Şimdi Ara

Askerlik sebebiyle işten ayrılma ? Neye dikkat etmeliyim? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
3
Favori
65.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Or_By

Ozel sektor icin tazminat,isten ayrilma askerlik vb konularda sorusu olan varsa mesajimi alintilasin yardimci olmaya calisirim

Abi bn 10 ayım oldu yıllk izine cıkmadım ne kdr tzmint alrm

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: omercan58

quote:

Ozel sektor icin tazminat,isten ayrilma askerlik vb konularda sorusu olan varsa mesajimi alintilasin yardimci olmaya calisirim

askerlik nedeniyle ayrılanlar sadece kıdem tazmnatı hak eder. ihbar ödenmez.

kıdem tazminatınıda şirkette 1 yılını dolduranlar alabilir.

yani tazminat almaya hakkın yok ne yazıkki.

10 aylık adamın zaten yıllık izin hakkı yoktur.

sen sadece istifanı yazıp çıkacaksın kardeşim

• Bosuna tazminat falan bekleme.
    eger isinen memnunduysan adamla anlas cik.gelince tekrar girersin. Degilsen al tazmiaatini.

• 6 ayda 1 hafta izin var diye biliyorum

• arkadaslar e-devlet den alınan sevk belgesi gecerli mi? subeye gıtmeye gerek yok diyorlar. ben bu belgeden 2 çıktı alsam bırı şirkete biri teslim olacagım bırlıge bırde kopya belkı.

sevk belgesini şirkete vereceğim baska dilekce mi vereyim birde?
  • arkadaşlar konuyu ben açmıştım, tekrar bazı hatırlatmalar yapayım, askerlik sevk belgenizi iş yerine götürün, işten ayrılma dilekçesine kesinlikle istifa ediyorum yazmayın, tazminatınızı almadan aldım diye imza atmayın. tazminat işçi olarka hakkınız almadan çıkmayın.

bunlar aklıma gelen hususlar, umarım herkesin gönlüne göre olur, askere gidecek arkadaşlara şimdiden hayırlı teskereler, kısa dönem yapacak arkadşalar merak etmesin göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor. askerliği yapın kurtulun aklınızın bir köşesinde kalmasın.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: omercan58

quote:

askerlik nedeniyle ayrılanlar sadece kıdem tazmnatı hak eder. ihbar ödenmez.

kıdem tazminatınıda şirkette 1 yılını dolduranlar alabilir.

yani tazminat almaya hakkın yok ne yazıkki.

10 aylık adamın zaten yıllık izin hakkı yoktur.

sen sadece istifanı yazıp çıkacaksın kardeşim

Şimdi hocam ihbar odenmez demissiniz peki ihbar suresini beklemek zorunda mı çalışan? Yoksa sülüsünü aldıgı gun isten ayrıla bilir mi?
    Birde kıdem tazminatı 1 yıl dolanlar alıyor demissiniz peki, 1 yıldan sonra ki zaman, gecen aylar da etki eder mi kıdem tazminatına, mesela benim 1.5 yıl oluyo

• concepty kullanıcısına yanıt
    iş etiği açısından gidipte ben yarın askere gidiyorum denmez. sonucta sizin askere gideceğiniz nereden baksan 3 ay öncesinden belli siz işverene ne kadar erken bildirirseniz durumu o kadar iyi ayrılırsınız açık kapı bırakırsınız. sonucta sizin yerinize personel bulunması veya sizden o personeli yetiştirmeniz istenebilir. bu yüzden olabildiğince en geç 1 ay öncesinden bildirin işverene çıkış tarihinizi.

çıkış işlemleri için illaki silüs gerekmez. örneğin 3 ay öncesinden askerlik şubesinden alacağınız ve sizin askere gideceğinizi belirten yazı ile silüs tarihinden 3 ay öncesinden de tazminat alarak çıkış yapbilirsiniz. bunuda dip not olarak ekleyeyim.

kıdem tazminatının ödeme şartı çalıştığınız 1 yıllık süre için brüt 1 aylık ücretinizin size ödenmesidir. 1 yılın üstündeki artık zamanlar tabikide etki etmektedir. artık olan bu zaman dilimi için oranlama yöntemiyle hakedişiniz bulunur ve tazminatınıza eklenir. + yıllık izin alacağınız varsa bunların ödemesi de yapılır. diğer şartlarda yıllık izin ücretleri nakit olarak ödenemez.

