Şimdi Ara

Askerlik kilo sınırı (177. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.296
Cevap
116
Favori
948.960
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 175176177178179
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi günler arkadaşlar bu yılın sonunda tecilim bitiyo boyum 175 kilom 112-115 arası şu anda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim formdan okuduguma göre e devletten işlem yap askeriyeye direk gitme demişsiniz ama önce tecilimimi bozdurmam gerek nasıl yapacağım bu tecil bozdurmayıda bu kiloyla da alırlarmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: 06_oguzzz

İyi günler arkadaşlar bu yılın sonunda tecilim bitiyo boyum 175 kilom 112-115 arası şu anda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim formdan okuduguma göre e devletten işlem yap askeriyeye direk gitme demişsiniz ama önce tecilimimi bozdurmam gerek nasıl yapacağım bu tecil bozdurmayıda bu kiloyla da alırlarmı
    Tecil bozduracaksan şubeye gitmen gerek, e-devlette tecil bozma yok. Boyuna göre kilo üst sınırın 103. Senin 10kg civarı fazlan var, bu kilo ile askere alınman imkansız. İşlemlerine başlarsan 1 yıl ertesi yıla bırakma alırsın.
  • Hocam çok teşekkür ederim çocukda olcak borç da ödüyoz gitsek coğu şey alt üst olcak İnşallah pdediğiniz gibi olur sağlıcakla kalın
  • quote:

Orijinalden alıntı: 06_oguzzz

İyi günler arkadaşlar bu yılın sonunda tecilim bitiyo boyum 175 kilom 112-115 arası şu anda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim formdan okuduguma göre e devletten işlem yap askeriyeye direk gitme demişsiniz ama önce tecilimimi bozdurmam gerek nasıl yapacağım bu tecil bozdurmayıda bu kiloyla da alırlarmı
    Boyun sınırdan 10 kilo civarı fazla benim tavsiyem hiç tecilin bitmesini bekleme biran önce şubeye git tecilini bozdur işlemlere başla.Bir yıl erteleme alırsın korkma.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar merhaba.
    Ben de burayı okuyup yazan arkadaşların tecrübelerinden faydalanarak ilk ertelememi aldım. Başımdan geçenleri yazayım da benim gibi okuyup cesaret edemeyen arkadaşlar da faydalansın.

Öncelikle boyum 181, kilom 118 ve halen lisans öğrencisiyim.

İlk olarak askerlik şubesine gidip tecilimi bozdurup muayene olmak istediğimi söyledim. Öğrenci olarak askere gitmek istiyorum diye bir dilekçe imzalattılar, yani tecil bozdurmak öğrenciliği etkilemiyor. Benim gibi kilolu öğrenci arkadaşlar varsa bozdurup gidebilirler. Boyumu kilomu ve bir kaç prosedür sorusunu sorduktan sonra beni aile hekimime gönderdiler. Aile hekimine gittim ve hekim kilo fazlalığı dolayısıyla dahiliyeye sevki diye not düştü. Bu çok önemli, devlet hastanesine gidebilmeniz için hekimin bunu yazması şart. Daha sonra klasik belgelerimi verip yapmam gerekeni anlatıp beni sevk ettiler hastaneye.

Daha sonra hekim kuruluna gittim bana dahiliyeye gidip muayene olup geri gelmemi söylediler. Dahiliyede muayene oldum ve doktor kurula sevk etti ve bana 12 polikliniğin barkodunu çıkartıp hepsini gezmem gerektiğini söyledi. Yukarıdaki arkadaşın da yazdığı gibi bir dolu tahlil (kan, idrar, ekg, sft, röntgen, ultrason... vs.) yaptırdıktan sonra doktorları gezmeye başladım. Dahiliye dışında hepsi bir derdin var mı diye sorup yok dedikten sonra sağlam yazıp gönderdiler. Ona rağmen bir günümü yedi bu iş. En sonunda bütün doktorları gezdikten sonra, heyete evrakları ve testleri teslim ettim ve sonra kurul gününü beklemeye başladım. Kurulda tartıldım, ceket ve ayakkabımı çıkarttılar ve doktor 2 kilo eksik yazdı, kıyafet yüzünden sanırım sebebini bilmiyorum. Ona rağmen sınırın üstünde olduğum için 1 yıl erteleme verdiler.

