Şimdi Ara

Asus FX505DU problemler silsilesi - 1 ay sonra iade talebi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
3.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Bu zamana kadar 2 defa Monster kullandım. İkisinin de soğutması efsaneydi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Trepeci

Hocam ROG larda kolay kolay sorun çıkmıyor ve internette de araştırdım ROG notebooklarla ilgili nerdeyse hiç şikayet yok kullananlar da çok memnun bakalım hayırlısı. Monster a baktım ama kasa kalitesi ve soğutma sistemi ROG a göre kötü. Donanım özellikleri de aynı sayılır ufak farklılıklar. HP almayı asla düşünmüyorum ama yine de bakarım tavsiyeniz için teşekkürler
    G531 serisinde fan sorunu var diye biliyorum fan kanatları yuvaya sürtüyor sanırım kullanıcı konusunda bahsi geçti sorun yaşayanlar garantiden halletmiş olmasındasın bir orayı okuyun almadan önce.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • S A M C R O kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam bakayım

• merhabalar, bendede ryzen 3550h ve gtx 1650 modeli olan bilgisayardan var. Harddiskte sürekli uyku problemi yaşadıgımdan bilgisayarımı servise götüreceğim fakat temiz kurulum yaptıktan sonra bu sıkıntılardan kurtulabilir miyim? markadan sogumak üzereyim bu tarz sıkıntılar yüzünden. birde manuel olarak güncelleme yaptığınızı söylemişsiniz bunun hakkında hangi parçaları hangi sitelerden güncellediğiniz bilgisini alabilir miyim? bu işlerden pek anlamıyorum :) buradada harddisk takılmalarını bir videoyla özetledim. 2007'de betaya çıkan İstanbul Kıyamet Vakti oyununu oynarken yaşadıgım problem =https://www.youtube.com/watch?v=H2XfKfIeFzI&t=121s tam dakika 1:39'da takılma yaşanıyor, harddiskten gelen seste videoda belli oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mosyogorke -- 20 Mayıs 2020; 8:20:14 >

• mosyogorke M kullanıcısına yanıt
    Harici ekran kartı, yani nVidia'nın 1650'si hariç hepsini Asus'un sitesinden indirmende fayda var. Hazır PC'lerde ve laptoplarda durum böyle.

Oyunu SSD üzerinden oynamaya ne dersin? Çünkü benim de şikayetlerim arasında diskin sık sık uyuması vardı. Benchmark ve stress test yapıp gönderdiler. Hem de 2 defa.

Daha önce de bahsettiğim gibi, eğer Windows'un sürücü yükleme özelliğini kapatmasam durum hala aynıydı. Geriye sadece diskin çabuk uyuması ve fan hırıltısı kaldı. Çoğu sorunu kendim hallettim diyebilirim şans eseri.

Bir sorun olursa özelden iletişime geçebilirsin
  • sertacaygun kullanıcısına yanıt
    merhaba Sertaç bey, bilgisayarımı dün aldım bugün test edebildim. stress ve benchmark testi yapıp teslim ettiler. harddiski şu an hdtune ile taratıyorum. ama ben bu durumu kabul etmek istemiyorum. tekrardan servise verecegim, mh@asus.com.tr'ye mail attıgımda servise götürmeniz gerekiyor denildi servise götürdüm bios güncelleyip stress testine sokmuşlar kaldı ki ben bilgisayarın ana ekranına bizzat oyunları koydum oynayıp test etsinler diye. ben harddisktede sorun oldugunu düşünmüyorum büyük ihtimalle sorun anakartta.
    Hocam merhabalar. Daha önce bahsettiğim ROG model bilgisayarı aldım. Yaklaşık 5 gün önce teslim aldım bilgisayarı kullanıyorum. Bilgisayarı tasarımı ve özelliklerini gerçekten beğenerek aldım ama yazılımsal olduğunu düşündüğüm birkaç sorun var onlar canımı çok sıkıyor ve fana kafayı takmış durumdayım ilgilenebilirsiniz sorunlardan bahsetmek isterim. Asıl sorum yeni Asus TUF serisi geldi AMD 4.nesil. ryzen 5 4600h 1650ti 6400 lira şuan Hepsiburada da. Ben i5+9300h 1650 modeli 7000 liraya aldım. Diğer özellikler aynı TUF olan freedos ben w10 yüklü aldım. Yeni gelen modeli herkes dört gözle almayı bekliyor. ROG serisinden 1 sene sonra çıkıp hem daha iyi hem de ucuz olması nasıl bir şey siz ne düşünüyorsunuz bu model hakkında? Sorduğum insanlar uçurum var performans olarak iki PC arasında diyor büyük kazıklanmış hissediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mosyogorke