• Harika o zaman, bende silüsün gelecegi tarihi hesaplıyodum ona gore ihbar süresi kadar onceden haber verip cıkısımı bildiricektim. Tesekkur ederim hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: CΛRNIVΛLE

arkadaşlar konuyu ben açmıştım, tekrar bazı hatırlatmalar yapayım, askerlik sevk belgenizi iş yerine götürün, işten ayrılma dilekçesine kesinlikle istifa ediyorum yazmayın, tazminatınızı almadan aldım diye imza atmayın. tazminat işçi olarka hakkınız almadan çıkmayın.

bunlar aklıma gelen hususlar, umarım herkesin gönlüne göre olur, askere gidecek arkadaşlara şimdiden hayırlı teskereler, kısa dönem yapacak arkadşalar merak etmesin göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor. askerliği yapın kurtulun aklınızın bir köşesinde kalmasın.

yönlendirmenizin 2. kısmı yanlış olmuş yalnız

istifa dilekçenizde İSTİFA ediyorum yerine ASKERE GİDECEĞİM İÇİN ŞİRKETİNİZDEN AYRILMAK İSTİYORUM cümlesini kullanın.
    tazminatınızı almadan aldım diye imza atmanızın hiç bir sakıncası yoktur. zira imzalayacağınız ibranameler arasında " bugune kadar hak etmiş olduğum tüm hak ve alcaklarımı aldım, bundan başkaca hiç bir hak ve alacağım kalmamıştır" yazılı metni imzalamanız istenebilir. bunları korkmadan imzalayın

çünkü size yapılan her türlü ödemenin banka kanalıyla yapılması gerekmektedir yasa gereği. siz isterseniz 50 tane tazminatımı aldım diye imza atın eğer banka hesabınıza tazminat ödemesi olarak para girişi olmazsa dava açar faiziyle birlikte alırsınız.

yada tam tersi işveren size tazminatınızı elden ödedi. şuraya imza at al buda paran dedi. isterseniz gidip dava açabilirsiniz banka hesabıma tazminat ödemesi olmadı diye. işveren banka hesabına ödemeyi kanıtlayamayacağı için aynı parayı bir kez daha alırsınız. tabiki bu sizin karekterinizle alakalı ben sadece örnek olsun diye veriyorum bu bilgiyi.

DİPNOT: BU ANLATTIKLARIM MAAŞ ÖDEMELERİNİ BANKA ARACILIĞIYLA YAPMAK ZORUNDA OLAN İŞYERLERİ İÇİN GEÇERLİDİR. 2-3 KİŞİNİN OLDUĞU USTA ÇIRAK İLİŞKİNİN OLDUĞUNU KÜÇÜK İŞLETMELER BU KAPSAM DIŞINDADIR.

• quote:

Orijinalden alıntı: concepty

Harika o zaman, bende silüsün gelecegi tarihi hesaplıyodum ona gore ihbar süresi kadar onceden haber verip cıkısımı bildiricektim. Tesekkur ederim hocam

rica ederim ne zaman gideceksiniz askere? hangi dönem?

zaten işverenle işçi arasında önemli olan ikili diyalogtur. ikili diyalog iyiyse sözle tüm işlemler halledilir. yok kötüyse ozaman herşeyi resmiyete dökmekte fayda var. bildiriminizi yazılı vb. işleri yazılı olarak yapmak menfatinize olacaktır. yoksa siz sözle söylediğiniz halde haber vermediğinizi iddaa edebilir. bu durumda olan kişiler dilekçe ile başvursunlar 2 nüsha yapsınlar dilekçeyi 1 nüshayı işveren verip diğer nüsha üzerinede teslim alma tarihi kaşe imza yaptırsanlar. birde kimin teslim aldığını.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: concepty

