Şimdi Ara

★ASUS N550JK-CN090H KULLANICILARI KULÜBÜ★

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
631
Cevap
22
Favori
41.861
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yaklaşık 1,5 ay önce Ebrar Bilgisayardan aldığım laptopun Kullanıcı Kulübünü göremeyince açmaya karar verdim.

ASUS N550JK-CN090H Notebook

Ürün Kodu: N550JK-CN090H

İşlemci : Intel Core i7 4700HQ 2.4 / 3.4 Turbo GHz 6MB L3 Cache

Bellek (Ram) : 16 GB DDR3 1600 Mhz

Ekran Boyutu : 15.6" 1920 x 1080 Full HD

Ekran Kartı : Nvidia GeForce GTX850M 4 GB Harici

Disk Kapasitesi : 1.5 TB 5400 Rpm

İşletim Sistemi : Windows 8.1 Standart

Numerik Klavye : Var

Optik Sürücü : Blu-ray Sürücü (yazma değil)

Usb Sayısı : 3xUsb 3.0

Bataryanın Hücre Sayısı : 4 Hücreli

Ağırlık : 2.60 Kg

Garanti : 24 Ay Asus Türkiye Garantili

SSD MONTAJ VE DİSK KLONLAMA

Merhaba arkadaşlar 2014 yılının Temmuz ayında almış olduğum bu bilgisayar artık tahmin edeceğiniz üzere yavaşlamaya başlamıştı. Ben de çareyi SSD takmakta buldum ve ilk aldığım hali gibi hızlı artık bilgisayar. HDD'yi de DVD/Bluray Sürücü yerine taktım. Aşağıda adım adım anlatacağım nasıl yaptığımı. Sonuç şu şekilde olacak. Merak etmeyin DVD kapağı aynı şekilde gözükecek.

Öncelikle tam benim yaptığım işlemi yapan bir video bulamadım o yüzden 2 video paylaşacağım.

Birincisi harddisk'i söküp yerine SSD takıyor.

İkincisi de optik sürücüyü söküp SSD takıyor.

Ben ise HDD'yi söküp yerine SSD taktım. Sonra da optik sürücüyü söküp 9.5 mm HDD Caddy aparatıyla HDD'yi taktım. Yukarı koyduğum iki video sayesinde montajda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünerek kullandığım malzemelere geçiyorum.

Malzemeler:
    1.SanDisk Ultra 3D 500GB SSD 2.5"https://www.hepsiburada.com/sandisk-ultra-3d-500gb-560mb-530mb-s-sata-3-2-5-ssd-sdssdh3-500g-g25-p-HBV000008FNGI?magaza=Hepsiburada

2.T5-T6 Tork tornavida (yıldız şeklinde 6 köşeli bir şey)https://www.hepsiburada.com/mastercare-sonax-31-parca-mini-tornavida-seti-424409-p-HRMAR441189?magaza=VipClass

3. 9.5 mm DVD HDD Caddy aparatıhttps://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/frisby-fa-7832nf-9-5mm-sata-dvd-kizak-yuva-hdd-ssd-uyumlu-kutu-caddy-sata-3-0-destekli-kaliteli-385474632

4. 2,5" SATA USB 3.0 Harddisk kutusuhttps://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/frisby-fhc-2575b-2-5-sata-usb-3-0-harici-harddisk-kutusu-hdd-kutu-396060390

Evet bu malzemeleri temin ettikten sonra aşamalara geçebiliriz. Benim yaptığım işlem hiçbir format vs yapmadan HDD'yi birebir SSD'ye klonlamaktı. Sıfırdan sistemi kurmak daha etkili bir sonuç verecektir isterseniz o şekilde yapabilirsiniz.

Klonlamak için ben Seagate DiscWizard adlı uygulamayı kullandım. İstediğiniz uygulamayı kullanabilirsiniz klonlarken. Bir sürü kaynak varken baştan anlatmak istemiyorum. Technopat kanalı 4-5 farklı videoda farklı programlar ile anlatmış klonlama işlemini. Buradan ulaşabilirsiniz.https://www.youtube.com/results?search_query=SSD+klonlama

Şimdi adım adım anlatıyorum.

1. Öncelikle HDD içindeki verinin SSD'ye sığabilmesi gerektiğini unutmayın. 800GB veriyi 500GB SSD'ye klonlayamazsınız. HDD üzerindeki sistem hariç tüm diskleri (D, E , F falan işte) silin ve diski birleştirin. Tek disk C:OS kalmalı.

