Şimdi Ara

Asus Sabertooth 990Fx kullanıcı incelemesi (güncellendi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
3
Favori
10.693
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Anakartımı yaklaşık 10gün önce aldım. Bugünde bazı testlerle performansını sunmaya çalışacağım. Ancak internet üzerinde incelemelerin çoğunluğu 6 çekirdek ve üzeri işlemcilerle gerçekleştiğinden, ben de testlerimi 955be ile gerçekleştirdiğimden doğrudan bir karşılaştırma yapmak zor olacak ama hiç olmazsa bir fikir verir.

Anakartın özelliklerini kısaca söyle özetleyebiliriz.
    - Yeni nesil Amd fx işlemcilerini destekliyor.
    - 1866mhz'e kadar ram desteği
    - Doğal Sata3 desteği x6
    - OC'yle uğraşmak isteyen, fakat fazla bilgisi olmayanlara, yeni UEFİ bios sayesinde büyük kolaylıklar sunuyor.
    - Bana göre de en önemli özelliği 5 yıl garantisi.

Daha fazla teknik bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kartımızın görünümü ve sunduğu en genel özellikler (Asus'un sitesinden alıntıdır)

İlk olarak ayar yapılacak, ayarlardan biri ramlerin desteklediği hızın ayarıdır. Bunu sizlere bir resim yardımı ile anlatmaya çalışıcam.

Asus Sabertooth 990Fx kullanıcı incelemesi (güncellendi),
    Resimde de göreceğiniz gibi, anakartımızın desteklemiş olduğu ram hızları. Şimdi örneğin ramimiz 1600mhz'de çalışıyor bu resimde gördüğümüz bölümden ayarlıyoruz. Şimdi 1866 yok diyen arkadaşlar olacağından şunu söylememiz gerek. 1600mhz üzerindeki hızlar jedec tarafından desteklenmediğinden ve xmp formatı intel için olup AMD tarafından tanınmadığından, xmp formatındaki 1866mhz'lik rami bu frekansta ocsiz çalıştırmamız zordur. En azından 1866 mhzi jedec üzerinden destekleyen ramler çıkıncaya kadar. Resimde ayrıca cpu/nb hızının ve HT link hızının 2600mhz'de çalıştığı olduğunun gözünüzden kaçmamıştır.

İşte OC ile raminizi çalıştırabileceğiniz hızlar

Buradan da anakartınızın üzerinde bulunan bileşenlerin ayarlarını yapabilirsiniz.

Biosu bu şekilde görmek ve açılış ekranındaki resmi iptal etmek için boot bölümüne gelip şunları değiştirmeniz gerekir.

Windows'un bu puanlamasında, işlemci 3400Mhz, NB/HT-2000Mhz hızında çalışıyor. Bu durumda Cinebench10-11,5'ten şu puanı aldılar.

Bu noktada 955BE ile ilgili 890 çipsetle gerçekleştirilmis eski incelemeler bulmaya çalıştım ama bulamadım (alel acele aradım). 890 çipsette 965'le yapılan buldum.

(Alıntıdır)

Sonra NB/HT hızımı biostan 2600mhz'ye çektim ve bu bağlamda:

Windows performans
    Görüldüğü üzere bellek hızı 0,3 puan artmış.

Cinebench10 ile 11,5'te
    Bir kayıp var ama bu benden kaynaklanmış olabilir. Testi yaptığım sırada birçok programda açıktı.

Cinebench 11,5'te de önceki ve sonra aldığım puanı görebilirsiniz

Sisoft-sandra bant genişliği
    Resimde morla işaretli sistem, NB/HT hızı 2000mhz iken alınmış değerdir.

Burada Cache ve bellek iletişimini görebilirsiniz.
    Bu resimde de pembe ile yer alan sistem benim NB/HT 2000 mhz iken alınmış değerdir.

Winrar ile aldığım sonuç

Sistem voltaj ve sıcaklık değerleri
    Bu noktada sormak isteğim bir şey var. Asus'un kendi programı ve diğer program arasında voltaj ve sıcaklık değerleri arasında farklar bulunuyor. Sizce hangisine güvenmeliyim?

