Şimdi Ara

ASUS TUF B450-PRO GAMING vs MSI B450 TOMAHAWK MAX (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
0
Favori
8.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: NeloAngelo

Ram seçerken ucuz veya tipi güzel diye seçmeyin hangi anakartı alıyorsanız alın uyumlu ram listesinden ram seçin yoksa marka fark etmeksizin ryzende sorun yaşarsınız
    Açıkcası ben dediğiniz gibi yapmadım. Anakart ram listesinde şuan kullandığım ram 2x4 olarak gözüksede ben 4x8 olarak kullanıyorum.

Ek olarak. 4 dimm kullanımı gözükmüyor.

ASUS TUF B450-PRO GAMING vs MSI B450 TOMAHAWK MAX

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugrpkr -- 27 Mart 2020; 2:5:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    battlefield 5 (40 dakikalık gameplay. en ağır oyun bu, önce 50 dereceden açıyor, 10 dakika ağır ağır 60'a tırmanıp orada stabil oluyor [sanırım vrm üzerinden hava akışı sağlayamadım. fanları düşükte de çalıştırsam tam hızda da çalıştırsam bu sıcaklığı düşüremedim/etkileyemedim]
    https://prnt.sc/rnh2ls

---

heroes of storm (15 dakkalık brawl)
    https://prnt.sc/rnho1x

---

witcher 3 (cpu bound 768p düşük ayarlar ve novigrad, 5 dakika bekledim 45 dereceden kıpırdamadı bir saatte felan 50 derece olabilir herhalde bilmiyorum)https://prnt.sc/rnhrun

---

gerçekten bu dereceler vrmlerin bizzat kendisiyse ben mutluyum. ama birkaç forumda soruşturdum garantiye almak için +15-20 ekleyin deniyor genel olarak. buradna yola cıkarak 70-80 derece diyebiliriz (güvenlik payı verecek olursak) iyi mi? bence yine iyi, 4.1 ghz 2700x için iyi. ama +20 güvnlik payını 95 derece gördüğü prime95 ve daha ağır uygulamalar için de sayarsak o zaman 110-120 dereceler olur evet o zaman işte sıkıntı olur. zaten o yüzden bu anakartı ya 3600 için ya da sadece oyun ve normal masaüstü multitask kullanımı için öneririm. ciddi render rundur işi yapanlar için durum ne olur bilemem. tabi bu +15-20 payını eklicek olrsak çok övülen anakartların vrm sensörleri 40 45 falan mı gösteiryor yük altında? yoksa onlar da 50 60 gösteriyor da onlara da +20 ekliceksek yine aynı kapıya mı çıkar orasını bilemem. ne yazık ki elimde temp gun dedikleri şeyden yok ve vrm heatsinklerini söküp termistör takip onu olcebilecek bir yeteneğe ve teçhizata sahip değilm

--

şimdi aynı anda ac odyssey + witcher 3 açıkken Heroes of storm oynadım ve x264 encoder kullanarak OBS kaydı aldım. 838 MB tutmuş, handbrake kullanarak boyut düşürecek şekilde bir render alacağım, onun sonucunda oluşan sıcaklıkları da atarım. sonra da videoyu atarım epey komik bi video oldu ama :D

bu postu bu lkadar detaylı ve uzun yazmamnın sebebi kimse yanlış anakart seçimi yapmasın diye. ciddi render alacka prime95 gibi yüklere girecekler için sıknıtı olabilir. 90 derece + 20 dereceden 110 desek 5k saat ömrü var o derecede kapasitör ve vrmlerin. sıkıntı olabilir ama oyun ve normal multitask için 55-60'dan 75-80 hesaplarız sanırım 10 derecede bir ömür iki katı artıyordu buna binaen 20 30k saat ömür çıkıyor ama tabii bunlar hep farazi değerler yoksa 2009dan kalma laptopumu yıllarca 80 90 derece cpu sıcaklıgıyla kullandım, içine aman aman bir kalite vrm kapasitör koymamışlardır ama hala çatır çatır çalişiyor. yani bu konu bu kadar da irdelenip endişe edilmesi gereken bir konu mu cok bilmiyorum ama yine de ihtiyatlı olmakta fayda var

---

11* dakkalık very slow encode sonucu değerler;
    https://prnt.sc/rnidl7

(error kafa kariştirmasin, ondan önce bi render denemesi yaptım ama veryfastte oldugunu fark edince iptal ettim. onu saymış error diye)

85 derecede sabitlendi (4 5 dk sonra falan) şöyle 2 3 saat çalişsa muhtemelene 90a doğru ağır ağır tırmanır gibi

bu konuda şöyle bir video buldum;
    https://www.youtube.com/watch?v=6qZW3-xZEHg&feature=youtu.be&t=560

videodaki adamın bulgularına göre bircok anakartın vrm ölçümü fiziksel ölçümle tutuşuyor. bilhsasa x470 gigabyte anakart için olanın örtüşmesi kritik (tamamen aynı vrmlerden olusuyor muhtemelen vrm ölçen sensörü de benzer şekilde ayarlamiştir gb) burdan yola cıkarak aslında vrmlerin az çok gerçeği yansıttıgını söyleyebiliriz. yine de kesin bir bilgi yok tabii elimizde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 27 Mart 2020; 2:57:52 >

