Şimdi Ara

Asus ZenFone 2 Laser [ANA KONU] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.267
Cevap
59
Favori
229.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar herkese merhaba bende ZenFone 2 Laser için kutu açılımı ve ilk bakış videosu hazırladım. Forum kirlenmesin diye buraya koyayım dedim. İyi forumlar.

• Arkadaşlar herkese merhaba,

Kendi bloğum var direk link koymak istemedim sonra bazıları yanlış anlıyor reklam yapıyorsun diyorlar o yüzden bazı cümleler absürt gelirse kusura bakmayın. Şimdiden herkese iyi forumlar.

Bugün Asus’un 1000 TL seviye akıllı telefon pazarına yeni giriş yapan Zenfone 2 Laser modelini inceleyeceğiz. Her ne kadar 2500 TL ve üst limitlerdeki cihazlara daha fazla rağbet gösterilse de bir telefona benim gibi 3000 TL gibi absürt bir para vermek istemeyenler için 1000 TL pazarı gerek dünyada gerekse yaşadığımız ülkede önemli bir yere sahip.

Bir önceki yazımızda Asus’un bu yılki 4 GB RAM’e sahip amiral gemisi Zenfone 2 modelini incelemiştik. 1200-1500TL arası fiyat etiketine sahip, F/P oranı yüksek bir cihaza sahip olabiliyorduk. Aynı şekilde 1000 TL seviyelerinde de bu F/P oranını yakalamışlar mı bakacağız.

1000 TL seviyesine gelirsek karşımıza birçok farklı seçenek çıkmakta. Huawei Ascend G7, Lenovo Vibe X2, Sony M4 Aqua, Samsung Galaxy J7, HTC Desire 816 akla ilk gelen modellerden. Bakalım Asus Zenfone 2 Laser bu cihazlar arasında kendine nerede yer edinecek.

Her zaman olduğu gibi önce teknik özellik tablomuzu verelim.

Ekran
    5”-5.5”-6” 720P 294ppi Gorilla Glass 4
    Ağırlık
    5”-140g/5.5”-170g/6”-Henüz bilinmiyor
    CPU
    5” ve 5.5” Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
    6” Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615

GPU
    5” ve 5.5” Adreno 306
    6” Adreno 405
    Depolama
    16 GB Dahili Hafıza/128 GB Micro SD Desteği
    RAM 5” ve 5.5” için 2 GB
    6” için 3 GB

Kamera/2.Kamera

13 Mp Kamera, Toshiba BSI sensör,f/2.0 diyagram aralığı, Lazer Otofokus/5 MP ön kamera

Batarya
    5” 2400 mAh
    5.5” ve 6” 3000 mAh

Fm Radyo Var
    NFC Yok

Cihazın kutu açılımı ve ilk izlenimlerim için videoyu izleyiniz.

https://ozgurtorun.files.wordpress.com/2015/09/zenfone-renkler.png?w=809&h=444

1-Tasarım

Laser modeli ilk defa görücüye çıktığında çoğu kişinin -benim de dahil olduğum- tepkisi ZenFone 2 “Mini” olmuş bu oldu. Ama sonra 5.5 ve 6”’lik modellerde tanıtıldığında bu durum ortadan kalkmış oldu. Cihazın kutusunu ilk açtığımda ZenFone 2’de bu kadar heyecanlanmadığımı fark ettim. Yani 5” o kadar cuk oturmuş ki telefona gerek elde tutuşu, mat kırmızı kaplamanın verdiği o sağlamlık hissi sanki 2000-3000 TL’ye telefon aldırmışçasına sevindiriyor sizleri.

