Şimdi Ara

Asus m5a97 evo

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bios'u fabrika ayarlarına çekip, soğutucu üzerine ekstra fan yerleştirerek maceramı sonlandırdım.Mevcut hava şartlarında max. yük altında dahi 60C civarında seyrediyor açılışta kilitlenme vs. yok bu kadarı yeterli.

selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi activ -- 28 Eylül 2022; 20:30:16 >

• Öncelikle güncel bios kullandığınızdan emin olun ve soğutucu termal macun durumunun iti olsuğundan emin olun.

Default haldeyken - offset voltaj verin

Eğer offset voltaj verlmiyorsa turbo, c1e, qool n quiet,svm ve hpc modu, epu saving kapatın.
    Load line calibration açın ve yükseğe çekin
    İşlemci çarpanını 4.0ghz olacak şekilde ayarlayıp, 1,30 / 1,35v arasında denemeler yapın. Fan ayarlarını düzenlemeyi unutmayın.

Fx serisi rahatlıkla turbo hızlarda sabit ve ek soğutucuya ihtiyaç duymadan çalışabilmelidir.
    Anakart vrm sıcaklıklarınızı da unutmayın.
    Anakart phenom zamanı cıkan bir anakart. Bu nedenle voltaj kontrolünü doğru yapamıyor olabilir.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ruzgarnufel kullanıcısına yanıt

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi activ -- 28 Eylül 2022; 20:27:45 >
  • activ A kullanıcısına yanıt
    Konu yanlış anlaşılmadı.
    İşlemciniz anakarttan dolayı fazla voltaj alıyor. Default ayarlarda cpu frekans değilştirirken fazladan voltaj basıyor. Eğer vcore offset modu yoksa işlemci turbo yada default frekansa geldiğinde her bir frekansa özgü voltaj giremeyeceğiniz için sabitlemenizi öneriyorum sadece.
    Bu noktada bu işlemcilerin turbo frekanslarda sabit ve rahat çalışabildiğini belirttim. Ki kaybınız olmasın.

Anakart güç protokol ayarları phenom serisine özgü olabilir. Bu durumda c1e gibi özellikler doğru çalışmıyor olabilir bu nedenle bunları da kapatmalısınız.

İsterseniz 3.8ghz yapın. turbo kapalı 1,21-1,25 arası bir undervoltage ve high llc ile stabil tutabilmeniz gerekir.
    Tutulmuyor ise soğutucunuzu mutlaka kontrol edin.başka bios sürümleri deneyin.
    Baktınız stabil kalmıyor fx6350 gibi bir seçeneğe yönelin. Hem potansiyel olarak daha hızlı ve verimli olacaktır. Anakartınız da bu kadar yük altında kalmaz.

• Turbo corenin kapatılması hiç doğru değil. Yani ilk mesajınızdaki, default ayar diye yazdığınız ,kapalı turbo core ayarı,default değildir. Default ayar, turbo core açıkken denilir.Ve işlemcinin normal çalışma halidir. Overclock değildir.

Siz turbo coreyi kapatarak, işlemcinin çalışmasını frenliyorsunuz,yani.Asus m5a97 evo 

O anakartı ve muadillerini zamanında FX serisinden de pek çok işlemciyi ,overclock yaparak kullandım.Asus m5a97 evo 

Turbo coreyi kapattığınızda işlemci voltajını yazmamışsınız .Ona bi bakın önce ve buraya yazın.

1,4 volt civarları stok soğutucu ile kullanıyorsanız ,bu yaz sıcaklıklarında 85 derece olması çok normal Ama fazla tabi ki o işlemci için.

Esasen ,turbo core kapalı iken,işlemci frekans düşürdüğü için rahatlar ve haliyle daha rahat çalışması lazım Ama sizde kilitlenme yapması çok garip.Fakat hiç ona takılmayın .Zaten o işlemciyi turbo core kapalı kullanmak, o işlemciyi öldürmek demek.

Biz turbo core açık iken çözüm bulacağız .O anakartın voltaj ayar sekmesi var. Manuel veya offset olarak ayarlanır. Yıllarca overclock için kullandım.

Klavyenin + tuşunu kullanacaksınız,voltaj değiştirme için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 20 Ağustos 2022; 18:33:41 >
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi activ -- 28 Eylül 2022; 20:28:10 >
  • offset + yı seçersen mevcut voltajın üzerine minik minik voltaj eklemeleri yapar Ne kadar yapacağınıda tablo halinde ,klavyenin + tuşuna basarak seçebilirsin. Eksi yi seçersen ,bu sefer mevcut voltajını düşürür. Sen ,eksiyi seçeceksin. Turbo coreyi de sakın kapatma.

Sonucu buraya yaz. Hallederiz senin işini. En azından benim halletmem lazım bu voltaj meselesini. 20 senedir overclock yapıp, bi çuval anakartın voltajları ile oynamışlığım var. Yapamazsak,ayıp olur,yoksa.Asus m5a97 evo 

O anakartla da overclock yapmıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 20 Ağustos 2022; 23:2:15 >
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi activ -- 28 Eylül 2022; 20:28:26 >
  • offset voltajını kaç verdin Ofseeti eksi yapınca mevcut voltajı illaki düşürür. Sen az bi eksi voltaj verdiysen,dalgalanmalardan ,düştüğü belli bile olmaz çünkü.

Bi ,0,05 eksi voltaj vererek dene.

Tasarruf modlarını,COOL N QUİEt ,CIE falan ,hiçbirini elleme. Load line calibrationu da hıgh'a falan alma .Daha çok pişirirsin,işlemciyi. Herşey defaultta kalsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 22 Ağustos 2022; 14:6:1 >
  • Asus m5a97 evo

Bios'u fabrika ayarlarına çekip, soğutucu üzerine ekstra fan yerleştirerek maceramı sonlandırdım.Mevcut hava şartlarında max. yük altında dahi 60C civarında seyrediyor açılışta kilitlenme vs. yok bu kadarı yeterli.

İşten güçten kalan kısıtlı sürede daha da uğraşmak istemiyorum.

İlgi alaka gösteren herkese teşekkür ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi activ -- 22 Ağustos 2022; 18:0:37 >
  • Aslında yine de turbo kapalı çalışmaması normal değil. Gördüğüm kadarıyla psu ve kasa çok eski ve psu üstte. Isınızın asıl kaynağı kasanız ve psunuzun durum ve pozisyonu.

Problemin çözüldüğüne sevindim.
    İyi forumlar

• Arka fan dışarı atıp işlemci fanlarida soldan sağa hava çekecek şekilde ise fan montajını değiştirmeniz de fark eder

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba

Egzoz fani havayı dışarı atıyor soğutucu üzerindeki fanlar ise alternatif montaj şeklinde belleklere çarptığı için farklı bir montaj şansım yok. Belki fanlari performanslı alternatiflerle değiştiririm daha sonra.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi activ -- 28 Eylül 2022; 20:29:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.