Şimdi Ara

Asus M5A99X Evo Kullanıcı İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
5
Favori
15.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar yaklasık 2 hafta önce alıp kullanmaya basladığım anakartımla ilgili izlenimlerimi sunmak istiyorum.

Öncelikle dış görünüş kutu iceri resimleri temsili arkadaşlar , anakartı taktığım icin cıkarıp fotosunu koyamıyorum ama diğer sistem ici performans resimleri benim sistemime ait olacak.resimler ah_khoo adlı internet kullanıcısına aittir.

M5a97 evo ile yaşadığım kücük ama can sıkıcı sorun sonrası, değişime gidip bu anakartı tercih ettim.Aslında benim icin önemli olan sistemin stabil ve sorunsuz calısması, overclock yaparken de bana cevap verebilecek düzeyde bir anakart almak istiyordum.
    Acıkcası m4a79 un üst seviye anakart olması ve bu anakartın ona göre daha yavan kalacağını düşünüyordum.sonucta bir FX değil ve ben de 2 nesil geriden geldiğim için cahildim bu konuda Anakartı söküp sistemime takınca anladım herşeyi

Sistemim :

M5A99X EVO
    Phenom II 965 X4 C3 + Thermalright Ultra 120 Extreme Rev.c akasa viper
    Corsair XMS3 1600mhz CL9
    Powercolor HD 5870 PCS+
    FSP 600W 80+
    Cooler Master Stacker Kasa

Anakarta Genel bir Bakış

AM3+ soket görünümü

Arka I&O Cıkışlar

Digi+VRM ve Epu İşlemcisi

TPU İşlemcisi- Hız aşırtmacılar icin daha fazla secenekler sunan, ve anakart üstündeki tuşla otomatik overclock yapabilen anakart üzerindeki işlemci

Kuzey Köprüsü soğutucusu

Ön Panel USB3 Cıkısı

TPU-EPU tuşu

Ve anakart icinden cıkanlar

Evet arkadaşlar şimdi gelelim UEFİ bios görünümüne...

Biosa girdiğimz ilk karsımıza cıkan bu ekran arkadaşlar.Burada herkesin anlayacağı ve yapabileceği bir overlcok seceneği var.Szin de resimde gördüğünüz üzere System performance adı altında 3 secenek var.bunlardan ilki performansın düştüğü ama enerji tasarrufunun kullanıldığı 1. secenek, normal ayarlarda kullanıldığı 2. secenek ve Asus optimum adı altında performance modu var.Tasarruf modunu hic kullanmadım ama Asus optimize yi tıkladığımda 3.4 ghz olan hızıl yaklaşık %10 performance artırarak 3.7 ghz de sistemi baslatıyor.Onun dısında hicbir ayar yapmıyoruz direk ona tıkladığımızda otomatikmen %10luk overclock oluyor.Onun dısında burada yapılacak baska bişey yok.Advanced moda gecmek icinde yukardaki EXIT/ADVANCED MODE a tıklıyor orada ileri kullanıcılar icin bios ayarlarına giriyoruz.

Burada zaten ileri kullanıcıların rahatlıkla anlayacağı ve istedikleri değerleri verebilecekleri basit bir bölüm.Overclock ayarlarını rahatlıkla girip istediğiniz sekilde sonuc alabilirsiniz.

Tüm bunların dısında tabiki herkesin merak ettiği overclock performansı.Acıkca söylemem gerekirse en coke tkilendiğim nokta bu oldu.Aynı işlemci ile M4A79 DELUXE anakartta 1.4375 ile 4ghz de kullanabilirken, bu anakart bana 1.392 ile 4.1 de kullanma olanağı sundu.Gercekten etkileyici.cpu nb frekansını da 1.25v ile 2600 mhzda kullanabilmekteyim.

