Şimdi Ara

ASUS TUF B350M-PLUS GAMING ANAKART İÇİN RAM FREKANSI YÜKSELTME - ASUS DESTEK ÇÖZEMEDİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Aşağıda yazdığım sistemi kullanıyorum. Anakart 3200Mhz frekansa kadar destekliyor. Kullandığım ramler 3000Mhz destekliyor.BIOS'dan yaptığım işlemlerle 2800Mhz ye kadar yükseltebildim.
    Daha sonra ASUS sitesinden destekle iletişime geçtim.Sistem bilgilerimi onlara gönderip yaşadığım sorunu anlattım.
    Anakart 3200Mhz destekliyor ve anakartın desteklediği ram listesinde benim kullandığım ramlerin de olduğunu yani 3000mhz frekansta çalışması gerektiğini ama 2800mhz den yukarı çıkaramadığımı anlattım.
    Attığım ilk ticket'da benim anakartımın BIOS ayarlarıyla alakası olmayan daha doğrusu intel sistem için yapılabilen işlemleri liste halinde gönderdiler.Bunları yapmanız gerekiyor falan dediler.
    Ben de cevap olarak benim anakartımda sizin gönderdiğiniz ayarların olmadığını sorunumun çözülmediğini yazarak tekrar yardım istedim.
    Bu sefer de cevap olarak kullandığınız işlemci max. 2933mhz desteklediği için en fazla 2800Mhz olarak kullanabilirsiniz diye cevap verdiler.
    Bunun üzerine ben de tekrar denemelere devam ettim. İnternetten araştırdım ram voltaj yükseltme,timing ayarları falan filan derken yine olmadı.
    En son dün akşam RAM slotlarını değiştirerek tekrar BIOS'dan ram frekansını 3000Mhz seçerek denedim ve en sonunda RAM'ler 3000Mhz de çalışmaya başladı.
    Bu sorunu yaşayan başka arkadaşlarında olduğunu düşündüğümden ne yapmanız gerektiğini paylaşmak istedim.

Yapmanız gereken 3 adım var.
    1- Anakartta 4 tane ram slotu var ve ortadaki iki tanesine ramlerinizi takıyorusunuz. A2 ve B1 slotlarına.
    2- BIOS dan AI Tweaker sekmesinden DOCP'yi Enable yapıp altından da Ram frekansını 3000Mhz seçiyorsunuz.
    3- Save leyip yeniden başlatıyorsunuz.

ASUS TUF B350M-PLUS GAMING Anakart
    Ryzen 2600X işlemci
    Corsair Vengeance 2X8GB 3000Mhz RAM
    gerisi pek önemli değil :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.