merhaba Sertaç bey, bilgisayarımı dün aldım bugün test edebildim. stress ve benchmark testi yapıp teslim ettiler. harddiski şu an hdtune ile taratıyorum. ama ben bu durumu kabul etmek istemiyorum. tekrardan servise verecegim, mh@asus.com.tr'ye mail attıgımda servise götürmeniz gerekiyor denildi servise götürdüm bios güncelleyip stress testine sokmuşlar kaldı ki ben bilgisayarın ana ekranına bizzat oyunları koydum oynayıp test etsinler diye. ben harddisktede sorun oldugunu düşünmüyorum büyük ihtimalle sorun anakartta.
    Merhabalar,

Anakartla ilgili bir sorun değil. Hard Disk'in içindeki "firmware" denilen yazılımla alakalı. "5 saniye işlem olmayınca diski uyut" diye bir komutla ilgili bir durum. Belki 10 saniye, afaki konuşuyorum.

Daha önce dediğim olay olmuş. Stress test ve benchmark yapıp yollamışlar. Benim güncel olan biosumu güncellediklerini iddia edip teslim ettiler. 2 defa servise verdiğime dair kağıt var elimde. Eğer sorun ilerlerse iade hakkım doğacak diye saklıyorum ben de o kağıtları.

Size tavsiyem, dediğim gibi oyunu SSD'ye kurun. Ya da diski uyanık tutmak için 5-6 saniyede bir, bir kaç bit yazan uygulamalarla diski uyanık tutabilirsiniz.

• quote:

Hocam merhabalar. Daha önce bahsettiğim ROG model bilgisayarı aldım. Yaklaşık 5 gün önce teslim aldım bilgisayarı kullanıyorum. Bilgisayarı tasarımı ve özelliklerini gerçekten beğenerek aldım ama yazılımsal olduğunu düşündüğüm birkaç sorun var onlar canımı çok sıkıyor ve fana kafayı takmış durumdayım ilgilenebilirsiniz sorunlardan bahsetmek isterim. Asıl sorum yeni Asus TUF serisi geldi AMD 4.nesil. ryzen 5 4600h 1650ti 6400 lira şuan Hepsiburada da. Ben i5+9300h 1650 modeli 7000 liraya aldım. Diğer özellikler aynı TUF olan freedos ben w10 yüklü aldım. Yeni gelen modeli herkes dört gözle almayı bekliyor. ROG serisinden 1 sene sonra çıkıp hem daha iyi hem de ucuz olması nasıl bir şey siz ne düşünüyorsunuz bu model hakkında? Sorduğum insanlar uçurum var performans olarak iki PC arasında diyor büyük kazıklanmış hissediyorum.
    Hocam bilgisayarlara baktım. Akakçe'de düzgün kategorilendirilmediği için görmemişim.

Şimdi şöyle bir durum var. Bu bilgisayarların geleceği belliydi üç - dört ay öncesinden. 4xxx kodlu Ryzen'ler cidden birer devrim, bunu kabul etmek lazım. Teknolojinin zamanla daha da ileriye gittiği de bir gerçek. Yapacak bir şey yok bu konuda.

