Şimdi Ara

ASUS ROG STRİX B350-F Gaming VRM Yeterli mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu anakartı nasıl bilirsiniz ? Boot sorunu vs varmı ? Overclock kabiliyetleri ilerisi için yeterli olur mu ? Eğer Zen2'de bu sokete çıkarsa gelecek işlemciler için durumu ne olur bu anakartın

Bu B350'ler içerisinde son çıkan modellerden sanırım.
    https://www.incehesap.com/asus-rog-strix-b350-f-gaming-anakart-fiyati-36672/

ASUS ROG STRİX B350-F Gaming VRM Yeterli mi ?ASUS ROG STRİX B350-F Gaming VRM Yeterli mi ?

EDİT: RYZEM 7 1800X 4.00 GHz 1.44V + Rog Strix B350-F

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 17 Şubat 2018; 21:39:27 >

• Ayni sekikde merak etmekteyim ben de

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anakartı yaklaşık 3 aydır Ryzen 3 1200 ile birlikte kullanıyorum. OC açısından fazla zorlamadım işlemciyi 3.7ghz de kullanıyorum. Son gelen bios a kadar çeşitli sıkıntıları vardrı aslında, özellikle de ram konusunda. Kendi sitesinde önerilen ramler içerisinde yer almasına rağmen kullanıdığım 3000mhz lik corsair white led ram ler stabil olarak 3000mhz de çalışmıyordu mecburen 2666mhz de kullanıyordum. Bunun neticesinde de 2-3 kere yeniden başlatma gibi sıkıntılar yaşanıyordu. Cold boot çok çok az yaşadım. Birkaç gün önce gelen son bios ile benim yaşadığım tüm problemler ortadan kalkmış görünüyor. Ramler bile eskiden docp de (xmp karşılığı) 2933 mhz gözüküyo iken şimdi direk 3000mhz olarak düzelmiş.

Bunlar dışında dolu dolu bir anakart. Sata protları olsun, fan kontrolcüleri olsun, usb3.1 ve usb 3.0 sayıları olsun gayet yeterli. Ses çipi de çoğu anakarttan başarılı. Fiyatı biraz yüksek ama ben de sizin gibi yeni nesil ryzenlerde de kullanabilmek için orta-süt bir b350 almak istemiştim. R3 1200 de aslında idareten sistemde takılı. Ryzen+ larda 2600x bekelediği gibi olursa alacağım gibi görünüyor.

• B sınıfı anakarta 600tl vereceğine git X370-Pro al
  • Asus b350 prime plus ve asrock ab350 pro 4 varken gereksiz gordugum bir anakart.

• quote:

Orijinalden alıntı: yolyordam35

Asus b350 prime plus ve asrock ab350 pro 4 varken gereksiz gordugum bir anakart.

niye hocam ?
  • Pweck5 kullanıcısına yanıt
    strixle kullanilan komponentler birbirine cok yakin bu anakartlarda. Dolayisiyla aradaki fiyat farkini vermeye gerek yok. Ha ben illa b350f alicam derseniz o fiyata x370 chipset anakart alabiliyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: yolyordam35

strixle kullanilan komponentler birbirine cok yakin bu anakartlarda. Dolayisiyla aradaki fiyat farkini vermeye gerek yok. Ha ben illa b350f alicam derseniz o fiyata x370 chipset anakart alabiliyorsunuz.

Ben plus prime aldım 1 hafta önce de nedenini merak etmiştim. Cidden plus prime şuan piyasada en fp b350 anakart olabilir. Şuana kadar memnunum bi sıkıntım olmadı. Kimileri lan ve ses kartı kötü eski demişler ama hissetmedim bi kötülük.
    iyi bir anakart fiyatına göre.
    Genelde bu anakartlarda fabrikasyon sorun pek yok ta bios updateleri yapmaya baslayinca millet bazi tutarsizliklar gorulebiliyor.

• B serine bu kadar nakit vereceğine, üzerine 58 tl daha ekleyip X370 GAMING PLUS alabiliyorsun hocam. OC potansiyeli yüksek, özellik olarak daha zengin ve sağlam bir anakart.

