Şimdi Ara

ASUS N550JV-CN239H Boot recovery bios ekranına giremiyorum YARDIM LÜTFEN

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
28.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ASUS N550JV-CN239H laptop aldım recovery yapmak istiyorum güç düğmesine bastıktan sonra, "esc", "f2", "f9", "f10" vs. aklınıza hangi boot bios tusu geliyorsa bastım ama

ne bott edebildim ne recovery nede biosa girebildim. power a bastıktan sonra tuşlara basıyorum ama yinede win8 baslıyor.

Nasıl bios, boot veya recovery ekranına girebilirim. yardım edersiniz çok sevinirim. Saygılarımla.

• o tuşlara nerde bastığınız önemli açılışta asus logoso geldiği an f9 yapın recovery başlar f2 yapın bios bazı modellerde esc'ye basmak gerekir
  • ASUS logosu cıkmıyor 2 saniye kadar siyah ekran sonra win8 baslıyor. win8 yükleme ekranında da denedim yine aynı sonuç hiç bir şey yok
  • hayal177 H kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarın eğer windows 8 ise aşşağıdaki yolu deneyebilirsin.

Windows 8'in önceden yüklenmiş olduğu sistemlerde UEFI (BIOS) ayar ekranlarına Windows 8 önyükleme menüsünden erişebilirsiniz:

Düğmelerinizi açmak için Windows tuşuna basın + C 'ye basın..
    Ayarları'ı tıklatın.
    Change PC Settings 'i (PC Ayarlarını değiştir) tıklatın.
    PC Settings'te (PC Ayarları) General'ı (Genel) seçin.
    Advanced startup (Gelişmiş başlangıç) kısmında Restart now'ı (Şimdi yeniden başlat) tıklatın. Sistem yeniden başlatılacak ve Windows 8 önyükleme menüsünü gösterecektir.
    Önyükleme menüsünde Troubleshoot'u (Sorun giderme) seçin.
    Troubleshoot (Sorun giderme) menüsünde Advanced options'ı (Gelişmiş seçenekler) seçin.
    Advanced options (Gelişmiş seçenekler) menüsünde UEFI Firmware Settings'i (UEFI Donanım Yazılımı Ayarları) seçin.
    Sistemi yeniden başlatmak ve UEFI (BIOS)'a girmek için Restart'ı (Yeniden Başlat) tıklatın.
    Windows 8 arka arkaya üç kez başlatılamadığında Windows 8 önyükleme menüsü de otomatik olarak görüntülenecektir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Sisteminizi Windows 8'e yükselttiyseniz, UEFI Firmware Settings (UEFI Donanım Yazılımı Ayarları) seçeneği mevcut olmayabilir. Bu durumda şu yöntemi izleyin: Sistemi açın. İlk logo ekranı göründüğünde, BIOS'a girmek için F2 tuşuna basın.
    Yukarıda yazdığım yolla ister biosa gir ister recoveryi çalıştır.
  • oguz6577 O kullanıcısına yanıt
    Büyük problemimi çözdün oguz6577 teşekkür ederim ama şimdide bott seceneklerinde sadece windows boot secenegi var. birde asagı tarafta add boot options var. usb den nasıl boot ettiricem. add boot option a tıkladıgımda add boot option mu ne cıkmıstı içine bir şeyler yazmamı istiyor ve sonra ki adımlarda da bir şeyler yazmamı istiyor nasıl olacak bilmiyorum. ne yapmam gerekiyor
    Eyvallah işini gördüyse ne mutlu...

Normalde boot olacak DVD yada USB belleği taktıysan BIOS ta takılı olan aletleri görüyorsun.. İlk once hangisinden başlayacaksa en üste onu taşıyorsun taşımak için + / - tuşlarını kullanabilirsin...

Bunların dışında sağ taraftaki çıkış menüsüne geldiğin zaman altta takılı olan usb yada dvd yi hangisini sececeksen üstüne gel ve enter yap kapanıp açılacak ve hangi device ı seçtiysen ondan başlayacak.

