Şimdi Ara

Asus X550JK XO012D Inceleme ve Kullanıcı Platformu

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
20.512
Cevap
256
Favori
643.992
Tıklama
Popüler Konular listesinde 57. Sırada  bugün en iyi #12
Tüm Forumlar >> Taşınabilir Bilgisayarlar >> Notebook - Ultrabook >> Asus >> Asus X550JK XO012D Inceleme ve Kullanıcı Platformu
Giriş
    34 Mesaj
    Arkadaşlar 5 yıl aradan sonra harddiskten çok değişik yüksek sesler çıkıyor artık mecburen yeni bir ssd almam lazım. Tıpkı ramde olduğu gibi ssdlerin de laptopla uyumlu olması gerekli mi? Eğer öyle ise araştırırken hangi değişkenlere bakmam lazım. Uygun fiyatlı 500gblık bir ssd bana yeter.
    https://www.vatanbilgisayar.com/kingston-480gb-hyperx-fury-3d-serisi-sata-3-0-okuma-500mb-yazma-500mb-.html

Bu yukarıda linkini verdiğim kingston ssd dışında iki tane 500gblık samsung evo var ancak farkları nedir ?https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-500gb-860-evo-m-2-sata-okuma-550mb-yazma-520mb-ssd.html
    https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-500gb-860-evo-sata-3-0-okuma-550mb-yazma-520mb-ssd.html

• Yarbay
    3356 Mesaj

2.5 mm lik sata bağlantılı ssd almanız lazım
    768 tl olan model m2 portuna uyumlu ancak bizim bilgisayarda m2 portu yok

hdd den tıkır tıkır gibi ses geliyorsa normal yük altındayken özellikle %100 kullanım olduğunda o ses bariz belirgin şekilde duyuluyor bende mesela orjinal hdd dvd yerine takıp yedek depolama olarak kullandığım halde o tıkır sesini ara ara duyuyorum
    |
    |
    Q0o kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Peki diğer samsung modelinde 3.0 yazıyor bizim bilgisayara uyumlu mudur? 500gb Samsung almayı düşünüyorum ya da sizin bir ssd öneriniz var mı? sadece internette gezinirken bile harddiskin oradan çok yüksek ses geliyor bugün oldu bu ses olayı. Yoksa sizin dediğiniz sesi biliyorum bir oyunda fln oluyor bu o değil maalesef.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

500gb:https://www.amazon.com.tr/Samsung-Ssd-860-Sata-500Gb/dp/B079FL9YQ6
    250gb:https://www.amazon.com.tr/Samsung-Ssd-860-Sata-500Gb/dp/B079FQ126M

Bunlardan birini alın kafanızı fazla yormayın, bizim makine ile de uyumludur.
    |
    |
    X550jk ısınıp kapandığı için termal macunu değiştirsin diye bilgisayarcıya verdim ama bilgisayarda düzelme olmadı.Bari kendim yapayım diye açtığımda da heatsink yani bakır borunun bilerek kazındığını gördüm.

Sizce fotoğraflardaki çizikler normal mi? Yoksa sorun bu mu?

://img.donanimhaber.com/upfiles/2669534/63b0a748-8b61-4af7-8650-9af8c159e1e7.jpeg[/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apali42 -- 23 Mayıs 2020; 16:21:28 >

• Teğmen
    117 Mesaj
    Termal macunu bu kadar sürdüm sizce yeterli mi?

Uzun vidayı yanlış yere takmışım bilgisayarı deldi diğer taraftan çıktı, oralar delik kaldı.İyiki ekranı delmemiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apali42 -- 23 Mayıs 2020; 15:38:59 >
    |
    |

Sorun soğutucunun içine etmiş. Artık eskisi gibi olmaz.

|
    |
    apali42 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

quote:

Orijinalden alıntı: apali42

X550jk ısınıp kapandığı için termal macunu değiştirsin diye bilgisayarcıya verdim ama bilgisayarda düzelme olmadı.Bari kendim yapayım diye açtığımda da heatsink yani bakır borunun bilerek kazındığını gördüm.