Şimdi cihazın arka tarafından başlayalım. Zenfone 2’den farklı olarak Laser Otofokus’u görüyoruz onun dışında pek de değişiklik yok. Laser’da birde farklı olarak fırçalanmış kırmızı yerine mat kırmızı kullanılmış ki çok güzel duruyor bu. Hele ki daha piyasada yokken telefonu elimde görenler : “Hangi cihazdı bu ?” diye sormadan geçmiyor. Mat olduğu için az da olsa parmak izini gösteriyor telefon belirtelim.

https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqUWxVRXBtWTZMRkk

Yine kavisli bir tasarıma sahip olan telefon ele aldığınızda avcunuza tam oturuyor. ZenFone 2 ve ZenFone Selfie’de bunun üstünde gerek inceleme gerekse videoda çok durmuştuk. Ekran da biraz küçülünce daha da güzel bir hal almış ergonomisi. Hem benim gibi ekrana knock knock yapıp çift tıklamayla uyandırmayanlardansanız üst taraftaki power butonuna erişmeniz daha da kolaylaşan bir hal almış. Tabi cihazın 5.5 ve 6” boyutları olduğunu da unutmamak lazım. Kullanıcıları yine daha rahat kullanım için çift tıklamayla uyandırmaya devam edecekler. Mazallah elinizden kayar düşer üzülmeyin sonra.

https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqVV9YcGJPYjdfenM

Ön panele geldiğimizde ZenFone 4-5-6, ZenFone 2, ZenFone 2 Selfie ile benzer çizgiler taşıdığını görmekteyiz. Ön kamera, kapasitif tuşlar halen aynı yerde. Zaten güzel bir tasarım çizgisi tutturmuştu bunu da başarıyla devam ettirmiş Asus. He hatırlatmakta fayda var kapasitif tuşlar maalesef yine aydınlatmalı değil. Alışma evresinde zorluk çekebilirsiniz. Birde Asus’un ilk telefonlarından itibaren görmeye alıştığımız metal blok bu sefer daha koyu ve parlayan bir yapıya sahip. Arkası matlaşınca bloğu da karartmışlar ve güzel bir uyum olmuş. En ufak ışıkta kendini belli ediyor zaten.

https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqMURzd283YU5CLWs

Genel olarak tasarım kısmını toparlarsak telefonu beğendim. Ben burdayım diyen tasarımı var. İnsanlar da sevecek olacaklarki ZenFone 2’den sonra Laser,Selfie ve GO modellerinde de aynı çizgide ürünler üretildi. Rakiplerinde ne var dicekseniz Huawei Ascend G7, Lenovo Vibe X2, Sony M4 Aqua ilk akla gelenlerden ki söylemeden edemeyeceğim Vibe X2’nin tasarımı da çok dikkat çekici. Köşeli veya yuvarlak hat sizin tercihiniz burda.

Telefon tasarımı hakkında daha fazla görsel isteyen arkadaşlar linke tıklasınlar.

https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqZFJ3enJoNVVCdDQ

2-Arayüz ve WEB Performansı

Evet geldik arayüz kısmına. Zaten aşağıda arayüzü tanıtan bir video vereceğim. Merak edenleriniz elbet olacak “Snapdragon 410 ve 2 GB’da performans diğer ZenFone’lar gibi iyi mi ?” diye. Bundan 2-3 yıl önce olsa 1000 TL seviyesindeki cihazlardaki performans yerlerde oluyordu. Hem üreticiler saçma sapan bir optimizasyon(!) yapıyorlardı hem de Android aptalca çalışıyordu. Neyse ki biraz daha uğraşıldı da cayır cayır çalışan telefon üretebiliyorlar.

Arayüz olsun Web olsun ben sıkıntı çekmedim. 2 GB RAM günümüz için halen yeterli. Çok fazla oyun oynayanlardan değilim sadece test sırasında oyun oynuyorum ki o sırada da beni üzmedi cihaz. İnternet performansı da iyi tabi. Test için sitelerin masaüstü versiyonlarında dolaştım herhangi bir sıkıntı yaşatmadı bana. Yani alıcam kasacak edecek diye bir düşünce olmasın içinizde. Arada sistem duruyor tabi ama o 3000 TL’lik S6 Edge + da bile oluyor. Android’in azizliği diyelim ve video ile baş başa bırakayım.

3-Ekran

ZenFone 2 Laser’ın 5, 5.5, 6” büyüklüklerinde 3 farklı modeli var. Bu ekranlardan 5 ve 5.5” olanı 1280×720 çözünürlüğe 6” olanı 1080p çözünürlüğe sahip. 720P’lik olan modellerde 293 ppi yoğunluk var fakat ekran gayet canlı geldi bana. Güneş ışığı altında dahi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Şuan kullandığım telefonumun ekranı da 720p olmasına ve 340ppi piksel yoğunluğuna sahip olmasına rağmen böyle cıvıl cıvıl bir deneyim yaşatamadı bana. Kısacası ekranı güzel efendim güneş altında pek sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum.

