Şimdi Ara

Asus TUF Gaming Ryzen 4.Nesil İşlemcilerle Kullanıcı Kulübü (190. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.983
Cevap
69
Favori
268.979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
53 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 188189190191192
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Armoury Crate CPU kullanımı ve frekansını 0 gösterme sorunundan haberleri varmış ve düzelteceklermiş.

Asus TUF Gaming Ryzen 4.Nesil İşlemcilerle Kullanıcı Kulübü
  • Konuda daha önce Cinebench skorunu ve CPU sıcaklıklarını paylaşan yoktu sanırım. Merak ettiğim için hem CPU Boost açık hem de kapalıyken test yaptım. CPU Boost kapalıyken CPU'nun max frekansı 3 GHz'e sınırlandırılıyor ve sıcaklık da buna bağlı olarak 72 dereceyi geçmiyor. CPU Boost açıkken max frekans 4 GHz'e kadar çıkabiliyor ve sıcaklık da bununla doğru orantılı olarak 94 dereceyi buluyor. Cinebench R23 gerçek kullanımı tam olarak yansıtmasa da CPU'nun sınırlarını gösterdiği için iyi bir kısas. Çünkü 10 dakika boyunca CPU'yu max frekansta çalıştırıyor. Oyunlarda bu kadar fark görmemiştim ben fakat Cinebench R23 skorlarında yaklaşık 1200 puan fark ediyor. Kullanılan max güç de 2 katından fazla olmuş böyle olunca.

Bendeki model Ryzen 5 4600H işlemcili model fakat diğer modellerde de hemen hemen bu kadar fark edecektir.

İlk ekran görüntüsünde CPU Boost Etkin moda ayarlı ve Armoury Crate'den Turbo modu açık.

İkinci ekran görüntüsünde CPU Boost Verimli etkin moda ayarlı ve Armoury Crate'den Turbo modu açık.

İlkinde Cinebench 3 GHz işlemci olarak bildiriyor çünkü testi ilk önce CPU Boost kapalıyken yapmıştım. 3 GHz max ayarlı olunca da o şekilde kaldı sanırım. Ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi asıl frekansı 4 GHz.

Windows 10 Education kullanıyorum ve onu da Unknown olarak bildiriyor. Sürüm 20H2.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi balyapmazarı -- 18 Kasım 2020; 11:40:23 >

• Asus TUF Gaming Ryzen 4.Nesil İşlemcilerle Kullanıcı Kulübü

toz tutmuyormuş yersen

• quote:

Orijinalden alıntı: asig

toz tutmuyormuş yersen

ne kadar zamanda bu hale geldi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: balyapmazarı

Konuda daha önce Cinebench skorunu ve CPU sıcaklıklarını paylaşan yoktu sanırım. Merak ettiğim için hem CPU Boost açık hem de kapalıyken test yaptım. CPU Boost kapalıyken CPU'nun max frekansı 3 GHz'e sınırlandırılıyor ve sıcaklık da buna bağlı olarak 72 dereceyi geçmiyor. CPU Boost açıkken max frekans 4 GHz'e kadar çıkabiliyor ve sıcaklık da bununla doğru orantılı olarak 94 dereceyi buluyor. Cinebench R23 gerçek kullanımı tam olarak yansıtmasa da CPU'nun sınırlarını gösterdiği için iyi bir kısas. Çünkü 10 dakika boyunca CPU'yu max frekansta çalıştırıyor. Oyunlarda bu kadar fark görmemiştim ben fakat Cinebench R23 skorlarında yaklaşık 1200 puan fark ediyor. Kullanılan max güç de 2 katından fazla olmuş böyle olunca.

Bendeki model Ryzen 5 4600H işlemcili model fakat diğer modellerde de hemen hemen bu kadar fark edecektir.

İlk ekran görüntüsünde CPU Boost Etkin moda ayarlı ve Armoury Crate'den Turbo modu açık.

İkinci ekran görüntüsünde CPU Boost Verimli etkin moda ayarlı ve Armoury Crate'den Turbo modu açık.

