Şimdi Ara

Asus M4A79XTD EVO Kullanıcı incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sevgili Donanım haber okuyucuları size kendi sistemimde kullandığım Asus M4A79XTD EVO anakartımım kullanıcı incelemesini sunmak isterim

Anakartın bağlı olduğu sistem hakkında da bilgi veriyim
    Amd B.E. 1090T 6 çekirdek işlemci 3.2-3.6 Ghz
    Xigmatek Nepartak S983F Tüm Intel/AMD Cpu Fan
    Msı 6850 cyclone 1GB 256 bit ekran kartı
    Western Digital WD1002FAEX 1TB Hdd
    Geil enhance Plus 1600%1750Mhz 8Gb 2 kit 4gb ram
    high Power 600W güç kaynağı
    Aero cool Syclone II Oyuncu kasası

Sistemimizi de kısa bir şekilde tanıttıktan sonra Anakartımızın özelliklerine geçelim
    M4A79XTD EVO
    Yeni Nesil En iyi O.C. Yeteneği için 8+2 Aşamalı Güç Tasarımı
    Yeni Nesil 8+2 Aşamalı Güç Tasarımı
    EPU
    TurboV
    Turbo Key
    ASUS Anti-Surge Protection

Özellikler
    İşlemci : AMD Socket AM3 ;Phenom™II /Athlon™II /Sempron™ 100 Series Processors
    AMD Cool 'n' Quiet™ Technology
    Supports 45nm CPU
    Yonga Takımı : AMD 790X/SB750

Veriyolu Hızı Up to 5200 MT/s ; HyperTransport™ 3.0
    Bellek : 4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 1800(O.C.)/1600/1333/1066 ECC,Non-ECC,Un-buffered Memory
    Genişleme Yuvaları : 2 x PCIe 2.0 x16 , support ATI CrossFireX™ technology 16c 2 slot
    2 x PCIe x1
    2 x PCI 2.2
    Depolama : SB750 Chipset
    1 xUltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices
    6 xSATA 3 Gb/s ports Support RAID 0,1,5,10,JBOD(sata 2 diye geçer)
    Marvell 88SE6121 SATA controller
    1 xInternal SATA 3Gb/s port(black)
    1 xExternal SATA 3Gb/s port (SATA on-the-go)(ön panaledeki sata girişi için)

LAN : Realtek® 8112L Gigabit LAN controllers
    Ses : VIA® VT1708S 8-Channel High Definition Audio CODEC(vıa cipsetinin olması size tedirginliğe düşürmesin Realtek cipseti kadar perforsmans veriyor)
    Arka Panel I/O : 1 x PS/2 Keyboard port (Purple)
    1 x PS/2 mouse port (yeşil))
    1 x S/PDIF Out port (Decoder için)
    1 x eSATA
    1 x IEEE 1394a port(DV kameradan bilgisayarınıza veri akışı için)
    1 x LAN (RJ45) port(ethernet)
    8 x USB 2.0/1.1 ports
    8-Channel Audio I/O ports
    BIOS 8 Mb Flash ROM (8mb olması için daha çok evorclock profili yapmanıza yarayabiliyor)
    Asusun verdiği Cd içindeki programlar
    Cipsetler için sürücüler:
    AMD Chipset Driver
    Vıa Audio Driver
    Marvell 61xx ESATA Controller Driver
    Realtek RTL8111/8112 Lan Driver (ethernet kartı)
    Asus Epu-4 Engine(otomatik enerji tasarruf programı)
    Utilities's
    Asus Pc probe II
    Asus Cool'n'Quiet (amd işlemciler için otomatik voltaj düşürme arttırma)
    Asus update (cipsetler için otomatik güncelleme)
    Amd RaidXpert
    Realtek Ethernet Utility
    Adobe Reader 8
    Turbo V (işlemcinize Overclock yapmak için Windows üzerinden çalışan Bir overclock programı)
    Asus Express Gate (Windowsu beklemden müzik dinlemek film izlemek gibi basit şeyleri yapabileceğiniz bir işletim sistemi)
    Asus Al Suite (Anakartı bağlı olan fanları sessiz,optimal,Performans gibi profillerde hızlarını ayarlayabileceğiniz bir program)
    Turbo Key(Turbo V'nin biraz daha basitleştirilmiş hali Overclock için)
    Amd overdrive(Amd işlemcilerinizin bütün detaylarına ulabileceğiniz ve ayarlamalar yapabileceğiniz detaylı bir program)

Özellikleri kısaca bunlar.
    Şimdide kutu içeriğine girelim
    Kutumuzun ön tarafı(pheniom x4 e kadar yazmasına rağmen bios güncellemesi ile pheniom x6 destekliyor)