Bu akşamlık, benden bu kadar başka aklıma yazacak birşey gelmiyor. Bana on üzerinden kaç puan verirdiniz derseniz 9 diyebilirim düşünmeden. Hatta Asus'un amiral gemisi olarak anılan Crosshair V'ten daha iyi olduğunu iddia ediyorum. Neden mi? Çok basit eğer bu kadar iyi olmamış olsaydı bir şirket göz göre göre dandik bir mala neden 5 yıl garanti verisin ki?

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zargana_11 -- 22 Kasım 2011; 16:16:30 >

• Emegine saglik güzel paylasim olmus.
  • Guzel incelme olmus anakartinda hayirlisi olsun :)
  • anakart alış fiyatınız neidr
  • Ben yurt dışında yaşıyorum ve anakartı Almanya'dan yaklaşık 150 avroya aldım. Ramlerle toplam 210 avro ödedim.

------

Bu arada herkese iyi bayramlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zargana_11 -- 4 Kasım 2011; 16:00:34 >
  • Piyasadaki AMD anakartlardan bazıları toms hardaware tarafından incelenmiş. Bu anakartlar asus sabertooth, MSI 990fx-gd80, Gigabyte UD7, Ecs ve Asrock fatality.

İncelemek isteyen arkadaşlar: Tomshardware

Site Asus sabertooth'un "alımını tavsiye" etmiş.
  • inceleme için tesekkürler, guzel anakart.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SaLVaToRe

inceleme için tesekkürler, guzel anakart.

Saol.

Gerçi zamanım olmadı başka fotolarda eklemeyi düşünüyorum. Özellikle bios ile ilgili olarak. Hatta kendi ayarlarımı nasıl yaptığımla ilgili ufak bilgiler vermeyi planlıyorum. Aslında Asus CHV veya Asusun yeni model kartlarını kullanan ve aynı işlemciye ve yaklaşık olarak aynı donanıma sahip (grafik kartı hariç) karşılaştırmalı bir çalışmanın, yararlı olacağını düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zargana_11 -- 17 Kasım 2011; 11:30:25 >
  • Arkadaşlar, forumda gördüğüm bazı soruları biosta nasıl yapılacağını resimli olarak göstermeye çalıştım.

Bu arada anakartın yeni bios güncellemesi yayınlanmıştır.
  • Anakart gerçekten güzel, bende P67'sini alacaktım, 520 TL idi alacağım zamanda, 360'a GD65 aldım, hayallerimdedir hala almak, konuyu dağıttım, hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yogitech

Anakart gerçekten güzel, bende P67'sini alacaktım, 520 TL idi alacağım zamanda, 360'a GD65 aldım, hayallerimdedir hala almak, konuyu dağıttım, hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle...

Senin ki de hayırlı olsun iyi günlerde kullan.
  • @zargana_11 Teşekkürler dostum,
  • quote:

Orijinalden alıntı: zargana_11

Arkadaşlar, forumda gördüğüm bazı soruları biosta nasıl yapılacağını resimli olarak göstermeye çalıştım.

Bu gün aldığım Asus Sabertooth 990FX anakart elime ulaştı. Ürünün kutusunda hiç bir ezik,yırtık olmamasına rağmen anakartın sol üst köşesi bariz şekilde yamuk. Acaba siz ürünü internet aracılığı ile mi aldınız ? Ve ürün elinize gectiğinde jiletin poşedi varmıydı ?
    Benim elime ürün ulaştığında jiletini falan yoktu. Acaba daha önceden acılmış ,kullanılmış veya sorunu bilinen bir ürünü mü bana yolladılar diye merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GodOfNuke

quote:

Arkadaşlar, forumda gördüğüm bazı soruları biosta nasıl yapılacağını resimli olarak göstermeye çalıştım.

Bu gün aldığım Asus Sabertooth 990FX anakart elime ulaştı. Ürünün kutusunda hiç bir ezik,yırtık olmamasına rağmen anakartın sol üst köşesi bariz şekilde yamuk. Acaba siz ürünü internet aracılığı ile mi aldınız ? Ve ürün elinize gectiğinde jiletin poşedi varmıydı ?
    Benim elime ürün ulaştığında jiletini falan yoktu. Acaba daha önceden acılmış ,kullanılmış veya sorunu bilinen bir ürünü mü bana yolladılar diye merak ediyorum.

Sıfır Anakart poşetinde oluyor. Şu ana kadar aldığım ekran kartı olsun anakart olsun hep poşetliydi. Nereden aldınız ?