İlkinde Cinebench 3 GHz işlemci olarak bildiriyor çünkü testi ilk önce CPU Boost kapalıyken yapmıştım. 3 GHz max ayarlı olunca da o şekilde kaldı sanırım. Ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi asıl frekansı 4 GHz.

Windows 10 Education kullanıyorum ve onu da Unknown olarak bildiriyor. Sürüm 20H2.

Hocam almadan önce böyle bi testi çok aramıştım birde aida64 testini. Elinize sağlık.

• Bişey sormak istiyorum myasustan dts x dosyasını indirdim yönetici olarak çalıştır dedim cmd ekranı çıktı yeniden başlatıp store ile dts x ultrayı indirdim aygıt yöneticisi nde ses de gözükmüyor dts ayar değiştirdiğinde herhangi bir ses değişmiyor Jbl extreme 2 hoparlör ümü bağlayınca program zaten bir ses kaynağı yada kulaklık takın deyip kapanıyor dts x ultra nedir nasıl kullanılır anlayamadım uzamsal sesten aktif etmeye çalışınca orada başka sound bound o şekil bir uygulamaya yönlendiriliyor kısacası dts x ultra nasıl kullanılır beyler şu cahil arkadaşınıza anlatabilecek var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ZevkiSefa kullanıcısına yanıt

4 ayda aldım

• Ethos E kullanıcısına yanıt

bt hoparlor ve kulaklıklar çalışmıyor ne yazık ki.

• asig kullanıcısına yanıt
    7 ayda bu hale geldiyse self clean hikaye .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Alcarinquue A kullanıcısına yanıt
    Boş vaktim olursa Aida64 testini de yaparım. Konuya her gelen bu konuyu soruyor artık referans olur bu.

• Critos kullanıcısına yanıt

Sennheiser momentum kablolu kulaklığım var onu takınca da bluetooth hoparlör de ki gibi program uyarı veriyor kullanılamaz aygıt takın diye sadece bluetooth değil kablolu bağladığımda da çalışmıyor yani bilgisayar İn kendi hoparlörinde de equ ayarı yapınca bir farklılık olmuyor. Çözemedim. Başka bir program arıyacam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ethos

Sennheiser momentum kablolu kulaklığım var onu takınca da bluetooth hoparlör de ki gibi program uyarı veriyor kullanılamaz aygıt takın diye sadece bluetooth değil kablolu bağladığımda da çalışmıyor yani bilgisayar İn kendi hoparlörinde de equ ayarı yapınca bir farklılık olmuyor. Çözemedim. Başka bir program arıyacam.

şu uwp yazılım ile kulaklığa ekolayzer ayarı yapabiliyorsunuz. Grafik ekolayzer değil ancak bayağı bir kulaklık için hazır konfigürasyonlar var. onların arasından sizin kulağınıza uygun geleni seçebilirsiniz. ben öyle yaptım. Ek olarak; çalışması için uzamsal ses olarak bunu seçmeniz gerekiyor olabilir tam hatırlamıyorum.

• Merhabalar arkadaşlar. Biri dahili grafik kartında aldığımız hata kodu 43 hakkında, diğeri de amd'nin web sayfasında sağladığı güncel ekran kartı sürücüsünü yükledikten sonra yeniden başlatma süresinin 90-12 saniyelere çıkması olmak üzere sizlere 2 şeyden bahsedicem bu yazıda.

Az önce yine csgo'dan çıktıktan sonra bilgisayarımı yeniden başlattım ve yine hata kodu 43 ile karşılaştım. Daha önceleri birleşik krallık'tan biri Amazon'da rx560 ekran kartında bu sorunu aldığından ve gerekçesinden bahsetmişti. Birkaç mesaj üstte bu yorumun linkini eklemiştim.

Amazon'daki arkadaşın bahsettiğini özetlemek gerekirse; ASUS tarafından amd grafik kartı bir süre kullanılmazsa kendiliğinden uykuya geçiyor ve uykudan uyandırmak için donanımı baştan başlatmak gerekiyor. Şimdi bu noktada bizim karşılaştığımız durumda da yeniden başlatma yaptığımızda sorun çözülmüyor çünkü donanım tamamen kapanmıyor. Ancak kapat-aç yaptığımızda donanım kapanmış oluyor ve baştan başlatılıyor. Benim tahminim bu yönde.