2. SSD'yi harici harddisk kutusuna takıp bilgisayara bağlayın.

3. Hangi disk klonlama uygulamasını kullanacaksanız onunla sisteminizi (C) SSD'ye klonlayın. Bunu yaparken hiçbir veri kaybı yaşamayacaksınız ama bir problem olursa sorumlusu ben değilim İsterseniz öncesinde yedek alabilirsiniz.

4. İşlem bitince SSD'yi çıkartın.

5. Bilgisayarın arka kapağını sökün. Sonra HDD'yi sökün yerine SSD'yi bağlayın.

6. Burası çok önemli: bilgisayarın kafası karışmaması için, başka bir şey yapmadan önce bilgisayarı bir açın. Açıldığını görün sonra tekrar kapatın. Bu işlemleri yaparken arka kapağı vidalamanıza gerek yok.

7. Eğer bilgisayarınız açılmadıysa klonlama sorunsuz gerçekleşmemiştir. Her şeyi eski haline getirip tekrar klonlayın. Açıldıysa bir sonraki adıma geçin.

8. Şimdi bilgisayarınız HDD olmadan sorunsuz açıldığına göre, optik sürücüyü sökün. Kapak kısmını dikkatlice çıkarın, kapağı HDD caddy üzerine takıp görüntüde hiç bir şey değişmemesini sağlayabilirsiniz.

9. HDD caddy aparatına HDD'yi güzelce monte edin.

10. HDD caddy'i optik sürücüyü çıkardığınız yere monte edin.

11. Kapağı kapatıp bilgisayarı çalıştırın. Bilgisayarım'a ve bir Disk programına (örn: seagate disc wizard) bakın. Her iki diskimiz de görünüyorsa problem yoktur, kapağı vidalayabilirsiniz. Görünmüyorsa hdd caddy bozuktur veya güzel monte edememişsiniz demektir.

12. HDD'yi güzelce biçimlendirebilirsiniz. Artık sistemimiz SSD üzerine kurulu (C:OS) ve Depo olarak da HDD (D:DATA) sürücümüz vardır.

Yeni SSD'li bilgisayarınızı güle güle kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matolimehmet -- 14 Mayıs 2019; 23:39:30 >

• Kardeşim bende Ebrar'dan aldım. Bir şey sormak istiyorum. Kutu içinden sürücü cd'si ve Windows 8.1 kurulum cd'si çıktı mı acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • || 58ONuR58 || kullanıcısına yanıt
    cd çıkmadı win8 ve driverlar yüklü halde geldi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: matolimehmet

cd çıkmadı win8 ve driverlar yüklü halde geldi

Ben bilgisayarı alır almaz direkt formatı bastım, çünkü biraz ağır çalışıyordu. Fakat format için ilk ayarlar yapılırken karşıma disk bölümlendirme ekranı çıkmadı. Format öncesi disk bölümlendirme işlemini nasıl yaparız, bilgisi olan var mı?

• Ayrıca Wi-Fi ilk günlerde son derece iyi çalışırken ilerleyen günlerde performans düşüklüğü göstermeye başladı. Önceden sorunsuz bir şekilde bağlandığım ağlar, ertesi günlerde sınırlı bağlantı veya bağlantı yok uyarısı vermeye başladı. Driverı da güncelledim ama pek değişen bir şey olmadı. Bu neyden kaynaklanmış olabilir, çözümü nedir?

• || 58ONuR58 || kullanıcısına yanıt
    valla hocam bir bilgim yok ama ilk geldiğinde fişe takıp pcyi açınca isim, ayarlar vs sordu sonra sistemi açtı

siz pc yi ilk açarken fişe takılı miydi fişe takılırken açılıyor bu laptop ilk açıkta

• keşke format atmasaydiniz orj win8 gitti o zaman

• benim wifi ile ilgili bir sorunum yok telefonun cekmedigi yerden laptop full çekiyor

güç secenekleri bolumunden wifi yi bulun ve en yüksek performansı seçin ben böyle yapinca 3 çeken pc 5 cekmisti

• quote:

valla hocam bir bilgim yok ama ilk geldiğinde fişe takıp pcyi açınca isim, ayarlar vs sordu sonra sistemi açtı

siz pc yi ilk açarken fişe takılı miydi fişe takılırken açılıyor bu laptop ilk açıkta

Onda sorun yok, bende de geldi. Fişe takılıydı ve bir süre kullandım fakat biraz ağır çalışıyordu.