Kutunun arka tarafı(dikkat ederseniz arka tarafında türkçe seneceği olması çok güzel bir şey)

Arka panel için demir (resim biraz kötü olabilir amatörlüğümüze verin :) )

sata 2 kablosu 4 adet

UltraDMA 133/100/66 kablosu 1 adet

User guide kitapçığı

Quick Start guide kitapçığı

Anakartın kasa içinde çalışırken görünümü

Resimler kendi çekimim olduğu için kusurlarıma bakmayın

Şimdi anakartımızın özelliklerini tanıyalım

Asus Epu-4 Engine
    İşlemci ekran kartı (eski erkan kartlarında daha çok) fan ve hdd gibi parçalara giden elektirik voltajını sistemin gereksinime göre isterseniz otamatik isterseniz tasarruflu istersenizde performans olarak ayarlayabiliyorsunuz.
    Asus Pc probe II
    Anakart işlemci gibi parçaların sıcaklıklarını voltajlarını görebiliyorsunuz
    Asus Cool'n'Quiet
    Amd işlemcilerde serin ve sessiz olmasını sağlıyor
    Asus update
    cipsetlerin güncellemelerini otomatik olarak yapıyor
    Realtek Ethernet Utility
    Ethernet kartının detaylı görünümü bulabilirsiniz
    Turbo V
    İşlemcinize windows üzerinden overclock yapmanızda size yardımcı olur
    Asus Express Gate
    Asusun özel olarak hazırladığı bilgisayarın düğmesine bastığınızda anda hazır bir hale gelen küçük bir işletim sistemi
    Asus Al Suite
    Asus epu-4 Engine de sistemi high performansa aldığınız zaman fan hızlarını bu program ile ayarlaya bilirsiniz
    Turbo Key
    Turbo Vnin biraz daha basit hali kendinliğinden gelen hız aşırtma profilleri var ( bu profillerde ise hız farkını pek anlayamıyorsunuz)
    Amd overdrive
    Amd işlemcinizin bütün ayarlarını yapabileceğiniz ve bütün özelliklerini görebileceğiniz ayrıntılı bir program(overclock hakkında pek bir bilgisi olmayanların kurcalamaması daha iyi olur)

Şimdi geleyim anakart ile ilgili kendi görüşlerimi

Anakart 2009 yılında çıkmasına rağmen zamanın kaliteli bir kart olması onu 2011de bile bütün işlemci ekran kartı ssd Hdd gibi parçaları bios güncellemesi ile çalışmasını sağlıyor.8+2 güç tasarımı işlemciye çok ince ayarlarda voltaj vermenizi sağlıyor.Sata 2 girişi ile sata 3 hddler sorun bir şekilde tam performansda çalışabiliyor çünkü sata 2 3gb/s gibi bir hızı barındıyor, mekanik Hddlerin zaten normal şartlarda bu hıza ulaşması imkansız.Sddlerde bile 550mb saniye hızları sata 2le görebiliyorum.Anakartın fan hızlarını otomatik olarak ayarlaması sisteminizi oldukca sessiz bir hale getiriyor ve sisteminiz ısınmaya başladığı zaman otomatik olarak arttırıyor.Yüksek kalitede kondansetör kullanılması parçaların ömrünü uzatıyor ve anti-surge ile anlık olarak yüksek gelen akımı dengeliyor ve herhangi bir şimşekte felan en fazla kendini yakarak işlemci ram ekran kartı gibi parçalarınza zarar vermiyor ve böyle bir durumda servise gönderdiğiniz zaman servis bunu değiştiriyor.Fiyat performans yönünde oldukca güzel bir kart ve 5 aydır kullanıyorum herhangi bir sorun karşılaşmadım.

Arkadaşlar bu benim ilk incelemem umarım beğenirsiniz.Eksiklerimi de sölerseniz çok sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batkent -- 29 Ekim 2011; 16:12:54 >

• güzel inceleme bi şey sorcam hiç overclock denemesi yaptın mı? yaptıysan hiç overclocking failed die bi hata verdi mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4everAMD

güzel inceleme bi şey sorcam hiç overclock denemesi yaptın mı? yaptıysan hiç overclocking failed die bi hata verdi mi?

Çok fazla denemem olmadı ama yaptığım denemelerde öyle bir hata vermedi
  • peki ramlerden memnunmusun hiç mavi verdi mi? bende ram almayı düşünüyorumda...
  • güzel inceleme

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

peki ramlerden memnunmusun hiç mavi verdi mi? bende ram almayı düşünüyorumda...

