Şimdi Ara

Askerlik Psikolojisini Atlatmanın Yolları??

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (3 Mobil) - 2 Masaüstü3 Mobil
5 sn
32
Cevap
0
Favori
5.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba dostlar, bu konuda daha önce askere gitmiş olan arkadaşların çok değerli fikirlerine ve desteklerine ihtiyacım var. Kasım 1'de yola çıkıyorum 4'ünde birliğe teslim oluyorum (ki daha 1.5 hafta var zaman durdu geçmez oldu). Özellikle son 2-3 haftadır üzerimde öyle bir baskı oluştu ki bu anlatılmaz yaşanır bir duygu o yüzden beni anlayabilecek kişilere seslenmek istedim. Normalde hayatım bir yerlere taşınmakla, yeni çevre edinmekle geçti bu tip durumlara alışkınım ama böylesini ilk kez yaşıyorum.

Son 2-3 haftadır geçmişte yaptığım bütün hatalar olsun gerek aileme yaptığım yanlışlar gerekse kendi hatalarım, gelecek kaygısı bir yandan, askerliğimin bitmesini bekleyecek sevgilim var ki onunla da çok uzak kaldık bir birimize...

Bu aralar beynim tamamen bir çöp kutusuna döndü, hiçbir şeye odaklanamıyorum, gece geç yatsam da sabah 6 da istemsizce uyanıyorum ve bir daha uyuyamıyorum. Kız arkadaşım paramedik kadroya geçtikten sonra 4500-5000 tl maaş alacak acaba ben ona denk bir iş bulabilecek miyim gibi sorunlarım da var. Her şey üst üste eklenerek koca bir dert küpüne çevirdi beni geçen haftaya göre ruhsal sıkıntılarım biraz daha hafifledi diyebilirim ama bitmiyor (geçen haftalarda delirdiğimi bile düşündüm bi ara ölüyorum sanmıştım).

Tecili bozdurmadan önce kendi isteğimle 12 ay seçmiştim şimdiyse daha şafak başlamadan gideceğim günün şafağını saymaya başladım ki bu aşırı zor. Kimle konuşsam kafaya takma diyor ama bu öyle bir şey değil ki durduramıyorsun beyninde kurulan şeyleri, ruhum daralıyor, üzerinde gitmek bilmeyen karabulutlar var. Şuanda buraya yeni taşındık (2 sene kadar oluyor) arkadaşlarımın hiç birisi yok ilk kez de yalnız kaldığımı hissettim. (Şunun da altını çizmek istiyorum sorun askerlikten korkma kesinlikle değil. Jandarma olsun istiyordum Allah gönlüme göre verdi Jandarma gidiyorum. Daha önce askere gitmiş olanlar veya şuanda bekleyenler mutlaka anlayacaklardır çünkü anlatılmaz yaşanır bir duygusu var.)

Bu kasvetli, beter durumdan kurtulmanın bir yolu var mı geçici midir sizce sanki hiç bitmeyecekmiş gibi? Bu konuyu açmamak için çok uğraştım ama araştıra araştıra iyice işin içinden çıkamaz oldum. Allah bir daha yaşatmasın kimseninde başına vermesin böyle bir psikolojiyi.

