Şimdi Ara

ASUS M5A97 Serisi Kullananlar Kulübü (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.726
Cevap
26
Favori
113.745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Asus M5A97 Anakartı 2 gündür kullanıyorum beni de ekleyebilirsin çok güzel bir anakart.
  • bende almayı düşünoyrum fakat asus kötü MSI gigabyte şeklinde yorumlar okudum. Birde bir anakart var 100 tl biri var 500 tl farkı nedir. bir anakart bilgisayara ne gibi bi performans katar ne gibi bir artısı olur. İyi bir anakart ne kazandırır. bilen biri anlatırsa. Pci slotları socket çekirdek açma otomatik o.c bunlar nedir. o.c tek tuşla auto olarak mı yapılır. ayar gerektirmezmi. bn o.c den anlamam bir tuşa basıp işlemci ram hızını yükseltebilecekmyim bu doğrumu. birde ide nedir. bazı hdd lerde sata yerine ide var bu iyi birşey mi ?

Şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _ELNINO_

bende almayı düşünoyrum fakat asus kötü MSI gigabyte şeklinde yorumlar okudum. Birde bir anakart var 100 tl biri var 500 tl farkı nedir. bir anakart bilgisayara ne gibi bi performans katar ne gibi bir artısı olur. İyi bir anakart ne kazandırır. bilen biri anlatırsa. Pci slotları socket çekirdek açma otomatik o.c bunlar nedir. o.c tek tuşla auto olarak mı yapılır. ayar gerektirmezmi. bn o.c den anlamam bir tuşa basıp işlemci ram hızını yükseltebilecekmyim bu doğrumu. birde ide nedir. bazı hdd lerde sata yerine ide var bu iyi birşey mi ?

Şimdiden teşekkürler.

hocam bir tuşa basıp overclock yapar yada asusun Turbo-V programnı kurup kolayca ypabilirsiniz.

hic bir ayara dokunmadan windows ortamında programı acıp denediğimde 3.4 ten- 3.9 ghz a cıkardı hem de stok değerlerde.

sonucta yeni nesil anakartlar iyi overclock özelliklerine sahipler.

100-500 liralık anakart farkı ise, üzerinde kullanılan parcaların kalitesiyle orantılıdır.En basitinden daha kaliteli ses chipsetine sahip olur pahalı olanlar.Daha stabil, fazla enerji harcamayan ve güvenli olurlar.

tabiki gidip 500 tl vermek herkesin harcı deil, size tavsiyem ise, amd sistem kuracaksanız m5a97 evo veya m5a99x evo dan birini tercih etmeniz.

• imzamda bulunan sistem nasıl. sizce ona m5a99x bu anakartı mı almalıyım ? Birde pci yuvaları falan chipset bunlar noluyor. anakart alırken dikkat edilmesi gereken nedir. yani ben gidipte etiketine bakıp pahalıysa almicam dimi. Adam ucuz da satar pahalıda. önemli olan özelliklerini anlamak. bunu anlatmanızı istiyorum.
  • birde ekran kartlı bir anakartı alsam daha sonra para biriktirip çok daha iyi bir ekran kartı alsam nasıl olur. yoksa para çöpe mi gider direk ekran kartı mı alayım. yada idareten ekran kartlı bir anakart mı?
  • abi bu nasıl konu bi anakart tan anlayan yokmu ya ?
  • http://forum.donanimhaber.com/m_54872781/mpage_12/f_/key_//tm.htm

Eğer anakarttan anlayan var ise bu linke tıklayarak bize yardımcı olabilirler.
  • Elimde amd x2 555 BE işlemci var ilk cıktığı zamanlar almıştım sisteminde yenilemeye gidiyorum ve bu anakart baya ilgimi çekti.ilk olarak anakart'da değişiklik yapmayı düşündüğüm için tavsiye isteyecektim bendeki varolan işlemci ile bu anakartta uyuşmazlık yaşarmıyım?

bir süre bendeki işlemci ile idare etmeyi planlıyorum daha sonra değiştirecem. Tavsiyelere açığım.

Herkeze iyi forumlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kashur

Elimde amd x2 555 BE işlemci var ilk cıktığı zamanlar almıştım sisteminde yenilemeye gidiyorum ve bu anakart baya ilgimi çekti.ilk olarak anakart'da değişiklik yapmayı düşündüğüm için tavsiye isteyecektim bendeki varolan işlemci ile bu anakartta uyuşmazlık yaşarmıyım?

bir süre bendeki işlemci ile idare etmeyi planlıyorum daha sonra değiştirecem. Tavsiyelere açığım.

