Şimdi Ara

||| Asus A42JA-VX095V Kullanıcıları Kulübü ||| 14' / i7 740Q / HD 5730 (66. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.817
Cevap
5
Favori
125.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6465666768
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: FaRaKaN

quote:

Orijinalden alıntı: Fatihlik

pili çıkartarak mı kullanıyorsunuz arkadaşlar? herkes öyle bir tavsiye vermeye başladı, araştırma yaptım ama emin olamadım..
    sarja takılı kullanıyorumda, sonuçta akım pilden geçiyor.. pille kullanmanın farkı performans.. başka farkı var mı ? bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim :)

Dostum öncelikle şunu belirteyim 2001 den beridir Laptop kullanıyorum.

5 Laptop eskittim. Ortalama 2şer sene kullandım.

Hepsinin pilini bozmadan yıpratmadan yeni sahiplerine verme şansım oldu Allah şükür.

Ben pillerin çıkarılmasına kesinlikle karşıyım. Çıkartmayın derim ben.
    Tavsiye isterse şunları yap;
    1) Elektrik bağlantını kes pili bitiresiye kadar kullan.
    2)bilgisayarı hiç açmadan şarjı doldur.
    3) Tekrar pili SONUNA KADAR kullan
    4) Tekrar Elektriğe tak cihazı açmadan, şarj dolunca elektirkle beraber cihazı aç. Elektrik ile ilişkisini kesme.
    5)1.5 -2 hafta da 1 sefer pili tamamen kullanıp full şarj yap.

Pili çıkartmanı tavsiye etmiyorum çünkü ani elektirik kesintierinde, voltaj farklılıklarında pillerde iş görür... ;)

* KEsinlikle yarım yamalak pili doldurmayın.

Eğer elektirkten çektiyseniz cihazı tamamen boşalmasını bekleyip öyle takın. elektiriğe bi takıp bi çıkarmayın. Pilde ki elektornlar da bir nizam içinde dizilirler. Siz elektirik verip kestikçe dizilim bozulcak pil bazen dolu gibi görünüp hemen boşalacaktır.

Pillerin bozulmasının en büyük nedenlerinden biri kesik kesik dolum boşaltım olmasıdır.

Hem telefonda, hem traş makinemde hem laptoplarımda, pspmde vs. vs. Tüm dolum gerektiren aletlerde bunları uyguluyorum ve kesinlikle daha birtane pil bozmadım....

Kısmen katılsam da sonuç olarak ne yaparsanız yapın kaçınılmaz son pilin bitmesi. Pillerin garantisi 1 senedir zaten, ilk 12 ay herhangi bi sorun yaşamazsınız 1-2 sene içinde Farakan arkadaşın söylediği kıstaslara göre 12-24 ay arasında pil kapasitesinin yüzde 20-40'ına düşer.

Cihazı pilsiz kullanmayı tavsiye etmiyorum, ancak bazen gerekli olabiliyor. Örneğin A42JA dan bahsedersek. Ne yaparsanız yapın pildeyken tam performans alamıyorsunuz. Hatta şarj cihazı bile fark ediyor. Eski Asus laptopumun şarj cihazı ile uyuyor A42JA, diğer şarj cihazına taktığımda pil doluyor ama tam performans sağlayamıyor. Pilde 30 fps alıyorsak o aletle 40 fps, orjinal aletiyle 60 fps alıyorum. Yani demek istediğim pil %100 de iken normalde şarjın takılı olmaması gerekiyor teoride ama tam performans için zorunda kalabiliyoruz bunu demek istedim.

Ben 2001 değil ama 2004 yılından beri dizüstü kullanıyorum, buda 4. bilgisayarım. Şuanda 4 ü de bende. 1 inin pili tamamıyla bitik şarjı çıkarınca kapanıyor (4 senelik), 1 tanesi ise 1.5 saate yakın gidiyor şarjı (6 senelik) , bundan önce kullandığım medion marka olanda (2.5 senelik) 1 saat gidiyor ortalama. 3 ünü de kullanan benim ve hatta son kullandıklarımda daha bilinçli kullandım ama en eski olanın pili daha iyi durumda bence yukarıdaki tavsiyelere uyun ama çok fazla bi sonuç beklemeyin....