Umarım faydası dokunur.
  • oguz6577 O kullanıcısına yanıt
    taktıgım usb leri görmüyor boot ekranında nede baska bir yerde. boot ekleme yönttemi nası ekleniyor onu bulmam lazım.
    bişey eklemiyorsun normalde otomatik geliyor.. Ama cihaz eklemeyi yapmadım ben hiç bilmiyorum ama USB yerine DVD kullanırsan daha basit yaparsın işlerini.
    Windows 8 silip başka bir sistem kuracaksan burda yazdıklarımı
    OKU sırasıyla yap.

Windows 8 Yüklü PC üzerine Windows 7 Kurulması..
    Windows 8 Yüklü Bios üzerinde UEFI Boot ve HDD Üzerindeki GPT korumasının kaldırılması.....

http://forum.donanimhaber.com/m_69006170/tm.htm
  • Arkadaşlar, flaş bellek ile boot ayarının nasıl yapıldığını bilen var mı ? BİOS'tan nasıl yaptınız ?
  • Arkadaşlar merhaba

UX31E kullanıyorum. İşletim sistemim Windows 8. Sıfırdan format atmak istiyorum fakat ne yaptıysam bilgisayar açarken bios bölümüne giremedim. Advanced options (Gelişmiş seçenekler) menüsünde UEFI Firmware Settings'i (UEFI Donanım Yazılımı Ayarları) seçin. Diyor ama benim o menüde UEFI Donanım Yazılımı Ayarları yok malesef. Kurtarma alanı da silindiği için, oradaki menüden de bilgisayarı sıfırlayamıyorum. Nasıl yapabilirim? Benim istediğim diski komple sıfırlayıp yeniden sıfırdan bir kurulum yapmak.
  • Aradan yıllar geçmiş yine de cevaplamayı uygun görüyorum çünkü Windows 8 ile gelen fast startup özelliği ve beraberinde UEFI Bios denen yeni sistemin u(E)fi sinin E'sinden gelen genişleyebilirlik özellikleri sayesinde BIOS'u açamamaktan bilgisayarı hiç açılmaz hale getirmeye kadar çok geniş yelpazede sorunla karşılaşabiliyorsunuz.

Sadece sorununa çözüm isteyenlerip laf kalabalığı ve benim başıma gelen hiç açılmama sorununu okumak istemeyenler için:

1. Bilgisayarı Shift tuşu basılı olarak kapatın.
    2. F2 basılı olarak açın. (Açılana kadar da elinizi çekmeyin)

Bios'a girmiş olacaksınız.

Meselenin dibine gelince:
    Windows'un hızlı başlama özelliği yani Fast Startup'tan kaynaklanıyor bu.
    Fast Startup aynı uyku modu gibi bilgisayarınızın düşük voltajda çalışmaya devam ettiği bir sistem. Windows 8'den beri var. Komplo teorileriyle başınızı fazla ağrıtmayayım ama biliniz ki, Apple ile başlayıp Google cephesinde de bin beteriyle devam eden donunuza kadar sizi izleme furyasına geç de olsa katılan Microsoft fast startup ile bilgisayarınızın sürekli açık olmasını, dilediği zaman saman altından güncelleme yapabilmesini, bilgisayarınıza uzaktan erişip her haltı yiyebilmesini sağlıyor. Bunu daha güçlü şekilde yapabilmesi için Bios'u dahi kontrol altına alabilmesi gerekiyordu ki o gücü de UEFI ile almış oldu.

UEFI nin (E) si Bios'un genişleyebilir yapısını ifade ediyor ve BIOS gibi Eprom üzerinde ne varsa ondan ibaret değil. Windows'un lisans bilgilerine varana kadar BIOS çipleri içine yazılabildiği gibi, BIOS bilgilerini de HDD nin UEFI bölümlerinde bulabiliyoruz. BÖyle olunca "lay lay lom, hadi Windows 10 gelmiş kurayım" diye diskinizi formatlayıp lisansınız bulunmayan bir Windows zorladığınızda cep telefonlarındaki hard brick tabir edilen durumla Windows makinanızda karşılaşabiliyorsunuz.

