Şimdi Ara

Askerlik Sebebiyle İşten Ayrıla ve İşe geri Dönme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    30.07.2016 tarihinde askerlik nedeniyle işten ayrıldım. Şirket tazminatımı verdi 01.02.2017 tarihinde askerliğim bitti fakat iş yeri beni geri almıyor. Pozisyon yok diyor, 1-2 aya haber edeceğiz diyor ve daha önceki almış olduğum ücretten daha az miktara görev var başlar mısın diye dalga geçip, ileri tarihlere atıyor.
    Araştırmalarıma göre 2 ay içinde başvuran işçiyi eski çalışmış olduğu bölüme veya muadil bir bölüme en düşük aynı maaş ile işe almasını söylüyor. Ya da 3 maaş tazminat vermesini söylüyor.

1- internette bulunan eleman arayan sitelerden birinde bu şirketin eleman aradığını gördüm benim daha önce çalışmış olduğum bölüme ve başvurdum
    2- kendi sitesine girerek iş başvuru formu doldurdum, bu formun çıktılarını aldım, fotoğraflarını çektim

Şimdi sizlere sormak istediğim konu şu:
    tarihlerden de anlayacağınız gibi 03.04.2017 tarihinde bu 2 aylık (60 günlük) süre sona eriyor davayı nasıl açarım ve bu 2 belge yeterli olur mu?

Yorumlarınız için herkese teşekkür ederim...

• 4857 sayılı İş Kanunun 31. Maddesinde

işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır.

Açacağınız dava malesef işe iade olamayacak çünkü kendi rızanızla ve tazminatınızı alarak ayrıldınız bu konuda yapabileceğiniz şey kötüniyet tazminatı da diyebileceğimiz 3 maaş tazminatı talep etmek bu davayı görmekte görevli mahkeme iş mahkemeleridir gerekli prosedürü izleyerek bu konuda dava açabilirsiniz

Delil olarak Bahsettiğiniz formun yeterli olacağını düşünüyorum, ayrıca şirketin ne zaman eleman aradığını (internet sitesine eleman ilanı verdiği tarih), askere gidiş tarihiniz, dönüş tarihiniz gibi gerekli evraklarıda hazır bulundurun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.