Şimdi Ara

ASLINDA ARAÇLAR 30-40 KURUŞ DEĞİL 1TL YAKIYOR (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
6
Favori
16.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
108 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yol bilgisayarında gösterilen litreyi kuruşa çevirirken doğrumu yapıyorum;
    Atıyorum 100km de 6 litre yakıyor ve benzin fiyatı 7₺
    6litre 100km
    ? 1km
    ?= 0.06 litre çıkıyor
    0.06 yı benzin fiyatıyla çarpınca kaç kuruş yaktığımı belli oluyor.
    0.06x7 = 0.42 yani 42 kuruş yakıyor. Öyle mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Helal olsun şimdiye kadar kimse bunu akıl edememişti büyük resmi görmüş arkadaş
    Bu hesap otomobil endüstrisinde yeni bir çağın başlangıcı olur

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Otopark paralarını da yazmamışsınız. İstanbul gibi yerde ayda en az iki kez de ücretli otopark masrafımız olur. Durduğu yer için de bölgeye göre aylık otopark gideri var.
    Araç sahibi olmak gerçekten çok büyük masraf.

• İyi de sizin bu hesap aracın yakıtı değil yürütme maliyeti.
    Bunu herkes hesapliyor zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: selamivural

Bir şehir içi bisiklet sürücüsü, zor durumda taksi kullanan olarak küçücük kasabalarda arabayla ekmek almaya gidenlere acıdım.
    Hem ekonomik zorluk çekiyorlar hem de hiç efor sarfetmedikleri için sıhhatleri bozuluyor. Bisiklet le küçük bir tur atınca bile mide şişkinlikleri kalmıyor! Bacaklar kopuyor ama vcüdun diğer tarafı zindeleşiyor.
    Ne yazıkki heryer düzlük değil işte. Yol bisikletçisi olarak yer geliyor yüzde 15 eğimi zor çıkıyorum. Adamlar ne yapsın

• quote:

Orijinalden alıntı: JanKlod

Bir şey sormak istiyorum.
    Yol bilgisayarında gösterilen litreyi kuruşa çevirirken doğrumu yapıyorum;
    Atıyorum 100km de 6 litre yakıyor ve benzin fiyatı 7₺
    6litre 100km
    ? 1km
    ?= 0.06 litre çıkıyor
    0.06 yı benzin fiyatıyla çarpınca kaç kuruş yaktığımı belli oluyor.
    0.06x7 = 0.42 yani 42 kuruş yakıyor. Öyle mi?
    Aynen oyle hocam 100kmde kaç litre yakıyorsa benzinin fiyatiyla çarp 100e böl.

• Ölümlü dünyayı yaşayın gitsin yarına çıkacağımızın garantisi yok keyfinize bakın böyle ufak hesaplara gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Polestar191

Ankarada bisiklet yolu yapsalar bile bir kaç semt düz anca oralarda kullanılır onun dışında zor

Alıntıları Göster
    Benim evim de işim de düz yerlerde, tutup da dikmene bisiklet yolu yapılsın diyen yok zaten, şehrin ana birkaç noktasını bile bisiklet yoluyla bağlasalar kayda değer şekilde azalır trafik.
  • araba masrafını düşünüp de bu rahatlıktan vazgeçeceksek hiç yaşamayalım
    çalış kazan, sonra masraf deyip toplu taşımaya mı binelim
    ben normal memurum, zengin değilim fakat asla arabadan vazgeçmem
  • Ayda 1 yıkama. Birim fiyat 25 TL. Toplam: 1500TL

Artık kendim yıkamaya karar verdim.

• Hiçmi pikniğe mangala ormana gitmeyeceksin.. Arabanın verdiği rahatlık özgürlük aslında km de 1 lira verdiğimiz.. Memlekete taksi ile gidemezsin.. Haftalık araç kirası 1500 lira.. Ama dönemlik al sat yapabilirsin..Nisan-Ekim dönemi uygun bir araç alıp satabilirsin..

• küçük çocuk varsa otobüs dolmuş zor oluyor, gurbetteyiz aile anne baba uzakta.araç şart,ams küçük kadabada yaşayıp mümkün mertebe az km yapmak lazım.

• Bu hesapları yapanların çocuğu yok sanırım diyecektim ben de

1.6 vergisi 1500 sigorta kasko 2500 4000 yakıt o da 8000 km yol için, bakımı da 2000 diyorlar daha yaptırmadım. Yıllık 10 bin lira. 5 yılda 50 bin lira. Yılda 20 bin lira taksitle ev aldık. Araba ile evin masrafı... Lüks ise lüks, ne yapak

Bu hesapla km de 1.25 kuruş bizim.

Çoluk çocuk minibüs otobüs taksi kullansak arada bir kiralama falan yine yarısından fazlası gider bizde. O yüzden mecburi.

Aslında mecburiyet de para olduğu kadar, olan parayı harcıyor insan, yani bütçesine göre harcıyor. Arabaya harcayacak para olmasa almazdık zaten. Varken; Araba almasak her yıl 10 bini kenara mı atacaktım sanki! Hayır. Ona da harcayacak bir yer çıkardı yine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 10 Haziran 2019; 1:43:57 >

• İlk defa araba almaya bukadar niyetlenmistim hiç arabam olmadı bugüne kadar, sayende vazgeçtim

İyiki konuyu açmışsin çok haklısın arabaya çok ihtiyacım olmuyor hergun gezen biride değilim acil ihtiyacım olursa taksiyi çağırırım 5 dk ya kapıda çok önemli günler olur arabayı kiralarım 3 5 gün ne olacak arabanın sürekli kapının önünde olması ayrı bir konfor fakat bu konfora o paraları dökmek ve hergun araba bozuldu çizildi kirlendi stresi yaşamaya degmiyor özellikle orta direk birisiyseniz kesinlikle lüzumsuz ha paranız vardır alırsınız sıkıntı yok lafım orta direk arkadaşlara.Kısmet olursa yurtdışina çıkarsam alırım artık birtane Türkiye'de araba almak delilik bunu net olarak anladım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • JanKlod kullanıcısına yanıt
    Diğer bir yöntem de;
    Aldığınız yakıt / Gidilen yoldur.

42 litre yakıt aldınız 7 liradan, 294 lira verdiniz ve 700 kilometre yol yaptınız
    294TL / 700KM = 0.42 TL yani 42 kuruş.
    42 Litre / 700 km = 0.06 Litre / 1 kilometre * 100 = 6 litre / 100 km
  • bunlar zaten bilinen ve kabullenilen konular
    ya arkadaş artık şu kuruş ,tl. yakma sözünden lütfen vazgeçelim ,tüketim litre olarak hesaplanır
    sürekli akaryakıt fiyatları değiştiği için yapılan hesap bazen 1 gün dahi geçerli olmuyor :)
  • Akhenatonnn kullanıcısına yanıt
    1500 tl diye görünce bi şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarına baktım da uçmuş fiyatlar ya.

• Aman kardeşim binmeyin arabaya vuran vurana sanki alnınıza namlu dayayıp trafiğe çıkartıyoruz.
    Yok çoluk çocuk yok eğim yok trafik yok bilmem ne diyorsanız da şovu kesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metufkcr -- 10 Haziran 2019; 5:34:54 >
  • Taksiciye, dolmuşçuya vereceğime 2 Lira yaksın daha iyi

• quote:

Orijinalden alıntı: UML

1500 tl diye görünce bi şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarına baktım da uçmuş fiyatlar ya.
    aynen 5 kişi gidiş dönüş asgari ücrete yakın.arabayla gezip dolaşıp istediğin yerde mola verebiliyorsunda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.