5.5″‘likte ppi oranı 403 iken, 6″ olanda 367 ppi. Dilerseniz ekranın renk canlılığını -sıcak soğuk gibi- kendiniz de ayarlayabiliyorsunuz.

https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqM0tTakdRQlpsdEk

4-Kamera

ZenFone 2’nin kamerası harikaydı yani öyle böyle değil 1300 TL’lik bir cihazda böyle net çeken bir kamerayla karşılaşacağımı hiç mi hiç zannetmiyordum. HTC M8, LG G3 ile yaptığım karşılaştırmalar sonrası bile onları rahatlıkla tokatlıyordu. Şimdi konumuza gelelim Laser’da durum ne. Ki bu telefon Laser takısını “Laser OtoFokus Destekli Kamerasından” alıyor. Bu sayede daha hızlı odak yapıyor cihazımız. Zaten telefonu ilk aldım mat yüzeye aşık olduktan sonra açtım kamerayı yine muhteşemdi. Yani üst düzey cihazlarla karşılaştırılmaz fakat fiyatına göre gerçekten iyidi.

Bunun yanında diğer ZenFonelarda olduğu gibi bir sürü(24 Farklı) çekim modu eklenmiş. Bunlar baya yararlı modlar zaten aşağıda modları görebileceksiniz.

13 MP kameraya, f/2.0 diyaframa, Çift Renk LED Flash’a ve en önemlisi lazer odaklama sistemine sahip telefonumuzda daha önceki incelemelerimizde olduğu gibi fotoğraf ve video örnekleriyle devam edelim.

FOTOĞRAF ÖRNEKLERİ İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ :

https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqSE5MYS1WRVJWVWs

VİDEO ÖRNEĞİ:

5-Performans

SnapDragon 410 ve Adreno 306 ile gelen telefon rakipleriyle benzer özellikler göstermekte. Real Racing 3, Asphalt 8, Minion Rush… vb. Oyunlarda yaptığım testlerde cihaz herhangi bir zorluk çıkarmadı. RR3 ve Modern Combat gibi oyunlarda grafik ayarı yapabiliyoruz. Bu tarz oyunlarda Full+Full de oynatmasada yine akıcı bir deneyim sunuyor. Piyasadaki çoğu oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz diyor ve sentetik test sonuçlarına geçiyoruz.

Antutu:
    https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqeU91WV94SWJLU1E

GeekBench:
    https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqeU91WV94SWJLU1E

3DMark:
    https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqemFManBuQi01MDg

6-Ses Kalitesi

Cihazın arka kısmında büyükçe bir hoparlör boşluğu var fakat diğer ZenFone serilerinde olduğu gibi arka kapağı açıldığında küçücük 2 tane hoparlör olduğunu görüyoruz. Yani arkadaş ortamında dım tıs dım tıs yüksek sese eşlik eden hoş bir bas bulamazsınız. Ama bu Asus’un diğer cihazlarında da olan bir şey. Öyle az bir sesi yok yanlış anlaşılmasın ama çok bir şey beklemeyin.

He öyle çok yüksek ses çıkmıyor fakat sesleri de bozmuyor telefon neyse onu veriyor. Zamanında E-250 ses yükseltme olayını az mı yaptık ondan sonrada telefonlarımızın hoparlörleri patladı o ayrı tabi.

https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqcnk4cm1paWR3UUk

Kulaklık girişinde Sonic Master 2.0 teknolojisi kullanılmış. Cihaz içerisinde gelen “Audio Wizard” uygulamasıyla ister hazır profilleri kullanabilirsiniz ya da kendi profillerinizi oluşturabilirsiniz.

https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqTDkwcXlsTG9vdEE

7-Batarya

5” lik bir telefonda 2700 mAh aşağışı bir batarya olmasını pek uygun bulmuyorum. 5”’lik modelde 2400 mAh bulunurken bu batarya 2 saate şarj oluyor. ZenFone 2 ‘den sonra biraz üzdü bu bizi ama en azından şarj umduğumdan iyi gitti. Dikkatli kullanımda 1 günü rahat çıkarır. Yaptığım testte 4 saat 30 Dakika ekran açık kalma süresi aldım.