Herkeze iyi forumlar...

elinizdeki işlemciyle bir sorun yaşamazsanız hocam Özellikle elinizdeki işlemciyi budozerler revizyona girip daha performanslısı cıkana kadar da idare eder ve bu anakartla yeni cıkan işlemcileri de destekler geleceğe yatırım yapmıs olursunuz.

anakart üzerinde kullanılan kompenantlar oldukca kaliteli, evo ve evo olmayan arasında ise belli baslı farklılıklar var özellikle bu evo serisinden sonra kullanılan ses chipseti alc 892 cok hosuma gitti, kaliteli ve kayıpsız ses verebiliyor, ha tabi diğer anakart üreticileri de bu ses chipsetini kullanıyor ama orta üst düzey anakartlarda görebilmekteyiz bu chipseti.

onun dısında üzerinde bulunan digi-vrm tpu- epu gibi teknolojiler sisteminizi daha stabilize calısmasına yardımcı oluyor.

sonuc olarak yeni nesil bu anakartlar gayet performanslı.

bu anakart ve yanında 60-70 tl lik 1600 mhz cl9 ramler harika ikili olusuturur

• quote:

Orijinalden alıntı: FRAGILE

quote:

Elimde amd x2 555 BE işlemci var ilk cıktığı zamanlar almıştım sisteminde yenilemeye gidiyorum ve bu anakart baya ilgimi çekti.ilk olarak anakart'da değişiklik yapmayı düşündüğüm için tavsiye isteyecektim bendeki varolan işlemci ile bu anakartta uyuşmazlık yaşarmıyım?

Herkeze iyi forumlar...

elinizdeki işlemciyle bir sorun yaşamazsanız hocam Özellikle elinizdeki işlemciyi budozerler revizyona girip daha performanslısı cıkana kadar da idare eder ve bu anakartla yeni cıkan işlemcileri de destekler geleceğe yatırım yapmıs olursunuz.

anakart üzerinde kullanılan kompenantlar oldukca kaliteli, evo ve evo olmayan arasında ise belli baslı farklılıklar var özellikle bu evo serisinden sonra kullanılan ses chipseti alc 892 cok hosuma gitti, kaliteli ve kayıpsız ses verebiliyor, ha tabi diğer anakart üreticileri de bu ses chipsetini kullanıyor ama orta üst düzey anakartlarda görebilmekteyiz bu chipseti.

onun dısında üzerinde bulunan digi-vrm tpu- epu gibi teknolojiler sisteminizi daha stabilize calısmasına yardımcı oluyor.

Teşekkürler zaten planlarım o şekilde olacak. Donanımda revizyona sıra ile gidecem. Anakart -Ram -İşlemci şeklinde olacak.
    Ram olarak mesela

Pahalı olmasına rağmen tercihim ama bellide olmaz
    Kingston HyperX T1 Soğutuculu 4GB (2x2GB) DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit
    Yada Ucuz olarak
    Kingstone Hyperx 4GB DDR3 1600MHz CL9 2x2GB Bellek Kiti

Her ne kadar sağlam bi oyucu olsamda bilgisayarı toplamamın amacı grafiker olmam mac pc war fakat web ortamında kullanmak için evde win İS'li bilgisayar gerekmiyorda değil.

• bende 2 gun once aldım m5a97 . Dunde yenı sata hdd aldım fakat hdd ı bırturlu gosteremedım bu anakartta bu sorunla karsılasıp nasıl cozdugunu acıklayacak bırı varmı
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FRAGILE

quote:

Herkeze iyi forumlar...

Teşekkürler zaten planlarım o şekilde olacak. Donanımda revizyona sıra ile gidecem. Anakart -Ram -İşlemci şeklinde olacak.
    Ram olarak mesela

Pahalı olmasına rağmen tercihim ama bellide olmaz
    Kingston HyperX T1 Soğutuculu 4GB (2x2GB) DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit
    Yada Ucuz olarak
    Kingstone Hyperx 4GB DDR3 1600MHz CL9 2x2GB Bellek Kiti

Her ne kadar sağlam bi oyucu olsamda bilgisayarı toplamamın amacı grafiker olmam mac pc war fakat web ortamında kullanmak için evde win İS'li bilgisayar gerekmiyorda değil.

hocam benden size en büyük tavsiye ram icin o kadar para harcamayın yani render, kopyalama gibi işlemleriniz olmayacaksa ve sadece oyun oynayacak-müzik dinleyecek-film izleyecekseniz 1600mhz cl9 herahangi bir ram işinizi görecektir.Ve tabiki tavsiyem Corsair xms3 1600 CL9. 65 tl ye almıstım oldukca da memnunum

quote:

Orijinalden alıntı: Tmr90

bende 2 gun once aldım m5a97 . Dunde yenı sata hdd aldım fakat hdd ı bırturlu gosteremedım bu anakartta bu sorunla karsılasıp nasıl cozdugunu acıklayacak bırı varmı

Tüm girişleri denediniz mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FRAGILE -- 29 Kasım 2011; 12:04:00 >

• evet tum sata gırıslerını denedım bıostan raıd ayarlarınıda karıstırdım baya dun gece uykumm geldı artık moralımde bozuldu bıraktım osekılde
    bıde sata hdd ı eskı pcye taktıgımda (vısta kurulu ıd hdd var) depolama aygıtlarında seagate hdd goruyor fakat boyutu 4gb yazıyo ve hdd ı baslatamıyorum vede formatlayamıyorum nasıl halledıcem bu ısı (sata hdd tek olarak yenı sıstemde kullanıcam wın7 yuklemeyı dusunuyorum)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler Ram olayını biraz daha gözden geçiririm.
    Yardımların için tekrar teşekkür ederim.

