Şimdi Ara

ASUS RAMPAGE V Extreme + Intel Xeon E5-2699 V3 ve Noctua D14 İncelemesi (Yapım aşamasında)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
971
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, arkadaşlar. Bu satmak istediğim ilgili internette Türkçe olarak bir inceleme görmedim. Hazır elimde iken performans testlerini de paylaşayım dedim. Almak isteyen ilanlarıma bakabilir. Bu arada açıklamalar özet gibi olacak, önemli olan testler sonuçta.

Satın almak isteyenler: https://forum.donanimhaber.com/satilik-intel-xeon-e5-2699-v3-18-cekirdek-islemci-128-gb-ram-parca-satis-acildi--147842791

Test sistemi:

Anakart: Asus Rampage V Extreme

X99 anakartlardan en iyilerden biri. Rampage 10 Edition bir altında gerçi. 12 tane SATA (4 tane eSATA ile paylaşılıyor), 2 tane Sata Express slotu var. 6 tane PCIe slotu var, 2 tanesi x16 diğerleri x8, x8, x4 ve x1. Overclock konusunda epey iyi ama pek uğraşmadım.

İşlemci tarafında Intel Xeon 2699 v4'e kadar çıkabiliyorsunuz (22 Çekirdek 44 İzlek). Anakart 128 GB desteklebiliyor ama işlemciye bağlı bir durum. Sitesinde nedense 64 GB yazıyor.

Çift BIOS var. Birisi bozulunca diğerine geçebiliyorsunuz. PCIe kapatma, açma var. Böylece birden fazla kart varsa hangisi bozuk bulabiliyorsunuz çıkartmadan. Safe boot var, böylece overclock yüzünden sürekli yeniden başlatma olunca, direk overclock yapılmadan bios ekranına girebiliyor.

1 tane M2 yuvası var. PCIe 3.0 NVMe SSD kullanılabiliyor. 10 tane USB3.0, 2 tane USB2.0 slotu var. BIOS flashback ve Clear CMOS butonları var. Standard 1 GBPS internet portu var, ROG programları ile süslenmiş tabi. Ses tarafında standart Supreme FX ve Asus'un ROG serisinde kullandığı bileşenler var. 1300 mbps 5.0 GHZ Wi-Fi ve 2.4 GHZ Wi-Fi var, ayrıca Bluetooth var.

İşlemci: Intel Xeon E5-2699 V3 - 18 Çekirdek ve 36 İzlek

40 tane PCIe 3.0 Lane veriyor. Böylece 2 tane ekran kartı tam performans çalışabiliyor, bununla beraber 2 tane NVMe diskleri tam performans çalıştarabiliyor. Tek ekran kartı ile 6 tane NVMe diskler tam performans çalıştırabiliyor. İşlemcinin çoklu çekirdek performansı Ryzen 3900x ile Threadripper 1950x arasında. Overclock ile performans biraz daha iyileşebiliyor. Tek çekirdek performansı Ryzen 2700x ile 1700x arası. Overlock ile tek çekirdek 3.6 ghz olabiliyor. Ama 1080p işlemcisi olmadığı kesin. 1440p ve 2160p'de her hangi bir dar boğaz yaşatmadı. Turbo mod ile tüm çekirdekl 2.7 ghz çalışıyor. Biraz overlock yapınca tüm çekirdekler 2.88 ghz oldu. Ryzen 3900x veya Threadripper 1950x ile karşılaştırınca bu işlemci ucuza geliyor aslında, fiyat performans konusunda onlardan iyi oluyor.

Soğutucu: Noctua D14

Bununla ilgili fazla denecek bir şey yok. Efsane soğutucu. Tek fan ile en yoğun yükte bile 54 dereceyi geçmedi, saatler boyunca. Termal macun olmadan bile gerçekten iyi performans veriyor. Tabi 2 tane slotu kapatması üzücü, eğer uzun RAM kullanıyorsanız.

RAM : Neo Forza Faye 32 GB 3200 MHz DDR4 Ram - 4 tane - Toplam 128 GB

Bunu 2133 mhz olarak çalıştırıyorum. ASUS'un arayüzü ile RAM overclock beceremedim bir türlü, zor geliyor. Xeon 2699 v3 Max 2133 MHZ destekliyor, v4 olanlar 2400 mhz. Bu RAMler max 3200 mhz olabiliyor ama ben overclock yapmadığım için 2133 mhz'de çalışıyor.

Güç kaynağı: EVGA 650 G2 Modüler

Ekran Kartı: Nvidia GTX 680

Efsane kart ama bu testler işlemci üzerine olacağı için bunun bir önemi yok. 2012 üretim ve hala tam performans çalışıyor.

Gelelim testlere. Öncelikle Çift Kanal ile Dört Kanal testleri yaptım, İşlemci hız aşırtması dışında bir fark görmedim. Basit testler ile başlayalım, çift kanal için. Aklınızda başka testler varsa ekleyebilirim.

-------------------

Bütün çekirdekleri kullanabilen Star Citizen'da işlemci kullanımı: (Çift Kanal)

ASUS RAMPAGE V Extreme + Intel Xeon E5-2699 V3 ve Noctua D14 İncelemesi (Yapım aşamasında)

Cinebench R23 Çoklu ve Tekli işlemci Performansı ve CPU-Z Performansı (Çift Kanal)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sniper23 -- 2 Mart 2021; 11:44:35 >

• 3900X biraz abartı değil mi hocam, 3800X desen anlayacağım da :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

3900X biraz abartı değil mi hocam, 3800X desen anlayacağım da :)

Kullandığın programa göre değişiyor, hocam. Bazen 3700x ile 3900x arası oluyor, bazen 3900x gücünde. Bazı programlar çekirdekleri hala daha iyi kullanamıyor.

• Sen cinebench paylaşmışsın, ona istinaden söylüyorum ben. Buna göre 3900X in yanından geçemez, 3800X e yaklaşabilir ama. Daha iyi olsa ben alırdım çünkü bu işlemciden :)

• quote:

Sen cinebench paylaşmışsın, ona istinaden söylüyorum ben. Buna göre 3900X in yanından geçemez, 3800X e yaklaşabilir ama. Daha iyi olsa ben alırdım çünkü bu işlemciden :)

Başka testler var ama şuan aklıma gelmiyor. Birileri söylerse yaparım.

• quote:

Sen cinebench paylaşmışsın, ona istinaden söylüyorum ben. Buna göre 3900X in yanından geçemez, 3800X e yaklaşabilir ama. Daha iyi olsa ben alırdım çünkü bu işlemciden :)

Bir de yazmayı unutmuşum ama gerçekten de ona yaklaşıyor. Tekli işlem de değil tabi ama çoklu işlemde Ryzen 5800x'den daha iyi ve ucuza geliyor. 5900x'in gerisinde. 5800x ile 5900x arasında konumlandırabiliriz diye düşünüyorum.

• Hocam neyi 5800x ve 5900x arasına konumlandıracagiz :) Öyle birşey yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Muten Baba kullanıcısına yanıt

• quote:

Hocam neyi 5800x ve 5900x arasına konumlandıracagiz :) Öyle birşey yok.

İNANMAK İSTİYORUM.

Multi-core olabilir tabi Ryzen 5900x yanına yaklaşamaz. Ama 5800x ile gene oluyor gördüm internette.

Ama tekli çekirdekte ise ayrı bir olay. 5800x ve 5900x akar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.