Bir parantez de Ai Suite II ve Turbo-v programı icin acmak istiyorum.Asusun ai sutie programını kurduktan sonra Auto Tuning bölümüne giriyoruz.orada Extreme ve fast adı altında overclock secenekleri var.Ben fast denemedim ama Extreme olarak calıstırdığımda otomatikman yine biostan asus optimize gibi 3.7 de bilgisayarı baslatıyor.Daha sonra pc yeniden baslayınca tekrar ekranı kaplıyor ve size bu değerlerde kullanmak istiyormusunuz diye soruyor.Eğer hicbirşeye tıklamadan 1 dk geriye doğru sayıyor, beklerseniz overclock denemelerine devam ediyor.Üstelik kendi stabilite programı ile de test ediyor.Böyle böyle denemelere devam edince 1.37 ile 3.91 ghz a kadar kendi yükseltti.Yaklaşık %15lik performans artısı sağladı.Bende o değerlere biraz katkı sağlayarak 1.39v ile 4.1 ghz da stabilite sağladım.Bu Turbo-v hakkaten overclock işini cok kolaylaştırıyor

bir de yine sotck değerdeyken anakart üzerindeki TPU tusunun yaptıklarına değinecek olursak, yine asus optimize özelliğine tusladığımız gibi hızımızı 3.7 ye otomatikmek cıkarıyor.Bu özelik de yine hız aşırtma işinden hic anlamayan kişilerinde bile bir tıkla performans artısı sağlayacakları güzel bir özellik

Tüm bunların dısında söyleyebileceğim şey, ses chipinin kalitesi hosuma gitti.X-fi serisini yıllarca kullanmıs biri olarak gayet yeterli buldum 892 ses kodlayıcısını.Ben acıkcası cok memnun kaldım.Neleri atladım bilmiyorum ama söyleyebileceklerim bu kadar.Yine birşey keşfedersem burada paylaşacam

Test vb şeyler yapma gereği duymadım arkadaşlar, sadece kullanıp beğendiğim yönlerini paylaşmak istedim

Bu da benim bilgisayar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FRAGILE -- 29 Kasım 2011; 18:09:41 >

• Güzel inceleme olmuş. Şeytan dürtüyor sat Gigabyte 990XA'yı al bunu
  • Teşekkür ederiz inceleme için,ben de almayı düşünüyorum ama 1 sorum var. Çekirdek açmaya dair herhangi bir ifadeye rastladınız mı ben 960t ile kullanmayı düşünüyorum da?
  • hocam sanırım cekirdek acmıyor.Bu 9xx serisi anakartlarda bu özelliğin olmayacağını okumustum bir yerlerde
  • quote:

Orijinalden alıntı: FRAGILE

hocam sanırım cekirdek acmıyor.Bu 9xx serisi anakartlarda bu özelliğin olmayacağını okumustum bir yerlerde

O zaman belki param olur ben de M5A99X Evo + X6 1090T alırım. Teşekkürler cevap için.
  • Gigabyte 990XA da çekirdek açma özelliği var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berdush42

Gigabyte 990XA da çekirdek açma özelliği var.

hocam tekrar arastırdım cekirdek acma özelliği var sanırım.Yabancı forumlarda öle yazıyor ama bildiğimiz eski asus anakartlardaki gibi değil, eski anakartlarda 4 e bastığımızda kapalı cekirdekler acılıyor bilgisayar baaslarken ama bunda nasıl yapılıyor bilemiyorum
  • @FRAGILE

hocam güzel inceleme ve faydalı bilgiler olmuş.
    elinize sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: gerschenkirschen

@FRAGILE

hocam güzel inceleme ve faydalı bilgiler olmuş.
    elinize sağlık

tesekkür ederim hocam
  • ben de dün 1090T artı bu anarkartı aldım. ufaktan overclock olaylarına girmek istiyorum ama çekiniyorum da sizin söylediğiniz gibiyse Auto Tuning programı bu akşam eve gittiğimde ben de bir denemeyi düşünüyorum. ayrıca çok faydalı bir yazı olmuş bence