Sizce fotoğraflardaki çizikler normal mi? Yoksa sorun bu mu?

://img.donanimhaber.com/upfiles/2669534/63b0a748-8b61-4af7-8650-9af8c159e1e7.jpeg[/simage]

Çizikler normal degil. Özellikle orayi cizmeden kazımadan cikartmak gerekiyor kalan macun kalıntılarını. Gecmis olsun...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: apali42

• Onbaşı
    34 Mesaj

Ses harddiskten geliyordur değil mi fan olma ihtimali var mı Bir de bilgisayarın ısı seviyesini kontrol ettim boştayken CPU 58 derece, Ekran kartı 56, Harddisk 44 derece bu değerler normal midir ?
    |
    |
    mmyyyymmm kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Q0o -- 23 Mayıs 2020; 18:36:21 >

Boşta değerleriniz yüksek güzel bir fan temizliği ve termal macun yenilemesinden sonra tekrar sesi ve değerleri kontrol etmenizi öneririm

|
    |
  • Teğmen
    117 Mesaj

Arctic mx4 2019 macun kullandım fanı çok güzel temizledim ama çizikden dolayı yine ısınıp kapanıyor.

Yeni heatsink için Asus a sordum dışarıya parça satışımız yok dediler.Bu parçayı nerden bulabilirim.

|
    |
    egzozcuselim kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Peki sesin harddiskten gelme ihtimali nedir ? Nasıl ayırt edebilirim ? Değerler boşa aldıktan 5dakika sonra daha da düştü şu an resimdeki gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Q0o -- 23 Mayıs 2020; 19:8:29 >
    |
    |

İnternete bi göz gezdirin. 0 bulma ihtimaliniz cok düsük. Çıkma ikinci el parça bulabilirsiniz anca. Baska bir sey aklima gelmiyor...

|
    |
    apali42 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    176 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: Q0o

Peki sesin harddiskten gelme ihtimali nedir ? Nasıl ayırt edebilirim ? Değerler boşa aldıktan 5dakika sonra daha da düştü şu an resimdeki gibi
    Olabilir ihtimal var tabii.

Sabit diskinize sağlık testi yapmak için HD Tune kullanabilirsiniz.

Öncelikle HD Tune programini indirin.

Yazılımı çalıştırınca Health sekmesine geçin.

Eğer burada sarı veya kırmızı ibare varsa disk sağlığınız riskte olabilir.

Error Scan kısmından diskinizin yüzeyini hatalara karşı taratabilirsiniz.

Fakat ben yine de kesinlikle herkesin o harddiskten kurtulmasını öneriyorum. Kesinlikle imkani olan ssdye gecmeli, en ucuzunu dahi alsaniz bizim harddiskin hatalarindan, sesinden, yavasligindan kurtulmus olursunuz

|
    |
    Bahsedilenler: Q0o

• Yüzbaşı
    739 Mesaj

Ssd candır

|
    |

Benim boştaki değer 40 derecenin de altında. Sizin bence fandan kaynaklı ısı sorununuz var. Bence makineyi tekrar açıp baştan aşağı temizlik yapın. Bu arada sesin nereden geldiğini bilmeniz lazım. Fandan geliyorsa çözümü basit; fanı açıp içine birkaç damla makine yağı dökün ki eski performansta dönebilsin. Youtube'da videosu vardı sanırım. Ayrıca konuda "sıcaklık düşürme rehberi" diye aratırsanız paylaştığım bir rehber vardı oradaki çözümleri de uygularsınız. Çizik konusunu bence o kadar büyütmeyin termal macunu kararında sürün bir sorun çıkartmayacaktır bana göre.
    |
    |

https://www.amazon.com.tr/Samsung-Ssd-860-Sata-500Gb/dp/B079FL9YQ6/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

Linkteki ssdyi aldım hayırlısı olsun. Umarım harddisktendir böylece şu sesten kurtulabilirim.
    |
    |

Hayırlı ugurlu olsun. Güzel bi seçim olmuş. Ses konusu düzelmezse tekrar dedigim gibi güzel bi fan temizligi ve termal macun yenileyelim.

|
    |
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
192.168.1.1
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.