Şimdi Ara

Asus R9 280x Top ilginç bir ısı problemi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar , başlıktaki karta sahibim p2 965be stock voltaj 3.8'de kullanmaktayım ekran kartı da default hızlardadır .

Sorunuma gelecek olursak kartı alalı yaklaşık 9 ay oluyor ve bugün ilk defa bir oyunda reset olayıyla karşılaştım . 15.7 WHQL'den sonra gelen VSR özelliğini kullanarak AC4 Black Flag oyununu 1440p ayarlarda oynamak istedim ve kartım 75 derece civarlarındayken pc reset attı . Bu sıcaklıkta reset atması imkansız gibi geliyor yorumlarınızı merak ediyorum . Havanın 35 derece olduğunu söyleyeyim ve fan hızı max %40 çalışırken bu havada 75 derece çok normal bir sıcaklık , 280x'lerde 75 derece sınıra yakın bile değil . Kartı ilk aldığımda Furmark'ta teste soktuğumda da kart 77 civarına çıkınca furmarkı esc ile durdurduğumda da bir reset olayı olmuştu ama önemsememiştim , acaba kartım 75 derece çok normal olmasına rağmen bu sıcaklığı kaldıramıyor mu? İşlemci hdd vs parçaların sıcaklığını da takip ettiğimi söyleyeyim işlemci 55'i geçmedi bu reset olayında

• Kartta başka bir problem vardır. 75 derecede reset atmaz. Normal load ısısı o zaten.
  • vrm sıcaklıkları daha yüksek olabilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: selmand

vrm sıcaklıkları daha yüksek olabilir

Bana da vrmlerden kaynaklanıyor gibi geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: burcumlop2

quote:

vrm lerde soğutma varmı yoksa , üzerine termal pad ile soğutucu takabilirsiniz.

msi afterburner ile vrm sıcaklıklarına bakılabiliyor sanırım.

hocam birisi bu kartda downclock ile daha iyi sonuçlar alındığını yazmış sanırım.

http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18557592

quote:

I read on another forum also
    Quote:
    3GD5 - 6400 Mhz memory,DirectCU II + "Exclusive CoolTech Fan", 6+8 pin, 300W
    V2 - 6000 Mhz memory, normal DirectCU II, 8+8 pin, 375W
    hot compared to yours lol (coin mining though doubt it would get this hot gaming)

underclocked gpu core 1070 > 1000 (faster coin mining with slower clock lol)
    underclocked mem 1600 >1500 since I doubt it will make a difference to me and they get bloody hot!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selmand -- 26 Temmuz 2015; 10:38:59 >

• Yükteyken 75 derece çok normal kesinlikle vramlerden bir sorun var yoksa kolay kolay reset atmaz pc

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • powercolor 280x, kasa fanlarini durdurdugum icin far cry 4'te 95 derece oldu sonra yan kapagi acinca 80 derece oldu.dedigin sicakliklarda reset atmaz yazilimsal bir sorun da olabilir.
  • quote:

quote:

hocam kendi kartım 7870xt ile deneme yaptım bugün aida stres testiyle ve gördüm ki, vrm sıcaklıkları 120 dereceden sonra makina reset atıyor. VRM lerin bu kadar yükselmesine anlam veremiyorum. vrm sıcaklıkları nedeniyle overclock da yapamıyorum çünkü daha hızlı yükseliyorlar ne yapsam bilemedim. Birde özel tasarım soğutma var. Bundan sonra kart alırsam vrm soğutmasına özellikle dikkate deceğim.

• quote:

quote:

quote:

hocam kendi kartım 7870xt ile deneme yaptım bugün aida stres testiyle ve gördüm ki, vrm sıcaklıkları 120 dereceden sonra makina reset atıyor. VRM lerin bu kadar yükselmesine anlam veremiyorum. vrm sıcaklıkları nedeniyle overclock da yapamıyorum çünkü daha hızlı yükseliyorlar ne yapsam bilemedim. Birde özel tasarım soğutma var. Bundan sonra kart alırsam vrm soğutmasına özellikle dikkate deceğim.

Hort!

