Şimdi Ara

ASUS ROG STRIX Z690-G GAMING WIFI vs MSI MEG Z690I UNIFY

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhaba. Yeni bir PC toplama sürecindeyim. Anakart seçiminde sadece bu ikisinden birini almaya karar verdim. İkisi de DDR5, Intel Wi-Fi 6E ve Intel 2.5G ethernet kartına sahip. Yıllardır ASUS marka anakart kullanmaktayım (ASUS Z87 MAXIMUS VI GENE). Linux ve Windows dual boot yapmaktayım o yüzden markanın Linux'e olan yaklaşımı benim için önemli. MSI için bu konuda iyi şeyler duymadım. Karar veremediğim kısımları altta belirteyim.

ASUS ROG STRIX Z690-G GAMING WIFI

Micro ATX (1 x PCIe 5.0 x16 slot (supports x16 mode, işlemci), 1 x PCIe 4.0 x16 slot (supports x4 mode, chipset), 1 x PCIe 3.0 x1 slot (chipset))

14+1 Power Delivery

4 RAM slotu (128GB max)

4800 MHz JEDEC, sonrası OC olarak tanımlanıyor

3 adet M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slotu (1 tanesi işlemciden, 2 tanesi chipsetten)

6 adet SATA 6.0 slotu (hepsi chipsetten)

3 adet kasa fan girişi

12 pin CPU güç girişi

MSI MEG Z690I UNIFY

Mini ITX (1 x PCIe 5.0 x16 slot (supports x16 mode, işlemci)

10+1+1 Power Delivery

2 RAM slotu (64GB max)

5600 MHz JEDEC, sonrası OC olarak tanımlanıyor

2 adet M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slotu (1 tanesi işlemciden, 1 tanesi chipsetten)

1 adet M.2 2280 PCIe 3.0 x4 slotu (chipset)

4 adet SATA 6.0 slotu

1 adet kasa fan girişi

8 pin CPU güç girişi

Şimdi neden karar veremediğimi anlatayım. Bu toplayacağım bilgisayarı 5-10 yıl kullanmayı düşünüyorum o yüzden upgradeable olması benim için önemli. Şu an elimde RTX 3060 Ti mevcut. Buna ek olarak i5-13600K ve 2x16 32GB DDR5 almayı planlıyorum, RAM MHz'sine daha karar veremedim, niye birazdan değineceğim. Amacım çok ileride 13900K veya 13900KS gibi bir işlemci, 2x32 64GB DDR5 ve o zamanın güçlü bir grafik kartı ile upgrade etmek. Aynı zamanda işlemciyi delid yapıp contact frame ve copper IHS almak.

İşlemciyi yükseltmek, daha iyi güç sağlamak konusunda ASUS öne çıkıyor. Bütün M.2 slotları PCIe 4.0. Daha fazla SATA 6.0 portuna sahip ama hem SATA hem NVMe aynı anda kullanılmasına izin verir mi bilmiyorum, Amazon'da hayır diye bir yorum gördüm. RAM kapasitesi de ASUS'ta daha yüksek. Daha fazla PCIe portu var yani Firewire kartı gibi opsiyonel adaptörler takma opsiyonum var.

DDR5 araştırmalarıma göre 4 slot RAM konfigurasyonunda stabil değil hatta POST bile etmiyor o yüzden hangi anakartı seçersem 2 slot kullanacağım gibi gözüküyor.

ASUS'un kendi forumlarında, Newegg ve Amazon'da bu anakart ile problem yaşayan birden fazla kişi gördüm o yüzden biraz şüpheliyim.

MSI marka olarak çok kötü şeyler okudum o yüzden çok bulaşmak istemiyorum ama bu anakart hakkında Newegg ve Amazon'da güzel yorumlar var.

Genelikle JEDEC dışına çıkmayı sevmem, o yüzden ya 4800 ya da 5600 MHz RAM alacağım.

Yurt dışında RMA konusu buraya göre farklı işlediği için bizim ülkemizde garanti, servis, destek, tamir vb hangisi daha iyi onu da öğrenmek istiyorum.

Sizce hangisi benim için daha mantıklı?

• RMA icin 1. MSI 2. Gigabyte benim gozumde 3 une de Servispoint bakıyor ama MSI yaklasım tarzları bence daha farklı

2 Anakart da aynı degil biri Matx form digeri ITX form, İ alanlar genelde Itx anakart alarak sistem olusturur.Bunun kasası da guc Kaynagı da SFX icin genel olarak daha pahalıdır.

• Asus dan uzak dur msi z690i unify 12 layer pcb si ile en iyi z690 anakart.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MALİ MÜŞAVİR -- 23 Kasım 2022; 18:42:10 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • huso kullanıcısına yanıt
    Ben atx kasa ve psu ile kullanıyorum z690i unify itx.

ASUS ROG STRIX Z690-G GAMING WIFI vs MSI MEG Z690I UNIFY

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • MALİ MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt

Genelde dedim zaten hocam kullanılmaz demedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Z690 Apex/Dark/Tachyon/Unify X ile aynı klasmanda Z690i Unify. Rog strix ile karşılaştırılması bile yersiz.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Z690I Unify ASUS ROG STRIX Z690-G GAMING WIFI vs MSI MEG Z690I UNIFY 

• huso kullanıcısına yanıt

Formlarının farklı olduğunun farkındayım. Zaten yazdım. Muhtemelen ASUS AP201 veya Fractal Desiıgn Pop Mini Air gibi bir kasada kuracağım için her ikisi de uygun. ATX güç kaynağı destekleyen kasalar. Ama dediğiniz gibi eğer ITX alırsam ileride daha da küçük formlara geçme opsiyonum var.

• Fulukk kullanıcısına yanıt

Evet biliyorum. Denki Maximus serisi olur. Strix denki MPG.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.