• Dostum bundan tam 1 sene önce Kasım ayının başında 1 Kasım da ben de senin gibi askerlik macerama başladım. Benimki senin yerinden kat ve kat daha zordu, acemi birliğim Ispartaydı, usta birliğim ise Tekirdağda berbat bi mühimmat bölüğüydü. Keşke jandarma olaydım, keşke uzun dönem asteğmen olarak gidebilseydim ama nasip değilmiş kısa dönem olarak yaptık geldik. Şimdi grleyim içinde olduğun psikolojiye. Seni o kadar iyi anlıyorum ki, ben de ardımda bi sevdicek bırakıp gittim, kafamda o kadar soru sual vardı ki çıkmazda gibiydim. Hele o son hafta çanta hazırlansın, internetten götürülecekler listesine bakarsın, alışveriş yaparsın, sevdiklerinle son haftanı geçirmenin bilinciyle yaşarsın, bunlar çok zor şeyler ama inan ki bitip geçiyo.
    Şimdi sen sanki temelli gidiyormuşsun gibi bi hisse bürüneceksin, yolda hayatı sorgulayacaksın ve birliğinden içeri girdiğinde ilk başta eğlenceli gelecek günü bir şekilde bitireceksin ama akşam olup ranzana yattığında öyle bi psikolojin olacak ki Allahım ben nereye düştüm diyeceksin, sabahın köründe kalkıp kahvaltı sırasına gireceksin, banyo yapamayacaksın, yemek konusunda sıkıntı olmaz ama yemeğini seçemeyeceksin, telefonla istediğin zaman vakit geçiremeyeceksin. Ama bunların hepsi 21 günlük acemi birliği için geçerli. 21 gün sonra yemin törenin olacak, sanki askerliğin bitmiş gibi gelecek şafak sayarken o 21 gün senin için önemli olacak, bende öyleydi 1 hafta dağıtıma geldim aman yarabbim sanki 1 yıl geçmişti...
    Sonra usta birliğine gideceksin, jandarma olman o kadar büyük avantaj ki, sürekli farklı bişeyler görebilirsin canın sıkılmaz mesela. Ben usta birliğime gittiğimde ilk 1 hafta burda nasıl zaman geçecek diye kafayı yedim. Disiplinse disiplin, spor, eğitim zaten hat safhada. Ama alışacaksın, ne için orda olduğunun, nasıl değerli bi iş yaptığının farkına varacaksın. Çoğu şey mantıksız gelecek, askerde mantık yoktur; emredersiniz komutanım bu kadar, salla gitsin :) Ama orda kurduğun arkadaşlıklar zaman geçirmeye yardımcı olacak, herkesle iyi ol ama KİMSEYE güvenme. Arkanı kendin kolla, çıkarcı ol. Çünkü askerde herkes kendini düşünür bu nokta çok önemli.
    Ben 6 ay askerlik yaptım, 23 gün acemi, gerisi usta birliğinde geçti. Şafak sıkıştıracak, seni çok zorlayacak. Benim için en en geçmez şafaklar 100, 60 ve son 30 günümdü. Zaten zaman geçtikçe bölüğün taştaşlısı oluyosun, görevin de iyiyse oh değme keyfine. Askerde akilalmaz bir mantık vardır bunu kimse çözemez ama işleyiş böyle, 80-90 sayarken ve daha aşağısında herkes sana iyi davranmaya başlar şafağın biter çünkü. Son 10 gün sinir basacak, kimseyi çekemeyeceksin kimseye tahammülün kalmayacak, sonra bir bakmışsın ki bitmiş. Ben şuan ne mi düşünüyorum; ulan keşke bir daha gitsem bee, en berbat yer de olsa, sürgün yeri de olsa keşke o günlere geri gitsem... :)

Zor zamanlar seni bekliyor, ama çaresiz değilsin kardeşim, çare sensin. Sabret ve tadını çıkarmaya bak. Bazısı askerliği gereksiz görür, ama bence askerlik o süre zarfı boyunca sevdiklerinin kıymetini anlamak, sana sevdiklerinin ne kadar değer verdiğini görmek için bulunmaz kaftan. Ben sevdiceğime askerden sonra daha da bağlandım.
    Askerlik insanı adam eder, sınırları zorlarsın, kendi sınırlarını hem fiziksel hem psikolojik olarak çok zorlarsın ve bu hayat boyu işine yarar. Ben buyum dersin.. Şimdiden Allah yardımcın olsun, sabır versin
  • anlatılmaz yaşanır bir duygusu var.) Bitek burayı okudum

Askerlik Qanser bro

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DambıIdor -- 24 Ekim 2019; 13:3:3 >
  • 3 kasımda askerim. O kadar mutluyum ki. Zaten issizdim. Gidip zoru göreyim, mücadele edeyim kafasindayim. Hayırlı teskereler devrem şimdiden.