• işsizliğimin had safhası. teşekkürler Corona. umarım telif yemem ama

müzik tercihlerim için k. bakmayın bok gibi

1:28 ac odyssey + hots
    6:55 tatmin etmiyor, bir de witcher 3 açıyorum
    9:10 efso troll
    10:41 hots maçı bitiyor, ac odyssey giriyorum. 2700x'ün nefesi tükenmiş ve buraları encode edememiş

hots tabii düşük fps oldugu için biraz kötü oynadım. ama hiç feedlemedim.

kısacası, 85-90w = 60 derece
    65-70w = 50-55 derece
    100-110w = 80-85 derece
    110w+ = 90-95 derece

bu anakart için benim özetim bu şekilde oldu. e hal böyle olunca benim işimi görüyor. hiçbir oyunun handbrake ya da prime95 gibi tüm threadlere eşit bir şekilde yüklenip bu islemciyi 100w+ yüke sokabilecegini sanmıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 27 Mart 2020; 3:19:13 >

• marka kötulemek gıbı olmasın asla ama tuf b450 bana göre boş bi anakart gereksı pahalı benımde tavsiyem msı b450 tomahawk max olur en azından güncel geliyor dolu bır anakart benım fıkrım bu yönde herkesın görusu farklıdır saygı duyarım
  • Bende sistemi toplarken tuf pro ile tomahawk arasında kalmıştım. Fiyatından dolayı tuf tercih etmiştim.Satın aldığım zamanda tuf pro ile tomahawk arasında yaklaşık 200 tl fark vardı . Özellik olarak hiç bir fark yok gibiydi. Msi ın vrmleri nedense bana görünüm olarak daha zayıf gelmişti.Görünüşe de aldanmamak gerek gigabyte ın auros pro b450'ye bakın böyle yakışıklı ve karizma bir kart, bir de incelemelerini açın amazon yorumlarını okuyun facia.

Sistemi topladım 4 günlük iken güney köprüsü arızalandı. Servise gönderdim çarşamba günü ve pazartesi günü değişim mailini vatana ilettiler gidip yine aynı kartın yenisini aldım. Şu anda da sıkıntısız kullanıyorum. Hiç öyle prime vs. programlarla test etmedim 6-7 saatlik oyun sonrası bile işlemcinin 60-65 dereceyi, kartın kendisinin 33 dereceyi geçtiğini görmedim. Elektronik şans işi bir kişinin başına gelir, 2 kişinin başına gelirde profesyonel incelemelerde bu kartın kalitesi belli. Hadi tomshardware para yedirdi asus açın bakın onlarca yabancı kaynağa, kart bu fiyat segmentinde sınıfının en dolularından. Tomahawk keza öyle ikiside son kullanıcıyı üzecek değiller. Ben asus türkiyede resmi olarak bulunduğu, disbritör ile papaz olsam bile kendilerine ulaşabileceğimi bildiğim için tercih ettim. Aptala malum mu olur ne 4 günde başıma böyle bir olay gelip, sorunum öyle haftalarca değil haftasonunu aradan çıkarırsam 3 günde çözdükleri için tekrar aynı kartı almama sebep oldu.

Konunun ana sorusuna gelirse asus tuf pro mu, tomahwak max mı benim cevabım hangisi daha ucuz ise o

• Ryzen 3700x ve dark 242r sıvı soğutma ile kullanmayı düşünüyorum sence hangisini alayım hazır sistemler kısmından 500 lira fazla verip Asus tuf alırsam 2070 süper alıyorum diğer türlü 2060 süper alıyorum tomahawk ile sen olsan ne yapardın

• bosunaokuma21karakter kullanıcısına yanıt
    yükzek çözünülrük 1440p 4k fln oynıcaksna 2070 süper valla
  • Açıkçası amacım iyi oc yapıp solid ve benzeri programlarda render yapmak belki 2k-4k monitör bile almam

• quote:

Orijinalden alıntı: bosunaokuma21karakter

Açıkçası amacım iyi oc yapıp solid ve benzeri programlarda render yapmak belki 2k-4k monitör bile almam
    o zaman daha saglam anakart al bence tomahawk fln patlar

incehesap gaming gecelerinde 999 tlye gigabyte x570 ud sattı

o anakart senı cok güzel paklardı takipte ol
  • İyiden kastım 4.5-4.7 felan benim şuan güncel i5 8600k işlemcim 4.5 ta çalışıyor
    Ryzen 3700x çıkabilir mi bu değerlere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bosunaokuma21karakter -- 22 Mayıs 2020; 0:27:36 >
  • bosunaokuma21karakter kullanıcısına yanıt
    nope

belli bi limiti ve silikon kalitesi var

extreme ocler mümkün degil

ha 16 threadi leverage eden bir program ile 4 ghz 8/16 isterse 5 ghz yap 8600k'yı tarumar eder
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.