Ayrıca şunu da eklemeliyimki, bundan önceki bilgisayarlarımın tümü ilk alındığında 3-4 saat ortalama pil ömrü sağlıyordu. A42JA 'da bunun 1.5 saat olduğunu düşünürsek 2 sene onunda 20-40 dk lık bi pil ömrü (battery saving modda) sağlayacağını düşünüyorum. Ama piller ilginçtir ben 10 dk da biten pillerin birkaç sene sonra 1 saat ömre ulaşabildiğine şahit oldum.

Son olarak da Batarya Aşınma Seviyesi ni takip edin. Örneğin benim bilgisayarım 7 aylık ve yüzde 10 aşınma da şuanda.

• Arkadaşlar bende 6 yıl fujitsu dizüstü kullandım ve sürekli pil üzerinde takılıydı. 6 sene sonunda pili hala 1,5 saat kadar gidiyordu. Farakan'ın söylediği gibi pil tamamen boşalıncaya kadar şarj etmiyordum şarjda yarıda bırakmadan tamamen dolana kadar fişten çekmedim ve yaklaşık 2 haftada bir defa kesinlikle tamamen boşaltıp tekrar şarj ediyodum. ben o süre zarfında gerek elektrik kesintisinden gerekse pil ömrü bakımından problem yaşamadım. bu A42J' yi de aynı şekilde kullandım 8 aydır, pil ömründe kayda değer bir değişim gözlemlemedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TGYüksel

quote:

quote:

pili çıkartarak mı kullanıyorsunuz arkadaşlar? herkes öyle bir tavsiye vermeye başladı, araştırma yaptım ama emin olamadım..
    sarja takılı kullanıyorumda, sonuçta akım pilden geçiyor.. pille kullanmanın farkı performans.. başka farkı var mı ? bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim :)

Hepsinin pilini bozmadan yıpratmadan yeni sahiplerine verme şansım oldu Allah şükür.

4) Tekrar Elektriğe tak cihazı açmadan, şarj dolunca elektirkle beraber cihazı aç. Elektrik ile ilişkisini kesme.

Pili çıkartmanı tavsiye etmiyorum çünkü ani elektirik kesintierinde, voltaj farklılıklarında pillerde iş görür... ;)

Eğer elektirkten çektiyseniz cihazı tamamen boşalmasını bekleyip öyle takın. elektiriğe bi takıp bi çıkarmayın. Pilde ki elektornlar da bir nizam içinde dizilirler. Siz elektirik verip kestikçe dizilim bozulcak pil bazen dolu gibi görünüp hemen boşalacaktır.

Pillerin bozulmasının en büyük nedenlerinden biri kesik kesik dolum boşaltım olmasıdır.

Hem telefonda, hem traş makinemde hem laptoplarımda, pspmde vs. vs. Tüm dolum gerektiren aletlerde bunları uyguluyorum ve kesinlikle daha birtane pil bozmadım....

Kısmen katılsam da sonuç olarak ne yaparsanız yapın kaçınılmaz son pilin bitmesi. Pillerin garantisi 1 senedir zaten, ilk 12 ay herhangi bi sorun yaşamazsınız 1-2 sene içinde Farakan arkadaşın söylediği kıstaslara göre 12-24 ay arasında pil kapasitesinin yüzde 20-40'ına düşer.

Cihazı pilsiz kullanmayı tavsiye etmiyorum, ancak bazen gerekli olabiliyor. Örneğin A42JA dan bahsedersek. Ne yaparsanız yapın pildeyken tam performans alamıyorsunuz. Hatta şarj cihazı bile fark ediyor. Eski Asus laptopumun şarj cihazı ile uyuyor A42JA, diğer şarj cihazına taktığımda pil doluyor ama tam performans sağlayamıyor. Pilde 30 fps alıyorsak o aletle 40 fps, orjinal aletiyle 60 fps alıyorum. Yani demek istediğim pil %100 de iken normalde şarjın takılı olmaması gerekiyor teoride ama tam performans için zorunda kalabiliyoruz bunu demek istedim.