Bence askerliği düşün, askerlik sonrası iş güce gelince bakarsın. Kafayı rahatlatman gerek, evden çıkarken bu işi yapicam diyerek çıkmak gerek. Daha ilk günden geçer mi off puff çıkarsan işin zor. Bende yedek astsubay gidiyorum 365 gün. Ama motivasyon tavan, çünkü yapicam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tw Scott -- 24 Ekim 2019; 13:6:52 >
  • Hasta olursun fazla düşünmemelisin sonuçta sonsuza kadar kalmayacaksın bitirip yuvana kız arkadaşına dönüceksin.
    Hayırlı teskereler nasip olur inşallah.
  • Askerlik gerçekten çok zor Allah bütün askerlerimizin yardımcısı olsun . Askerde çok katı bir disiplin hakim aynı zamanda giden tiplerde sıkıntı. Kokan mı dersin , konuşmayı bilmeyen mı dersin bütün sıkıntılı tipler var.. Zamanda geçmek bilmez şimdi .. Allah yardımcın olsun .
  • Umursamamak
  • Hepinize çok teşekkür ederim olay sadece beklemek galiba başka çözümü yok bu işin
  • Ben de 4 de askerim sen kendini baya kasıyorsun.
    Ben işimden ayrıldım,4 yıldır amele gibi calısmaktan birden cıkınca pamuk gibi oldum.
    Zaten 6,30 da ayağa kalkıyordum işte,askerde bundan farkı olmayacagı için raaahatım.
  • Dostum bundan tam 1 sene önce Kasım ayının başında 1 Kasım da ben de senin gibi askerlik macerama başladım. Benimki senin yerinden kat ve kat daha zordu, acemi birliğim Ispartaydı, usta birliğim ise Tekirdağda berbat bi mühimmat bölüğüydü. Keşke jandarma olaydım, keşke uzun dönem asteğmen olarak gidebilseydim ama nasip değilmiş kısa dönem olarak yaptık geldik. Şimdi grleyim içinde olduğun psikolojiye. Seni o kadar iyi anlıyorum ki, ben de ardımda bi sevdicek bırakıp gittim, kafamda o kadar soru sual vardı ki çıkmazda gibiydim. Hele o son hafta çanta hazırlansın, internetten götürülecekler listesine bakarsın, alışveriş yaparsın, sevdiklerinle son haftanı geçirmenin bilinciyle yaşarsın, bunlar çok zor şeyler ama inan ki bitip geçiyo.
    Şimdi sen sanki temelli gidiyormuşsun gibi bi hisse bürüneceksin, yolda hayatı sorgulayacaksın ve birliğinden içeri girdiğinde ilk başta eğlenceli gelecek günü bir şekilde bitireceksin ama akşam olup ranzana yattığında öyle bi psikolojin olacak ki Allahım ben nereye düştüm diyeceksin, sabahın köründe kalkıp kahvaltı sırasına gireceksin, banyo yapamayacaksın, yemek konusunda sıkıntı olmaz ama yemeğini seçemeyeceksin, telefonla istediğin zaman vakit geçiremeyeceksin. Ama bunların hepsi 21 günlük acemi birliği için geçerli. 21 gün sonra yemin törenin olacak, sanki askerliğin bitmiş gibi gelecek şafak sayarken o 21 gün senin için önemli olacak, bende öyleydi 1 hafta dağıtıma geldim aman yarabbim sanki 1 yıl geçmişti...
    Sonra usta birliğine gideceksin, jandarma olman o kadar büyük avantaj ki, sürekli farklı bişeyler görebilirsin canın sıkılmaz mesela. Ben usta birliğime gittiğimde ilk 1 hafta burda nasıl zaman geçecek diye kafayı yedim. Disiplinse disiplin, spor, eğitim zaten hat safhada. Ama alışacaksın, ne için orda olduğunun, nasıl değerli bi iş yaptığının farkına varacaksın. Çoğu şey mantıksız gelecek, askerde mantık yoktur; emredersiniz komutanım bu kadar, salla gitsin :) Ama orda kurduğun arkadaşlıklar zaman geçirmeye yardımcı olacak, herkesle iyi ol ama KİMSEYE güvenme. Arkanı kendin kolla, çıkarcı ol. Çünkü askerde herkes kendini düşünür bu nokta çok önemli.
    Ben 6 ay askerlik yaptım, 23 gün acemi, gerisi usta birliğinde geçti. Şafak sıkıştıracak, seni çok zorlayacak. Benim için en en geçmez şafaklar 100, 60 ve son 30 günümdü. Zaten zaman geçtikçe bölüğün taştaşlısı oluyosun, görevin de iyiyse oh değme keyfine. Askerde akilalmaz bir mantık vardır bunu kimse çözemez ama işleyiş böyle, 80-90 sayarken ve daha aşağısında herkes sana iyi davranmaya başlar şafağın biter çünkü. Son 10 gün sinir basacak, kimseyi çekemeyeceksin kimseye tahammülün kalmayacak, sonra bir bakmışsın ki bitmiş. Ben şuan ne mi düşünüyorum; ulan keşke bir daha gitsem bee, en berbat yer de olsa, sürgün yeri de olsa keşke o günlere geri gitsem... :)