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-x370-gaming-plus-am4-amd-ryzen-ddr4-3200-mhz-oc-usb-3-1-anakart.html
  • Şimdilik idare edecek bir kart alsan da olur. Nisan ayında zen+ işlemciler için x470 yonga anakartlar çıkacak. Değerlendir bunu derim.
  • İçime kurt düştü şimdi. Bazı yerlerde bu mobonun 8 çekirdekli işlemciler için overclockda zorlanacağı yazıyor. 8 corelar için 1.35v bariyerinin olabileceği belirtiliyor ki VRM'ler tam kapasiteye yakın calısaktır. 4 Faz cpu için mevcut 2x2 'de SOC için. Kafam iyice karıştı. En ucuz X370 'de MSİ Gaming Plus . 55 lira daha verip ilerisi için X370 Gaming Plus mı alsam acaba kararsız kaldım .

X370'ler içinde nispetem ucuz olup en iyi VRM'ler X370 Prime Pro 'da yer alıyormus. 6+2 faz. (6 Cpu için.) Texas Instruments 40A. Aslında Crosshair V hero'daki 8 fazın 6 sı bu moboda varmıs. B350'ler içierisinde de en iyi mobo MSI B350 Gaming Pro Carbon.Gene 6+2+2 bir dizilim var. Fakat fiyatı X370'ler ile aynı
    https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

The B350-F Gaming is pushing double the current through the high side compared to the MSI board. It has 4 high side for CPU, 8 low side for CPU and then 4 high side and 4 low side for SOC.

Really, the only people that should be buying 4 phase boards are those that aren't overclocking hexcores very far or people pushing 4 cores.

For the Ryzen 5 1600 to hit 4 GHz I'd presume it requires 80-90A , which means the B350-F STRIX would be at the limits ; the SLI PLUS isn't great but it's the same VRM as the X370 Pro Carbon except with different capacitors.

The MSI X370 SLI Plus is using 8 high side + 8 low side for CPU with 4 high side and 4 low side for SOC.

If you go with the B350-F STRIX just be aware that anything over 3.8 GHz or so (~ 1.3V) is ill advised.

For 80A to CPU...
    High side loss for 4C09N based off f_sw = 300kHz would be :
    0.5*V_in* I_out* (f_sw)*(t_r+t_f) = 0.5*12V*20A*300kHZ *(32ns+6ns)
    = 0.5*12V*20A*(3*10^5 Hz)*(38*10^(-9))
    ~~ 1.37 watts switching loss at high side @ 20A per phase

for the max switching frequency allowed on the board, f_sw = 350KHz , you get ~ 1.6W ----> without a heatsink this would easily hit 105°C based on the RΘJA = 50 °C/W but it does have a heatsink and RΘJC = 4°C/W (just be aware that this is the thermal resistance from the mosfet to top of mosfet casing and doesn't include heatsink / thermal interface)

IMHO x370 Prime Pro is worth the extra 10 GBP

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 3 Şubat 2018; 10:22:36 >

• Anakartı kullanıyorum oldukça memnunum. Arkadaşın dediği gibi ramler 3200de açılmıyordu son güncelleme ile açılır hale geldi. Şuanki fiyatını bilmiyorum ama ben indirimle 576 tl'ye almıştım. x370 ler ile arasında az fark yoktu ozaman.
  • ASUS ROG STRİX B350-F Gaming VRM Yeterli mi ?

• 8 çekirdek ryzen işlemciye max o/c yapacaksanız 550tllik b350-f kullanmayın bi zahmet.
  • sangreal_1905 kullanıcısına yanıt
    Bir şekilde 100-200 TL daha ekleyip X370 Prime Pro alın derim. Fiyatına göre çok ama çok sağlam bir anakart. İlla B350 diyorsanız Asus b350 Prime Plus da güzel bir kart.

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Anakartı alalı çok oldu arkadas konuyu hortlatmıs.

Bu arada B350-F Strix ile ram sorunları yaşıyorum. Ramlerim 2x8GB 2666 MHZ CL16 Corsair LPX . Ben Aralık biosunda 2933 mhz'da CL16'da 1.35v'da sorunsuz kullanıyordum. Fakat son bios sürümlerinde 2866'de kalıyor. 2933'de arada sistem boot ediyor. Fakat pc'yi kapatıp açtıgımda tekrardan boot loop yapıyor. R3 1200 ile kullanıyorum anakartı. Ryzen 5 2600X'i geçmeyi düşünüyorum bakalım ram problemleri düzelicekmi yoksa anakart bazlı mı ? Ramlere 1.42v vermeme ve CL18'e rağmen 2933 mhz dan yukarı cıkmıyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.