Ben 2001 değil ama 2004 yılından beri dizüstü kullanıyorum, buda 4. bilgisayarım. Şuanda 4 ü de bende. 1 inin pili tamamıyla bitik şarjı çıkarınca kapanıyor (4 senelik), 1 tanesi ise 1.5 saate yakın gidiyor şarjı (6 senelik) , bundan önce kullandığım medion marka olanda (2.5 senelik) 1 saat gidiyor ortalama. 3 ünü de kullanan benim ve hatta son kullandıklarımda daha bilinçli kullandım ama en eski olanın pili daha iyi durumda bence yukarıdaki tavsiyelere uyun ama çok fazla bi sonuç beklemeyin....

Ayrıca şunu da eklemeliyimki, bundan önceki bilgisayarlarımın tümü ilk alındığında 3-4 saat ortalama pil ömrü sağlıyordu. A42JA 'da bunun 1.5 saat olduğunu düşünürsek 2 sene onunda 20-40 dk lık bi pil ömrü (battery saving modda) sağlayacağını düşünüyorum. Ama piller ilginçtir ben 10 dk da biten pillerin birkaç sene sonra 1 saat ömre ulaşabildiğine şahit oldum.

Son olarak da Batarya Aşınma Seviyesi ni takip edin. Örneğin benim bilgisayarım 7 aylık ve yüzde 10 aşınma da şuanda.

TGYüksel batarya aşınma seviyesini nasıl takip ediyosun nereden bakıyosun yada ayrıca bir program mı kullanıyorsun?

• quote:

Orijinalden alıntı: baytux

quote:

Orijinalden alıntı: TGYüksel

quote:

quote:

TGYüksel batarya aşınma seviyesini nasıl takip ediyosun nereden bakıyosun yada ayrıca bir program mı kullanıyorsun?

BatteryCare programından bakabilirsin.

• Teşekkürler TGYüksel... Pildeki aşınma %6,5 olmuş 8 ayda...
  • quote:

Teşekkürler TGYüksel... Pildeki aşınma %6,5 olmuş 8 ayda...

detaylı bilgi.. kayıp kısmından mı baktın? %1.26 yazıyorda //11 ay oldu, yanlış yere bakmıyorsam iyi :)

ben de teşekkür ettim TGYüksel,
  • quote:

quote:

Teşekkürler TGYüksel... Pildeki aşınma %6,5 olmuş 8 ayda...

detaylı bilgi.. kayıp kısmından mı baktın? %1.26 yazıyorda //11 ay oldu, yanlış yere bakmıyorsam iyi :)

ben de teşekkür ettim TGYüksel,

konu pilden açılmışken kendi pilimde bazı ilginç durumlar var. öncelikle az önce kayıp kısım olarak ifade ettiğimiz kısım zaman içinde yüzde 30 lara çıkıp sonra yüzde 5-10 seviyesine inebiliyor hatta bikere yüzde 2 dahi gördüm.

ama ilginç olan şu ki bu bilgisayarın tam bir batarya düşmanı olması. full performansta işlemciyi en üst düzeyde yük altında çalıştırdığımızda "90 watt" a kadar enerji harcayabiliyor. entertainment modda wifi ile nette dolaşırken bu tüketim "23-24 watt" lara kadar geriliyor. yani yüksek performansta bilgisayar neredeyse 4 kat daha fazla enerji harcıyor. şuana kadar bu kadar yüksek bir enerji tüketimine hiç rastlamamıştım. önceki notebooklarımda 20-35watt arası performansa göre değişim gösteriyordu.

ayrıca sizde benzer sorun varmı bilmiyorum ama 80 watt üstü tüketimde iken bilgisayar bazen pil yüzde 20-30 seviyesinde aniden kapanabiliyor. sonra açıp performansı düşürünce normal şekilde kesilme olmadan boşalıyor.

yani kısacası şuan kaybı yüzde 10 gözüken pilimde en düşük modda 1.5 saat gibi bi pil ömrü varken yüksek performansta tüketimle orantılı olarak 90 dk dan 25 dk ya kadar inabiliyor...