Zor zamanlar seni bekliyor, ama çaresiz değilsin kardeşim, çare sensin. Sabret ve tadını çıkarmaya bak. Bazısı askerliği gereksiz görür, ama bence askerlik o süre zarfı boyunca sevdiklerinin kıymetini anlamak, sana sevdiklerinin ne kadar değer verdiğini görmek için bulunmaz kaftan. Ben sevdiceğime askerden sonra daha da bağlandım.
    Askerlik insanı adam eder, sınırları zorlarsın, kendi sınırlarını hem fiziksel hem psikolojik olarak çok zorlarsın ve bu hayat boyu işine yarar. Ben buyum dersin.. Şimdiden Allah yardımcın olsun, sabır versin
  • quote:

Orijinalden alıntı: v8vabiss

Dostum bundan tam 1 sene önce Kasım ayının başında 1 Kasım da ben de senin gibi askerlik macerama başladım. Benimki senin yerinden kat ve kat daha zordu, acemi birliğim Ispartaydı, usta birliğim ise Tekirdağda berbat bi mühimmat bölüğüydü. Keşke jandarma olaydım, keşke uzun dönem asteğmen olarak gidebilseydim ama nasip değilmiş kısa dönem olarak yaptık geldik. Şimdi grleyim içinde olduğun psikolojiye. Seni o kadar iyi anlıyorum ki, ben de ardımda bi sevdicek bırakıp gittim, kafamda o kadar soru sual vardı ki çıkmazda gibiydim. Hele o son hafta çanta hazırlansın, internetten götürülecekler listesine bakarsın, alışveriş yaparsın, sevdiklerinle son haftanı geçirmenin bilinciyle yaşarsın, bunlar çok zor şeyler ama inan ki bitip geçiyo.

Ulan adam ne güzel yazmış.
  • 1 sene askerlik yaptım bro. Kesinlikle tavsiye ederim. Yine olsa yine giderim. Her şey düzenli.
    3 öğün yemek sınırsız eğlence sınırsız küfür hakaret tekme tokat balg çamur..
  • Askerlik psikolojisi atlatılmaz beyler. oraya vatan diye gidiyorsunuz iç çekişmelerin,kavgaların içinde buluyosunuz kendinizi. Her türlü keko barzoların arasında 6ay geçireceksiniz. Bu kişiler den uzak durabileceğiniz görevlere gelin. Asker den gelince max 2 ayda unutursunuz..
  • astegmen olarak gidiyorsan cok kotu bir deneyim olacagini soyleyemem.
  • Tahmin ettiğin gibi olmuyor
    Kendini kasma
    Oraya gidince
    Sanki senelerdir oradaymışsın gibi gelecek .
    Anaa bu kadarmiymis diyeceksin
    Geleceğini düşünmeye fırsatın olur orda
    Okul durumun ne bilmiyorum ams uzman astsubaylık deneyebilirsin
    ilişkinde saygılı ve sabredici ol .
  • Ben de yola çıkıyorum 1 saat sonra okulla ilişkimi kesip hafta içi de tecil bozdurup gidecem bir an önce bitsin de hayatımıza bakalım artık ama en çok nereye gidecem stresi var üstümde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tw Scott

3 kasımda askerim. O kadar mutluyum ki. Zaten issizdim. Gidip zoru göreyim, mücadele edeyim kafasindayim. Hayırlı teskereler devrem şimdiden.

Bence askerliği düşün, askerlik sonrası iş güce gelince bakarsın. Kafayı rahatlatman gerek, evden çıkarken bu işi yapicam diyerek çıkmak gerek. Daha ilk günden geçer mi off puff çıkarsan işin zor. Bende yedek astsubay gidiyorum 365 gün. Ama motivasyon tavan, çünkü yapicam.
    hocam sen bilirsin meraktan soruyorum 2yıllık hangi bölümlere çıkıyor yedek astsubaylık genelde. belli başlı şeyler çıkma olasılığını arttırıyor mu? yds sınavı vs gibi. yedek subaylıkta öyleydi çünkü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cmfalper

hocam sen bilirsin meraktan soruyorum 2yıllık hangi bölümlere çıkıyor yedek astsubaylık genelde. belli başlı şeyler çıkma olasılığını arttırıyor mu? yds sınavı vs gibi. yedek subaylıkta öyleydi çünkü.