• quote:

Orijinalden alıntı: *Furious*

quote:

quote:

Sıfır Anakart poşetinde oluyor. Şu ana kadar aldığım ekran kartı olsun anakart olsun hep poşetliydi. Nereden aldınız ?

Reklama girer mi girmez mi bilmiyorum ama hizlial diyim siz anlayın. Bundan önce aldığım parçalarda jiletin vardı benimde ama emin olmak için sordum. Şu an araştırmaktayım hala. Aynı anakartı alan bir arkadaş kesin birşey söylerse cok makbule geçer. Ve bahsettiğim yamukluk az bir şey değil. Neredeyse usb+klavye/mouse girişleri, alttaki usb girişlerine değecek şekilde ve kutusunda hiçbir deforme yok. Demek ki bu ürün ya kutu dışında hasar gördü yada direk asus firmasından böyle çıktı

• quote:

quote:

quote:

quote:

Reklama girer mi girmez mi bilmiyorum ama hizlial diyim siz anlayın. Bundan önce aldığım parçalarda jiletin vardı benimde ama emin olmak için sordum. Şu an araştırmaktayım hala. Aynı anakartı alan bir arkadaş kesin birşey söylerse cok makbule geçer. Ve bahsettiğim yamukluk az bir şey değil. Neredeyse usb+klavye/mouse girişleri, alttaki usb girişlerine değecek şekilde ve kutusunda hiçbir deforme yok. Demek ki bu ürün ya kutu dışında hasar gördü yada direk asus firmasından böyle çıktı

Ya da başka kullanıcı tarafından geri gönderilen ürün size gönderildi. Hızlıal GOLD PC'nin

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ya da başka kullanıcı tarafından geri gönderilen ürün size gönderildi. Hızlıal GOLD PC'nin

Evet. Nasıl böyle bir şey olabilir anlamadım. Anlamayan birine kakalamaya çalışıyorlar herhalde. Anakartı şu hali ile montaj etsem belki kırılacak belki esneyecek lehimleri zarar görecek belki ilk montajımda bi sorun cıkmıycak ama ilerde bir söküp takma durumunda zarar görecek ve tabiki kullanıcı hatası olduğu için ellerinden bir şey gelmeyecek. Asgari ücretin 650 lira olduğu bir ülkede 520 lira vererek üst sınıf bir anakart alıyorsunuz ve anakart bildiğiniz yamuk. Parçalar arızalı olsa, görünürde bir şey olmayıp elektronik arıza olsa anlayacağım fakat gözle görülen bir sorunu kimsenin farketmemesini kabullenemiyorum. Yok eğer fark ettilerse müşteriyi. yani beni enayi yerine koymuş demektir bu adamlar.

• Merhabalar. Bende bu anakartı geçen hafta vatan dan %25 + %5 indirimle 459 liraya aldım. MSI GD80 ile SABERTOOTH arasında çok gidip geldim fakat vatan daki arkadaşların ısrarları sayesinde bu anakartı aldım.Hakikaten anakartı, malzeme kalitesiyle, seramik kaplama soğutma sistemiyle, mükemmel bios menüsüyle vede en önemlisi 5 sene garantisiyle özellikle O.C ile ilgelenen arkadaşlara tavsiye ederim. Anakartınızı iyi günlerde kullanmanız dileğiyle...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kartalizmar

Merhabalar. Bende bu anakartı geçen hafta vatan dan %25 + %5 indirimle 459 liraya aldım. MSI GD80 ile SABERTOOTH arasında çok gidip geldim fakat vatan daki arkadaşların ısrarları sayesinde bu anakartı aldım.Hakikaten anakartı, malzeme kalitesiyle, seramik kaplama soğutma sistemiyle, mükemmel bios menüsüyle vede en önemlisi 5 sene garantisiyle özellikle O.C ile ilgelenen arkadaşlara tavsiye ederim. Anakartınızı iyi günlerde kullanmanız dileğiyle...

Acaba anakartı aldığınızda jiletin varmıydı kutusunda. Yaşadığım sorunlardan dolayı bunu soruyorum.
  • extrem bır soru anaklartınızla ılgılı

ht ve nb hızlarını 5200 ze cekebılıyormusunuz su ankı ıslemcınız ıle.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.