Şimdi Ara

ASUS TUF B450 PRO GAMİNG İNANILMAZ İYİ BİR ANAKART OLMASI (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
883
Cevap
14
Favori
53.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sürüm 2202
    2020/07/17 9.57 MBytes
    TUF B450-PRO GAMING BIOS 2202
    "Improve system performance
    Improve DRAM stability
    Improve system stability
    Improve system compatibility
    Fixed AI suite 3 issue
    Update AM4 AGESA to 1006
    Fixed HDMI and DP sound issue"

https://www.asus.com/tr/Motherboards/TUF-B450-PRO-GAMING/HelpDesk_Download/

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/TUF_B450-PRO_GAMING/TUF-B450-PRO-GAMING-ASUS-2202.zip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 18 Temmuz 2020; 10:42:4 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yükledim ve gözle görülür bir fark yok. Gücü kesmişsen ilk açılışta ekran kartı fanları son hız 15sn kadar dönüyor. Fanlar yavaşlayınca ekrana görüntü gelip boot ediyor. Bu 15sn bekleme olayını halledememişler. DOCP kapatıp ramleri 2133mhz kullanırsan yapmıyor ama ramleri 3200e manuel bile alırsan bu durum var. Gskill RipjawsV 2x8 3200 cl16 ram kullanıyorum.
    Aynı anakart işlemci ile Gskill FlareX 2x8 3200 cl16 ram ile kullanan arkadaşta bu sorun yok. Bios güncellemesiyle hallolur diyordum. Halledemediler.
    Bilmeyenler ise bu duruma "fanların tozunu atmak için öyle yapar normal" diyorlar 🤣 DOCP kapatınca ya da AMD uyumlu FlareX ram kullanınca "amann tozlanırsa tozlansın" diyor bu mantığa göre 🤣
    Uyumsuz ram kullanırsan sistem birden titizleşip toz almaya başlıyor kendi kendine masayı falan da silcek bıraksan 🤣

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 19 Temmuz 2020; 9:53:25 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • münşi kullanıcısına yanıt
    Ramlar bunlar mı?

F4-3200C16D-16GVKB
    Ripjaws V
    DDR4-3200MHz CL16-18-18-38 1.35V
    16GB (2x8GB)

Tcl 16
    Trcdrd 18
    Trcdrw 18
    trp 18
    Tras 38

1.36v dram voltajı gerisi auto elle girin manuelde hızı 3200 yapın. 2. ve 4. açık gri slotlara takılı olduğunu varsayıyorum.

Belki işe yarar.

Ama daha ideali curcial ballistix kit alıp 630tl civarına 3733-3800mhz cl16 gibi hızlara oc yapmak olur diye düşünüyorum ciddi performans kazanırsınız hemde sorununuz çözülür.

https://forum.donanimhaber.com/631-tl-crucial-ballistix-16gb-2x8gb-3000mhz-cl15-ddr4-ram-micron-e-die--143822347

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 19 Temmuz 2020; 10:46:21 >

Güzel taktikmiş :) o ramleri kullanıyordum oc olmuyor diye fıtık etti beni değiştirmiştim :) ama dediğin fan olayını yaşamamıştım hiç 🤔

• Yeni bios güncellemeye değer mi?

• Dün bu anakarti aldim matx olmasi sorun yaratirmi

https://www.hepsiburada.com/asus-tuf-b450m-pro-gaming-amd-b450-am4-ddr4-4400-mhz-matx-anakart-p-HBV00000KO4Q7?magaza=QP+Bili%c5%9fim

Ve ram uygunmudur ?

ASUS TUF B450 PRO GAMİNG İNANILMAZ İYİ BİR ANAKART OLMASI

• Pellev kullanıcısına yanıt
    Kasan müsaitse burdan bunu alın. Sonra yorum yapma kampanyasına da katılın 100tl veriyorlar sıcak fırsatlarda anakartın konusu var.

ASUS TUF B450-PRO GAMING
    https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?pid=9913

Kampanya
    https://promotion.asus.com/tr/tr/amd-b550-review

O ramleri tavsiye etmem curcial 3000mhz alıp 3800mhz e kadar oc yapabilirsiniz sıcak fırsatlarda konusu var.

https://forum.donanimhaber.com/631-tl-crucial-ballistix-16gb-2x8gb-3000mhz-cl15-ddr4-ram-micron-e-die--143822347

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 19 Temmuz 2020; 18:36:8 >

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Ramleri alalı çok noldu ince hesaptan 19 haziranda aldım.geri iade edebilirmiyim acaba .s

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Kasam corsair 275r airflow

• Paylaşıldımı bilmiyorum.

Açılıç süresi
  • quote:

Orijinalden alıntı: merhaba_2233

Yeni bios güncellemeye değer mi?
    Her türlü değer.
  • Anakarttı bios güncellerken elektrik gitti sistem açılmıyor yeni bios nasıl yükleyebilirim ?