• valla dostum pilde çalışırken hiç yüksek performasnta zorlamadım AVATARIMI :) genlerde pilden önceki moddo %20 performans ile çalıştırıyorum. Webte gezerken ne gerek var :) ama oyun da ve filimlerde ışık hızına geçiyorum :) pilimde %30 lardan birden tükenip kapanmadı. Kademeli olarak bitti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mga93

valla dostum pilde çalışırken hiç yüksek performasnta zorlamadım AVATARIMI :) genlerde pilden önceki moddo %20 performans ile çalıştırıyorum. Webte gezerken ne gerek var :) ama oyun da ve filimlerde ışık hızına geçiyorum :) pilimde %30 lardan birden tükenip kapanmadı. Kademeli olarak bitti.

zaten bende de sadece yüksek performansta yük altında kapanma oluyor onun dışında rastlamadım
  • merhaba arkadaşlar....mavi ekran sorunundan dolayı notebook u servise gönderdim...her türlü hata koduyla mavi ekran vermeye başladı makine:...gormat bile atarken mavi ekran çıkıp restart yapıyordu...servise gönderdim...acaba tamiri mümkünmüdür?..değişimmi yaparlar? bilginiz varmı?teşekkürler
  • Büyük ihtimal yenisini gönderirler. Keşke tüm laptopları geri çağırsalarda yeni bişeyle gönderseler :D Cihazımız değişmiş olur ama bu aletlere de hakaret gibi olmasın minik ama güzel şeyler bunlarda
  • Arkadaşlar yeni güncellemeler yok mu !
  • quote:

Orijinalden alıntı: tos-hiba

merhaba arkadaşlar....mavi ekran sorunundan dolayı notebook u servise gönderdim...her türlü hata koduyla mavi ekran vermeye başladı makine:...gormat bile atarken mavi ekran çıkıp restart yapıyordu...servise gönderdim...acaba tamiri mümkünmüdür?..değişimmi yaparlar? bilginiz varmı?teşekkürler

Mavi ekranda çıkan kodu buraya yazarsanız yardımcı olabilirim ama her mavi ekran değişim gerektirir diye bir durum yok. Örneğin ram lerde sorun vardır o değişir sadece sorun ortadan kalkar gibi. Tamiri tabiki mümkündür ama genelde değişimleri çok fazla uğraştıracak cihazlar için veriyorlar.

quote:

Büyük ihtimal yenisini gönderirler. Keşke tüm laptopları geri çağırsalarda yeni bişeyle gönderseler :D Cihazımız değişmiş olur ama bu aletlere de hakaret gibi olmasın minik ama güzel şeyler bunlarda

Yenisini göndermeleri gibi bi durum yok. Sizi arıyorlar ve değişim olacağını belirtip sizi çağırıyorlar servise, gidince değişimi bildiren bir kağıt veriyorlar imza attırıp sonrada fatura ile birlikte cihazı aldığınız yere gidiyorsunuz (bimekse yani) orada da değişimi yapıyorlar.

• Güncelleme yok mu :)
  • benm fan kafayı yedi ses çıkartıyo yerinden oynadı yada rulman gitti servis yolu gozktu :/ macun ev temizlk yapsınlar barı gidince
  • Arkadaşlar 5.1 ses sistemini ayarlamaya çalışırken ses aygıtlarından onboard ses kartını devre dışı bıraktım. Daha sonra bir şekilde geri getirdim fakat şimdi de fn tuşuyla ses açıp kapatamıyorum nasıl düzeltebilirim? Bir de 5.1'e creative sound blaster x-fi pro ile her bağladığımda ses kartını, çıkardığımda ise onboard ses kartını ses aygıtlarından seçmem gerekiyor. Otomatik olarak tanıması için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.
  • bizim pc ler sata 3 destekliyormu nasıl öğreniriz bunu ?
  • Yakın zamanda güncelleme cıktı mı bilgisi olan var mı ?
  • Güncelleme yok şuan için...
  • yaw bir türlü bozamadım avatarımı. bir türlü yorulmadı avatarım :) maşallahhhh
  • 
Sayfa: önceki 6465666768
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.