Yarın ön raporu alıp, şubeye teslim ettikten sonra 1 yıl işim kalmayacak. Sonuç olarak tecil bozdurmaya çekinen arkadaşlar varsa benim gibi eğer gerçekten kilolularsa korkmadan gitsinler. Hiçbir sorun çıkmaz Allah'ın izniyle, ertelemeyi alırlar.

• 1988 doğumluyum şubat ayında muayene için gittim..Adresim farklı şehirde olduğu için aile hekimi yerine beni askerlik şubesindeki revire yönlendirdiler.. Orda ilk muayene 1.73 boy , 105 kg ölçüldü aile hekimi dosyayı doldururken kendisine obezite tedavisi gördüğümü söyledim.. hemen listeyi eline aldı boy , kilo baktı sonrasında hastaneye ssevki uygundur diye kaşe bastı.. gerekli imzaları attıktan sonra hastaneye sevk evrakımı şubedeki memur hazırladı kapalı zarfta gittim.. Hastane zarfı açıp muayene için doktora yönllendirdi ordada boy 1,73 kg 104,8 çıktı aynı şekilde yazdılar.. kurula sevk verdiler.. 2 hafta sonra kurula gittim.. kurul karşısına çıkmayı beklerken kurul günü kararı 2 gün sonra gel al dediler.. 2 gün sonra gittiğimde 1 yıl erteleme olarak evrakı aldım.. evrak ile askerlik şubesine gittim 1 yıl tecili almış oldum.. benim gözlemlediğim şu boy kilo 1,73 benim sınır 101 di sınırın 4,5 kg üzeriyim hatta çevremde bir çok kişi çok kilolu durmuyorsun alırlar seni dediler ama listeye göre hareket ediliyor.. sınırı geçenler bence hemen gitmeli.. bu hakkınızı kullanın.. sadece aile hekiminde obezite tedavisi görüyorum diye mutlaka söyleyin..

• ufukberk U kullanıcısına yanıt
    merhaba dostum ;
    ben bugün bitirdim yoklama işlemini,bitirdim derken evrakları tamamlayıp heyete teslim ettim...
    senin soruna gelince ; hesaplama aynen şu şekilde yapılıyor ve hiç kimsenin inisiyatif kullanma gibi bir yetkisi yok,zaten hiç kimse risk almak istemiyor...
    181 (81) olarak alıyorsun,3 çıkarıyorsun ve 30 ekliyorsun endeksin ortaya çıkıyor yani : 81-3+30=108 ... buna göre sen sınırdasın ve bu şekilde tartılırsan askersin... en az 2 kg fazlaya ihtiyacın var ....
    tabi bu ihtiyacın olan bu fazla kiloyu aile hekimine gitmeden önce almalısın ,zira aile hekiminin tartısında sınırda olursan seni heyete sevketmez..
    bol şans...
  • quote:

Orijinalden alıntı: zortzi

Arkadaşlar merhaba.
    Ben de burayı okuyup yazan arkadaşların tecrübelerinden faydalanarak ilk ertelememi aldım. Başımdan geçenleri yazayım da benim gibi okuyup cesaret edemeyen arkadaşlar da faydalansın.

İlk olarak askerlik şubesine gidip tecilimi bozdurup muayene olmak istediğimi söyledim. Öğrenci olarak askere gitmek istiyorum diye bir dilekçe imzalattılar, yani tecil bozdurmak öğrenciliği etkilemiyor. Benim gibi kilolu öğrenci arkadaşlar varsa bozdurup gidebilirler. Boyumu kilomu ve bir kaç prosedür sorusunu sorduktan sonra beni aile hekimime gönderdiler. Aile hekimine gittim ve hekim kilo fazlalığı dolayısıyla dahiliyeye sevki diye not düştü. Bu çok önemli, devlet hastanesine gidebilmeniz için hekimin bunu yazması şart. Daha sonra klasik belgelerimi verip yapmam gerekeni anlatıp beni sevk ettiler hastaneye.

