Şimdi Ara

Asus n550jv soğutucu tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    100-120tl civarı bir soğutucu arıyorum.Arka kapağı üstteki gibi yardımcı olursanız sevinirim

Birde şunu buldum sizce bu model nasıldır http://www.vatanbilgisayar.com/zm-ns2000-17-notebook-sogutucu-stand-200mm-fan--siyah.html#genel-bakis

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mares626 -- 1 Eylül 2014; 17:47:23 >

• Cihazınız çok ısınmıyordur tahminen. Cihazınızın orta kısmında iki yanda iki sıra ızgara var, buralara hava üfleyebilecek iki küçük fanı olan bir soğutucu da seçilebilir, tek büyük fanı olan da.
    Linkteki soğutucu iyi iş görebilecek bir cihaza benziyor ama kaç derece fark oluşturacağını denemeden bilemeyiz. Yine de benzer ama daha ucuz bir soğutucu almanızı tavsiye ederim.
    Şu an 19TL'lik bir soğutucu kullanıyorum ve tek faydası dizüstümün altını yükseltmesi, bu şekilde ızgaraları daha rahat hava alabiliyor ve bu da 5 derece civarı katkı sağlıyor. Fanını ise çalıştırmıyorum zaten, çünkü cihazın ızgaralarına üflemiyor hiç. :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Cihazınız çok ısınmıyordur tahminen. Cihazınızın orta kısmında iki yanda iki sıra ızgara var, buralara hava üfleyebilecek iki küçük fanı olan bir soğutucu da seçilebilir, tek büyük fanı olan da.
    Linkteki soğutucu iyi iş görebilecek bir cihaza benziyor ama kaç derece fark oluşturacağını denemeden bilemeyiz. Yine de benzer ama daha ucuz bir soğutucu almanızı tavsiye ederim.
    Şu an 19TL'lik bir soğutucu kullanıyorum ve tek faydası dizüstümün altını yükseltmesi, bu şekilde ızgaraları daha rahat hava alabiliyor ve bu da 5 derece civarı katkı sağlıyor. Fanını ise çalıştırmıyorum zaten, çünkü cihazın ızgaralarına üflemiyor hiç. :)

Hocam 90 dereceyi gördüm oyun oynarken böyle olunca oyunda fps düşüşü yaşamaya başladım bu nedenle iyi bir soğutucu arıyorum.
    Bakalım başka bir şey bulamazsam bu modeli almayı planlıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Şimdi incelemesine baktım da, evet dediğiniz cihaz ısınabiliyor ve ısınınca da frekanslarını düşürüp yavaşlamaya sebep olabiliyormuş... Bkz.http://www.notebookcheck.net/Review-Asus-N550JV-CN201H-Notebook.98311.0.html

Bu tür dizüstü soğutma fanları çok mucizeler yaratacak şeyler değil. 5 derece fark oluştursa iyi hani. Çünkü çoğu sadece cihazın alt kasasını yani plastiğini soğutmaya yarıyor. Havalandırma ızgaralarından içeri hava basabilecek bir soğutucu gerekli. Linkte verdiğiniz cihaz bunu yapabilir gibi. Ancak ızgaralar dar olduğundan ne kadar işe yarar belli olmaz.

Tavsiyem soğutucu almadan önce benchmark yazılımları ile birkaç deneme yapmanız. Cihaz ısıyı anladığım kadarıyla ekran ile alt kasanın birleştiği kısımdaki ızgaralardan atıyor. Bu durumda ekranın daha geniş açı ile açık olması sıcak havanın atılmasını kolaylaştırabilir. Cihazı ekranı daha geniş açı ile açık bir şekilde deneyin. Bir de cihazın altına ızgaraları kapatmayacak şekilde birkaç cisim koyarak yükseltmeyi deneyin, bakalım alttaki alan arttıkça emdiği hava artıp daha soğuyabilecekmi.

Benim kullandığım Lenovo Z510'da arka kısmını iki selpak paketi ile kaldırdığımda 5 derece daha serin çalışıyor mesela. Ama bu fan ızgarasından daha fazla hava çekilebildiği için.
    Bir de bu kasalar ince olduğundan fanların hava emebileceği yeterli boşluk olmuyor içlerinde. Bu durumda fanın altına ufak bir ızgara açmak gerekebiliyor. Benim cihazın önceki modelinde fanda ızgara yokken bu modelde küçük de olsa ızgara var mesela. Garanti endişeniz olmazsa fanların altına birkaç delik delin derdim ama garanti devre dışı kalacak bu durumda.

Bu kasa tipini incelediğimi şimdi hatırladım. Aynı kasaya sahip farklı bir model vardı, onun sıcaklık değerleri gayet iyi idi, diğerlerinde ise ısınma durumu vardı yük altında.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.