Bu N550JV'den bende de var. Bana ilk geldiğinde böyle değildi. Sonra Windows'un bi güncellemesiyle beraber baktım BIOS'a girmiyor. Neyse yan yolları öğrendik ama Windows menüleri üzerinden ulaşılabilen, mavi bir ekranda Sistem Geri Yükleme, Komut İstemi vs. vs. yanında "BIOS'a gir" görünce ben huzursuz oldum.
    Çünkü bu, Basic Input Output System'ın kısaltması olan BIOS'un B sini Windows'a devretmiş olduğu anlamına geliyordu.
    Bu da şu demek:
    Eskiden donanımların adreslerini işletim sistemi BIOS'tan alırdı. Artık bilgisayar BIOS'u (herşeyi) Windows'tan alır gibi bişey oldu. O anda aklıma gelen ilk soru, ya diskte BIOS verisi olan bir bölüm bozulursa ne olacak?
    Windows'un boot verisinin yerini bir Hackintosh kurulumu ile değiştirip aradan bu diski çıkarınca korktuğum başıma geldi.
    Bazılarında direk ikinci disk takılınca da bir Windows güncellemesi akabinde bu olabiliyor.

Makina hiç açımıyor. Sorun BIOS'tan belli ama öyle dışardan klipsli Eprom programlayıcı bağlayıp falan da olmuyor.
    Servis anakart değişimi diyor ve 2000 TL istiyorlar. Kabus gibi.

Ben yurtdışından, sondan bi önceki çare olarak $16 a eprom sipariş verdim. Olmazsa Çin'den anakart sipariş verecektim o kadar yani.
    Eprom çipi değişti ve makine düzeldi.

N550JV lerin ve belki birçok UEFI bioslu ASUS'ların böyle garip bir sorunu oluyor. Eprom çipi değişerek çözülüyor bilginiz olsun.

Windows 7 mi kursam diye de çok düşündüm hatta kurdum da. Ama hemen her güncelleme ile birlikte bilgisayarınız çok yeni bu eski sistemle güncelleme almakta sorun yaşarsınız mealinde birşeyler çıkarıp durdu. Sıtma gösterip vereme razı etme meselesi.
    Belli ki Windows bizi yükseltmek zorunda bırakacak. Sonra da artık tüm kontrolü elinde olan bilgisayarla ne yapar Allah bilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Byteman3D

Aradan yıllar geçmiş yine de cevaplamayı uygun görüyorum çünkü Windows 8 ile gelen fast startup özelliği ve beraberinde UEFI Bios denen yeni sistemin u(E)fi sinin E'sinden gelen genişleyebilirlik özellikleri sayesinde BIOS'u açamamaktan bilgisayarı hiç açılmaz hale getirmeye kadar çok geniş yelpazede sorunla karşılaşabiliyorsunuz.

Sadece sorununa çözüm isteyenlerip laf kalabalığı ve benim başıma gelen hiç açılmama sorununu okumak istemeyenler için:

1. Bilgisayarı Shift tuşu basılı olarak kapatın.
    2. F2 basılı olarak açın. (Açılana kadar da elinizi çekmeyin)

Bios'a girmiş olacaksınız.

Meselenin dibine gelince:
    Windows'un hızlı başlama özelliği yani Fast Startup'tan kaynaklanıyor bu.
    Fast Startup aynı uyku modu gibi bilgisayarınızın düşük voltajda çalışmaya devam ettiği bir sistem. Windows 8'den beri var. Komplo teorileriyle başınızı fazla ağrıtmayayım ama biliniz ki, Apple ile başlayıp Google cephesinde de bin beteriyle devam eden donunuza kadar sizi izleme furyasına geç de olsa katılan Microsoft fast startup ile bilgisayarınızın sürekli açık olmasını, dilediği zaman saman altından güncelleme yapabilmesini, bilgisayarınıza uzaktan erişip her haltı yiyebilmesini sağlıyor. Bunu daha güçlü şekilde yapabilmesi için Bios'u dahi kontrol altına alabilmesi gerekiyordu ki o gücü de UEFI ile almış oldu.

UEFI nin (E) si Bios'un genişleyebilir yapısını ifade ediyor ve BIOS gibi Eprom üzerinde ne varsa ondan ibaret değil. Windows'un lisans bilgilerine varana kadar BIOS çipleri içine yazılabildiği gibi, BIOS bilgilerini de HDD nin UEFI bölümlerinde bulabiliyoruz. BÖyle olunca "lay lay lom, hadi Windows 10 gelmiş kurayım" diye diskinizi formatlayıp lisansınız bulunmayan bir Windows zorladığınızda cep telefonlarındaki hard brick tabir edilen durumla Windows makinanızda karşılaşabiliyorsunuz.