Daha sonra hekim kuruluna gittim bana dahiliyeye gidip muayene olup geri gelmemi söylediler. Dahiliyede muayene oldum ve doktor kurula sevk etti ve bana 12 polikliniğin barkodunu çıkartıp hepsini gezmem gerektiğini söyledi. Yukarıdaki arkadaşın da yazdığı gibi bir dolu tahlil (kan, idrar, ekg, sft, röntgen, ultrason... vs.) yaptırdıktan sonra doktorları gezmeye başladım. Dahiliye dışında hepsi bir derdin var mı diye sorup yok dedikten sonra sağlam yazıp gönderdiler. Ona rağmen bir günümü yedi bu iş. En sonunda bütün doktorları gezdikten sonra, heyete evrakları ve testleri teslim ettim ve sonra kurul gününü beklemeye başladım. Kurulda tartıldım, ceket ve ayakkabımı çıkarttılar ve doktor 2 kilo eksik yazdı, kıyafet yüzünden sanırım sebebini bilmiyorum. Ona rağmen sınırın üstünde olduğum için 1 yıl erteleme verdiler.

Yarın ön raporu alıp, şubeye teslim ettikten sonra 1 yıl işim kalmayacak. Sonuç olarak tecil bozdurmaya çekinen arkadaşlar varsa benim gibi eğer gerçekten kilolularsa korkmadan gitsinler. Hiçbir sorun çıkmaz Allah'ın izniyle, ertelemeyi alırlar.
    Burda yanlış anlaşılma olmasın senin okulun açık öğretim olduğu için okulun devam ederken işlemleri yaptırmışsın fakat örgün eğitimde olan bir kişi okulu devam ederken başvuru yapamaz ya okuldan kaydını sildirmesi yada okulu dondurması lazım.

• deejaysuha D kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlaşılma sende arkadaşım. Mühendislik öğrencisiyim, hiçbir şekilde kaydımı sildirmedim. Okuldan yana da bir sıkıntı yaşamadım.
  • quote:

Yanlış anlaşılma sende arkadaşım. Mühendislik öğrencisiyim, hiçbir şekilde kaydımı sildirmedim. Okuldan yana da bir sıkıntı yaşamadım.
    Orada doldurduğun dilekçeyi okulu dondurup askere gitmek istediğin için doldurdun eğer sağlam alsaydın o dilekce ünüversteye gidecek ve okulun dondurulmuş olacaktı.Aynı durumda olan arkadaşlar yanlış bilgilenmesin.Eğer okulu dondurmadan veya kaydını sildirmeden askere başvururlarsa muhakkak dilekceyi doldursunlar yoksa sağlam alırlarsa üniverste kaydını siler ve ünüversite terk olarak geçer.Diğer türlü dediğin mantıksız adam ünüversite okuyor askere alınıyor okul ne olacak açık öğretim olsa tamam askerde sınavlara girer normal okulda ya dondurması yada sildirmesi lazım yoksa sıkıntı çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deejaysuha -- 13 Nisan 2018; 3:14:18 >

• Arkadaşlar öncelikle herkesin kandili mübarek olsun bana yardımcı olan arkadaşlarada çok teşekkür ederek başımdan geçenleri anlatayım belki bi faydamız dokunur 12.04.2018 tarihinde ankara cebecideki askeriyeye tecilimi bozdurmak için gittim bana yapılacaklarla ilgili bi kağıt verdiler edevlet sisteminde e-yoklama bölümüne girdim ordaki alanları doldurdum sonra edevlet sistemden aile hekimime yönlendirdi boy kilo ölçüldüm boy 174 kilo 117 çıktı ordan evime yakın yenimahalle devlet hastanesine sevk ettirdim oradada dahiliyede bugün kilomu ölçüldüm askere gitmem için 103 kilo olmam gerektiği söylenerek salı gününe heyete sevkettiler.Bu arada eğer askere alınsam bile okulunuz devam ediyorsa tekrar tecil ettirebileceğim cebeci askeriyesindeki memur personel tarafından sölendi.
  • Tecili bozdurdum muayneye gittim aile hekimi hastaneeye yönlendirdi.Boy 183 - Kilo 139 çıktı.Fakat aklıma takılan bir şey var dahiliye doktoru kilodan ziyada kan testleri filan istedi onlara takıldı.Bu kan testlerinde sorun yoksa askere alacağı anlamına mı geliyor.Direk kilodan kurula sevk etmesi gerekmezmiydi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: selimtufan