Mavi ekran yakalış olarak 3 defa aldım bunun birisi aşırı ısınmadan oldu fanları manualde bırakmıştım oyunda pc aşırı ısınınca mavi ekran verip rest attıu 2 tanesininde ekran kartından olduğunu düşünüyorum çünkü ekran kartının overclocku kaldırınca bida vermedi Ramler gayet güzel ve en çok sevdiğim yanı ilerde yüksek mhz lazım olursa 1750'ye firma garanti veriyor bence daha yüksek mhzlere çıkar.
  • http://www.teknobiyotik.com/donanim/ram-bellek/geil-enhance-corsa-8gb-1600mhz-cl9-dual-channel-bellek-kiti-2x4gb.html
    sence bu ram nasıldır sorun çıkartmaz değil mi bundan almayı düşünüyorum?
  • quote:

http://www.teknobiyotik.com/donanim/ram-bellek/geil-enhance-corsa-8gb-1600mhz-cl9-dual-channel-bellek-kiti-2x4gb.html
    sence bu ram nasıldır sorun çıkartmaz değil mi bundan almayı düşünüyorum?

Kullanmadığım için bir şey diyemem ama geil kötü ram satmaz yalnız doğutucu güzelmiş benimkinde full aliminyum kaplama var :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Want to

güzel inceleme

teşekkür ederim
  • anlatım,sunum ve ayrıntılar güzel olmuş bilgiler için teşekkürler
  • Anakartın cf desteği iyimidir ? 16x-16x mi yoksa 2. slotta hız 8x-4x e felan düşüyormu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: M.Savaş

Anakartın cf desteği iyimidir ? 16x-16x mi yoksa 2. slotta hız 8x-4x e felan düşüyormu ?

quote:

Genişleme Yuvaları : 2 x PCIe 2.0 x16

Düşmüyor gibi duruyor bilgilerden.
  • quote:

Anakartın cf desteği iyimidir ? 16x-16x mi yoksa 2. slotta hız 8x-4x e felan düşüyormu ?

2si de x16
  • Teşekkürler inceleme için.
  • teşekkürler, bu arada güzel inceleme.
    Çoğu an kartın bu çeşit incelmeleri yapılsa çok güzel olur
  • quote:

teşekkürler, bu arada güzel inceleme.
    Çoğu an kartın bu çeşit incelmeleri yapılsa çok güzel olur

Kartı kendi sisteminde kullanıyordum o arada asusun incleme yarışması vardı onun için yapmıştım şuan elimde MSI 890fxa-gd65 var :)
  • Peki yarışmadan ne haber

İnceleme gerçekten güzel eksik fazla varmı bakmadım şu anda cf tam destekli bi anakart arayışına fena halde bozdum kafayı

İlerleyen zamanda isteğe göre anakart incelemesi yapılabilir aslında.

Bende m5a79 kullanıyordum Powercolor hd6850 vardı elimde bir tane anakart yanınca fırsattan ziyade yeni anakartı biraz daha iyi birşey almadı planlıyordum benim bir arkadaş ekran kartı değiştirdiği için makul fiyata ondaki 6850 yide aldım anakartın parasına ekran kartınıda ekleyince biraz sıkışık duruma geldim ondan 1 haftadır delirmekteyim bu kartı gördüm fiyatı düşük diğerlerine göre aklıma bir sürü soru takıldı senin bu başlığını görünce başımdaki lav gölü bi anda soğuyu verdi mutluluk sardı ne desem başka bilemedimki

• bu anakartın kuzey köprüsü soğutucusuna hastayım
  • quote:

Peki yarışmadan ne haber

İnceleme gerçekten güzel eksik fazla varmı bakmadım şu anda cf tam destekli bi anakart arayışına fena halde bozdum kafayı

İlerleyen zamanda isteğe göre anakart incelemesi yapılabilir aslında.

Bende m5a79 kullanıyordum Powercolor hd6850 vardı elimde bir tane anakart yanınca fırsattan ziyade yeni anakartı biraz daha iyi birşey almadı planlıyordum benim bir arkadaş ekran kartı değiştirdiği için makul fiyata ondaki 6850 yide aldım anakartın parasına ekran kartınıda ekleyince biraz sıkışık duruma geldim ondan 1 haftadır delirmekteyim bu kartı gördüm fiyatı düşük diğerlerine göre aklıma bir sürü soru takıldı senin bu başlığını görünce başımdaki lav gölü bi anda soğuyu verdi mutluluk sardı ne desem başka bilemedimki

şefim beni karttan soğutan tek olay sata2 olmasıydı yazılım desteği çok güzel.

• aradan 3 yıl geçmiş o zamanlar ne donanım bilgimiz varmış şimdi internette başka bir kartın incelemesini ararken buldum gerçekten bırakınca olmuyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.