Buna çözüm olarak Amazon'daki arkadaş Windows grafik ayarlarından bir uygulamayı bu kartla çalışacak şekilde ayarlayıp arka planda sürekli o uygulamayı açık tuttuğunu yazmış. Böylece az bir miktar da olsa kartı kullanıyor ve uykuya girmesine engel oluyor.

İkinci konu ise AMD'nin sağladığı ekran kartı sürücülerinin sebep olduğu windows yükleme ekranı.

Reddit'te bu konu hakkında açılmış bir konuya göz attım. (https://www.reddit.com/r/Amd/comments/j3yk0y/amd_driver_problembug_causing_slow_boot_up/) konuya yanıt veren josywong (https://www.reddit.com/user/josywong/) adlı arkadaşın araştırmalarına/incelemelerine göre bu soruna sebep olan donanım/sürücü aygıt yöneticisinde Sistem Aygıtları altındaki AMD Audio CoProcessor'ın sürümü. 20.9.1 ve 20.9.2 sürümlü ekran kartı sürücüleri 2.89.0.61 sürümünü barındırıyor. eski sürüm ekran kartı sürücüsü ise 2.89.0.59 sürümünü barındırıyor.

AMD Audio CoProcessor isimli donanıma sağ tıklayıp eski sürüme dönme seçeneğini seçtiğimizde ASUS'un sağladığı son sürüme dönüyor ve uzun bekleme süresi ortadan kalkıyor, yine olması gerektiği gibi hızlıca yeniden başlatılıyor. Bunu ancak henüz denedim. Herhangi bir sorun ya da yan etki teşkil eder mi bilmiyorum ancak sürücüler arası geçiş yapmak zor olmadığı için bana göre dert değil. En son sürüm ekran kartı sürücüsünü bu sebepten ötürü kullanamıyorsanız bu şekilde son sürüme geçiş yapabilirsiniz.

• berkantkz B kullanıcısına yanıt

Teşekkür ettim sonun da halledebildim.

• Ethos E kullanıcısına yanıt

rica ederim hocam

• Yeniden başlatmanın uzun sürmesi sorunu ben de yaşıyordum. Bu dediğinizi deneyince düzeldi. Şu anda AMD Radeon Software Adrenalin 20.11.1 ile birlikle AMD Audio CoProcessor 2.89.0.62 yüklü ve olması gerektiği sürede yeniden başlatılıyor.

Sürücüyü eski sürüme döndürme seçeneğini göremeyen arkadaşlar cihazı kaldır diyip yeniden başlatabilir. Windows yeniden başlatınca 2.89.0.59 sürümünü kuruyor. 2.89.0.61 sürümünde yeniden başlatma baya uzun sürüyor.

Windows Update üzerinden de bir güncelleme yayınlanmış ve 2.89.0.62 sürümüyle de bu hata giderilmiş gibi duruyor. .59 ve .62 sürümleri düzgün çalışıyor.

Buradan indirebilirsiniz .62 sürümünü. Aygıt yöneticisinden kuruluyor. http://download.windowsupdate.com/c/msdownload/update/driver/drvs/2020/10/53196af9-abdd-4448-aa92-e19473fd4b02_f9ad7a467d5facb5e457acbeb23631d981adf27d.cab

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi balyapmazarı -- 19 Kasım 2020; 12:22:33 >

• Daha önce amerika amazondan ürünü alanınız oldu mu acaba? Türkiyede fiyatlar pahalı, amaerika amazondan alsam sorun yaşar mıyım ?

• balyapmazarı B kullanıcısına yanıt
    teşekkürler hocam. bilgisayara geçince bu sürüme güncellerim ben de.

• Asus TUF Gaming Ryzen 4.Nesil İşlemcilerle Kullanıcı Kulübü

1500 saatte fan tozdan dönmez o zaman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1080pHD -- 19 Kasım 2020; 15:51:21 >
  • flean kullanıcısına yanıt

hocam herhangi bir sorun çıktı mı bundan sonra?

• 
Sayfa: önceki 188189190191192
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.