Tecili bozdurdum muayneye gittim aile hekimi hastaneeye yönlendirdi.Boy 183 - Kilo 139 çıktı.Fakat aklıma takılan bir şey var dahiliye doktoru kilodan ziyada kan testleri filan istedi onlara takıldı.Bu kan testlerinde sorun yoksa askere alacağı anlamına mı geliyor.Direk kilodan kurula sevk etmesi gerekmezmiydi.
    Kan tahlili kilolu olan herkese yapılıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar,
    12.12.2019 tarihinde tecilim bitiyor. Gerçi 6.03.2019 da zaten 29 yaşıma girmiş oluyorum. İzmirliyim, şubeye gidip tecilimi bozdurup muayne olmak istiyorum. Boyum 1.88 kilom 148 sizce bu şekilde tecil mi alırım yoksa ilk seferden çürük verirler mi ? Nasıl bir yol izlemeliyim.
  • quote:

Arkadaşlar merhaba.

kıyafete bakıp 2 kilo eksik yazmak nedir çok fazla kişiye böyle yazmışlar. üst üste 5 tane yün kazak mı giyiyoruz sanki. kilosu sınırda olanlar için sakat bi durum

• tiwaly kullanıcısına yanıt
    merhaba,
    ben bugün ilk ertelememi aldım ...
    sen de ilk seferde erteleme alırsın,birinci muayenede muafiyet verilmez !
  • quote:

Orijinalden alıntı: arcayurek

merhaba,
    ben bugün ilk ertelememi aldım ...
    sen de ilk seferde erteleme alırsın,birinci muayenede muafiyet verilmez !
    az önce heyete girdim. 1 yıl erteleme yazdı kağıda raporu almak için bekliyorum şu anda.

• 2 gün önce aldığım 1 yıl erteleme alma sürecimi paylaşayım.

sabah 8:30 askerlik şubesine gidip "askerlik işlemlerimi başlatmak istiyorum" dedim. 2 kağıt verdiler doldurmam için. kağıtlarda "hastaneye sevkimi istiyorum, rahatsızlığım var" gibi bir anlamı olan bir yer var, onun tiklenmesi gerekiyor. ayrıca sözlü olarak da beyan ettim ki gözümden kaçan bişey olduysa uyarılayım. ki zaten o kağıtları doldurması gayet basit. aile hekimine yönlendirdiler. hastaneye sevk edilmem durumunda 3 kimlik fotokopisiyle yeniden uğramamı söylediler.

aile hekimime gittim, askerlik işlemlerim için geldim dedim. kilo sorunum olduğunu belirttim. ölçümlerini yaptı, 192 cm - 127 kg. ayrıca tansiyonumu ölçtü, yüksek çıktı. beni hastaneye dahiliyeye sevk etti.

istedikleri 3 kimlik fotokopisiyle yeniden askerlik şubesine uğradım, yeni bir kağıt verip yolladılar.

hastanede önce evrak kayıt işlemlerimi hallettim. ardından askerlik işlemlerim için geldiğimi söyleyerek sevk edildiğim dahiliyeciye sıra beklemeden girdim. durumumu sordu, kilo dedim. sağlık ocağı ölçümlerimi sordu, söyledim yazdı. hiçbir ölçüm yapmadan heyete yönlendirdi.

heyet sekreterine ulaştım. kayıtlarımı aldı, saat 1 de boy kilo ölçümü alınacağını söyledi. 1e kadar bekledim, diyetisyen geldi ve ölçümlerimi aldı. 191 cm - 126 kg. sağlık ocağından birer eksik çıktım. 30-40 dk sonra da heyet dahiliyecisi geldi, rakamlarıma baktı ve "sağlığına dikkat etmelisin" diyip 1 yıl erteleme yazdı.