• ko4fun kullanıcısına yanıt
    ASUS TUF B450 PRO GAMİNG İNANILMAZ İYİ BİR ANAKART OLMASI

Not: BIOS güncellenirken bölünmüş veya güç kaynağı çıkarıldığı için kaybolmuş ya da hasar görmüş olabilir. Bu nedenle sistem normal bir şekilde başlatılıp BIOS ekranına giriş yapamaz. BIOS’u geri almak için anakarttaki CrashFree BIOS 3 programının kurtarma işlevini kullanabilirsiniz.

Bu durumu eskiye döndürmenin iki yöntemi vardır:

Birinci yöntem: BIOS’u geri almak için anakart destek DVD’sini kullanmak

İkinci yöntem: BIOS’u geri almak için bir USB flash sürücüsü kullanmak

Birinci yöntem: BIOS’u geri almak için anakart destek DVD’sini kullanma:

Not: Anakart destek CD’sindeki BIOS dosyası ASUS Resmi Sitesinde yayınlanan dosyadan daha eski olabilir. Güncel BIOS sürümünü kullanmak istiyorsanız ASUS İndirme Merkezi’nden indirip güncelleme için USB flash sürücü ile geri alma yöntemini kullanabilirsiniz.

1. Başlatma işleminden sonra optik disk sürücüyü açın ve anakart destek DVD’sini yerleştirin.

(Ör: Prime X299 Edition 30 modeli)

2. Bilgisayarı yeniden başlatın (klavyedeki ctrl, alt ve delete tuşlarına aynı anda basın), sisteminiz otomatik olarak “EZ Flash 3” BIOS güncelleme arayüzüne geçiş yapacaktır.

Örneğin: Prime X299 Edition 30 modellerinde DİKKAT! BIOS Geri Alma modu tespit edildi mesajını görüntülediğinizde, güncelleme seçeneği olarak uyarı mesajındaki “X299E3.CAP” adını kullanabilirsiniz. Klavye ya da fare ile ismi seçebilirsiniz.

3. İlerleme çubuğu güncellemeyi bitirdiğinde, ekranda güncellemenin başarılı olduğunu bildiren bir mesaj göreceksiniz. TAMAM butonuna tıkladığınızda bilgisayarınız yeniden başlatılır.

4. Sistem yeniden başlatıldıktan sonra, BIOS kurulumuna girmek için <F1> tuşuna basmanız istenir.

5. Hatalı BIOS ayarlarının neden olabileceği sistem kararsızlıklarının önüne geçmek için, aşağıdaki adımları uygulayarak varsayılan BIOS ayarlarına dönmeniz tavsiye edilir.

-> BIOS ekranındayken F5 tuşuna basın.

-> “En İyi Varsayılan Ayarları Yükle” seçeneği belirdiğinde Tamam butonuna tıklayın.

İkinci yöntem: BIOS’u geri almak için bir USB flash sürücüsü kullanma:

1. BIOS dosyasına erişebilmek için Windows’a sorunsuz giren bir bilgisayar kullanın.

2. FAT16 / 32 formatında, tek bölmeli bir USB flash sürücüsü hazırlayın. Önerilen boyut 1 GB ve üzeridir.

3. BIOS’a nasıl erişilir?

*Model Adı Nasıl Bulunur?:https://www.asus.com/tr/support/article/565/

ASUS İndirme Merkezi üzerinden güncel yazılım, kullanım kılavuzu, sürücü ve aygıt yazılımlarını indirebilirsiniz. ASUS İndirme Merkezi

ASUS İndirme Merkezi hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

4. ASUS İndirme Merkezi üzerinden anakart modelinizle eşleşen güncel BIOS dosyasını indirin ve bir USB flash sürücüsüne kaydedin.

Model adını girin -> sürücü ve yardımcı programlar yazısına tıklayın.

5. Sürücü ve Yardımcı Programlar -> BIOS ve Donanım uzantısına gidip gerekli BIOS sürümünü seçtikten sonra indirin (son sürümü indirmeniz tavsiye edilir).

6. İndir butonuna tıkladıktan sonra BIOS dosyasını USB flash sürücüsüne kaydedin ve sıkıştırılmış dosyayı dışarı çıkarın. (Windows 10’da sıkıştırılmış dosyaları çıkarmak için yerleşik bir işlev vardır)

7. BIOS dosyasını (.CAP) otomatik olarak yeniden adlandırmak için “BIOSRenamer” aracına çift tıklayın.

8. BIOS dosyasını (.CAP) otomatik olarak yeniden adlandırma işlemi tamamlandı -> adlandırma penceresini kapatmak için herhangi bir tuşa basın.