• quote:

keşke format atmasaydiniz orj win8 gitti o zaman

Başka cd'den format atmadım. Kendi içinde yüklü olan bölümden format attım.

• quote:

benim wifi ile ilgili bir sorunum yok telefonun cekmedigi yerden laptop full çekiyor

güç secenekleri bolumunden wifi yi bulun ve en yüksek performansı seçin ben böyle yapinca 3 çeken pc 5 cekmisti

Bende de tam tersi :) Telefon full çekiyor, bilgisayar da çekiyor fakat kopmalar oluyor veya sınırlı bağlantı diyor. Dediğin işlemi yapacağım kardeşim, muhtemelen faydası olur. Teşekkürler ilgin için.

• Arkadaşlar merhaba ,
    Derin araştırmalarım sonucu dün bu cihazı almış bulunmaktayım.
    Formlarda okuduğum herşey, videolarda seyrettiğim her yorum ok. Az ısınıyor, fan sesi yapmıyor, malzeme düşündüğümden de kaliteli.
    Fakat ses hakkındaki "inanılmaz!!!" yorumlarına katılmıyorum. Toshiba P200D Harman/kardon dizüstümden sonra bunun sesi beni tatmin etmedi. Subwoofer ı geçin zaten çünkü bu diz üstü, yani her zaman takılı olamaz. makine üzerindeki kolonlar dizinizde iken kasıklarınıza baktığı için ses çok boğuk geliyor. kolonlar yüzünüze bakarken sorun yok gayet net, yada masada iken de fena değil, güzel.
    Ağırlıkla diz üstünde kullanan biri olarak bu durum sıkıcı. Şimdi işin yoksa airplay den amfiye ver sesi
  • Az önce Ebrar Bilgisayar'dan sipariş vermiş bulunuyorum. Sorunsuz bir cihaz gelirde uğraştırmaz inşallah

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • BzBz kullanıcısına yanıt
    hocam ben cihazimi hiç dizüstünde kullanmadım dizüstündeyken ses sorun olabilir ama asus işini biliyor ses masaya yansiyor ve acayip derecede artıyor ve mükemmel oluyor ayrıca 2.60 kg ve 15.6" bir laptop ne kadar dizüstünde kullanılır bilemem

• 2wicky kullanıcısına yanıt
    hayırlı olsun hocam servis yüzü görmesin

imzanızı ekleyebilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matolimehmet -- 7 Eylül 2014; 21:53:16 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • Ben de kullanmaktayım.
  • Öncelikle Merhaba.Yaklaşık 1 haftadır bu ürünü inceliyorum.Aslında N serisinin 240H modelini alacaktım ancak fiyatının CN090H'a göre daha pahalı olduğunu ve ekran kartının daha düşük olduğunu gördüm ve CN090H modelini almaya kesin olarak karar verdim anca,sizce CN090H modelini almalımıyım,ürünle ilgili bir şikayetiniz varsa paylaşabilirmisiniz.Birde ürünü hangi siteler ve hangi fiyatlara aldığınızı söyleyebilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
  • halilpasaoglu kullanıcısına yanıt
    Bence almalısınız hocam kesinlikle tavsiye ederim hiçbir şikayetim yok maşallah nazar değmesin
    ben 9 Temmuz gibi 3146 tl ye Ebrar Bilgisayardan Bonusa 3 Taksit aldım çok memnunum...

• Hocam öncelikle biligilendirdiğiniz için teşşekür ederim.Ürünü kazasız belasız kullanın.Siz ürünü aldığınızda fiyatı daha uygunmuş sanırım dolar daha düşüktü çünkü şuanda ürün ebrar bilgisayarda 3442 tl.Aradaki fark azda olsa ben öğrenciyim ve 100-200 tl farkda olsa ne kadar az olursa o kadar kardır.Fiyatı biraz daha olsa hemen bu gün sipariş vericem ama bayramı bekliyim diyorum belki bayramda bi bayram indirimi olur.Peki hocam ebrar bilgisayar güvenilir mi?Kapıda ödeme seçeneği var diye duydum doğrumudur acaaba.
  • Bir yerlerde %20 ve üstü indirim olurda 2700 civarlarına düşerse kaçırılmaması gereken bir bilgisayar.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.