14:30 da heyet toplandı, bekleyen asker veya diğer vatandaşlar çağrılmaya başlandı. askerlik işlemleri öncelikliydi. çağırdılar, toplamda 8 sn sürdü heyet görüşmem. "bitti mi?" diye şaşırıp sordum. doktorlardan biri "evet bu kadardı. 2 yıl daha geliyorsun, sonra tümden bitiyor" diye espri yaptı. ertelememi aldım ve çıktım. 16:30 da da ertelememi belirten ön raporu aldım ve askerlik şubesine götürdüm.

askerlik şubesinde benimile ilgilenen memur hanımefendi gayet saygılı, hiçbir imalı söz kullanmayan, hatta minik uyarılarda bulunan biriydi. 3 aylık kaçak olduğum için "hastanede sağlam çıkarsan hemen alınırsın" diyerek beni uyardı. kilomla alakalı beklentilerim olduğunu söylediğimde "orasını ben bilemem. hastane ne söylerse artık" diyerek kibar bi ses tonuyla kendisinin aslında o kadar da ilgilenmediğini belirtti. ama ertelememi aldıktan sonraki ön raporumu iletmek için son kez gittiğimde şubeye, aynı hanımefendinin yanında bir başka erkek memur göz ucuyla raporumu gördü. "nereye vermişler" dedi kadına, "dahiliye" diye yanıtladı kadın. adam sonucu sordu, kadın 1 yıl erteleme dedi ve adamın yüzünde pis bi ifade belirdi. sonra bana kilomu boyumu sordu, "boyun da varmış hani..." diye üzüntüsünü belirtti :D ben de "yasalarla sabit bir tablo mu ne varmış, o yüzden insiyatif kullanamıyorlar heralde" dedim. adam içinden gıcıklandı az. tutamadı diyecek bişey buldu "sen seneye 10 kilo daha al gel" dedi :D sanki kendisine denk gelirsem hastaneye sevk etmeyecekmiş gibi...

heyet doktorları herhangi bir ek tahlile göndermedi. boy kilo ölçümlerimde elbiseden ötürü bir rakam düşürülmesi yaşanmadı. ölçümlerde ayakkabı çıkarıldı. aile hekimim ceplerimi boşaltmamı istemedi, heyet diyetisyeni "cebinizde ağır bir şey varsa çıkarın lütfen" dedi ama herhangi bir kontrol yok.

işlemlerimi muğla merkezde hallettim. birgünde halloldu, çünkü hem ek tahliller istenmedi hem de heyet her gün toplanıyormuş bu hastanede.

merak edilen şeyler varsa, kendi tecrübelerimden paylaşmaya devam edebilirim.

• Merhaba arkadaşlar. Ben bugün muayene oldum +42 den bir yıl erteleme yazdı doktor ama henüz heyete çıkmadım. Benim iki sorum var :

1- seneye de +42 olursam muafiyet alır mıyım yoksa yine mi erteleme verilir.

2- diyelimki seneye kadar bir şekilde biraz kilo verdim ama yine de +31 in altına düşmedim. Sen kilo verebiliyormuşsun diyip askere gönderebilirler mi?

Teşekkürler.

• Yunus dere Y kullanıcısına yanıt
    1 - belli olmaz. +60 ile iki defa erteleme aldım. ama daha önceki sayfalarda 2. muayenede muaf alanlar var.

2 - tabloya uymak zorundalar. 2. muayenede muaf verme ihtimalleri varsa vazgeçebilirler belki ama yallah askere diyemezler. şahsen gittiğim hastanede 1. yıl +60, 2. yıl +40 olan bir arkadaşın kilo vermesi ile hiç ilgilenmediler.

aslında özetle şöyle bir durum var. tabloya uyuluyor. yani kilolu iken askere alınma gibi bir durum yok. ama geri kalan birçok uygulama hastaneden hastaneye değişiyor.
  • 
Sayfa: önceki 175176177178179
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.