hatta sizin kullandığınız ayarları alıp direk uygulama şansım var mı :D merak ettim çünkü ben pek anlamıyorum bu işlerden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.tenten -- 30 Kasım 2011; 19:42:10 >
  • Hocam hayırlı olsun, anakart güzel görünüyor, sonuçlarda gayet iyi, 4 Ghz stabil ise bu hızlarda devam et
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.tenten

ben de dün 1090T artı bu anarkartı aldım. ufaktan overclock olaylarına girmek istiyorum ama çekiniyorum da sizin söylediğiniz gibiyse Auto Tuning programı bu akşam eve gittiğimde ben de bir denemeyi düşünüyorum. ayrıca çok faydalı bir yazı olmuş bence

hatta sizin kullandığınız ayarları alıp direk uygulama şansım var mı :D merak ettim çünkü ben pek anlamıyorum bu işlerden

quote:

Orijinalden alıntı: yogitech

Hocam hayırlı olsun, anakart güzel görünüyor, sonuçlarda gayet iyi, 4 Ghz stabil ise bu hızlarda devam et

tenten:

hocam aynen benim gibi yapın, ama tabi soğutucunuza dikkat edin normal stok soğutucu ise sıcaklıkları kontrol ederek overclock yapın.ama benim ayarları boşverin her işlemci aynı olmaz voltajları farklı cünkü

yogitech hocam 2 haftadır sorun yok 4 saatlik ayrıca test yaptım mavi ekran vermedi prime95 te. daha ileri ise 1.44te 4.3 ghz hıza ulaştım 2 saat prime95 test yaptım ama günlük olarak kullanmadım

• Aynı anakartı bende kullanıyorum (bir iki saat bilgisayarı açık bırakıp hiç bir işlem yapmadığınızda reset atıyor ve harddiski görmüyor) çok geniş olmayan kasalarda sata girişleri problem çıkartabilir bellek yuvaları işlemci yuvasına çok yakın stok fan kullanmayan bir çok kişi bazı bellek yuvalarını kullanamaya bilir açıkçası ben çokta memnun kalmadım bu anakarttan
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayırsız

Aynı anakartı bende kullanıyorum (bir iki saat bilgisayarı açık bırakıp hiç bir işlem yapmadığınızda reset atıyor ve harddiski görmüyor) çok geniş olmayan kasalarda sata girişleri problem çıkartabilir bellek yuvaları işlemci yuvasına çok yakın stok fan kullanmayan bir çok kişi bazı bellek yuvalarını kullanamaya bilir açıkçası ben çokta memnun kalmadım bu anakarttan

vala hocam şansınıza denk gelmiş öylesi sanırım umarım sorununuzu cözebilirsiniz.Garantiye yollayıp bir baktırın bence cok gecmediyse değişim bile yapabilirsiniz. Onun dısında soğutuculu bir ram almayanlar sorun yaşamaz ben thermalright ultra 120 ile sorun yaşamadım 1. slota ram takabildim ama dediğiniz gibi soğutucusu yüksek olanlar sorun yaşayabilir.Ama coğu anakartta bu böyle yani benim karsılastıklarım da genelde soğutucusu yüksek olanlar 12 cm lik fan takılan soğutucularda sorun yaşayabilir.

•  Asus M5A99X Evo Kullanıcı İncelemesi

Kırmızı çizdiğim yerlere dikkat bu güne kadar asus ve gigabyte anakart kullandım bu sorun tüm anakartlarda çıkıyor malesef
    Ekaran kartım HD 5770 2 x PCIe 2.0 x16 yuvalarından ilkini ve ya SLI crossfire yaptığınızda 2 x PCIe 2.0 x1 yuvalarını kullanmak mümkün oluyor yine daha önceki mesajımda belirtiğim gibi bellek yuvalarından bir tanesini kullanamıyorum sata kablolarını takmak ve çıkarmak sanki işkence kullandığım kasa smilodon raidmax gaming development

Seninde söylediğin gibi benim şansımdan herhalde bu talihsizlikler senin kullanmış olduğun kasada sata girişleri senin için bir problem yaratmamış