Alıntıları Göster
    Sans reis. Tekstil teknolojisi mezunuyum. Ortalamam fena değil.
  • @v8vabiss hocam o kadar güzel anlatmışsın ki konuyu hepinize ayrı ayrı sonsuz teşekkür ederim. Umarım bu depresyonun verdiği etki üzerimde kalıcı olmadan sıyrılabilirim ve dönebilirim. Birde hocam benim kız arkadaşım taşındı şuanda bile ayrı illerdeyiz aramızda 14 saatlik bir mesafe var :) Her şeyin hayırlısı diyelim benim hayatta kendimi gamsız sanardım, vurdum duymaz sanardım senelerdir hiç bir şeyi bu kadar kafaya takmamıştım bütün yılların birikimini yaşıyorum belkide o yüzden bende bu kadar ağır geçiyor bu süreç. En çokta gelecek kaygısı ve kız arkadaş sorunu ağır basıyor ya geçecek inşallah. Allah bu psikolojiye giren herkesin yardımcısı olsun...

Ayrıca sorulmuş, 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum yaş 24. Birde laf arası sormak istedim askerde kpss'ye çalışabilecek vakit bulunur mu? Jandarma'da umarım vakit akıp geçer önce sevdiceğime kavuşup daha sonra memlekete dönüp kpss'ye çalışabilirim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vbasic -- 24 Ekim 2019; 18:24:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vbasic

@v8vabiss hocam o kadar güzel anlatmışsın ki konuyu hepinize ayrı ayrı sonsuz teşekkür ederim. Umarım bu depresyonun verdiği etki üzerimde kalıcı olmadan sıyrılabilirim ve dönebilirim. Birde hocam benim kız arkadaşım taşındı şuanda bile ayrı illerdeyiz aramızda 14 saatlik bir mesafe var :) Her şeyin hayırlısı diyelim benim hayatta kendimi gamsız sanardım, vurdum duymaz sanardım senelerdir hiç bir şeyi bu kadar kafaya takmamıştım bütün yılların birikimini yaşıyorum belkide o yüzden bende bu kadar ağır geçiyor bu süreç. En çokta gelecek kaygısı ve kız arkadaş sorunu ağır basıyor ya geçecek inşallah. Allah bu psikolojiye giren herkesin yardımcısı olsun...

Ayrıca sorulmuş, 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum yaş 24. Birde laf arası sormak istedim askerde kpss'ye çalışabilecek vakit bulunur mu? Jandarma'da umarım vakit akıp geçer önce sevdiceğime kavuşup daha sonra memlekete dönüp kpss'ye çalışabilirim :)
    Ne demek hocam, ben de aynı yollardan geçtim mesajım da bu konuda dursun askerliğini icra edecek kardeşlerime yol göstersin. Her şey geçip gidiyo, en önemlisi de hayatında bir kere tadacağın bi deneyim olacak, biz usta birliğinde arkadaşlarla hep konuşurduk ulan biz buradan bir adım dışarı atamıyoruz da, bikaç gün sonra istesek de giremicez asla giremicez oralara :) şimdi özlüyorum işte, o günlerde sayıp söven ben, şimdi özlem duyan yine ben :) Her gecenin bir sabahı var hocam, keyif almaya bak kendini bir oyunda bir sabır testinde düşün ben hep bunu düşünürdüm :))
    Kpss konusuna gelince, ben askerde bir komutanımızın yazıcısıydım boş vaktim çok oldu okuyacak kitap bulamıyoduk, sonra koğuşçu oldum yine boş zamandan aynı gazeteyi 5 defa okuduğumu bilirim, boş vaktin bölükten bölüğe değişmekle beraber bence olacaktır. Ama kpss kitaplarını muhafaza etme konusunda sıkıntı olabilir, çalma vs olaylarına karşı. Ona da dikkat edersin her insan bir değil türlü türlü adamla karşılaşacaksın. Hakkında hayırlısı olsun Allah yardımcın olsun tüm asker ocağı yolcularıyla birlikte.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.