Mesela şuan baktım bataryaya %45 seviyelerinde ekran açık kalma süresi 2 saat 20 dakika. Bence gayet yeterli bir süre. Normalde kullandığım telefon 2100 mAh bataryaya sahip fakat 2 saat sonra kapanıyor. Birde sizin yerinizde olsam alırdım bir ek batarya daha bitince çıkarır diğerini takardım ne de olsa bataryası çıkabiliyor.

https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqSC1hV1dhNXpVZFE
    https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqRmR1NzdMVzVlVjQ
    https://drive.google.com/open?id=0B6Zup4Iu7etqanRDNWVpODgwQTA

8-Artılar Eksiler

Artılar:

1-Cihazın arka mat yüzeyi telefonu elit.

2- MicroSD kart desteği ihmal edilmemiş.

3-Kamerası sınıfına göre çok çok iyi.

4-2400 mAh batarya olmasına rağmen 4 saat 30 dakika ekran açık kalma süresi aldım.

5-Arayüz rakiplerine göre çok iyi ve özelleştirme imkanı da bol.

6-4G desteği olması.

Eksiler:

1-NFC yok.

2-Ses kalitesi daha iyi olabilirdi.

3-Gece video çekiminde ara ara kare düşmeleri yaşadım.

4-Keşke 5 ve 5.5”’lik modellerde de 6”’de olduğu için Snapdragon 615 işlemci kullanılsaydı. O zaman piyasayı daha da sallardı.

5-Karanlık ortamda her ne kadar flaşla güzel fotoğraflar çekse de telefonu kıpırdatmamanız gerekiyor.

9-Sonuç

İlk başta bu telefon kimlere hitap ediyor. Çok bütçem yok, internette gezineyim, arkadaşlarla şurda burda selfie çekineyim, arada memlekete gidersem dağı çiçeği böceği detaylı bir şekilde çekeyim, yolda giderken, iş yerinde oyunumu oynayayım diyenler için. Tasarımı da çok güzel geniş renk kataloğu var. İsterseniz annenize babanıza alın isterseniz de çocuğunuza. Her yaşa hitap eden renkleri var telefonun. Kısacası ben beğendim ama 6″ olanı alacaksanız az daha katın ZenFone 2’yi alın derim ben.

Bir başka incelememizde görüşmek üzere hoşçakalın.

• telefonu 3-4 gündür kullanıyorum

1-Kamera beklentileri karşılıyor hatta beklediğimden iyi, kameradan çok memnun kaldım.
    2-Şarj şuanda beklediğim kadar iyi gelmedi. Zamanla düzelir umarım
    3-Yine zenfone 5te olduğu gibi ekranın oturduğu parlak siyah plastik çerçeve kısım çizilip ezilmeye müsayit ve ekranla arasına pislik kaçacak şekilde boşluklu monte edilmiş.
    4-Resmi olarak radyo olması iyi zenfone5 güncelleme sonrası radyoyu açamamıştım
    5-Zenfone 5ten geçiş yaptığım için son derece kibar ve daha ele oturan bir yapı getirdi. Boyu daha kısa özellikle üstteki boşluk kısa tutulmuş
    6-Aşağıdaki aydınlatmasız kapasitif tuşlar zenfone 5 aksine içi parlak renkle boyanmış görmesi daha kolay ve şık.
  • Arkadaşlar video incelemesinide dilim döndüğünce yaptım umarım beğenirsiniz.

• Merhaba.
    5.5 Laser modeli mi yoksa Zenfone 2 16 gb modeli mi tercih edilmeli? Arada 100 ₺ kadar fark var. İntel işlenci ve 4gb ram farkı dışında dişe dokunur başka hangi farklar var?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sarj suresi az geldi, asus snapdragon 410 a ragmen sarjı optimize edememiş, diger snapdragonlu cihazlar ornek samsung e5, huwaei g7 5,5 ila 7 saat arası ekran suresi alıyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: unpop

sarj suresi az geldi, asus snapdragon 410 a ragmen sarjı optimize edememiş, diger snapdragonlu cihazlar ornek samsung e5, huwaei g7 5,5 ila 7 saat arası ekran suresi alıyorlar

Hocam istenirse 20 saat üzeri ekran süresi de alınıyor, önemli olan kullanım şekli. 7 saat ekran süresi alan kişiler ekranı hangi parlaklık seviyesinde kullanıyorlar ve 3G devamlı açık oluyor mu bunun gibi detaylar önemli.