Ayni problem bende de var ayni kartta sicaklik hatta 50 dereceye gelince res atiyor oyun oynatmiyor resmen bir cok arastirma yaptim cogu insan yazilimsal problem olabilecegini söylüyor driver kaldirdim geri yukledim karti soktum temizledim iyice fakat nafile sorunu cozebildiniz mi acaba 1 yil sonunda ilk defa ekran karti boyle bir problem veriyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Justsaymyname

quote:

quote:

quote:

Hort!

Ayni problem bende de var ayni kartta sicaklik hatta 50 dereceye gelince res atiyor oyun oynatmiyor resmen bir cok arastirma yaptim cogu insan yazilimsal problem olabilecegini söylüyor driver kaldirdim geri yukledim karti soktum temizledim iyice fakat nafile sorunu cozebildiniz mi acaba 1 yil sonunda ilk defa ekran karti boyle bir problem veriyor

evet bios mod ile voltajı düşürdüm birde ekran kartının altına 14cm lik bi fan daha koydum şu anda vrmler 90ı geçmiyor 1050mhz de kullanıyorum kartı.

• Kartın bellekleri soğutulmuyor. Vrm'lerle alakası yok.
    [Kaynak]

• selmand kullanıcısına yanıt
    dostum biraz önce fark ettim konu hakkında yeni konuda açtım benim kartım asus radeon r9 280 imiş yani 280x değilmiş.
    Farklı kartlar olduğu için sanırım problem aynı olmayabiliyor anladığım kadarıyla.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    bilgi için teşekkürler fakat biraz önce fark ettim kartım 280x değil asus radeon r9 280 imiş konu hakkında aşağıdaki linkteki konuyu açtım yine fikir verebilirsen çok makbule geçer.
    Teşekkürler.

http://forum.donanimhaber.com/m_112641250/f_//tm.htm#112641650
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Kartın bellekleri soğutulmuyor. Vrm'lerle alakası yok.
    [Kaynak]

karışıklık olmasın benim kartım 7870xt bu kart farklı kart sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Justsaymyname

bilgi için teşekkürler fakat biraz önce fark ettim kartım 280x değil asus radeon r9 280 imiş konu hakkında aşağıdaki linkteki konuyu açtım yine fikir verebilirsen çok makbule geçer.
    Teşekkürler.

http://forum.donanimhaber.com/m_112641250/f_//tm.htm#112641650

Hatalı yazdıysan, güncelleyebilirsin marka modelini. Önemli olan ekran kartının modeli, model kodu değil. "Top" modeli ise yine aynı şey söz konusu.
    Ekran kartının kontrolden çıkmasının kaynağını, belleklerin ısınması ya da ısınmaya bağlı bellek kontrolcünün voltajının yetmemesinde arayabiliriz. Ama ikisi de tehlike arz ediyor soğutma olmadığı için; yanlış şekilde çözümünü voltaj yükseltmekte ararsan ekran kartı bellek kontrolcüsünü yakmanın neticesinde karta kurtarılamaz zarar verebilirsin.

• Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    bilgi için tekrardan teşekkürler, çözüm olarak ne önerebilirsiniz ayrıca link'te belirttğim konuyu açtım müsait olduğunuzda oradan da bir yorum yapmanızı rica ederim.
    Teşekkürler.
  • Çözüme yönelik hiçbir öneri görmedim. Belleklere soğutucu plaka niye takılamıyor bu modelde bir bilgim yok. Olsa sorun çözülürdü. Şöyle birşey olabilir, kartlara bios değişikliği yapılıyor. Bunlarda bellek zamanlaması iyileştirmeleri yapılabildiği gibi düşük veya yüksek voltaj da atanabilir. Örneğin, 290 modellerinde 6 gbps bellekler kullanılmasına rağmen güç tasarrufu için 5Gbps saat hızına ayarlandığı söyleniyor. Bios değişikliği ile 6 gbps'de kullanmanın yolunu açabiliyormuşsunuz, lakin ısınma engeli mevcut olduğu için zaten böyle bir yola gidilmiş. Siz de tersini yapabilirsiniz, eğer böyle bir bios bulabilirseniz. TPU'da birçok bios kaynağına erişebilirsiniz. Eğer geliştirilmişse, paylaşılmış olabilir.
    [Kaynak]

• Burada sorunun ne olduğunu bulmak oldukça zor, en iyi çözüm garantiye yollamak.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.