olurdu.

9.Almanya ve müttefikleri atom bombasını önceden bulsa ve etkin güç olarak İngiltere'ye ve Rusya'ya atsa savaş nasıl seyrederdi.

Aslında tarih böyle birşey hep keşkeler birazda şansla yürüyen birşey.Türkiye hem şanslı hem şanssız bu konuda.Lidere bağlı büyüyen ve hareket eden bir yapıda olduğu için baştakinin direktifleri işe başı göğede erebilir yerin dibinede girebilir.

Halkının bireyden çok topluluk ve sürü hareketine tabi olması Avrupa ve ABD'den ayırıyor Ortadoğu'yu.Türkiyeye esas husus ise Araplarda olmayan devlet anlayışı ile isyanın çok olması Türkiye'de ezilse ölse bile sonsuz biat anlayışı yaşam kalitesi ve baştakinin menfaatine kalmış bir yapıda kalmasını ve geleceğini etkiliyor ülkenin.

Son olarak Türkiye'yi halk kurmadı birkaç subay kurdu.Bu nedenle halk kendine verilen beleşten hakların değerini bilmiyor.Batı halkları bunun için yüzyıllarca savaştı en son savaşlar işte bundan 50-70 sene olanlar.Doğuda ise bu olaylar yeni yeni cereyan ediyor.

• Mübadele demek şutlamak demek değildir kaldı ki bence hatalı bir şey yapıldı. Buradan giden insanların çoğu zanaatkar ve okuma yazma bilen insanlardı. Yerine gelenlerin çoğu cahildi. Bu yüzden kültür açısından önemli kayıplar verdik.

O insanların hepsi Yunan örgütlerini destekleyen insanlar da değildi. O insanların sadece etnik kimliği farklıydı ama bu ülkenin toprakların insanıydı. Yerine gelen Türkler de bugünün Alamancıları gibi arafta kalmış çoğu cahil kesimdi. Ayrıca geldikleri yere aşina olmadıkları için üretime de yıllar boyuncu katkı vermeleri gecikti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 5 Eylül 2021; 16:1:44 >
  • hiç bir ırkın kafatasçılığla toplumlar ilerleyemez ,o kafanızla dünyayı abd öttüremezdi bir 100 yıldada batardı abd ingilizinden irlandalısına zencisine hindusundan arabına türküne kadar dünyayı hop dedimi hoplatan bir devlet.

siz kabul etmesenizde ab abd yakınlaşması ırk değil yine dindaşlık birliğidir.

bizim sorunumuz türkleşememek değil cahil ve tembel olmak armut piş ağzıma düş hazırcı memur kafalı toplum yapısı olması,islam dünyasının birbirinin kuyusunu kazan cinsden olmasıda ayrı mesele tabi.

al megaofunu eline türküm diye çığır bağır kafana teknoloji ve paramı yağıyor anlamdımki bu kafaları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 5 Eylül 2021; 16:28:45 >
  • TheCaliph_ kullanıcısına yanıt

Hocam dünyada milliyetçilik ve ırkçılığın ilacı bulundu mu ? Bugün bile Yunanistan ile aramız bu kadar bozukken kendini rum olarak gören bilmem kaç milyon kişinin ülke alyhine çalışmasını nasıl engelleyecektiniz.

Bize lütfen çözümü söyleyin Hdp ile oturup doğudaki kangren olmuş sorunu çözelim. Yani milliyetçiliği - ırkçılığı nasıl çözeceksiniz. İspanya'da katalanlar çok zengin fakat ayrılıkçı hayalleri ortada, keza İskoçlar ara ara bağımsızlık referandumu yapıyorlar yani dünya çapında bu sorunu ekonomik veya diplomatik yollarla çözen ülkeler ben hatırlamıyorum gerçekten.

Bu arada Osmanlı'nın politikası gereği bu ülkede Rum - Ermeni veya diğer hristyan topluluklar hep zanaatkar ve zenginken müslümanlar ise ya memur yada ırgat olarak kalmıştır. Biz cumhuriyet ile beraber sanayi ve zanaat işlerine giriştik. Ülkedeki yabancılar hala kalsaydı emin olun şu an hepimiz bir avuç cahil köyülüden fazlası olamazdık.

Zanaat - sanayi - ticaret - kültür bunların hepsi bu alanlarla uğraşarak gelişir ve biz artık iyi veya kötü bu alanlarla uğraşmak zorundayız ve bu bizi adam yapıyor. Artık birşeyleri dışardan beklemeyi bırakıp, dilenciliği bırakıp sürüne sürüne de olsa bazı şeyleri öğrenme vaktimiz geldi. Şu an Yunanlılarda bulunan Altın şafak veya Rum kesiminde zamanında EOKA'nın yaptıklarını gördüğüm için ben sizin gibi milliyetçiliği bir kenara atmakta zorlanıyorum çünkü karşı tarafta bu var ve siz sizin olanı savunmazsanız emin olun birileri elinizde olan 3 5 şeyide alıp sizi 2. sınıf vatandaş haline getirebilir.

Tazminatlara, ambargolara raziyim.yeter ki gitsinler.

Akp cahil olmasına rağmen işgalci ve saldırgan bir politika güttüğü için tüm çevre ülkeler bize karşı birleşti ve bundan ötürü ağır zarar gördük. Akıllıca bir strateji çok sınırlı bir hedef belirleyip bu hedefin karşısında duran rakibini mümkün olduğunca yalnızlaştırıp veya yalnız kaldığı bir konjöktürü seçerek harekete geçmektir. Bismark Almanya'yı kurarken bunu yapmıştır.

Ayrıca eğer ulusal hedefleriniz varsa bu hedefler mümkün olduğunca sınırlı, makul ve gerçekleştirilebilir olmalı ve bu hedeflere ulaşıldığı an barışçıl bir siyaset güdülmelidir. Yine Bismark Alman Devletini kurduktan sonra 20 yıl boyunca Avrupa barışı için büyük bir çaba sarfetmiş ama ona büyük yetkiler veren Alman imparatoru öldükten sonra yerine geçen akılsız ve genişlemeci bir sonraki ergen imparator yüzünden Almanya yıkımına neden olacak büyük savaşa çekilmiştir ki Bismark'ın en istemediği senaryo budur.

Bismark bütün Avrupa ile barış ortamı kurarken Alsace Lorren yüzünden kendine kin besleyen Fransa'yı mümkün olduğunca yalnız bırakacak bir strateji gütmek istemiştir. Sanılanın aksine uzun bir süre barış için çaba sarfetmiştir.

Atatürk'te öyledir. Hatay için doğru zamanı beklemiş. Tüm Avrupa birbirini boğazlayacakken tamamen yasal yolları ve uluslararası kurumları da kullanarak Hatay'ı Cumhuriyete katmış fakat bu adımı sınırlı ve başarının ardından da yayılmacı değil barışçıl siyaseti devam ettirmek amacı olmuştur.

Şu anki ülke yönetiminde olan cehalet yüzünden tüm Arap dünyası - Avrupa - İsrail - İran bizi gözü dönmüş işgalci - Osmanlıcı tipler olarak görüyor ve bu bize büyük zarar veriyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.