Bu N550JV'den bende de var. Bana ilk geldiğinde böyle değildi. Sonra Windows'un bi güncellemesiyle beraber baktım BIOS'a girmiyor. Neyse yan yolları öğrendik ama Windows menüleri üzerinden ulaşılabilen, mavi bir ekranda Sistem Geri Yükleme, Komut İstemi vs. vs. yanında "BIOS'a gir" görünce ben huzursuz oldum.
    Çünkü bu, Basic Input Output System'ın kısaltması olan BIOS'un B sini Windows'a devretmiş olduğu anlamına geliyordu.
    Bu da şu demek:
    Eskiden donanımların adreslerini işletim sistemi BIOS'tan alırdı. Artık bilgisayar BIOS'u (herşeyi) Windows'tan alır gibi bişey oldu. O anda aklıma gelen ilk soru, ya diskte BIOS verisi olan bir bölüm bozulursa ne olacak?
    Windows'un boot verisinin yerini bir Hackintosh kurulumu ile değiştirip aradan bu diski çıkarınca korktuğum başıma geldi.
    Bazılarında direk ikinci disk takılınca da bir Windows güncellemesi akabinde bu olabiliyor.

Makina hiç açımıyor. Sorun BIOS'tan belli ama öyle dışardan klipsli Eprom programlayıcı bağlayıp falan da olmuyor.
    Servis anakart değişimi diyor ve 2000 TL istiyorlar. Kabus gibi.

Ben yurtdışından, sondan bi önceki çare olarak $16 a eprom sipariş verdim. Olmazsa Çin'den anakart sipariş verecektim o kadar yani.
    Eprom çipi değişti ve makine düzeldi.

N550JV lerin ve belki birçok UEFI bioslu ASUS'ların böyle garip bir sorunu oluyor. Eprom çipi değişerek çözülüyor bilginiz olsun.

Windows 7 mi kursam diye de çok düşündüm hatta kurdum da. Ama hemen her güncelleme ile birlikte bilgisayarınız çok yeni bu eski sistemle güncelleme almakta sorun yaşarsınız mealinde birşeyler çıkarıp durdu. Sıtma gösterip vereme razı etme meselesi.
    Belli ki Windows bizi yükseltmek zorunda bırakacak. Sonra da artık tüm kontrolü elinde olan bilgisayarla ne yapar Allah bilir...
    Peki sisteme ssd takmaya kalksak kuruluma izin verir mi
  • Bende de aynen SSD var. Normalde bi sorun olmaması lazım ama bilmediğim nasıl birşey varsa bu yeni sistemlerde, garip şeyler olabiliyor. Ben şu an mesela eklediğim bir boot seçeneğini silemiyorum. Ubuntu kurmuştum bi ara, Bios'ta kaldı öylece. Bios varsayılanlara dönmek falan işe yaramıyor. Bu alette, SSD yi disk yuvasına, 1tb lık diskini DVD yuvasına ikinci disk yaptığımda açılmadığı olmuştu. Bi ara servisten döndüm resmen, orada açılıverdi. Sonra 1 tb yerine 500gb bi HDD taktım aynı şekilde onla sorunsuz gitti. Bu 500lük olan daha az enerji harcıyordu yalnız.

Şu sıra yine hackintosh kurdum. Bios a direk giremiyordum, şu an giriyor. F2 ile. Anlamak mumkun değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Byteman3D B kullanıcısına yanıt
    Merhaba eprom u değişmeden hemen önce bios sürümü neydi hatırlıyormusunuz kardeşim.
  • engincanan E kullanıcısına yanıt
    Abi taa Mart ayında mesaj atmışsın. Özür diliyorum. Normalde mail adresime bilgisi düşüyordu.

Bende o zaman da şu anda var olan en son sürüm vardı. Yani 208. 2013 ten beri o sürüm var başka güncellenmedi. Bios çipi de o şekilde geldi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.