Ama şunu düşünmek lazım, 9300H şu an size yetiyor mu? Yani işlerinizi yaparken görev yöneticisi üzerinden işlemci kullanımızı takip edin. Eğer %100'e sık sık gelmiyorsanız içiniz rahat olsun. Oyun için işlemci darboğaz yapmadıkça, önemli olan grafik kartı.

Eğer içinize sinmiyorsa iade edin, daha 5 gün olmuş. Hakkınız sonuçta. Ama size tavsiyem, SSD+HDD kurulumlu bir bilgisayar almanız. Ben şahsen şu an bilgisayar alacak olsam, Ryzen devrimine rağmen Intel ve nVidia'lı Dell ve Monster'a yönelirim. Eğer Asus dediğim gibi HDD+SSD kurulumlu, minimum 16GB Ram'li bilgisayar getirmedikçe, CPU ne kadar iyi olursa olsun o cihaza yönelmem ben. Kendi kanaatim budur :)

Hocam aldığım modelin 16gb 512gb SSD +1tb HDD olan modeli vardı ama 8500 liraydı şuan da stoklarda yok zaten. Benim şuan aldığım model de 8gb + 512ssd li model. 7000 liraya aldım. Ben 8gb ram ve HDD eklesem sonuçta aynı hesaba gelmez mi? Ortam biraz sakinleşip fiyatlar normale dönünce ram eklemeyi düşünüyorum zaten. HDD yi de duruma göre bakarım artık. Ayrıca neden yeni nesil AMD yerine böyle bir şey tercih edeceğinizi açıklar mısınız? Kusura bakmayın PC ortamına daha yeni yeni uyum sağlamaya çalışıyorum pek bilgim yok
    https://www.hepsiburada.com/asus-g531gt-bq430-intel-core-i5-9300h-16gb-1tb-512gb-ssd-gtx1650-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HB00000PNXIZ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Trepeci -- 26 Mayıs 2020; 0:29:16 >

• quote:

Hocam aldığım modelin 16gb 512gb SSD +1tb HDD olan modeli vardı ama 8500 liraydı şuan da stoklarda yok zaten. Benim şuan aldığım model de 8gb + 512ssd li model. 7000 liraya aldım. Ben 8gb ram ve HDD eklesem sonuçta aynı hesaba gelmez mi? Ortam biraz sakinleşip fiyatlar normale dönünce ram eklemeyi düşünüyorum zaten. HDD yi de duruma göre bakarım artık. Ayrıca neden yeni nesil AMD yerine böyle bir şey tercih edeceğinizi açıklar mısınız? Kusura bakmayın PC ortamına daha yeni yeni uyum sağlamaya çalışıyorum pek bilgim yok
    https://www.hepsiburada.com/asus-g531gt-bq430-intel-core-i5-9300h-16gb-1tb-512gb-ssd-gtx1650-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HB00000PNXIZ
    İşin aslı, bana totalde 512GB'lık SSD'si olan bir model de yeter günlük kullanımımda. Ama şöyle bir durum var.

SSD'yi "partition" olarak böldüğünüzde, yani eskiden hard diskleri C:, d: olarak böldüğümüz zamanlardaki gibi bölersek, SSD'nin TRIM özelliği, yani belli başlı hücrelerin aşınmasını engelleyen özelliğin, sadece o bölünen kısım kadarında işe yaradığını düşününce... Daha açık anlatmak gerekirse, bir tane A4 kağıdını ikiye bölün ama kesmeyin. Bu sizin SSD'niz olsun. Üst kısmı C:, alt kısmı D: olsun. Bu durumda işletim sistemi sadece o A4 kağıdının üst yarısında çalışacağı için, dosyalar, programlar vs. en sık oraya yazılacağı için, kağıdın sürekli olarak yazma - silme işlemleri yüzünden delik deşik olacağı gibi, SSD'nin de çok daha yızlı yıpranacağını göreceksiniz. Günümüz SSD'lerinde ömür sorunu yok denecek kadar azaldı. Ama bu işlemi SSD'yi böldüğünüzde ortadan kalkıyor. Hard diskte bu durum yok bildiğiniz üzere. Anlayacağınız, SSD'yi bölmeden kullanacaksınız ama bu durumda da sistemi yeniden temiz kurulum ile kurduğunuzda da sık sık verilerinizi yedeklemek zorunda kalacaksınız. SSD + HDD düzeninde bu duruma da gerek yok. Haftada bir yedeklerini alan bir insan olduğum halde, tüm sistemimi tek disk üzerinde kullanmak bana güvenli gelmiyor.