Harika o zaman, bende silüsün gelecegi tarihi hesaplıyodum ona gore ihbar süresi kadar onceden haber verip cıkısımı bildiricektim. Tesekkur ederim hocam

rica ederim ne zaman gideceksiniz askere? hangi dönem?

zaten işverenle işçi arasında önemli olan ikili diyalogtur. ikili diyalog iyiyse sözle tüm işlemler halledilir. yok kötüyse ozaman herşeyi resmiyete dökmekte fayda var. bildiriminizi yazılı vb. işleri yazılı olarak yapmak menfatinize olacaktır. yoksa siz sözle söylediğiniz halde haber vermediğinizi iddaa edebilir. bu durumda olan kişiler dilekçe ile başvursunlar 2 nüsha yapsınlar dilekçeyi 1 nüshayı işveren verip diğer nüsha üzerinede teslim alma tarihi kaşe imza yaptırsanlar. birde kimin teslim aldığını.

Mayıs döneminde gidicem kısmetse.
    Anladım, çok sorun olacağını zannetmiyorum ama verdiginiz bilgileri bi kenarda saklamak lazım :)

• Ayın 17inde lisans diplomamı alacağım. Mayıs celbi için başvuru yapacağım. Sanırım şubatın sonuna kadar vaktim var.

İşyerine askerlik belgesini en erken ne zaman verebilirim. Mayısta alacağım sülüsü beklememe gerek yok sanırım

İşyerinden en erken ne zaman ayrılabilirim
    Tazminatımı ne zaman alabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 13 Şubat 2015; 19:21:39 >
  • Arkadaşlar ben mayıs ayında askere gideceğim.. 14 ay oldu işe gireli.. şimdi iş veren tarafından çıkış verdirsemmi daha iyi olur yoksa askerlik belgesi ile çıkışa gitsemmi daha iyi olur..
    askerlik belgesiyle sadece kıdem tazminati ve tatil günlerimi alacağımı biliyorum. ama çıkış verseler ihbar tazminatı iş arama hakkı felanda verirlermi.._? hangi yoldan daha karlı çıkarım bana bi yardımcı olun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

Ayın 17inde lisans diplomamı alacağım. Mayıs celbi için başvuru yapacağım. Sanırım şubatın sonuna kadar vaktim var.

İşyerine askerlik belgesini en erken ne zaman verebilirim. Mayısta alacağım sülüsü beklememe gerek yok sanırım

İşyerinden en erken ne zaman ayrılabilirim
    Tazminatımı ne zaman alabilirim

Merhaba, sülüs ü alacagınız tarihten 3 ay oncesinden isyerinize bildiriminizi yapıp ayrılabilirsiniz. Ustteki mesajlarda Or_By nickli arkadas acıklama yapmıstı.

• quote:

Hocam kasımda tecilim bitiyor, ağustosun sonuna kadar tecili bozup kasım celbiyle gitmek istiyorum.

20 aydır çalıştığım işyerinden ağustos sonu gibi kıdem tazminatımı da alıp askerliği beklemek niyetindeyim. Askerlik sebebiyle kıdem tazminatı alabilmek için o işyerinde bir yıldan fazladır sigortalı çalışıyor olmanız ve askerlik için işten ayrıldığınızı kanıtlamanız lazım. Yani sülüs dedikleri askerlik sevk belgesini götürmeniz gerekiyor.

Fakat sülüsü askere gitmeden bir ay evvel alabileceğimi okudum. Yani ekime kadar çalışmam lazım işyerinde. Benim amacım işyerinden alacağım tazminatla kasımın ilk haftası yapılacak mali müşavirlik staj sınavına hazırlanıp sınava girmek sonra da askere gitmekti. Ama şimdi sınava çalışma imkanım ortadan kalkıyor çünkü işyerimde eylül ekim döneminde haftaiçi dört gün dokuz buçuğa kadar mesaiye kalıyoruz ve değil ders çalışmaya, oturup yemek yemeye bile vaktimiz olmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: clint bey

quote:

Hocam kasımda tecilim bitiyor, ağustosun sonuna kadar tecili bozup kasım celbiyle gitmek istiyorum.