Ps. Elimde 500w Coolermaster Rs-500 var bu power'dan sıkıntı çıkmaz sanırım zaten onuda güncelliyecem zamanla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kashur -- 29 Kasım 2011; 12:18:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tmr90

evet tum sata gırıslerını denedım bıostan raıd ayarlarınıda karıstırdım baya dun gece uykumm geldı artık moralımde bozuldu bıraktım osekılde
    bıde sata hdd ı eskı pcye taktıgımda (vısta kurulu ıd hdd var) depolama aygıtlarında seagate hdd goruyor fakat boyutu 4gb yazıyo ve hdd ı baslatamıyorum vede formatlayamıyorum nasıl halledıcem bu ısı (sata hdd tek olarak yenı sıstemde kullanıcam wın7 yuklemeyı dusunuyorum)

hocam windows formatlarken oradda harddisk görünüyor mu acaba? görünüyorsa oradan formatlayıp sağlıklı hale getirebilirsiniz belki?

@Kashur

fazla enerji cekmeyen ekran kartı almadığınız sürece sizi idare eder o psu.

• kurulum ekranındada gormuyor hdd ı kurulacak yer yok delı olucam entegre sata drıverı falan yapmak gerekıyo demısler kurulum cdsıne baska bı fıkrı olan varsa beklıyorum onerılerı
  • quote:

imzamda bulunan sistem nasıl. sizce ona m5a99x bu anakartı mı almalıyım ? Birde pci yuvaları falan chipset bunlar noluyor. anakart alırken dikkat edilmesi gereken nedir. yani ben gidipte etiketine bakıp pahalıysa almicam dimi. Adam ucuz da satar pahalıda. önemli olan özelliklerini anlamak. bunu anlatmanızı istiyorum.

ne m5a97'de ne de m5a99x'de tümleşik ekran kartı yok. 900 serisi olup da tümleşik ekran kartı olan model yok bildiğim kadarıyla. bu yüzden yeni nesil amd sistem kuruyorsan harici ekran kartı almalısın. eğer crossfire yapmayacaksan m5a97 işini görür.

@Tmr90 senin aldığın sata hdd'de sorun var sanırım. aldığın yere verip yenisini al.

• yeni 0 olarak aldıgım Seagate Barracuda 7200.12 500gb hdd hiç birşekilde formatlanamadı seatools programıda fayda etmedi 4 gb gözüküyor. yarın yeni seagate veya samsung hdd ile degiştiricem tşk.ler yardım için
  • quote:

Orijinalden alıntı: rtsbora

quote:

imzamda bulunan sistem nasıl. sizce ona m5a99x bu anakartı mı almalıyım ? Birde pci yuvaları falan chipset bunlar noluyor. anakart alırken dikkat edilmesi gereken nedir. yani ben gidipte etiketine bakıp pahalıysa almicam dimi. Adam ucuz da satar pahalıda. önemli olan özelliklerini anlamak. bunu anlatmanızı istiyorum.

ne m5a97'de ne de m5a99x'de tümleşik ekran kartı yok. 900 serisi olup da tümleşik ekran kartı olan model yok bildiğim kadarıyla. bu yüzden yeni nesil amd sistem kuruyorsan harici ekran kartı almalısın. eğer crossfire yapmayacaksan m5a97 işini görür.

@Tmr90 senin aldığın sata hdd'de sorun var sanırım. aldığın yere verip yenisini al.

zaten harici alıcam da dedim onboard bir kart alırsam anakart ı daha iyi birşey alabilirim. Şimdilik MSI hd6950 twin frozr II 2gb 256 bit DX11 düşünüyorum nasıl iyimidir. Birde anakart m5a97 - m5a97 evo - m5a99x- ve m5a99x evo modelleri ile ilgili 4 ünü kıyaslarsak m5a97 den ne gibi artıları var. bu artılar o fiyat farkını ödemeye değecek şşeylermidir. bu konuda da yardımcı olursanız seviirim. Teşekkürler..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: rtsbora

quote:

zaten harici alıcam da dedim onboard bir kart alırsam anakart ı daha iyi birşey alabilirim. Şimdilik MSI hd6950 twin frozr II 2gb 256 bit DX11 düşünüyorum nasıl iyimidir. Birde anakart m5a97 - m5a97 evo - m5a99x- ve m5a99x evo modelleri ile ilgili 4 ünü kıyaslarsak m5a97 den ne gibi artıları var. bu artılar o fiyat farkını ödemeye değecek şşeylermidir. bu konuda da yardımcı olursanız seviirim. Teşekkürler..

m5a99x anakartın en belirgin farkı 8x/8x cf desteği. 970 çipset anakartlarda 2. ekran kartı 4x hızında çalışıyor. dolayısıyla 8x kadar verimli olmuyor. birde oc kabiliyeti 970 çipsetten biraz daha üstün olur muhtemelen.

sonuç olarak eğer cf yapmayı düşünmüyorsan m5a97 en makul seçenek. ileride cf yapabilirim diyorsan 990 çipsetli anakartlara yönel.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.