Ben 2010'dan beri notebook'larımı masaüstü bilgisayar niyetine kullanıyorum. Üniversite hayatım, yakın akrabalarımda uzun süre kalmam vs. sebebiyle notebook benim için şart. Ve bir telefonla hayatımı idame ettiremiyorum. Anlayacağınız, bilgisayar benim hayatımda önemli bir noktada. Eğlence, iş, multimedya vs. vs. o kadar çok yeri var ki. Bu sebepten ötürü, bir bilgisayarda en az iki partition, mümkünse de partition olarak bölünmüş tek disk yerine de iki farklı diski birer partition olarak tercih ediyorum. SSD'de uygulamalar, işletim sistemi vs çalışsın, hard diskte de verilerim depolansın, download işleri yapılsın şeklinde.

RAM konusunda 8 şimdilik yeterli. Ama oyun oynayan bir insan için minimum 16 olmalı.

• merhaba arkadaşlar bende geçen hafta FX505DT 512ssd 1650 8gb ram li versiyonunu satın aldım windows ve driverlarını kurdum fakat cihaz belirsiz zamanlarda kilitlenmeye başladı bildiğiniz donuyor kapatıp açmam gerekiyor özellikle oyuna girerkekn donuyor yada oyundan çıkarken windowsu yeniden kurdum fakat sorun aynı bios vs hepsi güncellendi başına böyle bir sorun gelen oldumu ne yapmalıyım asus destekle görüştüm cihazı sıfırlayın olmazsa bize gönderin dediler daha 1 haftalık cihaz :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcfalsi -- 7 Mart 2021; 17:16:28 >
  • Konuyu hortlatıyor gibi olacağım, lakin yaşadığım sorunun haddi hesabı kalmadı bu laptopla son 3 aydır. Soğutma performansında (!) bir değişim olmamasından ötürü fandaki sese çok takılmadım, ancak wifi kopmaları (Sadece 5ghz olsa neyse, 2.4 ghz'de de peşi sıra yaşadım) bana masaüstü toplatacak kadar delirtti. Tam bunu bir şekilde çözdüm derken donanımların rastgele biçimde kopup sisteme mavi ekran verdirmesi ve biosta nvme diskimi görmemesi de cabası ve tüm bunlar son bios güncellemesi ile beraber görülmeye başladı. Resmen güncel biosla makinanın koküne kibrit suyu ektiler. Garantisi bitmeden klavye desteğinin kesilmesi, DTS uygulamasının çalışmaması ve desteğinin bitmesi, usblerin kafasına göre gidip gelmesini saymıyorum bile. Bu sorunların çoğunu aleti yüksek performans moduna çekerek hallettim, aletin güç yönetimi rezalet. Diğer yandan 1 buçuk senedir kullandığım için iade şansım maalesef kalmadı. Enflasyon sebebi ile 2. el ederi de arttığı için muhtemelen format atıp 2. elde satışını gerçekleştireceğim. Genelde format atınca bu makinalar toparlıyor ancak ASUS'un yazılım desteği maalesef rezalet. Umarım adam akıllı bir bios çıkartırlar bu alet için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BRC_KHAN -- 13 Mayıs 2021; 16:18:9 >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.