20 aydır çalıştığım işyerinden ağustos sonu gibi kıdem tazminatımı da alıp askerliği beklemek niyetindeyim. Askerlik sebebiyle kıdem tazminatı alabilmek için o işyerinde bir yıldan fazladır sigortalı çalışıyor olmanız ve askerlik için işten ayrıldığınızı kanıtlamanız lazım. Yani sülüs dedikleri askerlik sevk belgesini götürmeniz gerekiyor.

Fakat sülüsü askere gitmeden bir ay evvel alabileceğimi okudum. Yani ekime kadar çalışmam lazım işyerinde. Benim amacım işyerinden alacağım tazminatla kasımın ilk haftası yapılacak mali müşavirlik staj sınavına hazırlanıp sınava girmek sonra da askere gitmekti. Ama şimdi sınava çalışma imkanım ortadan kalkıyor çünkü işyerimde eylül ekim döneminde haftaiçi dört gün dokuz buçuğa kadar mesaiye kalıyoruz ve değil ders çalışmaya, oturup yemek yemeye bile vaktimiz olmuyor.

evet silüs kısa süre öncesinden veriliyor.ancak askerlik şubenizden yazı alırsanız alrısanız bu kişi kasım celbinde silah altına alınacaktır diye ve ağustos yada eylül de yaptıracağınız yoklama kağıtlarıda işinizi görecektir. sonuçta bu kağıtlarda belirtildiği üzere sizin askere alınacağınız kesin şekilde belli olmaktıdır. son yoklamadan sonra zaten bne vazgeçtim gitmiyorum deme gibi bir hakkınızda olmadığı için bu belgelerle çıkış işlemini gerçekleştirmek mümkündür.

fakat bu sizinle işveren arasındaki duruma da bağlıdır. eğer gıcıklık yapmak isterse illaki silüsü getir diyebilir. bu durumda 2 yol izlersiniz ya kabul edip çalışmaya devam edersiniz yada ihtar çekip iş akdinizi siz sonlarırsınız sonrasında dava ve mahkeme süreçleri başlar.

• Öncelikle merhaba, tum yazılanları okudum fakat yinede aklıma takıldı ki şöyle;
    6aralik 2011den beri özel sirkette çalışıyorum bunun bir yılı yurtdışında geçti türkiye'de sigortam ödendi bir yıl sonra turkiye de devam ettim yurtdışında çalıştığım bir yılın tazminatını aldım. Sirketime askerlik durum belgesi verdim 31aralik 2016ya kadar tecilli göZükmek tedir.

Sorum sudur ki;
    Yurtdışında ki bir yılın tazminatini aldım ama sigortam ödendi
    Yani askerlik icin ayrılırsam tazminatta o bir yıllık sure kesilirmi ?
    Birde şirketim 31aralik2016 olarak tecilimi belgeledim bu tarihten once tecili kaldirsam askere gitmek icin herhangi bir problem olusurmu ?

• Merhabalar,
    Yazılanların hepsini okudum, baya da fikir sahibi oldum, yazan herkesin ellerine sağlık :)
    Yalnız benim biraz değişik bir durumum var. İnşallah cevap bulurum:
    12 kasım 2014'te işe başladım, kasım celbiyle de askere gideceğim. Eğer 1. grup çıkarsa 2-5 kasım arasında birliğe teslim olmam gerekiyor ki bu da 7 gün ile 1 yılımı dolduramadığım için kıdem tazminatı hakkından mahrum bırakıyor beni. İstifamı verirken işten çıkış tarihimi 13 kasım 2015 olarak belirtsem, aradaki süreyi de izin alsam 1 yılımı doldurmuş olur muyum ?
    Ya da 2. ihtimal birliğe 7-8 gün geç teslim olup bakaya cezası ödemek. Tabi onun başka ne gibi cezası olur onu bilmiyorum.
  • arkadaşlar konu hakkında bilgi veren herkese teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.