9. Yeni BIOS dosyasını (.CAP) USB flash sürücüsünün kök dizinine taşımak için güncelleyin.

10. USB flash sürücüsünü, anakartın USB portuna takın.

11. Bilgisayarı yeniden başlatın. Anakart otomatik olarak aygıtta bir BIOS dosyası olup olmadığını kontrol edecek ve EZ Flash 3 uygulama penceresine girecektir.

Örneğin: Prime X299 Edition 30 modellerinde DİKKAT! BIOS Geri Alma modu tespit edildi mesajını görüntülediğinizde, güncelleme seçeneği olarak uyarı mesajındaki “X299E3.CAP” adını kullanabilirsiniz. Klavye ya da fare ile ismi seçebilirsiniz.

12. İlerleme çubuğu güncellemeyi bitirdiğinde, ekranda güncellemenin başarılı olduğunu bildiren bir mesaj göreceksiniz. TAMAM butonuna tıkladığınızda bilgisayarınız yeniden başlatılır.

13. Sistem yeniden başlatıldıktan sonra, BIOS kurulumuna girmek için <F1> tuşuna basmanız istenir.

14. Hatalı BIOS ayarlarının neden olabileceği sistem kararsızlıklarının önüne geçmek için aşağıdaki adımları uygulayarak varsayılan BIOS ayarlarına dönmeniz tavsiye edilir.

-> BIOS ekranındayken F5 tuşuna basın.

-> “En İyi Varsayılan Ayarları Yükle” seçeneği belirdiğinde Tamam butonuna tıklayın.

Soru - Cevap:

Soru 1: FAT16 / 32 format USB flash sürücüsü nasıl yapılır?

Cevap 1: Aşağıdaki adımları uygulayın:

1. USB flash sürücüsünü yapılandırın. USB flash sürücüye sağ tıklayın Format FAT16 / 32’yi seçin. *Yapılandırma işlemi USB flash sürücüdeki tüm verileri silecektir.

2. Dosya sistem formatı bölümünde FAT32’yi seçin ve başlat butonuna tıklayın.

3. Yapılandırma işlemi tamamlandı.

https://www.asus.com/tr/support/FAQ/1012219

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 19 Temmuz 2020; 20:0:57 >

Gözle görülür bir fark olmaması normal zaten anakartta sorunlar yoktu sistem kullanımını engelleyen. Ufak tefek bizim farketmeyeceğimiz güncellemeler yapılmıştır.

İlk bios sürümnünden beri kullanıyorum hiç öyle kullanımı etkileyen sorunla karşılaşmadım.

Ekran kartı fanları bende ilk açılışta bahsettiğiniz gibi son hız dönme olayı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgnzcn -- 21 Temmuz 2020; 22:9:47 >
  • dgnzcn kullanıcısına yanıt
    İşlemciniz ryzen 3000 serisi değildir o zaman?

Ben bahsi geçen anakartı ryzen 5 2600 ile de kullanmışlığım var.
    Şu an ryzen 7 3700x ile kullanmaktayım.
  • Hmm o zaman uyumlu bir raminiz var. Bu rami öğrenmek isteriz. Bir arkadaş bu anakartla r5 3600 ve Gskill FlareX 3200 cl16 ram kullanıyor. Onda da yok bu sorun. Sizin ramler nedir?

• Bu konuyu tartışıp araştırdığımız konuya bekleriz sizi de:
    https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/143932379

Uyumlu bellekleri Asus sitesinde zaten yayınlamış ben yinede yazayım linki.

Uyumlu bellekler linki:https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/TUF_B450M-PLUS_GAMING/Memory_QVL_3rd_Gen_AMD_Ryzen_Processors.pdf

Benim bellekleri merak ediyorsanız 2x8gb:
    HyperX HX432C16PB3K2/16

Şansıma Samsung b-die çıktı her ikisi
  • dgnzcn kullanıcısına yanıt
    Yayınlamış derken zaten her anakartın sitesinde uyumlu bellek listesi olur. Bizim bellekler uyumsuz da değil. Yani oyunlarda ya da günlük kullanımda en ufak bir sıkıntı dahi yok. Ama bu dediğim Gskill FlareX ya da sizdeki Kingston HyperX ramlerle açılışta ekran kartı fanlarının 15sn son hız dönüp sonrasında fanlar yavaşlayıp boot yapma olayı olmuyor. Bu anlamda "uyumlu ram" dedim. Ben ya da diğer arkadaşlar da DOCP kapalıyken bu sorunu yaşamıyoruz. Ne zaman ramleri 3200e alırsam bu durum başlıyor. Bios güncellemesiyle hallolur dedik hatta bir arkadaş durumla ilgili mail attı dönüş aldı falan ama yine çözülmedi bizim durum. Durum diyorum çünkü bu bir sorun değil ama farklı ve olmaması gereken bir durum. İnşallah hallolacak.

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.