Buyrun o zaman ben de bugün 20 saat ekran süresi aldım.

Asus ZenFone 2 Laser [ANA KONU]

• Asus Zenfone 2 mi alayım Laser mi? Bütçem o kadar iyi değil arada kaldım.
  • Şebek üzerinden (hattaki bakiye, dakikayla) 3G görüntülü görüşme yapılabiliyor mu? Teşekkürler.
  • unpop kullanıcısına yanıt
    G7'de 3000 mAh pil varken bizim incelediğimiz modelde 2400mAh pil var.
  • Arkadaş tek şarj ile diyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LoveTheMooN

Arkadaş tek şarj ile diyor.

O 20 saatlik değeri tek şarj ile aldım.

Asus ZenFone 2 Laser [ANA KONU]

Benim anlatmaya çalıştığım sistem gereksinimi fazla olmayan uygulamalar kullanıldığında zaten yüksek ekran süreleri elde edilebildiği.

• Telefonda sim kart yok mobil veri yada wi-fi de açmamışsınız. 20 saat boyunca ekranı açık mi tuttunuz ? Aksi halde o sureyi hicbir telefon vermez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Paramedik -- 29 Eylül 2015; 20:36:39 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Telefonda sim kart yok mobil veri yada wi-fi de açmamışsınız. 20 saat boyunca ekranı açık mi tuttunuz ? Aksi halde o sureyi hicbir telefon vermez.

Aynen dediğiniz gibi yaptım, zaten telefonun 20 saat ekran süresini verdiğini iddia etmek için değil bu süresinin kullanım şekline göre ciddi şekilde değişiklik gösterdiğini anlatmak için koydum. Bu nedenle ekran süresi paylaşılırken cihazın ne şekilde kullanıldığının da yazılması karşılaştırma yapabilmek açısından ciddi önem taşımakta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarppy

quote:

Telefonda sim kart yok mobil veri yada wi-fi de açmamışsınız. 20 saat boyunca ekranı açık mi tuttunuz ? Aksi halde o sureyi hicbir telefon vermez.

Aynen dediğiniz gibi yaptım, zaten telefonun 20 saat ekran süresini verdiğini iddia etmek için değil bu süresinin kullanım şekline göre ciddi şekilde değişiklik gösterdiğini anlatmak için koydum. Bu nedenle ekran süresi paylaşılırken cihazın ne şekilde kullanıldığının da yazılması karşılaştırma yapabilmek açısından ciddi önem taşımakta.

Yalnız benim dedigim 5-7 saatlik ekran süreleri norma gunluk kullanımda yani 3g acık, biraz whatsapp biraz face, muzik telefon mesajlasma vs

• quote:

Orijinalden alıntı: ozqur333

huawei ascend g7 ile hemen hemen aynı fiyatta, işlemcileri de aynı ama sanki huawei metal kasa ve sarj süresi ile önde duruyor..
  • Bu telefonda bildirim ledi var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: walmon27

Bu telefonda bildirim ledi var mı?

Evet, var.
  • Bi küçük Video Desteği de ben sunayım :D Oldukça detaylı bir konu olmuş çıoktan :D

• quote:

Orijinalden alıntı: unpop

quote:

Orijinalden alıntı: ozqur333

huawei ascend g7 ile hemen hemen aynı fiyatta, işlemcileri de aynı ama sanki huawei metal kasa ve sarj süresi ile önde duruyor..

ZenFone lolipop işletim sistemine sahip, arayüzü kullanışlı, kamerası da G7'den daha iyi. G7'de daha kitkat var açıkçası lolipop gelecek mi bilmiyorum. Yine sizin kararınız tabi. Önceliklerinize göre almanızda fayda var.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.