• hocam ben o ilk 2 siyah girişe taktım hdd leri, orayaa takarak da denediniz mi? sorunu çözmez belki ama yine de denemeye değer

cünkü 2 hdd de sistem yok onu boot da ilk sıraya koyamaıyorsun otomatikman sistem kurulu olanı 1. sıraya alıyor ankart. eski anakartlarda hatırlarsanız biostan öncelik vermek gerekiyordu

sorun çözülmezse artık yapacak bişey yok servis yolu gözükecek
  • Bütün sata girişlerini denedim sadece sata 1 girişinde problem çıkartığını gördüm diğer girişlerde bir sıkıntı yok şimdilik o da önemli değil sata 1 girişini kullanmam birde yeni bir soruna rastladım nette okumuştum ama bende o problem yok sanıyordum bios ayarlarına girdiğim de farenin takıldığını gördüm
    sık sık bios ayarlarına girmeme rağmen bu tür problemle karşılaşmamıştım bir kaç kez açıp kapadım bilgisayarı tekrar bios ayarlarına girdim
    baktım problem kendiliğinden çözülmüş nette bir çok forumda okumuştum farenin bios ayarlarına girdiğiniz de takıldığını zamanla yeni bios güncellemeleri çıktıkça bu tür problemleri gidereceklerini düşünüyorum uzun bir süre olmadı anakartı alalı en fazla bir ay olmuştur değiştirmek istemediğim için iade etmedim değiştirmek istememem deki sebepse işletim sistemleri şuan için UEFI bios tam olarak desteklemediği için bazı problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz diye nette okumuştum windows 8 UEFI bios tam olarak destek vereceği belirtilmekte bir çok sitede UEFI bios karşıtı olarak kampanya düzenleyip imza toplamakta ben çokta memnun kalmadım desem de kendi çapındaki diğer markaların anakartlarını karşı karşıya getirdiğimde en iyisi yine almış olduğum
    bu anakartın olduğunu görüyorum

• Hayırlı olsun ancak cf yapmıcaksan nie bu kadar yüksek bir kart seçtin?
    Aynı anakarttan bende aldım ancak cf yapmıcak olsun açıkçası bu anakart çokta gerekli değil bence bir çok alt model var asusta tabiki tercih meselesi.
    Bende yeni aldım çokta memnunum ama merak ettiğim husus 3,2ghz ile 4,0ghz arasındaki farkı nerede görebiliriz yada nerede gerçekten overclock yaptığıma deydi deriz?

Bende 1-2 resim eklim hareket gelsin.

• cf suan icin yapamam ama ilerde olabilir neden olmasın.M5a97 evo almıstım zaten ama stokta kalmadığı icin bu anakartı aldım. ilerde bir 5870 daha alıp cf yapabilirim ama suan icin ihtiyaclarımı karsılıyor

acıkcası cok fazla hissettim diyemem, 1920*1200 oynayınca iş daha cok ekran kartına yükleniyor. ama 4 ghz da iyi bir voltaj değerinde ise, kullanmaya değer mutalaka perforamsını gösterdiği bir nokta vardır elbet.ama oyun icin daha huzlu acılmasının dısında bir artısını göremedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FRAGILE -- 3 Aralık 2011; 1:30:32 >
  • demek istediğim nokta şu sisteminde oynadığın bir oyun veya kullandığın bir program stockta neyse 4ghz yaptığındada gözle görülmicek kadar farkla aynı şekilde çalışacaktır. ki açılışta herhangi bir fark yaratmaz.
    Ancak ekran kartın ile işlemcinin hızları uyumlu olmalıdırki en yüksek verimi alasın.yani biri hızlı olup diğerini bekliyorsa iş o noktada sıkıntı var. işlemciyi denemen çok basit.Görev yöneticisinden performans ekranını açar oyuna girer biraz oynarsın sonra çıkar bakarsın grafikte işlemci en yüksek nereye çıkmış %100 olmuşsa anlaki işlemci ekran kartına yetişmeye çalışıyor. En düz ve basit anlatımla.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.